Onze beginselen Stadsnieuws Heusden, dat wij adopteerden „HOTS KNOTS vrolijk zullen i vij altijd zijn Nadat wij in onze krant van j.1. >ensdag een en ander hadden verteld or de nieuwe gedachten die ook bij „Vrije Alkmaarder" leven ten op- te van de taak van de pers in het rezen Nederland, willen wij U van- ~g uiteenzetten, van welke beginse- i de „Vrije Alkmaarder" uitgaat bij t nastreven van zijn doel: „het pu- "k voor te lichten, cultureel te vor- n en bewust te maken van zijn ver- twoordelijkheid voor de opbouw van - Nederlandse samenleving". Ter verwezenlijking van dit doel stelt 'ze stichting zich allereerst tot taak i uitgave van een ONAFHANKELIJK- ~>ORUITSTREVEND dagblad voor 'kmaar en omgeving, waarbij zij uit at van de beginselen: GEESTELIJKE 'ÏIJHEID, SOCIALE GERECHTIG HEID en ECONOMISCHE ORDENING. In onze Stichtingsacte wordt voor de eginselen waarvan wij uitgaan ook ?rwezen naar de paragraaf „De Toe- omst" uit een 15 April 1944 gezamen- ^k door Het Parool en Vrij Nederland itgegeven manifest, dat later ook door ndere bekende ondergrondse bladen, !s Je Maintiendrai >en De Waarheid yerd onderschreven. Wij willen hierbij nog wijzen op het 'olgende. Wij noemen ons blad zeer ■•adrukkelijk niet neutraal en wel „on afhankelijk vooruitstrevend". Wij noe- nen het niet neutraal, omdat wij me ien, dat neutraliteit, d.w.z. het niet lebben van een eigen mening, een on mogelijke houding is temidden van het wereldgebeuren èn dat een dergeüike houding indien mogelijk volkomen negatief zou zijn. Immers, ook wanneer emand, b.v. gedurende deze oorlogsja ren uitsluitend luisterde naar radio- nitzendingen om het opgevangen nieuws door te geven dan nog moest in de keus van zijn berichten tot uiting komen, wat de samenvoeger belangrijk en wat hij niet belang achtte. Dan nog kan en zal door 't weglaten van 'n enkel voord, 't omzetten van een zin, het pu bliek zij het zonder boze opzet zijn mening worden gesuggereerd. Wij achten een volkomen objectiviteit on mogelijk en ongewenst. Doch wèl zijn we onafhankelijk, want wij gaan bij onze berichtgeving niet uit van de beginselen van een bepaalde oolitieke partij. Hierin mogen wij ons vergelijken met bladen als Het Parool en Vrij Nederland. De inhoud van onze ^vooruitstrevend heid" vindt U geformuleerd in boven aangehaalde leuzen, welke wij ons voor stellen binnenkort eveneens nader toe te lichten. E. T.-C. WIE VORMEN HET STICHTINGS BESTUUR? Het Stichtingsbestuur van „De Vrije Alkmaarder" wordt gevormd door die genen, die reeds in de illegaliteit ver antwoordelijk waren voor de uitgave van de „Vrije Alkmaarder", na de plaat selijke vertegenwoordigers van Het Pa rool, Vrij Nederland, Robu, Je Main tiendrai en De Waarheid. Na onderling overleg kwam men tot de conclusie, dat het het meest juist was, deze groep personen ook nu in eerste instantie als verantwoordelijke "roep te handhaven, omdat zij geacht unnen worden diverse en belangrijke "roepen van de Alkmaarse bevolking te vertegenwoordigen. De leden van het stichtingsbestuur 'ün: mevr. N. Akkermande Geus T M.), R. Bakker (Robu), J. Heems- rt-k (De Waarheid), mevr. A. Koster souw (Het Parool) en Ds. F. Kuiper V N.) -arlijks zal, ingevolge art. 5 van de htingsacte, één lid van dit bestuur -eden, hetwelk dan kan worden her- «n of waarvoor andere candidaten nen worden benoemd door de lezers- -4: ONZE LEZERSRAAD ch voorlopig als volgt samengesteld, orlopig", omdat verschillende per- die WÜ wilden vragen in de le- izitting te nemen, door vacan- é-vc «ftstèdig waren en wij deze dus niet j konden bereiken. Wij stellen ons uiJiZ wel voor de kring van onze JC^Utyaad nog verder uit te breiden): Bakker, mevr. J. S. Bakker—Huig, ^oer, S. Breebaart, C. Couwenhoven, Tj. Daalder, M. Dullaart, B. Dun, ft de Graaf, H. W. Holsmuller, K. Kir- "ein, mevr. A. Kokv. Berkum, r. C. de LeySchermer, N.H.Louis, CIRCUS SALTARINO Gisteravond opende het Nederlandse Circus Saltarino zijn poorten met de eerste feestelijke voorstelling. Men ving aan met het spelen van het „Wilhelmus", dat door alle aanwezigen staande werd meegezongen. In een snel afgewerkt programma werden ons verschillende fraaie staal tjes van paardendressuur, die mede door het uitstekende paardenmateriaal, tot het meest geslaagde gedeelte van het repertoire behoorde, naast opmerkelijke acrobatische prestaties en het voor een echt circus onontbeerlijke clowneske optreden te zien gegeven. Wij willen hier alleen noemen het op treden van het „sprekende" paard en van het koppel van 6 Friese paarden, waarmee de dresseur, de heer Van Os, veel eer inlegde, de opzienbarende toe ren van de' 4 Kentons en de adembe nemende balance van de 3 Bertwini's. Vooral de acrobatiek was goed verte genwoordigd. Vóór de pauze wisten de 6 Brox har monica spelers het publiek in een po pulaire liederenpotporie te betrekken. De glundere gezichten die men overal zag maakten het beantwoorden van de vraag, of het programma gewaardeerd werd niet erg moeilijk. De voorstellingen van dit eerste circus in Alkmaar sedert de bevrijding, beloven een groot succes te worden. J. NATIONALE FEESTDAG PROGRAMMA. Zeer waarschijnlijk is er morgenoch tend om 10 uur in de Grote Kerk een samenkomst van alle Protestanten. Morgenmiddag om 3 uur massazang in de Muziektuin. Morgenavond vuurwerk. Zie nadere aankondiging op onze bulletins. ERVARINGEN UIT DE ILLEGALITEIT Nadat mr. Schenkeveld de talrijke aanwezigen gisteravond in een stamp volle Gereformeerde Kerk had welkom geheten en hij had medegedeeld, hoe thans eerst was bekend geworden, dat de bekende illegale strijder Cor Wage naar uit Heer-Hugowaard tijdens zijn .gevangenschap in Duitsland was omge komen, herinnerde Pater Huissen uit Nieuwe Niedorp aan de ellende die wij in de bezetting hadden moeten door staan en waarna wij nauwelijks meer durfden jubelen over de bevrijding. Spr. zeide te hopen dat recht zou we« dervaren aan hen, die gehandeld had den in strijd met de belangen van het vaderland, doch dat dit zou geschieden op een wijze, een cultuurland waardig. De Pater besprak daarna het moedige verzet van de Katholieke Kerk tegen het Nationaal-Socialisme, welk verzet werd geëvenaard door de principiële houding van de Gereformeerde Kerk. Na herinnerd te hebben aan het werk van de koeriersters, vertelde spr. op een boeiende wijze van de verzetsdaden en de daaropvolgende huiszoekingen in het klooster van zijn orde te Nieuwe Niedorp. Ds. Slomp, in de illegaliteit bekend als Frits de Zwerver, verklaarde daar na, hoe uit het geestelijke verzet tegen het Nationaal Socialisme de L.O. was ontstaan, waaruit weer het uitwisse lingsbureau voor onderduikers en de KFs waren gevormd, die maandelijks zorgden voor de voorziening van bon kaarten aan 400.000 onderduikers. Gedrongen door een heilige geest drift, aldus spreker, streden Gerefor meerde en Katholieke Kerk te zamen en werd de weerbare kern gevormd, die er de oorzaak van was, dat het Neder landse volk in zijn geheel heeft stand gehouden. „Wij zullen Holland houden", zo zeide spr., „bouwende op de eeuwige normen van het Christendom". De bijeenkomst werd besloten met een collecte voor de stichting 19401945 en met het zingen van enkele nationale} liederen. P. v. d. Molen Wzn., O. Neef, J. P. Nou- wen, G. de Nijs, Joh. Plas, ds. P. Prins v. Wijngaarden, Ferd. J. Ris, J. Schek- kerman, mr. H. Scholten, N. H. Schuite maker, mevr. V. SchutPeterse, J. Soutendijk. Behalve een wel heel sober relaas van de rampen, die het door onze stad geadopteerde Heusden troffen, kan ook reeds iets gepubliceerd wor den van het mooie hulpwerk, waar aan w\j allen ons deel bijdragen en nog b\j kunnen dragen. Hoe het geschiedde. In het einde van October '44 werd het 4500 zielen tellende stadje Heusden, dat toen nog door de Duitsers was be zet, bedreigd door een aanval van de Canadezen, die oprukten vanuit 'a-Her togenbosch. Nadat de plaats enige tijd door het geallieerde geschut was beschoten, be sloot de bezetting de stad in de nacht van 4 op 5 November te verlaten en naar Hedel terug te trekken. Tijdens deze beschieting had een groep van 200 bewoners, hoofdzakelijk bestaande uit vrouwen en kinderen, ge heel onbekend met de aanwezigheid van een zware Duitse springlading in deze toren, een schuilplaats gezocht in de kelders van de 60 meter hoge raad huistoren. Enkele uren na hun vertrek hebben Duitse soldaten, door middel van een lange electrische leiding, zonder een enkele voorafgaande waarschuwing, de raadhuistoren opgeblazen, waardoor de kelders met mensen werden bedolven onder een puinhoop van 20 meter hoogte. Bij deze explosie hebben 134 slacht offers, w.o. meer dan 100 kinderen, de dood gevonden. Er waren gezinnen die bij deze ramp 6 kfnderen verloren. Enige minuten later vlogen ook de Herv. kerk, de molen en een deel van de melkfabriek in de lucht. Kort daar op werd de stad door de Canadezen veroverd, hetgeen ten gevolge had, dat men thans in de vuurlinie van de Duitse kanonnen en houwitsers kwam te lig gen, waardoor alle huizen min of meer ernstig werden beschadigd en de rui ten, die het eerste bombardement nog hadden doorstaan, werden versplinterd. Doch niet alleen Heusden. ook het Oogstkamp een succes Vijf en zestig kerngezonde Alkmaarse "knapen, leerlingen van de Ambachts school, U.L.O. en H.B.S. of terugge keerd uit Duitsland, begroeten ons met deze kernachtige beginselverklaring in hun kamp, ver in 't Noorden van Hol land, in Breezand, waar zij een opbou wend werk van de eerste rang ver richten door te assisteren bij de uitvoer van ons enig en daarom zo kostbaar deviezenobject: de bloembollen. Als wij zijn aangeschoven bij de lange tafels en mee-eten van de goede stamp pot met andijvie, vertellen zij ons de enthousiaste verhalen van de 16 of 20 boterhamman per dag, van de zoete en de zure melk die ze drinken, van de elke dag wisselende wandkrant, waarin ieder en alles in het kamp onder de loupe genomen wordt en die onder re dactie staat van een echten kunstschil der en van de voetbalwedstrijd tegen de Breezandianen, die eindigde In een overwinning met twee bloedneuzen.... En al gauw is het ons overduidelijk, hoezeer de jongens het betreuren na het grote afscheidsfeest en het daarop volgende kampvuur, waarbij ook de boeren uitgenodigd zullen worden, op 18 Augustus a.s. weer naar Alkmaar te moeten terugkeren. Want het is een succes geworden, dit NEDERLANDSE KRIJGSGEVAN GENEN IN JAPANSE KAMPEN. In onze winkel bevindt zich een lijstje met namen ter inzage van Ne derlandse krijgsgevangenen in Ja panse kampen, waaromtrent door het Nederlandse Rode Kruis uit Tokio inlichtingen werden ontvangen. VERENIGING VOOR GEZINS VERPLEGING. In de maand Juli werden 84 patiënten verpleegd; 833 bezoeken afgelegd; waar van 278 betaald, 506 voor AZA en 49 gratis. Verder werd 6 maal de laatste hulp verleend bij het afleggen. Van de wijkkraamverpleegster werd geen opga ve ontvangen. nabij gelegen Vlijmen werd op een der gelijke wijze getroffen en zo komt het, dat wij Alkmaarders, niet voor 4500, doch voor 12000 slachtoffers moeten zorgen. Gelukkig blijkt het, dat de thans in enkele wijken van Alkmaar gehouden „lepel en vork actie" een groot succes wordt en het is onze stellige verwach ting dat ook de glas en lood-actie" die een dezer dagen zal worden begonnen een dergelijk resultaat zal mogen boe ken. De ontvangst der goederen. Toen de vier vrachtschepen, die Maan dagmorgen vanuit Alkmaar naar Heus den waren vertrokken, daar Woensdag middag j.1. om half een arriveerden, waren velen uit de gemeenten Heusden en Vlijmen samengestroomd om de ver tegenwoordigers van de afd. Alkmaar van het N.V.H. te verwelkomen. Talrijke bewoners hadden de drie kleur uitgestoken en In de stad was o.m. een erepoort geplaatst, met de wapens van de beide steden. Aan de aanlegsteiger zong een kinderkoor een speciaal voor dit doel vervaardigd „adoptatielied", waarin o.a. de dank van de bevolking van Heusden aan die van Alkmaar tot uiting kwam. Nadat de wncj. burgemeester van Heusden, de heer A. van Delft een kort welkomstwoord had gesproken, dankte de leider van het transport, de heer C. Couwenhoven, bij ontstentenis van het officiële comité, de aanwezigen voor de hartelijke ontvangst, waarbij hij tevens de lijst van de in de schepen aanwezige goederen aan den burgemeester over handigde. Hierna deelde de heer F. Ringers na mens het inmiddels gearriveerde H A. R.K.-comité mede, dat een deel van de door de Engelse stad Bath aan Alk maar geschonken goederen aan Heus den zullen worden overgedragen. Nadat de wnd. burgemeester en de voorzitster van het H.A.R.K.-comité te Heusden beide sprekers hun dank had den gebracht, werd een aanvang ge maakt met het lossen der aangevoerde goederen, hetgeen door vrijwilligers geschiedde en tot laat in de nacht heeft geduurd. door de afd. Jeugdzorg van het Gew. Arbeidsbureau te Alkmaar georgani seerde werkkamp, waarbij de vrijwil lige medewerking werd verkregen van een klein groepje ervaren Alkmaarse jeugdleiders en leidsters, dat het aan durfde met dit heterogene gezelschap een arbeidskamp dus geen vacantie- kamp te beginnen. Een pracht prestatie. Toen men in Breezand arriveerde, vond men er een slordig en verwaar loosd kamp. Na enkele dagen van stevig aanpakken was het geheel kraakhelder en netjes en sliepen de jongens op dik stro in frisse, gezellige slaapzalen, die opgevrolijkt werden door talrijke rui kers veelkleurige gladiolen. Daarna vertrokken de jongens naar de bollenkwekers, waar ze thans 8 uur per dag pellen, zeven en schoffelen of bij regenachtig weer koeienstaarten reinigen tot grote tevredenheid van hun werkgevers, hetgeen wel het best tot uiting komt in de loonregeling, die de jongens in staat stelt om een zak geld van 1015 op hun kamp kosten over te houden. Er heerst daar in Breezand een geest, die een voorbeeld kan zijn voor zeer velen en wij zouden een bepaalde cate gorie jongeren willen toeroepen: Gaat naar Breezand, gij luiaard en wordt wijsV. PERS EN RECHERCHE. Door een rechercheur van politie werd in de afgelopen week een zekere M., een goede bekende van de politie* met een rijwiel bij het pakhuis van een opkoper aangetroffen. Bij een ingesteld onderzoek kwam vast te staan, dat een tweede fiets, van M. afkomstig, nog in het pakhuis aanwezig wa9. Na een op roep in de pers bleek, dat een der rij wielen in d§ Langedijk was gestolen, in verband waarmede M., die blijft ont kennen, in het Huis van Bewaring i« ingesloten.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2