DE VRIJE ALKMAARDER Einde Conferentie Potsdam. HEDEN EEN COMMUNIQUÉ? FRANCO OP DE WIP. ALLE HENS AAN DEK. 'Broodrantsoen Weygand contra Reynaud Heftige debatten. iabour gaat Nationaliseren. Duitsland verloor 2 MILLIOEN DODEN. Uitg.s Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Dir.: M. J. Roggeveen; Hoofdrèd.: E. Tas-Callo Wnd. hooldred.: Jan C. Reuvers Redactie: Achterdam 20; Tel. 227% DAGBLAD YOOR ALKMAAR ER OMGEVIKG DONDERDAG AUGUSTUS 1»45. Se Jaargang No. 16-706. Administratie: Achterdam 20, Telefoon 227% Advert.pr. 15 ct. p. m.m. m. een min. v. f 1.50 Abonnementsprijs: f 1.— per maand Losse nummers 10 cent De slotzitting der conferentie in het Ceciliënhof aan de Wannsee, de vroegere woning van den Duitsen kroonprins, rondom een tafel, die gedekt was met de nationale vlaggen. Presideqt Truman, generalissimus Stalin en de Britse premier, Attlee, hielden elk een toespraak. De staven werkten onder hoge druk om de laat ste bewoordingen vast te stellen. Toen het slotcommuniqué, dat waarschijnlijk hedenavond zal worden uitgegeven, gereed was, vroeg Truman als voorzitter: „Is er nog iets?" Attlee en Stalin schudden het hoofd, Truman zeide daarop: „De confe rentie wordt verdaagd"- In korte woorden zeide Attlee Stalin dank voor de voortreffelijke regelingen en Truman voor zijn werk als voorzitter. Stalin zeide daarop president Tru man en Attlee dank, evenals den mi nisters van Buitenlandse Zaken, waarbij hij tevens hulde bracht aan het werk van Churchill en Eden. Daarop schudden allen elkander de hand in een sfeer van de grootste hartelijkheid. De conferentie was ten einde. (jp 's werelds toekomst. Wanneer men buiten beschou wing heeft de recente gemeen schappelijke waarschuwing aan Japan, uitgegeven door Engeland, de V.S. en China, die in de eigen lijken zin van het woord niet strikt tot de conferentie van Potsdam behoorde, aangezien Stalin er niet zijn handtekening onder heeft ge plaatst, zal het heden te verschij- .1 Belgische Crisis. Nieuwe Ministers benoemd. In de plaats van de afgetreden katholieke ministers zijn gisterenin het Belgische kabinet benoemd: Ro- bert Godding, liberaal, tot min. van koloniën; Réné Lefèvre, liberaal, min. van landbouw, Frans de Voghel, directeur van de Belgische Nationale Bank, tot min. van finan ciën; Marcel Gregoire, katholieke U.D.B tot min. van de oorlogsscha de; Adrien van den Branden de Reth tot min. voor de burgerslachtoffers, katholiek, uit de verzetsbeweging. Men verwacht, dat de proclamatie van Potsdam een ernstige waarschu wing aan het adres van het Franco-régime zal bevatten. Het zou echter weinig waarschjjniytt -zijn. dat de Big Th ree het i De Welsh Guards, het eerste gealli eerde regiment dat op 3 September 1945 Brussel bereikte, heeft Manne ke Pis met groot ceremonieel tot sergeant-ma joof bevorderd. Welke verzuurde Hollander durft daar schande van spreken? Misgun onze Zuiderburen deze kolossale pret niet in hun droeve dagen. Ze hebben tenminste één representa tieve nationale figuur overgehouden Meer nog. Laten we er een voor beeld aan nemen sn Mevr. Bos boomToussaint en de Victorie engel als korporaals bij de Marva inlijven. En wie weet hoe belangrijk de paard jes van de Waagtoren nog kunnen zijn voor onze fokkerij, ge zien de kwaliteit van onze uit Duitsland repatriërendê paarden. Ceebee. neri communiqué de eerste offi ciële mededeling zijn van beslui ten. die van vitale betekenis zijn voor Europa en het grootste deel der wereld. Truman ontmoet Koning George. Eerste minister Clement Attlee keert heden naar Engeland terug Truman ging hedenmorgen ook naar Engeland, teneinde een déjeuner te gebruiken met Koning George aan boord van het slagschip Renown", dat buiten Plymouth ligt- De politieke correspondent van het I.abourorgaan „Daily Herald" meldt, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, nog in Pots- dapi blijft, teneinde zaken af te han- delen, .betrekking hebbend op de besluiten der Big Three". Of Stalin terstond naar Moskou terugkeert, is evenzeer een geheim als zijn aankomst in Berlijn voor het begin der conferentie is geweest. Svlvain Mangeot. Reuters diploma tieke correspondent, verwachf, dat de verklaring van Potsdam een even omvattende schets zal geven van de geallieerde politiek voor de eerste phase van den vrede als de verkla ring, die na de Krimbesprekingen werd uitgegeven, was voor de laatste phase van de oorlog. Duitsland en wereldvrede. Onder de voornaamste onderwer pen. waarmede zjj zich zal bezig houden is, naar mén denkt, de toe komst van Duitsland, met inbegrip van zUn herstelbetalingsschuld, en de organisatie van de veiligheid ter wereld. In de Ver. Staten be staat grote spanning ten aanzien van de vraag, of Rusland zal gaan deelnemen aan den oorlog tegen Japan- Wat dit punt betreft, verklaart de dip'omalieke correspondent van de „Daily Telegraph": Of de Rus- reeds met elkaar eens zijn geworden betreffende een actie om Spanje van zijn dictator-régime te verlossen. Republikeinen maken zich gereed. Tussen de leidende republikeinse figuren is er overeenstemming be reikt over de k^ze van den ko menden Spaansen president en hoofd van de regering overeenkom stig de grondwet aldus een bericht uit Mexico. Diego Martinez Barrio wordt ge noemd als de komende president, terwijl Negrin de komende minister president zal zijn- gemeenschappelijke i I Reisverbod opgeheven. Met ingang van heden is door het M.G. het reisverbod opgeheven. Voor geen enkel gedeelte van ons land is dus nog een speciale ver gunning nodig! f Proces Pét gin Evenals de vorige zitting werd het proces-Pétain gisteren geken merkt door felle debatten tussen Weygand en Reynaud. „Pétain redder van het Vaderland Laatstgenoemde uitte telkens op scherpe toon zware beschuldigingen tegen den oud-opperbevelhebber. De woordenstrijd liep vaak zo hoog, dat Mornet de openbare aanklager Reynaud tot de orde riep en hem toevoegde, dat Pétain en niet Wey gand hier de beklaagde was en dat een afzonderlijk proces tegen Wey gand hangende was. Toen Reynaud toch aanhield, zeg gende, dat men zich hier bevond tegenover den generaal, die met alle geweld de wapenstilstand wilde riep Weygand woedend uit: „Reynaud heeft de grootste misdaad bedreven die voor een premiier mogelijk is. Hij miste besluitvaardigheid. Frankrijk was twee jaar bij Duitsland ten ach ter in de industriële en militaire or ganisatie. van het land. Pétain's poli tiek heeft er toe bijgedragen. Frank rijk over de moeilijkheden heen te brengen. Pétain's politiek heeft den Engelse tijd verschaft, de wapens te smeden en heeft Frankrijks bevrij ding mogelijk gemaakt"- De vorige dag had Weygand o.m. verklaard, d3t Pétain uitsluitend om militaire redenen wapenstilstand had gevraagd, en dat het Franse leger zo lang heeft gevochten als het kon. Tijdens dit pleidooi stond Pétain sische interventie nodig is, zal af-I plotseling op om voor het eerst te hangen van de besluiten, die in I spreken. Weygard is een man van Tokio zullen worden genomen. karakter, in wien men vertrouwen „Want hij is een bovenste beste". Gisteren bij zijn entrèe in het La gerhuis, dat bijeenkwam om een spea ker te kiezen, werd Churchüi door de conservatieven luide toegezongen ,.For he's a jolly good fellow". De Labourleden hieven daarop het lied van „De Roode Vlag" aan, waarop eveneens luide toejuichingen volgden. Met het traditionele ceremonieel werd vervolgens de speaker kolonel Clifton Brown (conservatief) geko zen. De officiële opening van het par lement zal op 15 Augustus a.s. plaats vinden. weer verhoogd! Thans 249# gram brood en 300 gram biscuits. Het -broodrantsoen van- de Neder landse bevolking heeft zich de laatste tijd in stijgende lijn bewogen. Sedert 29 Juli j -1. had het normale rantsoen een voedingswaarde van 2800 gram. Voor de twee komende weken van 518 Augustus zal het brood rantsoen in het gehele land 2800 gr. per week bedragen, deels brood, deels biscuits. Voor bet Westen is het rantsoen op 2400 gr. brood be paald, terw(jl één bon %al worden aangewezen, die voor* twee weken recht geeft op 600 gram biscuits. Men vestigt er de aandacht op, dat het broodrantsoen thans, dank zij de graanaanvoer uit de geallieerde lan den. een peil heeft bereikt, dat uit eigen productie nooit bereikt kon worden. - De regering streeft er naar zo spoedig mogelijk het broodrantsoen nogmaals te verhogen, zodra dit maar enigszins mogelijk is. Professor Laskl, de voorzitter van het Nationale Uitvoerende Comité der Labour-partij, heeft over de nationalisatieplannen van het Laboor gezegd, dat, wat de Bank van Engeland, betreft, de zaak eenvoudig is. Er was een beleggingsplan gevormd», dat als onderdeel van de industriële reorganisatie wordt beschouwd. Daarna zouden de mijnen, de electrische eentrales, de ijzer- en staal industrie aan de beurt zijn. Er ligt een programma klaar voor productie in het belang van het ver- bruik door de gemeenschap, dat de komende vyf jaar een belangrijk deel f van het Britse economische leven zal beheersen. kan stellen". Met deze woorden be dankte Pétain zijn verdediger. Een ander geluid. De getuige Chaudet, leider van verscheidene verzetsorganisaties, zei de. dat Pétains voornaamste daad van verraad is geweest het uitleve ren van de Franse soldaten aan dt Duitsers en het tot zinken brenger van de Franse vloot in Toulon. Lavai's berechting. La val. die volgens een bericht uit Parijs, gistermiddag op het vliegveld Bourgejfc is aangekomen en met zijn •vronw naar de gevangenis Fresnes bij Parijs is overgebracht, zal niet worden gehoord als getuige in het proces-Pétain maar slechts wach ten oo ziln eigen berechting. Reeds is hij door het -Franse Pro- !T~»f bij verstek ter dood veroorrW-» Het aantal oorlogsslachtoffers vaa de Duitse Weermacht zou sinds het uitbreken van de strijd tot het eind van November 1944 in totaal be dragen hebben 4-064.438. Dit cijfer zou bevatten 1.911.300 ge sneuvelden aan alle fronten, 1.445.853 vermisten of geïnterneer den en 278.201 krijgsgevangenen. OVERLEG N. V. V. en E. V. C. Te Deventer hebben voorlopige ba- sprekingen plaats gehad tussen enkele landelijke vertegenwoordigers van N. V. V. en E. V. C. De besturen van beide organisaties zuilen nader over wegen. of deze besprekingen zullen worden voortgezet.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1