DE VRIJE ALKMAARDER Waarop gewacht? DAGBLAD VOOR ALKMAAR El DMGEVIXG Verklaring van Van Acker over de Belgische Koning. De oorlog tegen Japan- BINNENLAND Weer distributie van rijwielbanden Uitg.: Stichting „De Vrije Alkmaarder" Lo. Dir.: M. J. Roggeveen; Hooidred.: E. Tai-Callo Wnd. hooidred.: Jan C. Reuveri Redactie: Achterdam 20; Tel. 2274 ZATERDAG 31 JULI 1945. Se Jaargang No. S-69S. Administratie: Achterdam 20, Telefoon 2274 Advert.pr. 15 cL p. m.m. m. een min. v. f 1.50 Abonnementsprijs: i 1.— per maand Losse nummers 10 cent Vorige week werd door het M. G. bekend gemaakt, dat 180.000 geval len ter berechting aan de tribunalen zullen worden voorgelegd. Dit be tekent dus, dat 180.000 mensen wachten op een uitspraak in hun strafzaak. Voor velen van hen duurt dit wachten nu reeds sinds September/October van het vorige jaar en het is daarom volkomen be grijpelijk, dat de verantwoordelijke personen gedacht hebben over de mogelijkheid pp korte termijn aan deze onjuiste toestand een einde te maken en althans diegenen die oud, ziek of „slechts" brood-n.s.b.ers "wa ren, voorlopig, zij het onder curatele in vrijheid te stellen. In Trouw van 10 Juli werd medegedeeld, dat in Amsterdam reeds een commisi/e van onderzoek zijn werkzaamheden is begonnen, welke commissie ook al voor verscheidene „volkomen on schuldige mensen" vrijlating heeft geadviseerd. Vele sprekers voor de Londense radio en vele illegale bladen hebben tijdens de bezetting gelfemerfl op het onderwerp „geen bijltjesdag" en hoe gelukkig een dergelijke uiting van volkswoede is in Neder land achierwegé gebleven. Des te meer te betreuren is het, dat door in vrijheidsstellingen voor dat uit spraak was gedaan, onlangs in Zee land zich wel gevallen van eigen rechtspleging hebben voorgedaan. Velen van de nu gearresteerden zijn ongetwijfeld door hun arrestatie voor erger behoed en bij hun event. ■vrijlating zullen dan ook geen maat- gelen achterwege mogen blijven, die hun ook dan voor uitingen van volks woede kunnen beschermen. Dit kan slechts, wanneer voldoende zeker is dat zij die terugkeren- bij hun uit eindelijke berechting niet een der mate zware straf zullen ondergaan, dat langer vasthouden geoorloofd is. Het 'lijkt ons in dit verband boven dien zeer wenselijk vele ingezon den stukken naar aanleiding van een enkele vrijlating bewzen het dat het publiek eventueel door publicaties in de plaatselijke pers op de hoogte wordt gesteld van de gronden, .waarop tot iemands voorlopige invrijheidsstelling werd besloten en van de -maatregelen die voor zijn onder curatelestelling genomen zijn. Dit om willekeur van beide zijden uit te sluiten. Op deze wijz» zou er ongetwijfeld een be langrijke stap in de richting van het herstel van de Nederlandse rechts-" staat worden gedaan. Het was niet mogelijk en dit be grip moet o. i. aanwezig zijn dat in Nederland direct na de algehele bevrijding de rechtszekerheid met een en volledig weerkeerde, daarom moest men ook in eerste instantie toelaten, dat alle verdachte personen werden gearresteerd en nu met ter-daad om ze tegen evt. bijlen te beschermen in „schützhaft (excu- sez le mot) gesteld. Op deze rechts- d a a d hadden echter anderen bin nen afzienbare tijd moeten volgen en daarvan had de eerste behoren te zijn, dat de arrestant „binnen korte tijd na zijn arrestatie de grond en aard der verdenking bekend ge maakt werd en hem bij een verhoor door daartoe bekwame personen ge legenheid zou worden gegeven zich van de verdenking te zuiveren", zo als zeer terecht in een namens de orde van advocaten te Rotterdam bij H. M. de Koningin ingediend adres wordt opgemerkt. Er groeit een ernstige ongerust- hei over het uitblijven van verder Koning Leopold overtuigd van de Duitse overwinning. Gistermiddag heeft de Belgische pre mier Van Acker in het parlement een belangrijke verduidelijkende verkla ring over den koning gegeyen. Hij zeide het "bijzonder te betreuren dat de toekomst van het land dreigde ineen te storten als gevolg van de handelingen van één man. De essentiële fout die door de koning is gemaakt ligt in zijn overtuiging dat Duitsland tenslotte zou overwinnen. Daardoor heeft hij dan ook niets ge daan om de wederopbouw van het leger in Engeland aan te moedigen. In de omgeving van dsn koning is zelfs de houding van de officieren, die over de grens ontkwamen ten zeerste ge laakt. De premier maakte een einde aan de opvatting dat de koning het lot van zijn soldaten had gekozen. In de prac- tijk was daarvan niets terecht geko men. Terwijl de soldaten in krijgsge vangenschap waren weggevoerd, was de Belgische koning in zijn land ge bleven. en had zich zelfs enige malen naar Duitsland en Oostenrijk begeven Het feit dat hij zich vrijwillig in het vijandelijke land begaf heeft veel kwaad bloed gezet. Van Acker onthulde dat het onder houd in 1940 van koning Leopold me* Hitier te Berchtesgaden niet opge legd was geweest, maar dat hij zelf dit had tot stand gebracht. Toen hem verzocht was de leiding van de Maquis op zich te némen, bad hij geweigerd, terwijl hij zelfs gezegd móet hebben, dat hij zich liever naar Duitsland terugtrok, dan bij de bloe dige reactie die op de bevrijding zou volgen aanwezig te zijn. Van Acker had tevergeefs getracht de koning tot aftreden te bewegen. Telkens was hij 's avonds vast be sloten afstand van de troon te doen. terwijl hij de volgentfe morgen zijn bes'uit weer introk. Van Acker werd na zijn rede luide toegejuicht door de Socialisten, Com munisten en Liberalen. De Katholieke fractie protesteerde nogmaals tegen het debat, hetgeen zij als ongrondwettelijk verwierp. Dinsdag zullen de debatten worden voortgezet. Mogelijl^ zal dan een motie worden aangenomen, waarin het af treden van de koning zal worden ge ëist. 100 mustangs deden een zware aan val op Zuid Japan. De aanval richtte zich in hoofdzaak tegen het eiland Kioesjoe. Bovendien bombardeerden 200 zware bommenwerpers de stad Sjanghai. Vliegvelden in de buurt van de stad werden aangevallen. Volgens de verklaring van een Brits marineofficier is door de ontwikkeling van de gebeurtenissen van de laatste tijden de stad Singapore in de tang. Op Borneo hadden geen belangrijke wijzigingen in de frontlijn plaats. 4 In Birma trekken de Japanners zich in allerijl terug ten Oostén van de rivier de Sitang. DE CONFERENTIE VAN POTSDAM. Het enige officiële nieuws' van je conferentie van Potsdam bestaat uit een verklaring da{ Generaal De Gaulle niet aan de besprekingen deelneemt. SPANJE EEN NIEUW KABINET. Spanje heeft een nieuw kabinet. De ^^retaris van de Phalanx neemt geen deel. Haastige spoed Dr. V. Schelven, hoofdconservator van het Rijksmuseum. was zo nieuwsgierig naar de Nachtwacht, dat hij in het ruim viel vaa het schip, waarmee Rembrandt's mees terwerk naar Amsterdam terug keerde. De zeergeleerde heer toon de een goed Nederlander te zijn Wilden wij niet allen de terugke rende schat van onze vrijheid zo snel en volledig in bezit nemen, dat een tuimeling uit de zevende hemel der Meidagen het pijnlijke maar noodzakelijke gevolg was? ,,'t Is nog grotere r dan het geweest is", verkondigde een buur vrouw laatst. Die lag onder in het ruim. Ik betwijfel zelfs of ze wel ooit boven op het schip in de zui vere lucht en de wtnd heeft ge staan. Of dacht U dat dr. van Schelven de Nachtwacht gaat verscheuren omdat hij zelf bijziende is of over een plank struikelde? Cechec stappen ïër afdoening van deze be- zettings-erfenis. Iedere Nederlander behoort en zal ook zovéél rechtsge voel bezitten dat hij onderscl#ijft. dat vorenaangehaalde regelen „het fundament zijn van dg persoonlijke vrijheid, welke op haar beurt de hoofdpeiler van de rechtsstaat is" en welke hij daarom ook gehandhaafd wenst te zien. Wij vragen: waarog gewacht? Hier betreft het niet een aan -ons volk toegebrachte en te herstellen schade, waarvan de omvang voor de bevrijding niet was voorzien. Hier betreft het niet een materie, die niet de aandacht van de Londense rege ring heeft gehad. Er is een Tribu- naalbesluit opgesteld en al moeten en ziin daar enige wijzigingen in aangebracht waarop wij hier en nu niet zullen ingaan men wacht 00 de uitvoering hiervan. Ten slotte: hier betreft het niet een zaak, waar voor ons de nodige middelen en ma terialen ontbreken of waarbij wii van de hulp van de geallieerden afhan- keliik ziin Het rechtsgevoel is aan wezig. de juristen die hieraan vorm kunnen geven eveneens, het Neder landse volk en in het bijzonder 180.000 personen me' een veelvoud aan familie'eden. vrienden en vijan den. wachten op het energieke initia lief van de resering om met de spoe dige afdoening van deze anders tot een woekerende ziekte wordende ellende, ernst te maken. E. T C. HET ZIEKENFONDSENBESLUIT IS yAN KRACHT. Met betrekking tot het ziekeofond- sznbesluit blijkt hier en daar een mis verstand te bestaan. Het komt name lijk voor, dat men Van mening is, dat, nu ons land is bevrijd, het zieken- londsf nbesluit is komen te vervallen Zo ziin er in een bepaalde plaats ver scheidene werkgevers, die op grond van deze mening weigeren, hun ar beiders coupons te verstrekken. Ter wegneming van dit misverstand vestigt men er van bevoegde zijde de aandacht op, dat het ziekenfondsenbe- sluit ook na de bevrijding van ons land is blijven gelden. HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN DEN AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN. In alle r.k. kerken is een schrijven voorgelezen van den aar'sbisschnp en de bisschoppen van Nederland, ge richt aan de geestelijkheid en de ge lovigen. O.m. wordt aandacht gevraagd voor 1) het herstel en de vernieuwing vin den christelijken geest in de huisg- zinnen: 2) voor tfo- heiliging en de reinheid van het leven, zowel .n als buiten het huwelijk; 3) voor de openbare zedelijkheid; 41 voor de ar beidzaamheid en de 'waardering van den» arbeid als roeping van God; 5) voor het aankweken van offervaardi ge liefde en 6) voor de heiliging van den Zondag. De brief besluit met een aanspo ring tot gebed voor de Koningin, op dat zij ons land met wijsheid moge blijven besturen, voor een spoedige bevrijding van Oost-Iniië en voor de gevallenen. BEDRIJFSSTOORNIS. Door het uitvallen van enige zet machines konden wij diverse actuele copy niet opnemen. Met ingarig van 20 Juli kan het pu bliek in de provincies Noord-Holland. Zuid-Holland en Utrecht opnieuw aanvragen ter verkrijging van rijwie - banden bij den distributiedienst indie nen. Aangezien hét aantal beschikba re banden uiterst beperkt is, dient men slechts in werkelijk zeer drir\geqj| de gevallen aanvragen in te dienen, yits'uitend zij. die een rijwiel nodig* hebben voor de uuöefèrtln^ vSft hiirr* beroep dan wel zij. die dageltjks gro te afstanden moeteg afleggen om op hun werk te komen, zullen eventueel in aanmerking komen voor rijwielban den. Zij. die het kleinste aantal ban den aanvragen, worden spoediger ge holpen dan degenen, die grotere aan tallen aanvragen. VOORTAAN 10# GRAM VERS VLEES OP AANGEWEZEN BONNEN. De dir.-gen. van de voedselvoorzie ning vestigt er de aandacht op. dat tot •dusverre in de provincies Noord- Holiand. Zuid-Holland en Utrecht vleesboonnen werden aangewezen voor 125 gram vers vlees zonder been of 4 oz. (112 gram) vlees of vis in blik. Van 22 Juli af geven deze bonnen recht op 100 gram vers vlpes zonder been of 4 oz. (112 gram) vlees of vis in blik, ook de rantsoenbonnen voor vlees geven voortaan behalve op 10# gram vers vlees zonder been en op vleeswaren, ook recht op 4 oz. (112 gram) vlees of vis in blik of 8 oz. (224 gram) meat and vegetables. WISSELBONNEN 1 7 RANTSOEN MELK EN TAPTEMELK ONGELDIG. De dir„-gen. van de voedselvoorzie ning maakt bekend, dat in de provin cies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht de wisselbonnen voor 1/7 rant soen melk en I >1 rantsoen taptemelk niet meer geldig zijn. PERSBERICHT. Met ingang van 22 Juli geven Je rantsoen bonnen voor vleesch behalve 'op 100 gram versch vleesch zonder been ?n op vleeschwaren, ook recht op vleesch in blik, namelijk 4 oz. (112 graih) vleesch of vlsch in blik of 8oz. (224 gram) meat and vêgetables. PERSBERICHT. De Directeur Generaal van de Vo^- selvoorziening maakt bekend, dat ex- politieke gevangenen, voor zoover deze reeds een extra MG kaart hebben ont vangen, bij den plaatselijken distribu- tiedienst een extra noodkaart 5e jpric in ontvangst kunnen aeme^

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1