Volgende maal te Washington „Big Four" der toekomst Frankrijk had 650.000 doden BINNENLAND Een persoonlijk woord van Prinses Juliana Stadsnieuws De nationale adviescommissie adviseert HET FEEST OP HET PALEIS SOESTOIJK Langecfijlc* MAANDAG 6 AUG. 1M5. 3e Jaargang No. 19-709. Ikmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING U1TGA.VE. STICHTING. „DE VRIJE ALKMAARDER." GEDRUKT OP DE DOOR M.G, GEVORDERDE PERSEN VAN HET DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND N.V. AciivHeii ie Londen, Parijs en Moskou De „Evening Standard" verneemt in een teiegram van den kruiser Augusta" waarop president Tru- man naar Amerika terugkeert dat Stalin in beginsel het voorstel van Truman zou hebben aangenomen, om de volgende conferentie der ,,big three" in Washington te houden. Er zou nog geen datum zijn vast gesteld- Naar A.F.P. uit Londen meldt, zal de Britse hoofdstad reeds komende week een centrum zijn van belang rijke internationale besprekingen- In de eerste plaats is er de bijeen komst van de U.N.R.R-A. waarvan de toekomstige voeding van Europa zal afhangen. Dan zal^het Uitvoerend Co mité der voorbereidende commissie van de Verenigde Volkan de werking van het permanente secretariaat van de nieuwe Volkenbond vaststellen; wat nog over is van de oude, zal ge liquideerd worden. Dan zal de voor bereiding van de eerste bijeenkomst van de permanente Raad van Vijf ter hand worden genomen. Parijs zal vanaf heden het toneel zijn der vergaderingen van deskundi gen, die het vraagstuk Tanger onder Ogen moeten zien. Te Moskou zal deze week de Com missie van Herstelbetalingen gaan vaststellen, welke compensatie Duits land zal moeten verstrekken voor de schade tijdens de bezettingstijd aan gericht in de verschillende Europese landen- Om de Middellandse Zee De Raad van Vijf zal vermoedelijk o.m. de Middellandse Zee-kwestie be sprek sn, waarvoor men te Potsdam nog geen oplossing gevonden heeft. Voorts zal voor deze Raad ter spra ke komen het internationale trustee- schap over het Italiaanse Afrikaanse keizerrijk, het vredesverdrag met Italië en wellicht ook de kwestie der Dardanellen, waarover bericht wordt, dat de onderhancfèlingen tussen Rus land en Turkije aangaande de her nieuwing van het vriendschapsverdrag waren vastgelopen. Voorts werd er van Potsdam nog ge meld, dat er volledige overeenstem ming is bereikt over de procedure van berechting der oorlogsmisdadi gers.. Ook Franco opde lijst? De Spaanse republikeinen hebben verzocht,ook Franco op de lijst te plaatsen- Pandit Jawajarlal Nehroe, de leider van het Voor-Indische Congres, beeft zich uitgesproken voor de stichting van een Zuid-Aziatische Statenbond, omvattende Indië, Iran, Afganistan, Irak, Siam en Burma. Nehroe gaf te kennen, dat het Con gres tegenstander is van verdeling van Indië en wel om economische en mili taire redenen. De kleine staten, aldus Nehroe, hebben geen toekomst; zij zullen niet meer zijn dan vazal-staten. Behalve Rusland, zoo ging Nehroe verder, kan geen land ter wereld zich waarlijk vrij noemen, ook Engeland niet j In de wereld van heden, zo zeide Nehroe, bestaan slechts twee grote mo- genheden: de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten. Er komen er twee bij Indië en China. Een vijfde zal er niet zijn. Frankrijk had tweemaal zoveel ©orlogsslachtofers onder de burgers als «nder de militairen. De cijfers zijn: burgers gedood 450.000, militairen gedood 200.000, bur gers gewond 350.000, militairen gewond 230.000. Frankrijk zal 359.111 millioen francs «ls minimum herstel betaling eisen. De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin. Zaterdagavond heeft Prinses Juliana een toespraak voor de radio gehouden, waarin H.K.H. het volgende zeide: Er zijn vele en grote vraagstukken die onze aandacht ppeisen in deze dagen, maar ik wil nu door deze mi crofoon enige persoonlijke dingen mee delen, hiermede tracht ik te voldoen aan de grote belangstelling en het medeleven in de ziekte van jnijn moe der- D longontsteking als zodanig ver loopt heel goed. Zjj heeft alweer enige maken mogen opstaan en enige besprekingen kunnen hebben. Maar zelf zou ik hier aan willen toevoegen: De oorlogsjaren waren een periode van onafgebroken hard werken voor haar onder grote verantwoordelijkheid. Zeker in de twee laatste jaren heeft zij geen enkele vacantie gehad. Ik hoop, dat een periode, lang ge noeg voor genezing en voor rust, nu verwezenlijkt zal kunnen worden. De moeder spreekt. Na haar dank te hebben betuigd voor het grootse welkom, het Prinse lijk gezin van alle kanten bereid en in het bijzonder voor de warme be langstelling die de kinderen betrof, zoide de Prinses: Natuurlijk zou ik het heerlijk vin den ze overal mee te brengen- Toch zal het practisch niet mogelijk zijn, daar kleine kinderen een rustig en geregeld leven moeten hebben. Wel zullen wij ze naar enkele grote ge beurtenissen in ons nationale leven meenemen en ze een enkele maal een reisje laten maken om ze een indruk van hun vaderland en van zijn ver woestingen te geven. Wij zijn thans aan het zoeken naar een school voor Trix en Irene. Maar mogen mijn man en ik dan, ook, als ouders, een ernstig be roep doen op de vaders en moe ders in Nederland en op allen, die in kinderen zien: opgroeiende mensen, die met wijsheid moeten worden behandeld. Verwen ze niet. Overweldig ze ook niet door belangstelling en liefde en spring even wijs met ze om dat vragen we u dringend als ware het uw eigen kinderen. Hierna sprak de Prinses over het grote voorrecht weer in eigen huis zijn. Zij besloot haar toespraak aldus; DE BEVRIJDINGS-WANDEL TOCHTEN. Het afgelopen weekend stond te Alk maar in het teken van de wandelsport. Niet minder dan 1000 wandelaars en wandelaarsters hebben aan de eerste N.H.W.B.-tocht in ons vrije Alkmaar deelgenomen en hun gecalligrafeerde oorkonde in de tuinzaal van de Sted. Muziektuin in ontvangts genomen. Ondanks het nijpende schoeisel-ge brek is de tocht, waarvan de uitste kende organisatie in handen was van de heren Konijn, Langhorst en Dilling. met de traditionele medewerking van de E.H.B.O en van de padvinders die als wegwijzers fungeerden, tot een groot succes geworden. Nadat de heer Konijn de deelnemers Zaterdagmiddag de laatste aanwijzing had gegeven, ontmoette men op de beide dagen langs het gehele parcours de kleine en -grotere groepen wande laars, die door hun grote opkomst toonden, .hoe populair de wandelsport in onze stad is geworden. Wieringermeer dicht. Zondagavond precies 7 uur is het laatste gat in de W'ieringermeerdijk dicht gemaakt. Nu kan met leegpom pen worden begonnen. In de vergadering van de nationale advies-commissie van 3 Augustus jl. werd o.m. besloten de regering te ver zoeken met de oplossing van het vraag stuk van het noodparlement de grootst mogelijke spoed te betrachten. Aan de orde werd gesteld de vraag, of het niet gewenst is, dat een open bare uiteenzetting zal plaats vinden met betrekking tot het door de onder scheiden kabinetten-Gerbrandy ge voerde beleid. Besloten werd een com missie van voorbereiding te benoe men. Welke op de kortst mogelijke termijn aan de vergadering een prae- advies zal uitbrengen. Tenslotte besloot de vergadering in haar volgende bijeenkomst op Vrijdag 10 Augustus &.s. de bepa ling van het tijdstip, waarop ver kiezingen voor de volksvertegen woordiging en de gemeenteraden zouden kunnen worden gehouden, aan de orde te stellen. ,,Mgn gedachten worden steeds getrokken naar de vele buizen in Nederland, die in puin liggen, en biL de diepe vreugde van hereni ging in het vaderland, denkt men voortdurend aan velen, naar wier thuiskomst tevergeefs werd uitge zien, of op wie nog steeds in angst wordt gewacht en men be seft des te meer zijn verantwoor delijkheid tegover dit alles om dan ook zijn uiterste krachten in te spannen alles te geven in den wederopbouw van ons aller vader land. Er zullen gisteren weinig inwoners van Baarn en Soest zijn geweest, die de drie kleine prinsesjes niet gezien en verwelkomd hebben. Het hoogtepunt was de aanbieding van het geschenk van de jeugd van Baarn en Soest, aan de kleine prin sesjes: de prachtige pony wagen met de Shetlandse pony. De prinselijke familie heeft In een open „Bentley" een rondrit door Baarn en Soest gemaakt, welke een ware triomftocht is geworden. ALKMAARDERTJES NAAR i DENEMARKEN. Zondagmorgen vertrok van de Paar denmarkt een honderd-tal Alkmaarse jongens en meisjes, die een vacant»» van drie maanden in het gastvrije De-* nemarken zullen doorbrengen. De ki»-» deren, die werden uitgezonden door het Nat. comité tot uitzending van NeéL kinderen 1945, - werden o.l.v. U.V.V.- meisjes in drie busen naar Groningen gebracht, waar ze zouden overnach ten en worden overgenomen door hun Deense leiders. In Denemarken zulle* de kleinen bij hun aankomst in gezin nen worden opgenomen. Opgewekt gingen de kleinen hun grote vacantie in het vreemde land tegemoet. ONS PLEEGKIND. Hedenmorg^i vroeg vertrokken de eerste vrachtschapen met de door de HARK verzamelde goederen uit onze stad naar Heusden. Men verwacht dal het transport Dinsdagavond ter be stemder plaatse zal zijn. BUURTFEEST „T UI X KW AR TI ER Zatedag j.1. vierden de bewoner* van /Tuinkwartier" hun bevrijdings feest- De straten waren bijzonder fraai versierd, 's Middags was er feest voor de jeugd, 's avonds kwamen de ouderen bijeen in het gymnastiek lokaal van de Nicolaas Beetsschool. Alles bijeengenomen was het door de voor het eerst samen feestvierende Tuinkwartierders een onvertegelijke dag. WAARSCHUWING De wnd. directeur van de distributie- dienst brengt ter kennis aan de ta baksdetaillisten dat de bonnen -R 15 van de tabakskaart Q 413, alleen in genomen mogen worden door speciaal zaken in rook- en aanverwante arti kelen. Café-restauranthouders, kapper», kruideniers e.a. vgor wie de verkoop van rookartikelen geen hoofdbestaan oplevert zijn dus nadrukkelijk van in name van deze bonnen uitgesloten. In twijfelgevallen wende men zich tot de distributiedienst. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Pieter J., z. v. P. Dek* ker en M. J. van der Putten; Sonja, d. v. W. Ket en C. F. Henning; Catha- rina, d. v. A. Timmerman en J. Beek; Gerardus F., z. v. G. F. van Veen en M. Velseboer; Yvonne A. J. M., d. v. F. C. Oudejans en C. C. M. Keeeom; Margriet H., d. v. B. van Wijk en H. J. Scheeper. Ondertrouwd: Gerrit Goesinne en Aaltje Bos; Andreas Kleyberg ea Jacoba G. Frijn; Christiaan J. van der Vaart en Sietske Wagenaar; Albertus J. C. ten Bruggecate en Jannetje T. Kreb; Wouter Baltus en Alida A. Jan nes; Jan van den Brink en Elisabeth M. Jorritsma; Hendrik J. van de Weerd en Gerardina C. Schouten; Bastiaan Schurer en Anna de Geus; Nicolaas*IX van Goethem en Elisabeth Riem; Low- rentius J. M. van der Togt en Catnazi- na van der Peet; Johannes van Weeft en Hillegonda Heilijgerj; Emelrua J, W. Wagenaar en Anna M, Haring. Gehuwd: Jan Temming en Tr. Koning; Pieter Knip en J. Weatertaoij Jan G. Kemp en A. J. de Groot; Con- nelis H. Smit en N. Mulder. HERKAVELING GEESTMER- AMBACHT. We vernemen dat ir. Rietzema. tuhfr* bouwconsulent te Hoorn, een leUntf zal houden over de betekenis van At herverkaveling van het Geesiinaran»* bacht. Daar «al ongetwijfeld giUM belangstelling voor bestaarv «dA

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1