DE VRIJE ALKMAARDER Dr. W. BANNING SPREEKT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVIHG Over buitenlandse politiek De sirijd in het Verre Oosten Weer een zware slag toegebracht aan de gehavende Japanse vloot Po'srfam en de Fn«else verkiezingen BINNENLAKD Bijzonder gerechtshof geïnstalleerd over de N.V.B. Uitg.: Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Dir.: M. J. Roggeveen; Hoofdred.: E. Tas-Callo Wnd. hooldred.: Jan C. Reuvers Redactie: Achterdam 20; Tel. 2274: WOENSDAG 25 JULI 1945. 3e Jaargang No. 9-699. Administratie: Achterdam 20, Telefoon 2274 Advert.pr. 15 cL p. m.m. m. een min. v. f 1.50 Abonnementsprijs: f 1.— per maand Losse nummers 10 cent Het beloofde land Op de laatste dag van deze maand komt in Londen een wereldcongres van Zionisten bijeen. Daarmede wordt opnieuw een van de allermoeilijkste internationale problemen naar voren gebracht: moet er, na ruim 1800 jaar, opnieuw een Joodse staat komen? Te gen het einde van de vorige eeuw beantwoordde Herzl, de stichter van de Zionistische organisatie, die vraag be vestigend. Zelf achtte hij het daarbij aanvankelijk niet geheel ondenkbaar, dat die staat zo maar ergens ter we reld, bij voorbeeld in Oost-Afrika, ge vestigd zou kunnen worden. Maar de massa der Joden, die in Oost-Europa telkens opnieuw aan vervolging bloot stonden, wilde maar van één mogelijk vaderland weten: het land Israël, rondom Jerusalem- Tijdens de eerste wereldoorlog be loofde de Engelse regering, dat er voor de Joden in Palestina plaats zou zijn voor een „nationaal tehuis". Het bleek al spoedig, dat dit niet beteken de, dat de niet-Joodse bevolking uit het land zou worden verwijderd, zelfs niet, dat de Joden vrij zoudén zijn om steeds meer grond aan te kopen en zich op die grond te vestigen. Enge land. dat bij de stichting van de Vol kenbond Palestina als mandaatgebied toegewezen kreeg, wilde terdege re kening houden met de gevoelens der Arabieren en andere Mohammedanen in de gehele wereld, die sterk tegen een Joodse meerderheid in Palestina gekant zijn. Welk recht kunnen de Joden op dit land doen gelden? Laat mij, als niet- Jood, proberen deze vraag in het kort te beantwoorden. Ongeveer zestien eeuwen lang heb ben er Israëlieten op dit deel van de aarde gewoond, maar reeds meer dan achttien eeuwen geleden werd aan Romeinen een einde gemaakt. En de hun staatkundig leven daar door de Arabieren, die thans de grote meer derheid van de bevolking uitmaken, wonen er al meer dan 1200 jaar. De historische rechten schijnen dus wel zéér aanvechtbaar. Maar de Joden kunnen van Jerusalem eeen afstand doen. omdat in de B£bel getuigd wordt, dat God zelf hun terugkeer naar die stad beloofd heeft. Het feit, dat het Joodse volk, on danks alle vervolgingen de eeuwen door. niet sterven kan, moet aan de wereld véél te denken geven- 'In het bijzonder aan de Christenheid, die de Joodse Bijbel het Oude Testament in de hare heeft opgenomen. Het mateloze lijden van de milüoenen Jó den, die door Hitiers beulen werden vermoord en van de honderdduizen den. die de marteling wel overleefden maar nu nog grote ontberingen moe ten lijden in de Duitse verzamelkam- pen. roept om een daad. Laat de we reld tonen, dat zij zich schaamt over de behandeling, die den Joden werd aangedaan en ruimte voor hen maken, opdat zij tenminste een klein stuk aardbodem als hun eigen vrije vader land mogen beschouwen! Da,armede zou niet aan alle Joodse leed een einde zijn, maar de wereld zou althans tonen, dat zij de nood kreet van het zwaarst beproefde volk had gehoord. En de rechten der Arabieren dan? Het moet mogelijk zijn hen elders schadeloos te stellen. Voor hen is Pa-< lestina één van hun vele landen; voor Israël is er maar één beloofde land. Tenax. Gisterochtend werd -een grote lucht aanval uitgevoerd op de op één na belangrijkste vlootbasis van Japan. Koere. waarbij 2 slagschepen. 1 vlieg- tuigmoeaerschip en drie kruisers wer den getroffen Bovendien werden nog 44 Japanse vliegtuigen in de lucht of op de grond vernietigd Volgens correspondenten zouden de Japanners na deze aanval nog- slechts over vier vliegtuigmoederschepen be schikken. BOMMEN OP SHANGHAI. Gisteren kreeg Shanghai zijn zwaar ste bombardement - tot nu toe - te verduren. Vooral het grootste Japanse vliegveld in China in de buurt van de stad werd door de 350 vliegtuigen he vig bestookt. OP BOUGAINVILLE EN NW GUINEA DE STRIJD WEER OPGEVLAMD. Op Bougainville is de strijd weer in hevigheid toegenomen. Door de zware regens was de activiteit verminderd, doch nu deze opgehouden hebben vin den weer artillerie-duels plaats. Vlieg tuigen zorgen voor de aanvoer van voedsel en munitie. In het Alexandergebergte ten Zuiden van Wewak op Nw Ckiinea valt. de 6e Austr. divisie de Japanners weer aan. Er wordt hevig verzet geboden. Ontbinding van het 1ste Canadese leger Met ingang van 31 Juli a.s. zal het le Canadese leger te velde worden ontbonden. Generaal H. D G. Crerar zal dan «het commando neerlegeen en die dag met het troepenschip ..Ile de Franco" naar Canada vertrekken- De naam van het te velde blijvende Canadese leger zal dan zijn ..Canadian Forces in the Netherlands" (Canadese strijdkrachten in Nederland* er» on^er bevel staan van Lt. «Gen. G. G. Sinri- monds. Ook Lt. Gen. Charls Foulkes keert oaer Canada terug. Volgens de politieke correspondent van Reuter is op de conferentie te Potsdam de laatste zitting voor het vertrek van de Engelse politieke lei ders (om in Engeland de uitslag der verkiezingen af te waChten), reeds gehouden. Wel verwacht men. dat Churchiïl en Attlee weer terug zullen - komen. Ook wanneer Labour een nederlaag zou le'den, zou Attlee weer aan de confe rentie deelnemer», daar hij deze niet bijwoont als leider der Labournartii. doch als leider der oppositie Bij een overwinning van Labour zal ook Churchiïl terugkeren, daar hi.1 in de periode van politieke hergroepering, ministerpresident zal blijven. Mussob'ni's zoon gevangen 0 De Zwitserse radio gaf gisteravond het bericht door, dat Vittorio Musso- lini. de oudste zoon van den „Duce" zich aan de geall. troepen heeft over gegeven en zich thans in een interne- ringskamD bevint. THANS PARTICUILERE TELEGRAMMEN NAAR VRIJWEL GEHEEL EUROPA. Het particulier telegraafverkeer is m.i.v. 18 Juli uitgebreid tot geheel Europa, met uitzondering van Duits land, Hongarije en Oostenrijk. Over de tarieven en beperkende be palingen geven de telegraafkantoren de gewenste inlichtingen. NEDERLAND KOOPT CANADESE PAARDEN. v De Canadese minister van landbouw heeft medegedeeld, dat men voor medio Octo'ber a.s. gereed hoopt te komen met de aankoop voor en de verscheping naar Nederland van Spaarden, welke voor rekening van de Nederlandse re gering in Canada worden aangekocht. In het gehele land gelijke gasrantsoenen Met ingang van de eerstvolgende meteropneming, zullen in de provin cies Zeeland. Brabant en Limburg de gasrantsoenen worden verlaagd. De autoriteiten hebben n.1- besloten, dat de beschikbare hoeveelheid gas kolen over het gehele land geliik zal worden verdeeld. hetgeen voor de eerstbevrijde provincies een verlaging van het gasrantsoen zal betekenen. Het rantsoen zal voor een gezin van twge personen 34 kub. m per twee maanden bedragen, voor elk gezinslid meer krijgt men nog 6 kub. m toegewezen, terwijl alleen- wonenden 17 kub. m per periode krijgen. Deze hoeveelheid is voldoende voor het bereiden van één eenvoudige maaltijd per dag. Wie zich niet aan de voorschriften houdt en teveel gebruikt, zal lang durig van gasgebruik en eiectri- sche stroom worden afgesneden. Gisteren werd het Amsterdamse bij zondere gerechtshof plechtig geïnstal leerd dat binnenkort dagelijks zijn werkzittingen zal houden tot berech ting van landverraders, collaborateurs enn. en dat ook de doodstraf zal kun nen uitspreken. De Procureur-fiscaal mr. Sikkel ver klaarde dat „aan het omvangrijk werl| lang en gedegen gewerkt is, opdaf wanneer eenmaal begonnen, regelmatig kan worden doorgewerkt in de werte» zittingen. Geen wraak maar recht en ge rechtigheid zal geschieden aan al degenen, die de zwakken rond om hen meesleurden; die mede ver antwoordelijk zijn voor de demora lisatie van ons volk. Eer- en heb- zuchtigen, die blind bleven voor het leed en de nood van het volk. Tot de gevallenen sprak mr. Sikkel: „Wees gerust mijn jongens: er wordt recht gedaan. Wij zetten jullie strijd voort tegen de onder gravers van onze samenleving. Wij danken God voor de geschonken gelegenheid die strijd in nuchtere rechtspraak zonder sentimentaliteit te beëindigen". HULDIGING DR. JAC. P. THUSSE. Er zijn voorbereidende maatregeletf getroffen om eeij nationale hulde te brengen aan de nagedachtenis van dr. Jac. P. Thijsse, die op 25 Juli van dit jaar de 80-jarige leeftijd zou heb ben bereikt, en aan wien het te dan ken is, dat talloos velen in hun leven genot en geluk hebben gevonden door studie en waardering van de natuur* rijkdommen van ons land. NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS IN AUSTRALIË AANGEKOMEN. Een nieuw contingent van 539 Ne derlandse vrijwilligers is gisteren te Sydney aangekomen. Het contingent is samengesteld uit soldaten, lucht- vaartpersoneel en een kleine afdeling van het vrouwelijks corps. Zij ont vingen hun opleiding in Engeland. Vóór vernieuwing, tegen antithese en klassestrijd. In een uitverkochte tuinzaal van de muziektuin te Alkmaar hield Dr. W. Banning gisteravond een inleiding over de beginselen en het streven der Nederlandse Volksbeweging. Na de opening door den vice-voorzitter der afd. Alkmaar der N.V.B., de heer G. Bijleveld, toonde Dr. Banning aan, hoe in het Nederland van vóór 1940, het politieke leven was verstard en hoe door de onwil van de politieke groeperingen om tot eenheid te komen, o.m. het sociale onrecht van de wer keloosheid niet kon worden opgehe ven en alle plannen tot herstel reeds bij voorbaat tot. mislukking waren ge doemd. Tegen de dubbele antithese. Als eerste stelling van de N.V.B. noemde spr. de wil, niet meer terug te keren tot de verhoudingen van vóór '40. De oorzaak van deze verstarring in het politieke leven, lag volgens spr. in de beheersing hiervan door twee, thans onvruchtbaar geworden, tegen stellingen als de christelijke-antithese en de klassenstrijd-antithese. De christelijke antithese, die eep ge- gevolg was van de liberale tyrannie in het einde der 19e eeuw, bezit thans geen scheppende kracht meer en werkt integendeel belemmerend bij de oplos sing van vele maatschappelijke pro blemen. Spr. bestreed de gelijkstel ling van deze politieke antithese met de eeuwige antithese van God en mensdom. De klassenstrijd-antithese, vroeger' een noodzakelijk verweer van de ar beidersklasse tegen het vrije liberale kapitalisme, vormt thans, naarmate de rechtsverhoudingen in ,het arbeidspro ces groeien, een steeds ernstiger ver storing van dit recht. Naar een geestelijke vernieuwing. Genoemde verstarring van het poli tiek^ leven hangt nauw samen met een zeer ingrijpende geestelijke crisis, met als voornaamste eigenschappen: a. het individualisme, dat o.ra. tot uiting kwam bij het verzet van den ondernemer tegen het optreden van staat en vakbeweging; b. hét materialisme, de beoordeling ,yap de mens naar zijn materiëel suc ces, dus .niet naar de geestelijke in houd van die mens; c. het economisme, het verschijn sel, dat economische waarden hoger geacht werden dan alle andere en dat b.v. bij het begrip volkswelvaart slechts deze waarden golden en de geestelijke gezondheid van dat volk nauwelijks geteld werd. De N.V.B. wenst het Ned. volk op te stuwen tot een geestelijke vernieu wing, waarbij het maatschappelijk leven moet gezien worden tegen een achtergrond van volstrekte normen, die én uit het evangelie én uit hét humanisme kunnen worden gefun deerd. Daarbijstelt zij deze normen niet gelijk, doch erkent zij ze slechts en heeft zij begrip voor beiderlei fun« dering. Het personalisme van de N.V.B. is de erkenning, dat het tot het wezen van de mens behoort, te staan In verantwoordelijkheid; het socialisme van de N.V.B. is de vormgeving aan de eis tot sociale gerechtigheid in het maat schappelijk leven. Spr. wees er op, dat achter de sociale en economische vraagstukken van he- den een strijd geleverd wordt van grootste menselijke beginselen die ooit aan de orde zijn geweest en dat deze strijd voor tientallen jaren beslissend zal zijn. Bij de beantwoording der vrageoi deelde spr. mede, dat de N.V.B. gee* politieke partij wenst te zijn. doch slechts een vernieuwingsbeweging, die de vernieuwing stuwt dwars door de oude politie'ke partijen heen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1