NU NAAR DE MAAN Op Koninginnedag een rokertje s Principiëel anders Wereld in rep en roer VOORBEREIDINGEN VOOR DE INVASIE De rekening Energieke zuivering in België EERBIED. 75 min. gas per dag! WOENSDAG 8 AUG. 1915. 3e Jaarang No. 21-711 knunmikr DAGBLAD VOOR ALKMAAR BN OMGEV1N6 UITGAVt. STICHTINO .DB VBMB AtXMAARDIfcS Wij beloofden U in onze krant van j.l. Zaterdag een en ander te vertel len over de nieuwe gedachten, die in de Nederlandse perswereld en ook bij de „Vrije Alkmaarder" leven ten op zichte van de taak die zij te verrichten heeft. Wij beginnen daar heden mee. Vóór de oorlog was algemeen de uit gave van een dagblad en van veie periodieken het onderwerp van ac tiviteit van een Naamloze Vennootschap en zoals bij alle andere, dergelijke za kelijke ondernemingen, was het belang rijkste doel, de exploitatie zo voordé- lig mogelijk te doen zijn, dus zoveel mogelijk winst te maken. Eén van de gevolgen daarvan was b-v., dat aan de smaak van het publiek (sïnsatielust) en de belangen der adverteerders nogal eens concessies werden gedaan. In de laatste jaren der bezetting ver schenen in verschillende ondergrondse bladen artikelen, die wezen op de on juistheid van een dergelijke exploitatie. Men betoogde dat de pers, die zo'n uiterst belangrijke sociale functie te verrichten heeft alle mogelijke Göb- beltjes hadden het maar wat goed be grepen op andere wijze beheerd moest worden, n.1. zo, dat het winst motief niet nummer één. doch de ver antwoorde voorlichting van het publiek vooraan zou staan. Nu willen wij ze^ ker niet betogen, dat de ..oude" pers in Nederland steeds „onverantwoorde lijk" te werk ging, maar wel, dat deze vroegere exploitatievorm bepaalde personen soms zeer grote winsten ver- verzekerde en het belang van het pu bliek zie boven menigmaal in het gedrang kwam. De ondergrondse werkers waren" het er algemeen over eens en na de be vrijding heeft men deze gedachten over de hele linie gerealiseerd, dat een nieu we =n betere beheersvorm van de pers de Stichting zou zijn. Hierin kon dan door een bestuur invloed op de gang van zaken (financieel en redactioneel) uitgeoefend worden. De Stichting ..De Vrije Alkmaarder" gaat zelfs verder en heeft in l&ar stichtingsacte neergelegd» dat dit bestuur bovendien nog zal wor den bijgestaan door een LEZERSRAAD. Deze lezersraad zal bestaan uit min stens 25 lezers, de eerste keer gekozen door het stichtingsbestuur, terwijl jaar lijks 1'5 deel af zal treden. Nieuwe candidaten kunnen dan ook door de abonné's worden gesteld. Deze lezers- raad heeft o.m- tot taak nieuwe be stuursleden ook van het bestuur treedt jaarlijks éér* lid af te kiezen. Wellicht vragen onze lezers, wat ge beurt er dan bij de „Vrije Alkmaar- der" met evt. te maken winst, want toch ook haar exploitatie moet lonend zijn wil zij haar taak naar behoyen kun nen vervullen. Wij kunnen U antwoor den: behalve ter verbetering van de inhoud van de krant (goede medewer kers b.v.), zullen de baten worden aan gewend overeehkomstig het doel der stichting hierna omschreven waarbij de momentele bestuurders den ken aan het organiseren van toneel- of filmvoorstellingen voor de lezers, evt. aan schenkingan aan openbare leeszaal, volksuniversiteitswerk e.d. De salarissen van het leidinggevende personeel worden door het stichtings bestuur bepaald: van profiteurs kan dus geen sprake zijn. Op deze wijze hopen wij, met mede werking ook van U, het doel van onze stichting te dienen. Dit doel werd in de stichtingsakte omschreven als: „het publiek voor te lichten, cultu- „reel te vormen en bewast te ma nken van sün verantwoordelijkheid •,voor de opbouw van de Nederland- „se samenleving.** De atoombom Terwijl Japan in afwachting verkeert welke nieuwe slagen het land zullen worden toegebracht nu de atoombom in gebruik is genomen, bespreekt de ge hele wereld de duizelingwekkende mo gelijkheden van deze nieuwe weten schappelijke ontdekking. In de Ver. Staten acht men het zelfs, aldus een Reuterbericht, niet uitgeslo.- ten, in de toekomst de maan te kunnen bereiken. Steenkool en olie, zo meent men. zullen als bronnen van kracht worden uitgeschakeld. Grote vorderin gen op velerlei gebied kunnen worden verwacht, met name ook op medisch gebied. De „New York Times" meent, dat de atoombom de vrede zal garanderen voor alle verenigde naties, maar een zegsman van het Vaticaan zeide. dat het bericht daar een pijnlijke indruk had gemaakt. Men beschouwt de atoombom als een nieuwe stap in het willekeurige gebruik van vernietigings middelen. De uitwerking van het monster „Wij kond?n haast niet geloven wat wij zagen"- Met deze woorden be schreef kolonel Tibbets, de piloot van het Superfort, dat Maandag de eerste atoombom op Japan liet val len, het resultaat van de ontploffing, die Hirosjima op zijn grondvesten deed trillen. Wij lieten de bom om precies 9.15 uur Japanse tijd vallen, en verdwenen zo snel mogelijk uit de buurt van het doel om het effect van de explosie te ontgaan. Eïn gewel dige rookwolk volgens de foto's 14000 meter hoog steeg op en be dekte Hirosjima volkomen. Generaal Spaatz, de commandant van de strategische luchtmacht in de Paci fic heeft gezegd dat de uitwerking van Meer dan 300 vliegtuigen hebben de systematische aanvallen op Kioesjoe voortgezet. Meer dan 200 bommenwer pers en jagers vielen Kagosjima, de ^voornaamste haven en spoorwegcentrum in het Zuiden van Kioesjoe aan. 100 Invaders -?n Thunderbolts bestookten Miyakonoho, een belangrijk spoorweg knooppunt. Liberators gebruikten brandbommen bij de aanval op Nagosjima maar een hevige wolk verhinderde nauwkeurige waarneming. Enige schepen werden jji Japanse wateren vernietigd- Te Londen denkt men, dat het to taal dat door Duitsland aan schade vergoedingen gepresteerd zal moeten worden ongeveer een waarde van 200 milliard dollar zal bedragen. Volgens ..National Tidende" zal Denemarken 10.000 millioen kronen als schadevergoeding van Duitsland eisen. Van welke beginselen wij uitgaan bij de uitgave van ons „onafhankelijk-voor- strevend" dagblad voor Alkmaar en omgeving, willen wij U de volgende maai vertellen, E. T -C. één enkele bom gelijk was aan een raid door 2000 Superforten. De bom, die niet groter zou ztfa dan een voetbal, heeft meer dan vier vier kante mg!, dat is 6/19 gedeelte van de Japanse legerbasis te Hirosjima vct- nietigd. N MOSKOU GEVOELIG? Te Washington wordt er op gewezen, dat in de Sovjet-Unie in het geheel geen opmerking is gemaakt omtrent de Brits-Amerikaanse samenwerking bij het construeren van de atoombom. De Sovjet-pers plaatste de berichten over de atoombom zonder commentaar. De atoombom doet de belangrijkheid van de rol, die de U.S.S.R- in de oorlog in Jtet Verre Oosten had kunnen spelen, in het niet verdwijnen. Japan schept „zelfstandig" Indonesië Door Japan zouden stappen worden ondernomen om aan Oost-Indië onaf hankelijkheid te verlenen- Het nieuws bureau meldde: „De Japannese leger- autoriteiten in de zuidelijke gebieden hebben formeel hun instemming te kannen gegeven met het instellen, in de loop van deze maand, vatteen „Com missie ter voorbereiding van de onaf hankelijkheid van Oost-Indië". Tot op heden zijn. volgens offi ciële mededeling te Brussel, in Bel gië reeds ?117 collaborateurs ter dood veroordeeld. Meer danl6.000 Belgen zijn schuldig bevonden aan collaboratie, en 200 zijn tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. „De mensen hebben nergens geen eerbied meer voor", zegt vriendin van mijn tante. Dat betekent dat de kinderen zo stout zijn, dat de meisje» zo met soldaten uitgaan en dat er nog altijd zwarte boter verkocht wordt. De Vriendin van mijn tante gaat niet met haar tijd mee. Wie windt zich nog op over de deugd van kinderen en jonge melsjesï Nee, dan die allerlaatste uitvinding, die nu toch eindelijk de wereld vrede zal verzekeren. „Tijdens de proefneming lagen de ingewijden met het gelaat ter aarde en er heerste een volkomen, eerbiedige stilte. Men voelde dat men de geboorte van een nieuw tijdperk beleefde.Aldus een ooggetuige. „Eerbiedig kinderen. De atoom bom!". Ceebee. In de afgelopen tien maanden zijn 70 000 personen, die verdacht wer den van collaboratie, gearresteerd. De minister-president, van Ac ker. heetf voor de Kamer van Af ge vaar-, digden de belofte afgelegd, dat zijs gewijzigde regering nog energieke* de zuivering zou voortzetten. Waarschijnlijk zal aan het eindt van deze week met de distributie van gas van de oude vooroorlogse kw&lii teit (dus geen geparfumeerd weer gas) voor huishoudelgk gebruik worden begonnen- De gasverstrekking zal voor lopig elke dag van 11 unr tot 12.15 uur plaats vinden. (zie pag. 2) Naar het Rijksbureau voor tabak mededeelt, ligt het in de bedoeling dat vermoedelijk op 30 Augustus over heel Nederland een bon zal worden bekend gemaakt, welke recht zal geven op.naar keuze, een rantsoen si garen, sigaretten of tabak. Men hoopt in de periode van September tot en met December geregeld twee rantsoenen in de 11 dagen aan te kunnen wijzen. Het is begrijpelijk, dat het slagen van deze rantsoenering sterke ma te afhankelijk is van het tempo waarin de aanvoer kan geschieden. Het is dus niet uitgesloten dat er vertragingen in de aflevering zullen ontstaan, welke ondanks alle zorgen van de betreffende instanties niet voorkomen kunnen worden. Het is zelfs mogelijk, dat soms de bonnen niet op den normalen tijd aangewe zen kunnen worden. Mocht dit het geval zijn, dan zal er echter steeds naar gestreefd worden, dat het to taal van de gedistribueerde rookar tikelen geHjk zal blijven. Wat gaan we roken? Een regelmatige distributie is weer mogelijk geworden doordat onze regering reeds vóór de capi tulatie een hoeveelheid van 10.000 ton tabak had aangekocht. Ook zijn deviezen beschikbaar gesteld om verder tabak aan te kopen. Sigaretten. De tabak hiervoor werd tot nog toe uit Rhodesia aangevoerd en de te distribueren sigaretten züllen den naam „RhoÖesia" dragen. De prijs is bepaald op 75 cent per 20 stuks, het geen belangrijk lager is dan tol nu toe op de bon verkrijgbare sigaretten. Shag-tabak. De kerftabak industrie zal ook een eenheidsproduct leveren dat vermoe delijk onder de naam „Libra" in den handel zal worden gebracht. Import van rooktabak en sigaretten zal voorlopig niet in belangrijke ma te plaats kunnen hebben. De beno digde scheepsruimte kan beter wor den besteed en bovendien is het een landsbelang om eigen industriën zo veel mogelijk aan de gang te houden» Sigaren. De sigareniniystrie. welke voor ons land de belangrijkste der drie tabakverwerkende industriën Is Ui thans zover op dreef, dat er thans weer ongeveer 60 fabrieken in heR zuiden des lands aan het werk zijn. Een moeilijkheid in de sigarenindus- trie is evenwel het dekblad, dat uit Indië moet komen. Men rekent er-< mee, dat indien het niet al te lang duurt eer Indië bevrijd is, het toch! wel 1946 zal worden voor men dek-, blad uit Indië zal krijgen. De sigarenindustrie zal vermoed®, lijk voorlopig op een capaciteit we« ken van ca. 20 pet. van haar produc tie van vóór den oorlog.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1