JEUGDPROBLEMEN 1 HOE ONZE NATUURMONUMENTEN LEDEN -1 Over buitenlandse politiek De ruk naar links JAARVERGADERING BRANDWEER. Woensdagavond j.1. hield de Vrij willige Alkmaarse Brandweer haar jaarvergadering in 't Gulden Vlies. Het openingswoord werd gesproken door Commandant Ringers, die een kort overzicht gaf van de afgelopen vijf jaren. De in Maart j.1. gefusilleer de brandweerman v. d. Kamer, werd herdacht. Burgemeester van Kinschot die met mevr. v. Kinschot de avond bij woonde. deelde in zijn rede o.m. mede, dal het gem.bestuur besloten had aan alle leden de bronzen eremedaille der stad te schenken en dankte de hulp- brandweer voor al het werk dat zij had verricht. Spr. huldigde de heren H. en N. Landman, die na een ruim .35-jarige dienst de brandweer gaan verlaten. Later werd aan mej. R. Landman bij haar 12"ï jarig jubileum bij de brandwweer een cadeau aan geboden. Het hulpcorps verraste com mandant en hoofdlieden met een fraaie marmeren gedenksteen welke een plaatsje zal krijgen in de kazerne. Hierna werd overgegaan tot een feest programma dat met een geanimeerd bal werd besloten. AMBTENAREN EN ARBEIDSCONTR ACTANTEN IN OVERHEIDSDIENST. Om tot een zo groot mogelijke een heid te komen op het gebied van de vakbeweging, heeft zich voor Alkmaar en Omgeving een comité gevormd van ambtenaren en arbeidscontractanten ressorterende onder het Departement van FiFnanciën. Dit comité stelt zich ten doel om een eenheid te bevorderen met ambte naren en arbeidscontractanten van an der© departementen, de provincie en de gemeenten, waarmede ook reeds landelijk een begin is gemaakt. Opgerichte of alsnog op te richten eomité's die hetzelfde doel nastreven, worden verzocht zich in verbinding te stellen met vorengenoemd comité. Tijdelijk secretariaat: J. van Scorel- kade 75, Alkmaar. SCHORSINGEN. Door den Militairen Commissaris in het District Alkmaar zijn nadat de desbetreffende commissie rapport aan hen had uitgebracht, de volgende per sonen geschorst per 11 Mei 1945: B. A. ;van der Sluys als burgemeester van Alkmaar: W. J. Masdorp, als burge meester van Castricum; C. L. Swaalf als burgemeester van Heiloo. wnd. bur gemeester van Egmond aan Zee en Egmond Binnen; E. Frinking als wnd. burgemeester van Schagen; W. K. Sweerts als burgemeester van Bergen; Chr. H. Roos als wnd. burgemeester van Harenkarspel en Warmenhuizen; A. Volkers als wnd. burgemeester van Heer-*Hugowaard; P. Pluister als wnd. burgemeester van Nieuwe Niedorp en 'wnd. burg. van Oude Niedorp; C. L, C. de Boer als wnd. burgemeester van de Rijp; D. Stoutjesdijk als burgemeester van Langedijk; A. Schenk als wnd. burgemeester van Winkel. Geschorst per 14 Juli 1945: A. J. Th. Hofman, directeur Gemeente Licht- Jbedrijven Alkmaar. Geschorst per 18 Juli 1945: mej. H. Greve, telefoniste PTT, mej. P. C. Jon ker, telefoniste PTT. E. Heijblok, be oteller PTT, J. W. Hermes, besteller PTT, mej. M. W. Bosman, toezicht- houdster b. d. telefoondienst PTT, mej. M. Pie, schrijfster PTT, Rijksradiodis- tributie en G. Schutz, besteller PTT, allen te Alkmaar en P. Kok, vakwerk man PTT, Rijksradiodistributie te Koe dijk. Door den Militairen Commissaris voor het District Alkmaar zijn tot nu toe, qp advies der Adviescommissie Vrijlating, 52 verzoeken tot vrijlating afgewezen en 5 ingewilligd onder op legging van huisarrest. PREDIKBEURTEN. Zondag 29 Juli 1945. Alkmaar. Herv. Ngem. Grote Kerk 10 w ds. Dfi Mooy van Heerhugowaard; 5 uur dg. Baart van Ophemert, Kapel- J-erk 10 uur ds. Tuinstra (H. Doop), Pemon-tr- geref. gem. 10.30 uur ds. de Regt. Luth. kerk (Oudegracht) geen dienst wegens ziekte. Hersteld. Ap. gem. (Toussaintstr.) 9.30 en 4 uur dienst. Doopsgez. gem- 10 u. ds. Krij- tenburg van Twisk. Ned. Chr. Ge meenst hapsbond (in Waakt en Bidt) Donderdagav. 7.30 u. de heer van Oostveen, aZt. 3.30 u- Bidstond Oude gracht 208. Leger des Heils (Limmer- hoek 40) 9.30 en 7.30 uur samenkomst. GESLAAGD. De heer H. W. v. d. Brink, alhier, slaagde te Utrecht voor het propadeu- tisch examen theologie. DESERT VICTORY (VICTORIE IN DE WOESTIJN). Harmonie-Theater. Deze zuiver documentaire film geeft ons een onopgesmukt verslag van de sensationele campagne van Montgo- mery en Alexander in Noord-Afrika. De gehele strijd in dit gebied van hitte en stof, het verblindende en ver dovende kanonvuur bij El Alamein, de tankslagen, 'de grote doorbraak der volhardende Engelse troepen, is door de moedige en kundige cameramannen uitmuntend vastgelegd. Ook van een buitgemaakte Duitse film werden han dig enige stukjes ingelast. Hoewel ook deze film niet aan het euvel van een uitgebreid journaal ontkomt er is soms een zekere eentonigheid en her haling toch kan een vergelijking met de speelfilms, die wij tot nu toe in Alkmaar zagen, best worden door staan. Het voorprogramma bevatte enige journaals, een beschrijving van het leven van een middelgrote stad in Amerika en een een-actertje over de Lucht Transporthulptroepen der R.A.F. v. d. H. KAASMARKT. Aanvoer 1 boernstapel, 213 kg, ver koopprijs f 55. Handel goed- ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag, 29 Juli B. H. J. Schouten, Emmastraat 64- De nachtdienst voor de komende week gaat reeds Zaterdag avond in. .-VOLKSHERSTEL" (HARK) Wjj zyn er nog niet. De nood, die wij in Midden-Brabant hebben kunnen constateren, is in som mige plaatsen zo groot, dat wij tot de overtuiging zijn gekomen, dat meer dere acties op touw moeten worden gezet. Er is gebrek aan het allernood zakelijkste. Een gezin van acht personen heeft geen vork. Een geheel dorp bezit soms soms de beschikking over één schaar. De vrouwen hebben niets om med te naaien. Men moet de nood zelf hebben gezien, om te beseffen, hoe erg het is. De plaats Heusden, die ter verzor ging aan Alkmaar werd toegewezen, verkeert in deplorabele toestand. Hier valt iets te doen. Er behoort vooral om kleine dingen te worden gedacht. Ieder gezin geeft b.v. 1 mes. 1 vork, 1 lepel, 1 bord, 1 kop en schotel, 1 be ker. Dan komen wij al een heel stuk heen. En zou dat zo bezwaarlijk zijn? Dames, zoekt U wat naaigerief klaar? De nood is ontzettend! De hulp moet groot zijn! NEDERLANDSE ECONOMISCHE BELANGEN IN DUITSfcAND. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat ten kan tore van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland, Oudegracht 182 te Alkmaar, een be kendmaking ter inzage ligt van den Commissaris-Generaal voor de Ned. Economische Belangen in Duitsland, omtrent het doen van opgaven van Ned. ondernemingen, onroerende goe deren, vorderingen enz., voorzoover deze belangen in Duitsland, Oosten rijk Tsjecho-Slowakije en het Me- melgebied zijn gelegen of gevestigd en aan Nederlanders toebehoren of door Nederlanders hoofdzakelijk worden gecontroleerd. VORDERINGEN OP HET C.N.V. Het Commissariaat Noodvoorziening district Alkmaar en Den Helder, dat op 21 Juli j.1. werd opgeheven, beëin digt de werkzaamheden definitief Za terdag 28 Juli a.s. Vorderingen enz. kunnen na deze datum nog worden ingediend bij het Stafbureau C.N.V., Oostduinlaan 2 te 's-Gravenhage. De meeste bezittingen der vereniging tot behoud van natuurmonumenten hebben veel geleden, vooral de duinen bij Loon od Zand. Hier hebben de Duitsers 120 munitieopslagplaatsen op geblazen, waardoor ook verschillende oude boerderijen zijn vernield. Ooste lijk van de IJssel zijn de bezittingen er beter afgekomen. Ook het Naardermeer is niet erg ge havend- Nu het water weer is weg gepompt, keren de vogels terug naar de oude broedplaatsen, de lepelaars zelfs in grote getale. Het zwaarst hebben natuurlijk de bossen geleden. Het nationale park „De Veluwezoom" is sterk uitgedund. Minder beschadigd zijn de Oisterwijkse bossen, die bescherming moesten bie den voor munitieopslagplaatsen, die gelukkig slechts voor een klein deel tot ontploffing konden worden gebracht Door het oorlogsgeweld is de Mooker- hei zwaar getroffen. Door een onlangs ontstane brand vlogen vele mijnen de lucht in. Thans liggen daar nog ver scheidene onontplofte mijnen, grana ten enz., die overwoekerd door on kruid, het betreden van het gebied uiterst gevaarlijk maken. Waarschijnlijk zijn de beschadigingen aan het bosge- deelte van dien aard, dat het grooten- deels weg zal moeten en opnieuw zal moeten worden bebost. Ook het Beekhuizerbos heeft geleden Wij moesten door plaatsgebrek deze rubriek 2 weken opschuiven- Inmid dels ontvingen wij vele brieven over het dienstnemen voor Indië. Wij wil len vandaag in het bijzonder één zijde van dit probleem bezien. Vaderlandsliefde en avontuur. Enkele O. V. W.-ers protesteren tegen de opmerking door een vorige briefschrijver gemaakt over het dienst nemen uit zucht naar avontuur. Zij gevoelen zich daar persoonlijk door beledigd. Wij begrijpen dat volkomen, maar je kunt het toch ook anders bekijken. Vaderlandsliefde en zucht naar avon tuur sluiten elkaar in de eerste plaats helemaal niet uit. Het waren de slechtste Nederlanders niet die de we- rld introkken omdat hun vebreel- dingskracht, hun ondernemingslust, hun gezonde drang naar het opwin dende en gevaarlijke en misschien ook wel hun eerzucht, binnen onze gren zen een te beperkt terrein vonden- De O. V. W.-er zal het zelf ook niet zonder dat alles kunnen stellen. Het gaat echter om een gezonde verhouding tussen de vaderlandsliefde en de zucht naar het avontuur. En dan heeft niemand er belang bij fals we de Duitse manier van spreken (die in sommige Nederlandse kringen wel eens overgenomen wordt) navol gen en iedere Hollandse jongen dapper en flink en betrouwbaar gaan noemen. Zijn er niet vele van die Hollandse Jongens naar Duitsland getrokken, niet omdat ze „verkeerd" waren, maar om dat het weer eens wat anders was, omdat ze wat van de wereld zagen, omdat ze uit de beklemmende sfeer van de oude omgeving en het ouder lijk gezag weg wilden? Waren er zelfs niet die ook na de bevrijding maar liever bleven waar ze waren omdat ze zo'n vrij leven leidden? Romantiek en realiteit. Tegen die mentaliteit moeten we waakzaam zijn ook onder de O. V. W.- ers. De oorlog is geen avontuurtje. In de film Gunga Din, die hier enige tijd geleden draaide, sloegen de drie hel den zich door tientallen vijanden heen en overwonnen alles en iedereen. Een B.S—er is de zaal zei letterlijk: „Zo zijn wij nou ook. Zo geven we straks de Jappen klop"- Hij was een flinke vent, zonder twijfel, maar een beetje te romantisch nog om een goed soldaat te zijn in de moderne oorlog. Deze oorlog is geen verzetje, geen militaire wandeling. De oorlog is harde realiteit en bittere noodzaak. Hoe eerlijker men deze realiteit onder ogen ziet, hoe be ter men zijn eigen verantwoordelijk heid in deze zaak kan dragen. De vrije volken vechtsn tenslotte niet om oorlog te voeren maar om een duur zame vrede te verkrijgen. Voor de be schaafde, Christelijke wereld blijft de oorlog het abnormale, het kwade, het zondige, dat men wel met ernstige vastberadenheid, maar niet met blijd schap onder ogen ziet. door het granaatvuur. Kruinen zijn uit de bossen geschotsn en stammen zo beschadigd door scherven, dat men de gevolgen van een hevigen najaarsstorm vreest. Vóór de oorlog was de bodem van Nederland slechts voor ongeveer 8 bebost, thans misschien nog maar voor nauwelijks 4 De vereniging tot be houd van natuurmonumenten over weegt een fonds bijeen te brengen voor een spoedige herbebossing. Een pro bleem vormt echter het nodige plant soen. HET CONCERTGEBOUW ORKEST SPEELT WEER. Naar ANP—ANETA verneemt zal 't Concertgebouw orkest Zondag 29 Juli voor de eerste maal na de bevrijding een concert gevsn. Op het program ma staan o.m. de oudverture Egmont van Beethoven. De leiding berust bij Eduard van Beinum. i- XII. De uitslag van de Engelse verkiezin-s*. gen is anders geweest dan de meesten onzer hadden verwacht. Wij verwacht ten een verschuiving; het werd een ommekeer! Laten we dadelijk zeggen: voor Engeland en voor de gehele we- reld lijkt deze verkiezingsuitslag ons j bijzonder gelukkig. Onverwacht groot Ts de nederlaai van Churchill stellig óók voor hem zelf, aangezien hij het houden van ver kiezingen op dit tijdstip feitelijk had afgedwongen. Hij meende winst te kunnen slaan uit zijn successen als leider van het Britse gemenebest tij dens de oorlog. Zoals Lloyd George in 1919 bij de zogenaamde „Khaki-ver- kiezingen" een grote overwinning be haalde, zo had Churchill dat thans willen doen. Duidelijk is thans geble ken, dat men er niet op mag rekenen, dat de geschiedenis zich zal herhalen! Volkomen onjuist is de verwachting gebleken, dat de Liberalen in Engeland opnieuw een partij van betekenis zou den gaan worden. Hoewel zij over een aantal zéér bekwamen leiders konden beschikken, zijn zij in het nieuwe parlement slechts door een zéér gering aantal leden vertegenwoordigd. Eigen lijk waren er maar twee partijen: een behoudende en een vooruitstrevende. En de overwinning van deze laatste is buitengewoon groot,- vooral in zetel winst, maar ook in het behaalde stern- mental. Dit succes van de Labourpartij is daarom zo opmerkelijk, omdat haar tegenstanders de strijd zeer fel tegen haar als socialistische beweging had den gericht. Tot op grote hoogte was dit een stembusstrijd tegen of vóór het socialisme, waarbij het Engelse volk zich met een duidelijke meerderheid vóór heeft uitgesproken. Met reden wordt in de Engelse pers dan ook van een geruisloze sociale revolutie ge sproken. Wel is waar was er reeds tot twee maal toe in de periode tussen de twee wereldoorlogen een Labour- regering, maar deze beschikte beide keren niet over een meerderheid in het Lagerhuis, zodat zij dus zwak stond. Het zal thans moeten blijken of de regering-Attlee zal kunnen doortasten. Aan weerstand zal het stellig niet ont breken. Allereerst ia er het Hogerhuis, de vertegenwoordiging van adel en geestelijkheid, dat steeds z-ér conser vatief is geweest. De regeering kan die tegenstand desnoods breken, door een aantal van haar aanhangers in de adelstand te verheffen en zo haar aanhang in het Hogerhuis te vergro ten. Ernstiger is de waarschijnlijke tegenstand van de grote financiers in Engeland en Amerika. Heel moeilijk kan de regering de bankwereld in het eigen land tot medewerking dwingen; tegenover die in Amerika bezit ze in het geheel geen machtsmiddelen. En toch zal de Engelse regering de steun van de grote financiers nodig hebben. Hoe meer het zal duidelijk worden, dat de ruk naar links in Engeland niet toevallig is geweest, maar over eenkomt met de algemene volksbewe ging in Europa en Amerika, des te sterker zal de positie van de nieuwe Engelse regering zijn. Tot heil van Engeland, het Britse wereldrijk en van alle volkeren, die vrede en vrij heid lief hebben! Tenax.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2