STADSNIEUWS EEN HUWELIJK OP DE EERSTE VREDESDAG Bij de dood van een Nederlandse strijder. De eerste brandstoffenbonnen .Wielrennen- Ronde van Alkmaar Onder grote belangstelling werd Za terdagavond op het bekende parcours RippingstraatHeilooërdijkvan Hou tenkade de Ronde van Alkmaar verre den, georganiseerd door de R.V. „Alc- maria". Dit jaar werd de wedstrijd alleen door amateurs gereden en toen om ruim 7 uur het startsein werd gegeven, zette een veelkleurige groep van 42 renners zich in beweging om het par cours honderd maal af te leggen. De 300 ronden (60 km) werden in ruim 1 uur en 40 minuten afgelegd, hetgeen een gemiddelde van 35 a 36 km bete kent, wat een goede prestatie is, in aan merking genomen de scherpe bochten, die het parcours heeft. Van succesvolle uitlooppogingen was dan ook geen spra ke en de vluchtelingen die het probeer den werden steeds weer door het pele- ton opgeslokt. Toen er nog een 20 a 25 ronden te rijden waren (het veld was inmiddels gedund tot een 16-tal renners) ging Krever uit Amsterdam er vandoor, en wist een voorsprong van een halve ronde te nemen, die hij tot 2 ronden vóór de finish wist te behouden. Toen werd hij ingehaald door Verhouven, die zich eveneens uit het peleton had los gemaakt en samen gingen zij de laatste ronden in. In de eindsprint was Krever echter de sterkste en behaalde een ver diende overwinning. Als derde kwam aan v. d. Elshout. Op de zevende plaats eindigde Jan Hennink, als best ge- plaatste Alkmaarder. De volledige uitslag luidt: 1. H. Kre ver, Amsterdam, 60 K.M. in 1 uur 40 min. 20 2/5 sec.; 2. T. Verhoeven, Over- schie, 3. J. v. d. Elshout, Made en W. v. d. Vliet, Amsterdam; 4. C. Kleefstra, 'Amsterdam; 5. M. Schoutema, den Haag. Onder een zeer grote belangstelling van de zijde der bevolking en in aan wezigheid van talrijke officieren van het M.G. en de B.S., en van burgerlijke autoriteiten, waaronder de burgemees ters van Alkmaar en de omliggende gemeenten, werd Zaterdagmorgen in onze stad het huwelijk voltrokken tus sen den Militairen Commissaris prof. dr. M. Bokhorst en Zr. P. W. M. Groen- hart, hoofd van de Sectie Volksgezond heid, Sociale Zaken en Repatriëring erï Evacuatie van het M.G. Na de huwelijksvoltrekking ten stad- huize door den ambtenaar van de bur gerlijke stand, de heer Veltman, bracht de burgemeester van Alkmaar, Jhr. Mr. F. H. van Kinschot de gelukwensen over van de bevolking der gemeente 'Alkmaar aan het bruidspaar. De kerkelijke inzegening, die plaats Vond in een geheel gevulde Grote kerk, werd geleid door ds. Klein "Wassink van Alkmaar. Als tekst was gekozen Johannes 35 13. Hierna begaf het bruidspaar zich, na een tocht langs de zich langzaam van het oorlogsgeweld herstellende Alk- maarse singels, naar het Militair Com missariaat op „Huize Voorhout", waar honderden - medewerkers en vrienden van bruidegom en bruid waren bijeen- gekomen om hen ter receptie hun ge lukwensen aan te bieden. Een schat van bloemstukken en geschenken getuigde "daar van de grote sympathie, die Ma joor Bokhorst en diens bruid zich in 'de afgelopen drie maanden in brede la- 'gen van de bevolking van Alkmaar en omgeving hebben gewonnen. Tijdens de receptie werd het bruidspaar o.m. door het lagere personeel van het M.G. te 'Alkmaar een ets van de Alkmaarse ^JJaag aangeboden. Ook de redactie van „De Vrije Alkmaarder" wenst van deze plaats haar hartelijke gelukwensen te voegen bij de vele, die het bruids paar op deze eerste, zonnige Vre- desdag in ontvangst heeft mogen nemen. LANTAARNPAAL GESNEUVELD. Zaterdagavond reed een vrachtauto, hfkomstig uit de richting Den Helder een lantaarnpaal, staande bij de Alk maarse Veilinggebouwen, omver. Naar het ongeval, dat werd opgemerkt door 'de wacht van de veiling, stelt de po litie een neder onderzoek in. BEROERING IN HET CENTRAAL ZIEKENHUIS. Sedert Vrijdagavond in het Centraal Ziekenhuis bekend werd, dat er maat regelen genomen zouden worden, waar door de Geneesheer-Directeur A. K. Dijkhuizen zijn functie moest neerleg gen, heerst er gr.ote beroering onder het personeel, dat in zijn geheel zijn sympathie met de op deze wijze getrof fen Directeur wilde uiten. Slechts door het uitdrukkelijk bevel van dezen laatste zijn bepaalde acties van het personeel achterwege geble ven- „NOOITGEDACHT" PAST OP! Achter een woning aan de Maclaine Pontstraat werd door onbekenden een schuurtje opengebroken en het daarin opgeslagen brandhout ontvreemd. In dien de dieven een dergelijk groot risico durven lopen, is het dus zaak om onze brandstof goed op te bergen. OVER ILLEGAAL WERK. Dinsdagavond zal in de Gereformeer de Kerk aan de Oude Gracht weer worden verteld van en over illegaal werk, deze maal door Pater Huissen en Ds. F. Slomp, beter bekend als Frits de Zwerver. Voor deze avond, die door de Districts-Commissaris voor samen werking van illegale organisaties werd georganiseerd zal, gezien de enorme toeloop bij de vorigen avonden die het zelfde onderwerp behandelde, een aan beveling nauwelijks nodig zijn. Er zal een collecte voor de Stichting 1940'45 worden gehouden. LANGEDIJKER GROENTECENTRALE. 35000 kg aardappelen f 7.80; 140000 kg rode kool f 8; 7000 kg gele kool f 8; 167000 kg witte kool.f 6; 1300 kg bieten f 6; 630 kg slabonen f 27; 250 kg tuin bon sn f 10. NOORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. 900 kg Sperciebo- nen f 27; 125 kg snijbonen f 23; 4600 kg rode kool f 8; 9600 kg witte kool f 6. Bij velen in onze wijde omgeving zal de tijding van de dood van lui tenant du Bois, beter bekend als Bram du Bois, een schok van ont roering hebben gewekt. Terwijl wij na jaren van onzekerheid hadden vernomen, dat hij in Canada hielp bij de bouw van een nieuw Nederlands leger en wij ons met zijn familie verheugden over de goede afloop van zijn eerste avon tuur, blijkt thans, dat hij bij het uitvoeren van een bijzondere op dracht is gegrepen en in Maart bij de Woeste Hoeve is gefusilleerd. Hoe het begon Iti Mei '40, de ramp-maand, had hij zich als officier van het 2e reg. Inf. in de Peel de z.g. Peel-divisie met een klein groepje van 10 man terugge trokken naar Breda, waar zij door een militairen kleermaker van burger kleren werden voorzien. Toen reeds achter de Duitse linies, trokken zij naar het Westen, waar zij in Zeeuws- Vlaanderen door het front heenbraken en zich bij de daar strijdende Franse troepen voegden. Andere Nederlanders voegden zich daar eveneens bij hen en al vechtende trok deze kleine Neder landse eenheid terug naar Brest, van waar zij naar Engeland overstak. Ztfn werk in Canada. Voor een actief type als Bram had een kazerne-leven met zijn excercities e.d. echter weinig aantrekkelijks. Reeds spoedig was hij op weg naar Ca nada, met de speciale missie om daar de vorming van de bekende Irene- brigade voor te bereiden. In Mei '42 sprak hij in verband daarmede voor de, ook in ons land veel beluisterde, radio-Boston. In die tijd raakte hij zeer goed bekend met de in Ottawa vertoevende Prinses Juliana en haar dochtertjes. In Canada volgde hij tevens een pa rachutisten-opleiding, waarbij hij zich onderscheidde als een enthousiast val schermspringer- Nog steeds niet be trokken bij de directe oorlog-voerhig, gaf hij zich daarna op bij het BJD.O., het bureau voor bijzondere opdrachten van het Nederlandse leger. HEILOO. Bevrijdingsfeesten De afgelopen week stond in het mid delpunt der bevrijdingsfeesten. Vele buurtcommissies hebben kinderfeesten en avondfeesten georganiseerd, die over het algemeen goed geslaagd zijn- De vereniging „Duinzicht", „De Vier sprong", „Tuindorp", „Zevenhuizen", „Op 't nippertje" hadden eveneens hun beste beentje voorgezet bij de diver se optochten. Aan de avondfeesten werd o.a. medewerking verleend door het ensemble ,„X Y Z" met als confe rencier de heer Nic. Akkerman, dit ensemble nam de veren. „Zevenhuizen" en „Op 't nippertje" voor haar reke ning, terwijl bij „Tuindorp" Menno Grondsma met een drietal medewer kers het avondprogramma verzorgde, terwijl „Duinzicht" geheel door buurt genoten werd verzorgd. „De Viersprong" moet zijn avond feest door een betreurenswaardig mis verstand uitstellen tot de komende week, waarbij het duo WI-JO en prof. Caki zullen optreden, ,,'t Overschotje" hield Zaterdag een gecost. voetbalwed strijd en zal haar feestavond even eens in de komende week houden. De buurt bij Kapel (De vrolijke Ach terhoek) vierde Vrijdag haar feest. Wif vernemen tenslotte nog dat de op het Tuindorpfeest gehouden collecte ten bate van het fonds 19401945 400 opbracht- DISTRIBUTIEDIENST. Formulieren voor brandstoffen kun nen deze week worden afgehaald en dienen te worden medegenomen naar de eerstvolgende uitreiking. Men wordt in het eigen belang verzocht de inge vulde formulieren niet in de bus van het distributiekantoor te deponeren. Gerepatrieerden, oorlogsslachtoffers en a.s. moeders die in het laatste jaar geen schoenenbon hebben ontvangen, kunnen zich tot den distributiedienst wenden, voor het bekomen van een paar schoenen. Distributiestamkaart medenemen. Ztfn werk In Nederland. In dienst van dit onderdeel, werd hij in September '44 bij Son, in de omge ving van Eindhoven afgeworpen achter de Duitse linies, jnet de opdracht, daar de grote doorbraak van de ge allieerde troepen naar Arnhem voor te bereiden. Vier dagen voor deze door braak was hij daar bezig^om bruggen en wegen voor vernieling en opblazen te sparen, zodat deze actie niet door transportmoeilijkheden zou worden be lemmerd. Voor dit, ook voor Neder land zo belangrijke werk ontving hij bij zijn terugkeer in Engeland o.m. het kruis van verdienste. Een maand later werd hij op de Ve- luwe „gedropt", met de opdracht de daar, na de slag bij Arnhem onderge doken parachutisten weer naar de Amerikaanse linies terug te voersn- Zijn „operator", een Belgische marco nist, werd hierbij reeds onmiddellijk door de S.D. gegrepen. Hier werkte hij. onder de neus van een leger van S.D.- spionnen, onder de naam „Marticn" samen met de uitstekend uitgeruste K.P. te Ede. Naast zijn opdracht, in strueerde hij nog vrijwillig de leden der B.S. in Ede. waarbij hij zich vele toegewijde vrienden maakte» Hoe het eindigde Bij dit werk werd hij op 1 December verraden en door de Duitsers, na een hevig vuurgevecht waarbij hij ernstig aan een been werd verwond, gevangen genomen. Daarna brak voor hem de lijdensweg aan van gevangenissen in Lunteren, Velp en Doetinchem. Zijn verwonding maakte 'n succesvolle ontvluchting of ontzetting door zijn kameraden uit Ede, onmogelijk. Op 8 Maart werd hij bij de Woeste Hoeve, aan de weg tussen Arnhem en Apeldoorn, op slechts nog zo een kleine afstand van zijn ouderlijk huis, dat hij niet meer heeft mogen zien, bij de repressaille-maatregelen na de aan slag op Rauter, gefusilleerd. Hiermede viel een van de helden van ons volk, een jonge doortastende ke rel, die al zijn -energie in dienst van de vrijheid had gesteld en die wij zullen gedenken, in eerbied e& dankbaar heid. EEN VERDUIDELIJKING. Ons bericht van jl. Zaterdag over wijze van samenstelling van de voo lopige gemeenteraad was voor den bu: tenstaander niet duidelijk genoeg. Het college dat driemaal zo groi moet zijn als de oude gemeenteraad het Kiescollege dat tot taak heeft d voorlopige gemeenteraad te kiezen. De samenstelling van dit college i uit den aard der zaak van grote in vloed op die van de voorlopige g€ meenteraad, welke aan zal blijvan tc weer normale verkiezingen hebben uit gemaakt, hoe en door wie de Alkmaar se bevolking bestuurd wenst te wor den. De bonnen „43 B.V." en „44 B.V.' van de kaart „vaste brandstoffer verwarming T 509" zijn voor het tijd vak van 13 Augustus tot en met 1 September a.s. geldig verklaard. Of elk dezer bonnen zal zo spoedig mo gelijk één. eenheid vaste brandstof, fen worden geleverd. De aangewezen bonnen moeten z« spoedig mogelijk doch uiterlijk op 1 September a.s. worden ingeleverd bij den brandstoffenleverancier, bij wien men als klant staat ingeschre ven. Indien men als gevolg van ver huizing naar een andere gemeente zijn bonnen niet meer bij den vroe- geren leverancier kan inleveren, ol indien men dit jaar door huwelijk of anderszins voor het eerst in het bezit vaneen brandstoffenkaart is of wordt gesleld en dus nog niet bij een brandstoffenleverancier staat inge schreven of indien de brandstoffen- zaak bij welke men als klant stond ingeschreven inmiddels is opgeheven,! is men vrij In de keuze van een leverancier. De bzrandstoffenleveranciers zijn verplicht de bonnen van het publiek tegen afgifte van een ontvangstbewijs in te nemen. Distributie van schaenen Personen, die nog in het bezit zijn van een schoenenbon 1 A, waarop nog geen schoenen konden worden afgeleverd, kunnen zich ter afstem peling hiervan vervoegen op het Distributiekantoor, Oudegracht 169 op: Woensdag 15 Augustus 1945 en Donderdag 16 Augustus 1945. Niet voorradig zijn: kinderschoe nen maten 24, 25 en 26, werkschoe nen maten 47 en 48, beroeps-, da mes- en herenschoenen. Voor deze groepen behoeft men dus niet te komen en dient men te wachten op nadere publicatie. Stamkaarten medenemen. 125 GRAM GORT OP BON 529. Voor de periode van 19 Augustus tot en met 1 September a.s. worden bonnen aangewezen voor een rant soen gort, d.w.z. 250 gram gort, gort- mout, gortgries, gortbloem, gortgrut- ten of pannekoekmeel (gemengd meel). Aangezien deze artikelen gedeelte lijk reeds bij den handel aanwezig zijn, wordt het publiek in de gele genheid gesteld thans een gedeelte hiervan te betrekken en wel met in gang van Maandag 13 Augustus op bon 529 der vijfde noodkaart 125 gram. Deze bon is geldig tot en met 1 September. DE TABAKSBON R 15 UIT SLUITEND VOOR BEVOORRADING De bonnen R 15 dienen alleen als bevoorradingsbonnen voor den han del. Op deze bonnen wordt niets afgeleverd. Aflevering heeft eerst plaats zodra een nieuwe bon der ta- bakskaart wordt aangewezen. KK RECTIFICATIE. De wnd. directeur der distributie- dienst verzoekt ons bekend te willen maken dat in de raampublicaties over uitreiking noodkaarten 6e serie en brandstoffenkaarterr- T 509 twee storende fouten zijn geslopen. Niet de inlegvelbonnen GA, B enz. moe ten worden Ingeleverd, doch de bonnen A 508, B 508, C 508, D 508 of E' 508 welke zich rechts onderaan het inlegvel bevinden. Verder gelieve men 1. pl. v. stook- seizoen 1943'44 tc i rcn stooksei- zoen 1944

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2