Over buitenlandse politiek DE MAN VAN STAAL STADr'JEUWS BINNENLAND Canadezen liften U niet meer! Gastvrij België. UIT DEN OMTREK. Noordscharwoude. XIII Ns 'de dood van Roosevelt* en de verkiezingsnederlaag van Churchill is Maarschalk Stalin alléén overgebleven van de drie grote leiders, waaraan de wereld de vernietiging van Hitler's macht dankt. De verhoudingen liggen te Potsdam' daarom wel heel anders cTan destijds te Teheran en op de Krim. Nu ik dit schrijf, is het nog niet bekend tot welke resultaten men te Potsdam gekomen is. En zelfs al sullen we over enkele dagen de tekst 'van het slot-communiqué kunnen le asen, dan nog zal waarschijnlijk de draagwijdte der beslissingen niet aan stonds duidelijk zijn. Zeker is het echter, dat deze in zeer sterke mate door Stalin zullen beïnvloed zijn- Niet a^le besluiten zullen uitvoering geven aan zijn wensen, maar zonder zijn toestemming zal er zeker niets zijn be slist. Het lijkt daarom goed even aan dacht te vragen voor den man, die sinds twintig jaren uitdrukking poogt te geven aan de levenswil van de vol keren van de Sovjet-Unie. Reeds heel jong speelde de wegge lopen priesterleerling Doegasjwili uit de Kaukasus een rol in de revolution- naire beweging van het Tsaristische Rusland. Hij was o.a. werkzaam als terrorist bij een overval op e*n bij kantoor van de staatsbank. Ruim vijf xen dertig jaar geleden, toen de voor uitzichten voor de revolutie in Rus land er nog heel slecht voorstonden, hield deze typische man van de" daad zich echter óók reeds bezig met schijn baar theoretische politieke problemen. Hij verdiepte zich toen n.1. in de ver houding van de nationale vrijheidswil van de vele door den Tsaar onderdruk te volken en 'stammen met de sociale drang naar maatschappelijke verhef fing van de arbeidersklasse. Dat zijn partijgenoten hem de naam van „man van staal" (Stalin) gaven, bleek wel bijzonder juist in de bur geroorlog van de jaren 19181920, waarin hij een ongelofelijke wilskracht toonde. Na afloop daarvan werd hij 'de organisator van de communistische partij in .de Sovjet-Unie en na Lehin's 'dood in 1925 wist hij geleidelijk aan ale ander# leiders te verdringen of te vernietigen. "Was persoonlijke eerzucht de drijf veer voor de2e geweldige machtsont- Eén van de twaalf! Het is voor den krantenlezer soms nog moeilijk -te begrijpen, waarom hij niet op tijd een krant van behoorlijke afmetin gen in zijn bus krijgt. Wij kun nen U niet allemaal een kijkje laten nemen in het bedrijf, waarin onze krant gezet en ge drukt wordt, maar laten wij er U iets van vertellen. Dat bedrijf- beschikt over 12 zet machines, waarvan er3 kunnen werken met electrische stroom- De overigen wachtten op gas en nog wel op gas dat de gehele dag aan gesloten zal zijn. Van de drie, op het ogenblik bruik bare machines zijn er gisteren plot seling twee uitgevallen, omdat be langrijke onderdelen (oorlogskwali teit) defect zijn geraakt, waarvan de reparatie wel drie weken kan duren. Op de enige machine die nog in beértff is, moet de copie voor vier kranten worden gezet. Als U nu nog weet dat voor het zetten en corrigeren van één kolom copie gemiddeld drie kwartier nodig is, begrijpt TT iets van de moeilijk heden waarmee wij te kampen hebben. Wat de omvang van onze krant be treft. zijn. wij volkomen gebonden aan de officiële voorschriften en de techn-'^che mogelijkheden van het bedrijf. Ons belangrijkste werk is op het ogenblik, uit te maken wat er beslist niet in de krant KAN. En drfr dit er meestal wel in zou MOETEN is deze toestand veor de krantenmakers minstens zo on plezierig als voor de krantenlezers. Maar.... het wordt beter. plooiïng? Waarschijnlijk slechts ten dele. Stalin is een uiterst zakelijk man. Hij wilde het erfdeel van Lenin, die hij zonder reserve vereerde en lief- iftid, bewaren en tot wasdom brengen. Daartoe trachtte hij zich te vereen zelvigen zowel met de socialistische idee als met de levensdrift van de volksmassa's- van de So.vjet-Unie. Na tuurlijk is dit hem in beide opzichten slechts ten dele gelukt. Ook zijn er daarbij ongetwijfeld grote en zelfs zéér grote fouten gemaakt, welke hij meer malen nuchter erkende. In de buitenlandse politiek zet Sta lin de lijn voort van het beleid der vroegere Russische heersers: hij werpt zich op als kampioen voor de rechten van alle met de Russen verwante vol keren in Zuid-Oost- en Midden-Euro pa en hij streeft naar expansie in Westelijke, Zuidelijke en Oostelijke richtingen. Tegelijk wil hij overal ter wereld een ontwikkeling van de poli tieke en sociale verhoudingen inde mocratische richting bevorderen. Ook hier zeker geen feilloos beleid! Doch de bedoeling van dezen typisch realis- tischen politicus, man van bezinning, maar vooral man van de daad, lijken mij minder ondoorgrondelijk dan men veelal meent. TENAX. BUURTFEEST FNIDSEN. Ook de kinderen uit het Fnidsen, de Hekelstraat en Appelsteeg hebben hun buurtfeest gehad. Zij hadden hun kinderspelletjes en hun poppenkast, terwijl er eveneens gezorgd was voor een grote hoeveelheid versnaperingen, 's Avonds hebben de ouderen het feest beslo.ten met een gezellig bal in de Muziektuin. dat tot diep in $e nacht heeft geduurd. Orgelavond Kapelkerk Voor een vrij groot aantal luisteraars gaf Feike Asma zijn 2e orgelavond in dit seizoen. In verband met de 195e sterfdag van J. S. Bach was deze avond geheel gewijd aan orgelwerken van den meester. Het mag bekend veronder steld worden, dat de Thomas-Kantor voor het orgel onvergankelijke mees terwerken heeft geschreven. Bach vond in Asma deze avond een alles zins toegewijd vertolker. De organist weet stemming en sfeer te scheppen in zijn voordrachten, het geen o.ni. bleek uit de vertolking van de Sinfonia en het concert in d, dat virtuoos en met de nodige muzikali teit werd gespeeld. Ook de zo simpel aandoende Pasto rale (suite) kreeg door de juiste regi stratie de nodige kleur en expressie. De uitzonderlijke grootheid en het contrapuntisch kunnen van Bach wer den ons. echter ten volle geopenbaard door de vertolking van het Preludium en de Fuga in E en in de meer oe- kende Toccata en Fuga in d, welke het slot van het concert vormden. Een avond van hoogstaand kunstge not. TENTOONSTELLING „HET PORTRET". Het comité ter voorbereiding van de tentoonstelling „Het Portret" deelt mede, dat zij zoveel aanbiedingen van kunstwerken heeft gekregen, dat de ze tentoonstelling een groot succes belooft te worden. Verscheidene kunstenaars van naam hebben hun medewerking toe gezegd. Het ligt in de bedoeling de tentoonstelling vanaf half Augustus tot half September voor het publiek open te stellen. NATIONALE ZEILWEDSTRIJDEN OP HET MEER. Op Zaterdag 18 Augustus (aanvang 3 uur) en Zondag 19 Augustus (aanvang 9.30 en 1 uur) wordèn op het Alkmaar der Meer nationale zeilwedstrijden ge houden, georganiseerd door de Zaan- landsche zeilvereniging. Deelgenomen zal worden door de volgende klassen: 45 M2, 12 M2} Vrij buiters, Valken, Regenbogen, Olym- pia-joJlen, 16 M2- eenheidsklasse, 36 M2. toerklasse, Pampus met en zonder bijzeilen en 12-voets jollen. De in schrijvingen sluiten II Augustus en moeten geschieden bij den heer D. Hagtman, Stationstraat 53, Zaandam. Het hoofdkwartier van het le Cana dese leger maakt bekend dat het aan chauffeurs van geallieerde voertuigen is verboden burgerpassagiers in hun voertuigen mede te laten rijden, ten zij zij daartoe een vergunning, hebfcyw»'' gekregen van Civil Arrairs of mili taire politie. In ernstige gevallen en indien geen transport met burgervoertuigen be schikbaar is, kunnen burgers zich wenden tot de dichtstbijzijnde bu- reaux voor burgerlijke zaken om transport te verkrijgen. Paiiënien kunnen doktoren helpen I Nog tal van doktoren zijn gedwongen hun praktijk lopende, per fiets of per tram af te doen, met 't gevolg, dat allerminst die medische hulp kan worden verleend, welke gewenst zou zijn. Om een verdere ondermijning van de volksgezondheid te voorkomen heeft de K. N. A. C. een bemidde lingsbureau opgericht, waar een ieder, die zijn auto niet kan gebruiken, zich kan melden, n.1.: Secretariaat Prin- sessegracht 11, te 's-Gravenhage, ter wijl ook de medici, die dringend ver legen zijn om een automobiel zich daar kunnen opgeven. De huurprijs wordt door belangheb benden in onderling overleg vastge steld. r N.S,B.-ers als polderjongens Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling binnenkort weer een begin te maken met de 'inpoldering van de wadden in het Noorden van de pro vincie Groningen. Vooral de aanslib- bingswerken zullen nu ter hand wor den genomen. v Reeds zijn de voorbereidende maat regelen genomen. Momenteel zijn reeds 300 N. S. B*ers hier tewerk ge steld, maar het ligt in de bedoeling, binnenkort enige duizenden naar de ze werken -te dirigeren. Voor den oor log werkten hier meestal een 4000 ar beiders. DE MIJNEN EISEN SLACHTOFFERS. Bij het ruimen van mijnen in de buurt van het dorp Neerkant in de Peel zijn drie SS-mannen en een Ne derlandse sergeant om het leven ge komen. C. B. V. O. (ii) Terwijl voorheen het oorlogsslacht offer zich voor een groot aantal in stanties geplaatst zag en in zijn on wetendheid vaak van het kastje naar de muur werd gestuurd, zal er nu aan het C. B. V. O. een afd. Sociale Voorlichting verbonden zijn, waar men zich kan vervoegen om te ver nemen achter welke deur men zijn helpers zal kunnen vindn. Het C. B. V. O. heeft o.m. de taak overgenomen van het evacuatie bureau en van het Herstelfonds 40" en voorziet o.a. in: le. Vergoedingen van transport kosten van personen of inboedel bij evacuatie of bij terugkeer in de oude gemeente; 2e. Kosten van de opslag van in boedels; 3e. Vergoeding der huur waarde van de verlatep woning; 4e. Kosten van Inrichtipg der nieuwe woning; 5e. Kosten van huisvesting en verzorging van geëvacueerden. Ook wordt een gedeeltelijke tege moetkoming verleend in de voorzie ning van de kosten van het levens onderhoud van hen, die tengevolge van oorlogsomstandigheden hun nor male werk niet kunnen hervatten. Dit geldt voor werkgevers en werk nemers. Voorts kunnen er uitkeringen wor den verstrekt: a. ter voorziening in de eerste nood inzake huisraad, kle ding en dekking; b. Tot gehele of gedeeltelijke dekking van begrafe niskosten; c. ter voorziening in de kosten van ziekte of opname in een ziekenhuis, die niet door een verze kering gedekt worden; d. ter bestrij ding van de kosten van hulp in de Het Belgische blad „De Gazet" be richt, dat uit tal van gemeenten in de provincie Antwerpen aanvragen bin nenstromen om verzwakte Nederlandse kinderen te mogen herbergen. Het dorpje Bornhem alleen wil reeds 104 kinderen hebban. Dit gast vrije gebaar van onze zuidelijke buren zal in ons land zeer gewaardeerd worden. NOG STEEDS DOODSGEVAAR. In de duinen van het PWN mocht men tijdens de bezetting niet wande len. Nu zijn er nog steeds mijnen aanwezig. Als het gevolg van het slo pen van afrasteringen en waarschu wingsborden loopt men de kans zon der dat men er erg in heeft in een mijnenveld terecht te komen. Men houde zich dus strikt aan 't verbod tot het betreden van de dfcinen van het provinciale waterleidingbedrijf. EENDRACHT MAAKT MACHT. Men heeft besloten tot fusie van de zangvereniging Crescendo en het Ned. Herv. Kerkkoor over te gaaii. De nieuwe naam der samengevoegde ver enigingen zal zijn: „Ned. Herv. Zang vereniging „Crescendo". De besturen van beide verenigingen zullen voor lopig aanblijven. NOORDERMARj£TBOND NOORD-SCHAR WOV DE. 115600 kg aardap., Schotse muizen f 11.10, blauwe eigenheimers f 11.101 200 kg peen f 10: 5300 kg sperciebonen f 27; 100 kg snijbonen f 23: 1100 kg tuinbonen *f 10; 600 kg rode kool f 8; 1200 kg bospeen f 11.50. LANGEDIJKER GROENTECENTRALE 178000 kg aard., grote f 11.10; 46700 kg rode kool f 8; 1004 kg slabonen f 27; 450 kg bospeen f 11.50; 250 kg bospeen f 17; 400 kg tuinbonen f 10; 375 kg uien 1 9. Deze eerste zending uien is afkom stig uit Hensbrock. DE BUSDIENST. Men deelt ons mede, dat voor de busdiensten op Den Helder en Haarlem welke Maandag j-1. zijn ingegaan, geen abonnementen genomzn kunnen wor den. Voorlopig worden alleen dag kaarten verstrekt. huishouding bij gehele of gedeeltelij ke invaliditeit van degene, die het huishouden deed; e. bijzondere ge vallen. De belangrijkste taak 'van het C. B. V. O. bestaat echter uit het verstrekken van uitkeringen aan ge heel of gedeeltelijk invalide oorlogs slachtoffers (alleen burgers) en na gelaten betrekkingen hiervan. Deze categorie is verdeeld in groepen, n.1. A. degenen, die bij ht plegen van verzetshandelingen of daardoor opgelopen mishandelingen, door den vijand ondergaan, geheel of gedeeltelijk invalide zijn geworden ((b.v. illegale werkers) en B. zij die niet vallen onder groep A, en toch als rechtestreeks gevolg van oor logsomstandigheden of door maatre gelen van bezetting, geheel of ge deeltelijk invalide zijn geworden (hieronder vallen dus gebombardeer- den en gedeporteerden). Groep A. zal een pensioen genieten, dat max. 70 van het laatstgenoten inkomen bedraagt met een minimum van f 700. Een gunstige regeling hier bij is, dat bijverdiensten niet zullen worden afgetrokken, totdat het ge hele bedrag van het vroeger genoten inkomen is bereikt. Eventuele her- stelkosten van den invalide komen voor ekening van de Staat. Eenzelfde regeling geldt voor de nagelaten be trekkingen aan deze categorie, N.V.H. zal het ontbrekende kunnen aanvul len totdat/de 100 van het vroeger genoten inkomen is bereikt. Groep B. geniet een uitkering per dag of per persoon, die gelijk zal zijn aan die, welke de evacué's vroe ger genoten'. Ook hier genieten do. nagelaten betrekking eenzelfde ver goeding.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2