DE VRIJE ALKMAARDER OAGBLAO VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Nieuwe banden BUITENLAND Attlee premier Attlee naar Potsdam BINNENLAND Stadsnieuws Onze burgemeester in Bath Uitg.: Stichting „De Vrije Alkmaarder" Lo. Dir.: M. J. Roggeveen; Hoofdred.: E. Tas-Callo Wnd. hooldred.Jan C. Reuvers Redactie; Achterdam 20; Tel. 227% ZATERDAG 28 JULI 1945. 3e Jaargang Ho. 12-7*2. Administratie: Achterdam 20, Teleioon 2274 Advert.pr. 15 ct p. m.m. m. een min. r. f 1.50 Abonnementsprijs; i 1.— per maand Losse nummers 10 cent Wij hebben ons tijdens de bezetting vele illusiefi gemaakt. Als wij eenmaal bevrijd zouden zijn, dan zouden we dit, dan zouden we dat. Teveel chaos liet de bezetter achter, teveel ontwrichting, teveel armoede dan dat het leven weer en dan nog wel binnen drie maanden op gang zou kunnen zijn en liefst beter als voor de bezettingstijd. Tot één van deze illusies behoorde het wéér to spoedig mogelijk ten volle medezeggenschap willen hebben in de gang van zak?n in ons land. Ook dat wilden wij beter dan vroeger. Zeer veel critiek is op het oude parlement geleverd en vele plannen werden ge maakt om vrbetering in onze volksver tegenwoordiging te brengen. Naast een wijziging van het tweekamer- in een éénkamerstelsel en e*n nieuw kies systeem werd veelal ook geadcht aan het instellen van diverse nieuwe orga nen, waardoor de arbeid van de directe volksvertegenwoordiging zich zou kun nen bepalen tot het aangeven van de grote lijn der te volgen politiek. Ook hier echter vele illusies en een mis schien niet geheel voorbereid zijn op wat geëist zou worden, voor we aan dergelijke vernieuwingen toe waren. Vergeten werd. dat voor dit alles zijn beslag zou kunnen krijgen, daaraan vele en dikwijls zeer moeilijke manipu laties op staatsrechterlijke gebied voor af zouden moeten gaan. Feitelijk was de enige-"blijvende-band" gedurende de bezettingsjaren tussen volk en regering, de verbondenheid met het vorstenhuis. In de regering zelf kwamen vele wijzigingen, terwijl de oude Kamers geen enkele werkelij ke waarde meer bezaten, zowel door dat zij niet meer konden functioneren, als door het feit, dat zij niet meer ge acht konden worden het vertrouwen van het volk te bezitten. Nieuwe ban den tussen volk en regering moesten dus worden gelegd. Het is wel een zeer grote verant woordelijkheid die sommigen te dragen kregen, nl. het vinden van een oplos sing die én staatsrechterlijk verant woord én voor het volk begrijpelijk en te aanvaarden zou zijn. Vele plan nen zijn geopperd, vele schema's opge steld. De keus is tenslotte gevallen op de overgang: Nationale advies Com missie. Noodparlement. nieuwe, volle dig gekozen volksvertegenwoordiging. De gang van zaken zal in het kort aldus zijn. De N. A. C- samengesteld uit vertegenwoordigers van de illegali teit (nl. leden van de O. A. C.) en van het Vaderlandse Comité (contactcen trum uit de bezettingstijd van de oude politieke partijen), waarin dus zowel zij die voor en tijdens de bezetting als politici hun verantwoordelij* t-n op zichte van het volk bleken te hebben verstaan, als zij die tijdens de bezet ting een deel van de verantwoordelijk heid hebben gedragen, zullen samen de regering adviseren met klem beto gen wij: in openbare zittingen! over de samenstelling van een noodparle ment. waarin de oude kamerleden na strenge schiftingen aangevuld met an deren, zitting zullen hebben. Dit noodparlement op haar beurt zal dan de nodige stappen doen om tot al gemene verkiezingen te komen, waar mee dan de laatste stap gezet zal zijn op de weg naar een parlement dat met recht de naam van volksvertegen woordiging zal kunnen dragen. Een lange weg, een omweg zelfs naar het schijnt. Toch mag men bij de beoordeling van deze gang van zaken o-i. niet vergeten, welk een periode van politieke onmondigheid en poli tieke verschuivingen met als gevolg nieuwe politieke groeperingen over brugd moet worden. Het zal van het beleid, de adviezen in de activiteit van regering, N. A. C. Bevin, Buitenlanse Zaken Gisteravond zijn de voornaamste posten bekend gemaakt van de door Attlee gevormde Labourregering. Minister-president wordt: Clement Attlee. Bevin wordt minister van bui tenlandse zaken. Chancellor exchequer (minister van financiën): Hugh Dalton. President board of trade (minister van handel): Sir Stafford Cripps. Lord president of the council: Herbert Morrison; Lord Chancellor: Sir Wil- liam Jowitt. Lord privy seal: Arthur Greenwood. Evenals Churchill is Attlee tevens first lord of the treasury en minister van defensie. Herbert Morrison zal tevens zijn de „leader" van het Lager huis. De verdere aanstellingen, waaronder die van „India Office" zullen later worden medegedeeld. Op de conferentie van Potsdam zal Eden vervangen worden door Sir Alexander Cadogau. Naar te Potsdam bekend gemaakt is. zal Attlee hedenmiddag naar Potsdam terugkeren. De bepsrekingen met Sta- lin en Truman zullen direct hervat worden. HET AANTAL UITGEBRACHTE STEMMEN BIT DE ENGELSE VERKIEZINGEN Londen, 27 Juli (Reuter). Het aan tal stemmen, dat op de Labourpartij werd uitgebracht bij de jongste En gelse verkiezingen heeft bedragen 11.941.501 tegen 8.292.288 bij de vorige verkiezingen in 1935. het aantal stem men voor de conservatieven bedroeg 9.056.672 tegen 10.358.634 in 1935. DE VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. Te Den Haag is onder voorzitterschap van Jan Schilthuis een centraal comi té gevormd uit leden van de voormalige Vrijzinnig Democratische Bond. In de eerste bijeenkomst, gehouden onder presidium van Mr. Joekes. werd o.a. besloten tot een onderzoek in hoeverre samensmelting met andere groepen mogelijk is. Ook werd sympathie be tuigd met de Nederlandse Volksbewe ging. NIET POTTEN. Het ministerie van financiën maakt bekend: Sinds de inlevering van de honderd gulden biljteten bestaat er bü het pu bliek enige neiging, de biljetten van f 25 en I 16 te schuwen en zich het bezit te verzekeren van biljetten van f 2-50 en van f 1.benevens van zin ken munten. Voor deze houding bestaat geen enkele grond. Het ligt namelijk in het voornemen, om wanneer tot verdere verplichte inlevering v. bank en muntbiljetten wordt overgegaan, de grote en de kleine coupures gelijkelijk te treffen, terwijl ook met betrekking tot het zinken geld maatregelen zullen worden genomen. De regering doet daarom een drin gend beroep op alle burgers om niet door het oDpotten van bepaalde soor ten van geld en het weigeren van de gtote bankbiljetten het betalingsver keer te bemoeilijken. en straks van het Noodparlement af hangen, of de tijdelijke, nieuwe ban den het Nederlandse volk zullen blij ken te knellen of dat men zich hierin voegen zaL E. T.C. Een nieuwe taak van de B.S. Wat zullen de mannen van de B. S., nadat hun corps ontbonden zal zijn, gaan doen? Wij kregen een antwoord op deze vraag tijdens een persconfe rentie met majoor Bokhorst, waarin deze mededeelde wat de verschillende mogelijkheden voor de ex-verzetsman nen zouden^zijn voorzover zij niet naar het normale burgerleven zouden te rugkeren. Van de 47 000 B. S.-mannen, die er boven de grote rivieren onder de wa penen waren, zijn er 27.000 overge gaan naar de Koninklijke Landmacht- De overigen zouden een plaats kunnen vinden in de te groeperen Gezags- troepen, die 60.000 man zullen omvat ten en waarvan men verwacht dat 48.000 vrijwilligers zullen zijn. Voor de overigen zou men tot het oproepen van lichtingen over moeten gaan. Wie zich aanmeldt voor deze troe pen gaat een verbinding van 9 maan den aan. Na deze tijd zal men kun nen afzwaaien. waarbij de mogelijk heid bestaat over te gaan naar de po litie of een andere rijksdienst. Om de vorming van het corps te bevorderen. Zal voor ieder die in het politiekorps wil worden opgenomen, gedurende de eerste jaren de eis worden gesteld, dat hij eerst bii de gezagstroepen dienst heeft gedaan. De taak van de Gezagstroepen zal drieledig zijn. In de eerste plaats zullen 30.000 man nodig zijn voor het bewaken van po'itieke gevangenen Ten tweede zal men 10 000 man re serveren voor het bewaken van be paalde objecten (munitiedepot? en voorraden krijgsbuit). Tenslotte A',on 11.000 man worden opgenomen in de hulppolitie. Canadese werkkrachten. De Majoor deelde verder nog mede, dat afdelingen van het Canadese leger in Nederland zullen worden gedemo biliseerd en in afwachting van scheeps gelegenheid naar het vaderland, ge deeltelijk zullen meewerken aan ver schillende objecten. Wij denken hier bij aan het oogstwerk, de werkzaam heden aan de dijken van Walcheren, de Wieringermeer e.d. Het in het Zuiden nieuw gevormde 14e regiment infanterie onder Lt. K~è Mr- van Diik. is momenteel in zijn geheel in Nederland aanwezig. Ver schillende afdelingen van dit eerste weer geheel Nederlandse korps wa ren nog bij het bezettingsleger in Duitsland ingedeeld en keerden on langs naar het vaderland terug. DE L. T. M. TE HOORN. In de Zaterdag 21 Juli te Hoorn gehouden bestuursvergadering van de L.T.M. is besloten dit jaar de algemene vergadering te verschuiven tot na het houden van een tentoonstellingsdag. welke bepaald werd op Woens dag 12 September a.s. Aan het gemeentebestuur van Hoorn is de be kende medewerking gevraagd Uit den aard der zaak zal de opzet van dezen L T. M.-dag nog bescheiden moeten zijn. maar het ligt toch in de bedoe ling om na de keuring van de ver schillende vee-inzendingen een klein concours-hippiqué op de Turfhaven tfc houden, waarna dan de traditionele ringstekerij met paard en kar weer zal worden gehouden. Het bestuur eerde de nagedachten^ van den overleden voorzitter J- S»in en koos in diens plaats als voorzitter den heer F. Koster Dz. van Berkhout, die d0-*0 t<oncömïng he°ft aangenomen WIJZIGING VAN HET TRIBUN ALENBESLUIT. ANP—ANETA verneemt, dat een ingrijpende wijziging van het Tribu- nalenbesluit in een vergevorderd sta dium van voorbereiding is. In afwach ting daarvan kunnen benoemingen van leden van Tribunalen, voor zover nog niet geschied, zeer waarschijn lijk spoedig worden verwacht- Jeugd-ontspanningsterreinen Het comité „Jeugd en Vreugd", waar van de oprichting reeds eerder werd gepubliceerd, stelt zich ten doel de schoolgaande jeugd van 6 tot 14 jaar gedurende de vacantie bezig te houden met sport en spel. Met ingang van Dinsdag 31 JJuli a.s. zullen de kinderen nu voorlopig op de hiervolgende terreinen op 2 ochtenden of 2 middagen in de week prettige ontspanning vinden: Dinsdag: 's Morgens van 912.30 uur: Gem. Sportpark, 's Middags van 2—5 uur: Terrein Hoeverweg (Ruysdael- kade). Woensdag: 's Morgens v. 912.30 uur*. Speetuin St. Agnes (nabij de Von delschool- 'a Middags van 25 uur: Oudorp V.V- (achter Kievitstraat). Donderdag: 's Morgens van 912.30 u Gem. Sportpark, 's Middags, van 2-S uur: Terrein Hoeverweg. Vrijdag: 's Morgens van 912.30 uur: Speetuin St. Agnes (nabij de Von delschool). 's Middags van 25 uur: Oudorp V.V- (achter Kievitstraat). Wanneer de jeugd voor deze actief voldoende animo heeft, ligt het tevens in de bedoeling met groepen van kin deren uitstapjes te maken en met in schakeling van de plattelandsboerde rijen, waar zij kunnen eten en drin ken, de vrije natuur in te trekken. Daarnaast zullen ook nog andere mo^ gelijkheden voor vermaak en ontspan ning onder ogen worden gezien. Naar gelang zich meerdere leid(st)ers beschikbaar steilen, zbl dit jeugdwerk uitgebried kunnen worden. Opgave als leid(st)er bij dhr. W. J. Schoonhoven. Geestersingel 29. De deelname der kinderen zal ge heel gratis zijn, terwijl de algem. lei ding der speelterreinen berusfbfj: ter zake kundige personen. Het comité wekt ouders en opvoe ders met den meesten aandrang op de kinderen te stimuleren de speelterrei nen te bezoeken- Hiermede zal welis waar het jeugdprobleem niet opgelost zijn, maar het is toch een stap in de goede richting. De kinderen worden van de straat gehouden en genieten daarnaast de vreugdevolle ontspan ning, die zg in de oorlog zo zeer ge mist hebben. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, is per vliegtuig in Bath aan gekomen en heeft daar Donderdag avond een bal meegemaakt, waar hij een cheque ten bedrage van 3000 ontving. Gisteren bezocht hij 't plaat selijk kerkhof en legde een krans neer namens de stad Alkmaar op het ge meenschappelijke graf van 400 bewo ners van Bath, die tijdïns de Duitse luchtaanvallen van April 1942 den dood hebben gevonden. De gemeente Alkmaar heeft het ere burgerschap verleend aan drie bekende burgers van Bath. onder wie de bur- gemeester Edaar Clements- GESLIPT. Gisteren vond op de Kennemer- straatweg. ter hoogte van de Emma- straat. een ongeval plaats, doordat eet» motorrijder, bij het remmen van eet» vóór hem rijdende auto, slipte en hier door in aanraking kwam met een bil het M G. geparkeerde auto. Hoewel de motorrijder naar het St. Elisabeth- ziekenhuis werd vervoerd, bleek op name niet noodzakelijk Gladheid van de weg was de oorzaak van dit ongeval. DE ALKMAAR PACKET VAART WErR. Wij maken onze lezers attent op de advertentie in ons blad. betreffende de hervatting van de bootverbinding met de Zaanstreek en Amsterdam door de Alkmaar PackeL

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1