He dag der overwinning Pétain ter dood veroordeeld Japanse volk weent 'FX Rede van Attlee Vriendschap Sovjet-Unie-China De oplossing Een woord van bemoediging Ramp voor Amer. Marine da ar tl niet "w ken vor dat 20 wei n de *4 erd. H« WOENSDAG 15 AUG. 1945 deze i 2e Jaargang No. 27717 ltmaarder .DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „DS VRIJE ALKMAARDER'« e ord^—-i Te Londen, Washington, Moskou en Tokio is de capitulatie van Japan irzienln Se nood 1 der 5| nderds) e en/a rd. Mei p. frujbü monde van Attlee, Truman, Stalin en Hirohito aan den volke bekend em. gemaakt. Het was voor de eerste maal in de geschiedenis der natie, dat de Keizer door de radio tot het volk sprak. Vandaag en morgen vieren de In, daj,verw jnnen(jp democratieën feest. Maar het vonnis zal worden voltrokken. niet LOO. vacatf Te middernacht heeft Attlee het Britse volk toegesproken. Hij ;emeei maakte allereerst de tekst bekend van het Japanse antwoord, waarin o.m. wordt verzekerd, dat Hirohi to bereid is, bevel te geven lucht ing vi jp a alle militaire, marine- en autoriteiten om de weerstand waar >edkei deze nog geboden mocht worden, 900 l' te staken. M Hulde bracht Attlee aan de vloten, legers en luchtmachten van Enge- plitst iarld en zijn bondgenoten. Attlee besloot met deze woorden: „Laat voor het ogenblik allen, die g Jdaar toe in staat zijn, rusten en zich verheugen in het bewustzijn, dat lij goed gewerkt hebben. De vrede eDteri® weergekeerd op aarde. - Laat ons God danken voor deze <aar grote bevrijding en voor zijn barm- jhartigheid. Leve de Koning". Hedenavond zal Koning George. jdie vanmorgen het parlement ge- ipend heeft, om 10 uur voor de radie reken. Amerika demobiliseert «ste 1JVI litvi tin® bib en ti surge Truman heeft een grote menigte veriVoor het Witte Huis te Washington Sol toegesproken. Hij zeide o.m.: secrej Dit is de dag waarop wij allen gewacht hebben sedert 7 December wndl941. Dit is de dag, die het einde ;ecrq betekent van het fascisme en het politiestelsel in de wereld. Dit is de dag van de democratie. Thans moeten wij de taak opvatten van ommekeer en van de verwerke- i lijking van vrije regeringen in de wereld. Ik weet, dat wij tegen deze taak zijn opgewassen." Truman maakte voorts bekend, dat de recrutering voor de strijdkrachten nog slechts 50.000 man per maand zal betreffen i.p.v. 80.000 en dat tus sen de 5 en &U millioen man In de eerstvolgende 12 of. 18 maanden zul len worden gedemobiliseerd. Stalin beperkte zich, volgens de tot dusver ontvangen berichten, tot een radioboodschap, waarin hij de onvoorwaardelijke capitulatie be kend maakte. Hirohito en de atoombom Keizer Hirohito zeide in zijn radio toespraak tot het Japanse volk o.m.: Te streven naar gemeenschappe lijke welvaart en geluk van alle naties, zoowel als naar veiligheid en welzijn van onze onderdanen is de plechtige verplichting, die door onze Keizerlijke voorouders is overgele verd en die ons na aan het hart ligt. In waarheid hebben wtj de oorlog verklaard aan Amerika en Engeland op grond van onzen oprechte wens om Japans zelfbehoud te verzekeren en Oost-Azië te stabiliseren, terwijl het verre van onze gedachten was om Inbreuk te plegen op de souverei- nlteit van andere naties of ons te begeven in gebiedsuitbreiding. Thans echter heeft de oorlog bijna vier jaar geduurd. Ondanks dat ieder zijn best heeft gedaan heeft de oorlogstoestand zich niet ten voor dele van Japan ontwikkeld. De vijand Is begorfnen gebruik te maken van een nieuwe en uiterst wreede bom, wier vermo gen om schade te doen in waar heid onberekenbaar is en de tol eist van vele onschuldige levens. Wanneer wij zouden voortgaan met strijden, dan zou dit niet alleen eindigen met de uiteindelijke in eenstorting en verdelging van de Japanse natie, maar tevens leiden tot de totale ondergang van de menselijke beschaving." „Vergeef ons, o Keizer" Nadat een boodschap met de aan kondiging van de keizerlijke beslis sing voor het keizerlijk paleis te Tokio was voorgelezen, weende de menigte en riep: „Vergeef ons, o Keizer onze inspanningen waren niet voldoende." MINISTER VAN OORLOG PLEEGT HARIKIRI. Domei deelde hedenmorgen mee, dat de minister van Oorlog, Koretsji Anami, gisteravond harikiri heeft gepleegd in zijn ambtswoning „teneinde te boeten voor zijn falen bij de vervulling van zijn plichten als minister van Zijne Majesteit". Drie orders aan Japan Byrnes heeft gisteravond door be middeling van Zwitserland een bood schap aan de Japanse regering doen toekomen, welke de drie volgende orders bevat. 1. Onmiddellijke staking der vijan delijkheden door de Japanse strijd krachten en mededeling van het juiste uur dezer staking aan den ge- alllëerden opperbevelhebber. 2. Onmiddellijke zending van af gezanten naar den geallieerden op perbevelhebber (Mc. Arthur) met in lichtingen over de opstelling der Ja- panse troepen en hun commandanten. 3. Mac Arthur zal de Japanse re gering van uur, plaats en andere bij zonderheden betreffende de officiële overgave mededeling doen. Een Amerikaans draadloos bericht uit Moskou meldt hedenmorgen dat in de Russische hoofdstad een Ver drag van Vriendschap en bondgenoot schap is ondertekend tussen de Sor- jet-Unie en China. Maarschalk Pétain is hedenmor gen door het Parijache Gerechts hof ter dood veroordeeld. Het ge rechtshof heeft echter de wens uit gesproken, dat het vonnis, gezien de hoge leeftijd van den veroor deelde, niet zal worden voltrokken. OOK IN W.-DÜITSLAND WEER PARTIJEN. In navolgingen de Russen hebben de Westerse geallieerden in hun bezet tingszone thans ook de vorming van politieke partijen toegestaan. Actief zijn nu weer de Communistische, de Socia listische en de „Centrale" partij. Morgen Nationale Feestdag Van Regeringszijde vernemen wij, dat in verband met de capitulatie van Japan, de dag van morgen, 16 Augustus, als nationale feestdag wordt be schouwd. A.s. Zondag zal een algemene dankdag zijn. In verband hiermee zal morgen geen krant verschijnen. Brits-Amerikaanse rapporten over de toestand in Europa, dringen aan op spoedige hulpverlening om in de komende winter anarchie te voorko men Eén van de voorstellen betreft de massaproductie van fietstracto- ren, die de brandstoffen- -en trans- portmiddelenschaarste moeten over winnen. De fiets-tractor zou ge stroomlijnd zijn en bediend worden als een fiets. Hij zal locomotieven en motoren vervang sn. Duizenden mannen en vrouwen zouden er voor nodig zijn. Europa heeft echter mil- lioenen werkelozen, aldus de rap porten. Hoewel de dankbaarheid voor deze doeltreffende hulp groot is, kunnen wij met trots vermeld ?n dat men hier niet lijdelijk afwacht, maar zelf aan wil pakken. Er is reeds patent verleend op een benen- wagentractor, die bestaan zal uit een gestroomlijnde overall, die ge woon lopende bediend zal worden. Deze uitvinding verdient bovendien de voorkeur omdat hierbij nog veel meer werkelozen kunnen worden ingeschakeld. Ceebee. VERPLICHTE ARBEID VOOR WACHTGELDERS. De minister van sociale zaken heeft ten aanzien van de wachtgeldregelingen bepaald, dat wachtgelders verplicht zijn passende arbeid te verrichten. Aan deze regel zal strikt de hand worden gehou den. Prinses Juliana over de maatregelen van het Rode Kruis bij de bevrijding van Indië Het verheugende nieuws, hetwelk ons volk tn spanning heeft verbeid, is thans wereldkundig geworden. Ook in het Verre Oosten heeft de vijand de wapens neergelegd. Voor onze zestig millioen rijksgenoten in Indië staat nu de bevrijding voor de deur. In dit ogenblik gaan onze gedachten naar hen uit. Gedachten, vol blijd schap over deze gelukkige keer ge dachten tevens vol groeiende onze kerheid over het lot van onze ver wanten en vrienden. Het is mij dan ook een vreugde u enkele mededelingen te kunnen doen omtrent de maatregelen in dit op zicht door het Nederlandse Rode Kruis getroffen. Ons Rode Kruis, dat vooral na de bevrijding van ons land zich zulk een plaats in aller harten wist te verwerven, heeft terstond, in overleg met de regering den vertegenwoordigers van het Int. Rode Kruis, die zich 't dichtst bij het benarde ndië bevinden, verzocht zich Naar „Agence France Presse" meldt is de laatste dag van den oorlog tegen Japan voor de Ame rikaanse marine een rampdag geworden. De kruiser „Indianapolis" is nl. in de lucht gevlogen, waarbij van de bemanning 875 opvaren den worden vermist, terwijl 5 dooden en 316 gewonden werden geteld. De kruiser vervoerde materiaal naar de bases van de vliegende supervestingen voor het uitvoe ren van aanvallen met atoom bommen. daarheen te begeven. Hun rapporten omtrent de daar aangetroffen toe standen zullen de basis vormen waarop het Ned. Rode ruis mede kan helpen den eersten nood te lenigen. Bovendien kan ik u mededelen, dat de regering haar goedkeuring heeft gehecht aan ons voornemen een groot aantal medische eenheden naar ons overzeesch rijksgebied te zenden. Een tiental dezer, speciaal uitgeruste een heden is reeds gemobiliseerd. Voorts zullen twintig medische specialisten aan deze eerste hulpverlening deel nemen. Ook zal niets onbeproefd wor den gelaten om n in contact te brengen met uw verwanten. Daar voor zullen dezer dagen bfj de burgemeesters en b(j de afde lingsbesturen van het Ned. Rode ruis formulieren beschikbaar zfjn. Daarop kunt u niet alleen om in lichtingen verzoeken omtrent den welstand van de uwen, maar bo vendien in korte bewoordingen mededelingen doen omtrent zelf. Mogen de berichten welke u zullen bereiken een einde maken aan de on zekerheid, waarin u thans verkeert. Ik weet ons Rode Kruis vervuld van blijmoedigen werklust om ook thans weer te helpen waar hulp zoo zeer van node is. Den Haag, 15 Augustus 1945. w.g. JULIANA, Prinses der Nederlanden, Voorzitster van het Nederlandse Rode Kruis.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1