Vreugde over Japans Caputulatie „Staakt het vuren Hirohito beveelt Hirohito's oom vormt kabinet STADSNIEUWS Viering van de Nationale feestdag VRIJDAG 17 AUG. 1945 3e Jaargang No. 28718 Ikitiaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VKIJE ALKMAARDEE'^ 99 De Japanse Keizer Hirohito, die gisteren in opdracht Tan Mc. Arthur het bevel heeft gegeven aan zyn troepen van: „Staakt het vuren", heeft voorgesteld aan leden van de Keizeriyke familie naar de verschillende ge vechtsfronten te zenden teneinde controle te kunnen uitoefenen op de uit voering van het Keizerlijk bevel. Volgens een hedenmorgen te Londen op gevangen bericht van radio-Tokio, zyn heden drie Japanse capitulatie delegaties per vliegtuig uit Tokio vertrokken naar China, Mandsjoekwo en „het Zuiden". Mc. Arthur zal de ondertekening van de vredesvoorwaarden welke vermoedelijk in 't midden van de volgende week te Manilla zal plaats hebben, afkondigen. Het is zeer waarschijnlijk, dat de inleidende besprekingen der geal lieerden met de Japanners niet voor het begin van de volgende week worden gehouden, zo werd heden morgen uit Manilla gemeld. Men verwacht dat een grote lucht vloot vele belangrijke functionarissen voor cléutelposities naar Japan zal vervoeren. Hét gehele regelmatige luchtvervoer tussen de Philippijnen en den centralen Pacific is stilgelegd, behalve voor zeer hoge persoonlijk heden. In Burma is de strijd reeds gestaakt, maar de geallieerden 2ijn daar nog zeer op hun qui-vive voor eventuele Japanse actie»; de Rode Legers wilden, volgens een mededeling van generaal Antonov, de strijd voortzetten totdat de Japanners de wapens zouden neerleg gen. Er was reeds gemeld, dat dit he denmorgen geschied was, toen een la ter bericht aankondigde, dat maar schalk Vassiliefski aan den comman dant van het Kwantoengleger een ul timatum had gezonden waarin in som meert de strijd te staken en de wapens neer te leggen vóór 20 Aug. 12 uur *s middags. Domei klaagt, dat de Sovjet troepen „nog steeds positief hun offen sief voortzetten" en uit een Russisch legerbericht blijkt, dat de Japanners op liet laatste moment tot een krachtig te genoffensief waren overgegaan. Japanse vliegtuigen zouden nog na de capitulatie de geallieerde vloot heb ben aangevallen. Geen bezettingszones President Truman heeft medegedeeld, dat Japan niet in bezettingszones zal worden verdeeld. De troepen der vier grote mogendheden zullen waarschijn lijk gezamenlijk onder Mc. Arthur's opperbevel aan de bezetting deelne men. Keizer Hirohito heeft zijn oom, zijne keizerlijke hoogheid Maroehikoe Hi- gasjikoei, gisteren bevel gegeven een stelling van dit kabinet te vanmorgen nieuw kabinet te vormen. De samen- bekend gemaakt. Alle posten, behalve die van oorlog en marine, worden bezet door burgers Prins Foemimaro Konoje, een vroegere minister-president, zal optreden als vi- ce-jpremier. (Dit is voor de eerste maal in de ge schiedenis, dat een lid van het keizer lijk huis minister-president wordt. Red.) De afgetreden regering Soezoeki heeft een proclamatie tot het Japanse volk gericht, waarin o.m. wordt ge zegd: In de toekomst zal Japan te ma ken hebben met vreemde autoriteiten een ziet men zich gesteld tegenover 'n beproeving, welke aan de lijdzaamheid van de bevolking de grootste eisen zal stellen. .Berichten uit verschillende distric ten wijz»n er op, dat het volk na de aankondiging van de overgave uiterst kalm bleef en dat er geen incidenten of emotionele uitbarstingen voorvielen. Invasie in ons Indië was reeds voorbereid ..In*zijn eerste redevoering als leider van de oppositie in het Engelse Lager huis heeft Churchill onthuld, dat in de eerste dagen van de conferentie van Potsdam door president Truman en hem een plan was goedgekeurd, dat aan hen was voorgelegd door de ge combineerde generale staven, voor een groot aantal veldslagen en landingan in Malakka, Ned. Oost-Indië en het moederland van Japan. Deze operaties zouden een in den oorlog tot dusverre ongekende krachtsinspanning hebben vereist en niemand zou de offers heb ben kunnen meten die de geallieerde legers zouden hebben moeten brengen. Samenkomst in de Grote kerk. Het was wel een zeer waardige opening van een zo historische dag, de samenkomst van alle Protestanten in de Grote Kerk. Het .was ongetwijfeld de behoefte aan en zo groot mogelijke gemeen schap met allen, die uiting wildan ge ven aan hun dank dat het einde van deze wereldworsteling bereikt is, waardoor de Grote Kerk voller was dan in jaren het geval was. Toch wa ren er nog te weinigen. De oorzaak? Zeker ook, het zo kortop bekend ma ken, dat 16 Augustus nationale feest dag was, maar eveneens, een nu te weinig bewogen zijn crer Nederlan ders. Onze eigen bevrijding schijnt voor de meesten voldosnde verade ming gebracht te hebben. Kennelijk realiseert men nog altijd veel te wei nig het leed dat elders en door ande ren geleden wordt in deze samenkomst gingen Ds. von Meyenfeldt. Ds. Kuiper en Ds. Tuin- stra voor. Eerstgenoemde vertolkte de dank der Christenheid, dat het einde van dze strijd is bereikt. Ds. Kuiper sprak over de hoop, die allen vervult, dat nu eindelijk het recht bovan het geweld heêft gezegevierd, in de toe komst het recht boven macht en ge weld moge blijven gelden. De zorg, die ons. allen vervuld om hen die zo ver hier vandaan de ellen de van de Japanse bezetting hebben Onze Ministers spraken PROF. SCHERMERHORN. Onze min.-president begon iijn rede voor de zender „Herrijzend Neder land" aldus: Zo is dan thans het heugelijk en plechtig ogenblik aangebroken: de oorlog, de grootste van alle tijden, de verschrikkelijkste, die de historie ge kend heeft, is van de aarde gebannen. Het Japanse» keizerrijk is de laatste in de rij der roofstaten, die zieltogend In elkaar is gezakt- De weg omhoog ligt vrij voor alle volkeren en alle rassen. Een zucht van verlichting gaat In het bijzonder door Zuid-Oost-Azië. door Indonsië, dat wonderschone deel van het Koninkrijk der Nederlanden. Na ean overzicht gegeven te hebben van de dramatische ontwikkeling der gebeurtenissen in het V^rre Oosten en van de strijd in Indonesië, waarbij hij de figuur van den Gouverneur-Gene raal Jhr. van Starkenburgh Staelhou- wer in het bijzonder eerde, besloot Prof. Schermerhorn: Land- en rijksgenoten. Een nieuwe phase vangt aan in de geschiedenis van ons koninkrijk. Door de duisternis naar het licht: dat te de gedachte, die thans ons allen bezielt- Wij twijfelen er niet aan. of ook in Indonesië zullen grote moeilijkheden ons deel zijn. Wij zullen er een uitgeputte bevolking vindan, waarvan de voedingstoestand alles te wensen overlaat, mensen die zelfs de soberste kleding missen en hun gevoel van eigenwaarde door slechte levensomstandigheden gekwetst weten. Maar Het afgelopen jaar heeft dui delijk getoond, dat duizenden van de bestan uit ons vaderland bereid zijn om hun kracht te geven, een taak in Indonesië, —niet met het 'doel om rijk dommen te verwerven, maar eenvou dig om als Nederlander binnen het raam van het Koninkrijk een stuk van hun nationale plicht te vervullen. Rijksgenoten, De oorlog is ten einde. God géve dat wij thans met elkander den weg mogen betreden, waarlangs wat meer rust. wat meer welvaart en als het mag. Iets meer mense-. lijk geluk voor hoog en laag kan worden gevonden. Een bange tijd is voorbij, onnoemelijk is er gele den. er zijn uit de rïf-an dezer vol keren helden aan den dag getre den, moge het ons tezaam gegeven zijn. te tonen, dat wij als volk ver staan, dat uit hun offer onze roe ping ons tegemoet klinkt". MINISTER LOGEMAN. Na den minister-president sprak de minister van Overzeese gebieden, prof. Logeman. Spr. deelde mede, dat de regering alles in het werk zal stellen de ver bindingen met Ned. Indië te herstel len opdat man hier te lande zo spoe dig mogelijk omtrent familieleden enz. kan wordan ingelicht. Men bedenke echter dat de verbindings- en com municatiemiddelen overbelast zijn. Nadat minister Logeman zich in bet Maleis tot de inheemse bevolking van Ned.-Indië had gericht, zeide spreker o.m.: Dit is het wat de regering het meest bedrukt: Wü konden niet klaar zu'n om tndië volledig te helpen- Wy zqn te laat bevrijd, te radicaal uilgenlnnderd. Iedereen weet hoezeer 'de regering afhankelijk is van de internationale omstandigheden en bondgenootschappe- lijken hulp welke laatste met meer te rekenen heeft dan met ons alleen.. De allereerste bezetting van Ned.- Indië zal door geallieerde strijdkrach ten worden voltrokken, maar Nica- eenheden zullen met hen Indië bin nentrekken. Wat de wijziging der Ned.-Indische .staatsregeling aangaat, heeft de rege- moeten ondergaan, was het onder werp van Dr. Tuinstra's toespraak. De samenkomst werd besloten met het zingen van drie inhoudsrijke (het le, 6e en 14e) coupletten van het Wilhelmus. Bij de uitgang werd een collecte gehóuden voor de Stichting 1940'45 welke slechts 964 opbracht- NATIONAAL CONCERT IN DE MUZIEKTU1N. Des middags was een grote menigte in de muziektuin bijeen, waar een concert van de nationale liederen, door de bekende Alkmaarse Postfan- fare o. 1. v. den heer Anderson werd verzorgd. Het programma werd geopend met het Wilhelmus, waarna een program ma van Nationale liederen afgewis seld met vrolijke marsen werd ten beste gegeven. DE BRANDWEERDEMONSTRATIE. Gistravond had zich weer ean gro? te menigte verzameld bij de molen van Piet, waar de Alkmaarse brand weer met twee motorspuïten een de monstratie gaf onder het licht van schijnwerpers. Een muziekkorps zorg de voor de muzikale opluistering. Een bijzonder aardig effect werd bereikt door een groep versierde met lampions verlichte kano's die Veneti- aanse impressies opwekte. Op de achtergrond van dit toneel, op het bolwerk waren in lichtschrift de jaren, gedurende welke de wereld in vrdrukking leefde aangegeven. BEGIN EN BESLUIT. De feestelijkheden werden reeds Woensdagavond ingeleid met een rondgang van alle muziekkorpsen door de stad, nadat eerst het gemeentebe stuur, het bevrijdingscomité, in ver gadering op het Stadhuis bijeen, een muzikalen ovatie in ontvangst hadden genomen. Gistermiddag werd er door het jeugdige publiek op verschillende plaatsen in de stad een dansje ge maakt. De feestdag werd besloten met een muzikale rondgang bij fakkellicht. Waarbij zich een grote groep feest; gangers achter de muziek schaarde. ring de eerste voorbereidende maat-; regelen reeds ter hand genomen. We mogen niet rusten aldus spre ker. Nean, nu begint het werk pas. Ook nu zullen er offers en zal er zelfverloochening van ons gevraagd worden. Nog veel is er te doen- Laat Nederland nu tonen, ook als er geen zichtbare vijand meer is om tegen te vechten, dat het de moeilijkheden weet te overwinnen. Wij gaan haar In dië en we zullen het werk klaren. LT. GOUVERNEUR GENERAAL VAN MOOK. Kort na de bekendmaking van he$ grote nieuws heeft luitenant gouver neur-generaal van Mook zich via de radio tot de Nederlands-Indische be volking gericht. Hij wenste het geluk met de overwinning en zeide. dat thans met den opbouw moet worden begon nen. Deze zal de grondslag zijn_ voor een zichzelf besturénd Indonesië. Dr. van Mook verklaarde verder, dat de functionarissen, die door de Japan ners waren ontslagen, de plaats van de verraders moeten innemen. Zich richtende tot de nieuw aange-» koman recruteri en N- T. C. A. man nen zeide dr. van Mook: Wij komen niet met veel goederen voor de eer ste hulpverlening, doch men gelove mij. de stroom van goederen zal be ginnen te vloeien, zodra er scheeps- ruimte beschikbaar komt. Wij zullen Tndië niet zo verwoest aantreffen als Nederland, we bonen, dat vele der ge- interneerde land snoten hun werk zul ten kunnen hervatten Nu de oorlog voorbij is. er nog grote moeil'^b Aften voor de boeg. Wij gaan iets nieuws beginnen. Dit is de grootste dag van ons leven.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1