DE KEIZER ONDER TOEZICHT? WEER STAKING IN DE ROÏTERDAMSE HAVENS Eersi dan genade voor Tokio. „Blitz" in Mandsjoekwo Een resolutie van de E.V.B. MAANDAG 13 AUG. 1945. 2e Jaargang No. 25—715. Utmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING, UITGAVE. STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDEKf De Amerikaanse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Byrnes, heeft Zaterdag door de radio en viaden Zwitsersen zaakgelastigde namens de V. S.. de Sovjet-Unie. Engeland en China medegedeeld, dat het capitulatie-aanbod van Japan aanvaard wordt op voorwaarde, dat de bevoegdheid van den keizer om het bestuur over Japan te voeren, onderworpen zal zün aan den geallieerden opperbevelhebber. Van denkeizerzalverlangdworden.dat hij toestemt in de wapenstilstands voorwaarden. welke nodig zijn voor de tenuitvoerlegging van de verkla ring van Potsdam. Tot nog toe heeft Japan op deze verklaring niet geantwoord. Ondertussen werd gisteren en vandaag de strijd met onverminderde hevig heid voortgezet. De Russen rukken snel op in Mandsjoekwo. „De wapens neer" Van den Keizer zal verlangd wor den, aldus de officiële tekst van de verklaring der Ver- Staten, de onder tekening door de regering van Japan en het Japanse Keizerlijke Hoofd kwartier van de voorwaarden van overgave, die noodzakelijk zijn om de voorzieningen, te Potsdam getroffen, ten uitvoer te leggen. De Tenno moet voorts zijn bevelen geven aan de Ja panse militaire, vloot en luchtmacht autoriteiten en aan alle strijdkrachten onder zyn controle, waar deze zich ook bevinden, de actieve operaties te staken en hun wapens over te geven en zodanige bevelen uit te vaardigen als de Opperbevelhebber zal verlan gen om uitvoering van de voorwaar den van overgave te geven. Overbrengen geïnterneerden Onmiddellijk na de overgave moet de Japanse regering krijgsgevangenen en burgerlijke geïnterneerden overbrengen naar plaatsen waar zij veilig zijn, zoals zal worden aangegeven, waar zij spoe dig aan boord van geailiëerde trans portvaartuigen kunnen worden ge bracht. De uiteindelijke regeringsvorm in Ja pan moet in overeenstemming zijn met de verklaring van Potsdam en moet worden tot stand gebracht door middel van den vrij kenbaar gemaakte wil van het Japanse volk. Gewapende strijdkrachten der geal lieerde mogendheden zullen in Japan blijven tot het in de verklaring van Potsdam gestelde doel is bereikt. Aan Mac Arfhar de leiding Men verwacht te Washington, dat generaal Douglas Mc. Arthur, die sinds het uitbreken van de oorlog tegen Japan het bevel heeft gevoerd over de Ame rikaanse troepen, opperbevelhebber van de geailiëerde bezettingsmacht in Japan zal worden. Het wordt te Washington niet onmogelijk geacht, dat Hirohito af zal treden, daar de Japanse pers veel levensbeschrijvingen en foto's publi ceert van kroonprins Akhito, die 13 jaar oud is. De Franse ambassadeur Bonnet heeft aan minister Byrnes Zaterdag een ver zoek van Frankrijk overhandigd in zake deelneming aan de onderhandelingen over de Japanse capitulatie, aangezien ook Frankrijk, naar Bonnet zeide, in oorlog is met Japan. Hoewel de algemene opinie is, dat het staken van de strijd niet lang op zich zal laten wachten en New York reeds meldde, dat de munitie-aanvoer voor de Pacific is stopgezet en ook de bouw van 95 Amerikaanse oorlogssche pen waaraan men werkte, zal worden gestaakt, woedt de oorlog zowel in de Pacific ala in Mandsjoekwo nog voort. Het officiële einde zou de eerste twee, drie dagen nog niet verwacht kunnen worden. Het Japanse antwoord laat ook langer op zich wachten dan het vermoeden was. Drie Russische legergroepen -stoten, aldus Reuter uit Moskou, over bergen en door wouden dieper in Mands joekwo door. Zij hebben het z.g. Kwantoeng-leger tot de terugtocht gedwongen en in vele gebieden zijn de Japanse troepen volkomen gedes organiseerd. Uit strategisch oogpunt is Noord-Mandsjoekwo voor de Japan ners verloren gegaan en in Noord- O.st-Mandsjoekwo zullen de voor hoeden de eerste en tweede leger groep van het Sowjet-leger in het Verre Oosten elkaar spoedig ontmoe ten- Oorlogsschepen van de Russische Pa- cific-vloot en vliegtuigen bombarderen de Koreaanse havens en zoeken de zeeën af naar Japanse vaartuigen. De bevolking van Mansioekwo keert in de door de Russen bezette streken naar hun woningen terug en zij verkeren volgens de Russische correspondent »n in een erbarmelijken toestand. De Russische legergroepen staan on der bevel van veteranen uit de Europe se veldtocht. De overwinnaar van Ko ningsbergen, maarsch. Alexander Vas- silewski voert het oppervel en de maarschalken Malinowski en Meretskof zijn de twee andere commandanten in wat wellicht de kortste oorlog In de geschiedenis zal worden. ToKiio weet aangevallen Nimitz deelde, naar een bericht van hedenmorgen, mede, dat Amerikaanse efi Britse vliegdektoestellen opnieuw aanvallen hebben gedaan op militaire doelen in het gebied van Tokio, heden bil het aanbreken van de dag. Zaterdag is een groot Amerikaans oorlogsschip, dat buiten Okinawa voor anker lag. getroffen door een Japanse luchttorpedo. Ned. Ind. Reg. beraadslaagt Het bericht van het Japanse vredes aanbod heeft de Ned. Indische regering in Australië druk in de weer gebracht. Alle maatregelen die moeten worden uitgevoerd als de Japanse overgave esn feit is werden onder de loupe ge- ten genomen. Het kan nog een tijdje duren alvorens de Japanners in Indië gevangen genomen en ontwapsnd zul len zijn. Daarom zullen geallieerde mi litaire autoriteiten de leiding in Indië overnemen totdat de wettige regering zal zijn gearriveerd. Het zal de taak der Japanse commandanten blijven te zorgen dat de Instructies door hun troepen worden uitgevoerd. De Ned. Indische regering stelt hen geheel ver antwoordelijk voor de veiligheid der bevolking- Eventuele misdaden zullen uiterst gestreng worden gestraft. Men wijst er hier op dat hulp en bijstand van het Nederlandse volk door het zenden van goederen en mensen na de Japanse overgave meer nodig is dan tevoren. Nederland moet do^n wat het kaa om Indië te helpen. Doodstraf tegen Pétain geëist Frankrijk vernederd" De openbare aanklager, Mornet, heeft Zaterdagmiddag aan het eind van zijn requisitoir de doodstraf te gen Pétain geëist. In zijn requisitoir zeide Mornet o.m.: „Den ergsten vorm dien het verraad kan aannemen is de aanslag op de heilige belangen van het vaderland. Geen enkele natie kan vergiffenis schenken aan hen, die het vaderland schade aandoen, pétain heeft van Frankrijk gevraagd, definitief de ne derlaag te aanvaarden er in te be rusten om achter hem zich te scha ren in de nieuwe orde van een Euro pa onder Duitse leiding tegenover de wereld heeft hij Frankrijk verne derd. Samen met generaal Weygand ver zette hij zich tegen een capitulatie van het leger, zooals in Nederland is BERLIJN APATHISCH Uit een totale bevolking van drie millioen bezochten slechts 600 personen de demonstratie van het eenheidsfront der vier politieke partijen communis ten, socialisten, christen-democra- tenen liberalen die gisteren te Berlijn gehouden werd. geschied. Hij wilde een capitulatie, van 's lands politiek. Zijn bewind kon slechts steunen op Duits geweld. Daarom verzoek ik het Hof tegen dezen man, die eens maarschalk PA. tain was, de doodstraf uit te spre. ken". In het diepste stilzwijgen hoort de zaal deze woorden aan. Pétain grijpt verward naar zijn mi litaire medaille, alsof hij deze wil af rukken. Heden begonnen da plei dooien. De Rotterdamse havenarbeiders heb ben in een gisteren gehouden vergade ring een resolutie aangenomen, waarin zij verwijzen naar hun aan den Minis ter-president» gerichttg .„open brief" van 1 Augustus j.1., welke het verzoek bevatte in te grijpen en recht te doen in het conflict met de „scheepvaart vereniging Zuid" waarop nog geen ant woord is gegeven. Uit protest hier tegen zal, aldus de resolutie, heden in de Rotterdamse ha ven voor 24 uur wordïn gestaakt en zal men zelfstandig diverse verbete ringen door voeren. Een regeringsverklaring 's-Gravenhage. 13 Aug. - Naar de re gelen, gesteld bij het buitengewoon be sluit arbeidsverhoudingen, wordt. In arbeidsgeschillen op dit ogenblik ten slotte beslist door de rijksbemiddelaars. Als de z.g. eenheidsvakbeweging be reidheid had getoond zich bij een der gelijke arbitrage neer te leggen, zou ook met haar niet alleen overlegd maar onderhandeld zijn. Zij heeft dit echter geweigerd en op een naderen brief van de regering hierover, niet meer geantwoord. Het spreekt vanzelf, dat onder deze omstandigheden de re gering op „open brieven" niet ingaat. De regering zal zich ook niet neer leggen bij de anarchistische methode, die de E- V. B. wil gaan toepassen door zelf willekeurig van de geldende rege lingen af te wijken. De regering doet een dringend beroep op de arbeiders zich niet verder op dit pad te begven Proteststaking een feit De 24-uurs protesstaking van de E. V. B. in de haven te Rotterdam ver loopt rustig. De arbeid is niet zo alge meen stilgelegd als enige weken gele den. Een klein deel van de arbeiders is n l. vanmorgen toch normaal aan het werk gegaan. VERLOSSING VAN SPELLING MISF.RE. Een wettelijke regeling van het spel lingvraagstuk is in voorbereiding, zo verklaarde prof. dr. G. van der Leeuw Met de Belgische regering is contact gezocht om tot een uniforme spelling tn Vlaanderen en Nederland te komen, die dan ook een wettelijk karakter zal dragen. P.O.D. blijft De politieke opsporingsdienst zal. bij het ingaan van de z.g. 3e phase (was^- in o.a. het militair gezag zijn taak rou beëindigen) niet in handen van de ge wone politie overgaan, maar als zclr-. standig politie-orgaan. dat rechtstreeks ressorteert onder de procureurs-fiscaal, blijven voortbestaan- DE NATIONALE ADVIES COMMISSIE ADVISEERT. In haar vergadering van Vrijdag Jl. stelde de nationale advies-commissie den tekst vast van een aan de rege ring uit te brengen advies met betrek king tot de verantwoording van het door de onderscheiden kabinetten sinds 10 Mei 1940 tot het moment van da verplaatsing van den zetel der rege ring naar Nederland gevoerde beleid. Ook werden orienterende bespre kingen gevoerd over de wenselijkheid van het houden van verkiezingen voof de vertegenwoordigende lichamen- Deze kwestie werd tenslotte in han den gesteld van een commissie va* voorbereiding. WATERKERING BIJ CAFE DE KLOMP BEZWEKEN. Donderdag j.1. bezweek de water- <L kering bij café de Klomp. Deze wa- V terkering was daar aangebracht la verband met het leegpompen der ge ïnundeerde polders. De druk werd echter zo groot, dat deze Donderdag grotendeels bezweek. Hierdoor wer den grote stukken weiland bedreigd. Men begon direct te dichten met be hulp van door de gemeente beschik baar gestelde wagens. De firma Schram heeft ruim 10 uur aan een stuk door gewerkt, zodat Zaterdag 7 uur geen water meer doorsijpelde. Tijdens de werkzaamheden stelden wethouder H. B. Vink en de direc teur Openbare Werken G. K. de Bie zich persoonlijk op de hoogte. Hr.Ms. ZWAARDVIS TERUG IN NEDERLAND. Na gedurende jaar in de Indi sche wateren onafgebroken aan da strijd tegen Japan te hebben deelge-f nomen, liep Zaterdag de Nederland se duikboot Hr.Ms. Zwaardvis te Rot terdam binnen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1