Schaart U naast hen Amerika wil „cash" Overal in den lande beroering ZATERDAG 25 AUGUSTUS IMS 3« Jaargang No. 35-225 Jktnaarier J>AGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER' ACHTERDAM ZQ TELEFOON 2274. Na de droeve periode van verbeten strijd en aangrijpende machteloosheid maakt onze stad zich thans op om van ganser harte en in zorgeloze feest vreugde uiting te geven aan de gevoe lens van bevrijding en hoop, die ons bezielen. Voor velen zullen wellicht deze dagen, ondanks de moeilijke om standigheden waarin wij nog leven, de meest vreugdevolle zijn, die zij In hun leven zullen meemaken. En toch zal deze tijd niet voor allen in ons volk een poos van intense en zuivere vreugde zijn. Want hoevelen, zelfs in onze onmiddellijke omgeving, gaan niet gebukt onder het leed, dat de oorlog hen berokkende, daar waar m;n een dode betreurd, men met een ernstige kwaal is teruggekeerd, men uit zijn wor.ing is verdreven en nog het noodzakelijkste ontbeert.... Onder hen, die sinds Mei '40 een kostelijk offer hebben moeten brengen, verdienen zij, die dtt offer vrijwillig brachten onze bijzondere aandacht. Zij toch hadden in deze strijd een aandeel, waarvan elk thans weet, hoe belang rijk het is geweest. Tot ver in het bui tenland hebben bevoegde autoriteiten duidelijk te kennen gegeven, hoe groot hun waardering was voor het verzets werk dat onze illegale strijders in de oorlogsjaren hebben verricht. Ondanks de talrijke doden onder hen, werden de gelederen voortdurend aangevuld door de achterblijvenden die zich niet lieten ontmoedigen- Eerst thans echter, nu wij de verliezen kunnen overzien, blijkt hoe omvangrijk deze zijn. We duwen en wezen bleven achter, wonin gen weTden leeggeroofd of in brand ge stoken, velen stieryen in de gevange nissen en concentratiekampen en van hen die terugkeerden is een groot deel geschonden naar lichaam en ziel. En wij weten dat gezorgd moet wor den voor allen, voor nabestaanden van omgekomen verzets-strijders en voor noodlijdende of zieke oud-illegalen. In de eerste plaats is dit een plicht van de overheid, doch daarnaast een plicht van ons persoonlijk, omdat wij een schuld van dankbaarheid te betalen hebben aan hen. die hun leven en ge zondheid op het spel gezet hebben om de oorlog te winnen tegen den vijand. Reeds door de oud-illegalen zelf werd In het jaar '44 hiervoor de stichtng 1940-'45 gevormd. Het ie deze stichting die er voortaan zorg voor zal dragen dat van haar inkomende gelden wedu wen en wezen geholpen worden, niet op een onpersoonlijke en koele wijze, doch begrijpend en door de kameraden van eertijds. Deze mensen zorgen dan dat de kinderen dergenen, die onze be vrijding hebben bevochten doch niet mochten beleven, een behoorlijke op leiding zullen ontvangen en zo nodig kunnen studeren. ZIJ stichten tehuizen, herstellingsoorden en advies-bureaux zodat de oud-illegale werker merkt dat hij na afloop van de strijd, die hem geen tijd Het om zijn eigen persoon lijke belangen te behartigen, zich toch ntet alleen en verlaten bevindt in dit land, waarin wij thans met zoveel recht feest vieren. Zo zal weldra onze dankbaarheid jegens den oud-illegalen werker zich kunnen uiten in een daad van eenvou dige rechtvaardigheid, en scharen wij ons nogmaals aan de zijde van hen, die de weerbare kern vormden van ons vrije, ongebroken volk. v. d- V. Crowley, de leider van «Je Ame rikaanse buitenlandse economische politiek, heeft hedenmorgen een over gangsprogramma bekend gemaakt, bedoeld om de gapingen, die ver oorzaakt zijn door het plotseling in trekken van de leen- en pachtsteun, op te vullen. Ten eerste zullen alle nieuwe aan kopen van geallieerde regeringen worden stopgezet, behalve wanneer deze contant willen betalen of met de export- en import-bank credieten voor deze aankopen overeenkomen. Ten tweede zal aan alle geallieerde regeringen de gelegenheid worden ge geven om alle goederen, die ztj be steld hebben, en die nu vervaardigd worden, aan te kopen. Op afbetaling. Zij zullen zich *dan jegens de V. S. moeten verplichten tot gelijke jaarlijkse betalingen, verdeeld over dertig jaar en tegen betaling van een jaarlijkse rente. Ten derde zullen de geallieerde re geringen goederen, die nu in geallieer de handen zijn of nu afgeleverd worden, kunnen kopen op basis van contante betaling of op crediet. Frankrijk wordt geholpen.' De Gaulle. die door pres. Truman orderscheiden is met de benoeming tot ..Chief commander Legion of Merit" toonde zich in een persconferentie, die hij gisteren te Washington belegde, op timistisch t.a.v. de economische hulp van de V. S. aan Frankrijk. Hij ver klaarde: r i. „Er worden plannen opgesteld, waarbij per maand millioenen tons aan voorraden uit de V. S. in Frank rijk zullen landen gedurende de eerst volgende maanden". Geen overleg met Engeland. De Britse eerste-minister Attlee heeft gisteren voor het parlement verklaard, dat de maatregel van president Tru man t.a.v. de leen- en pachtwet zonder overleg of voorafgaande bespreking met Engeland was genomen. Churchill, thans leider van de oppo sitie, noemde deze handeling van de kant van Amerika „van ernstig belang" en „zeer verontrustend". De Bilt voorspelt: Vrij krachtige wind uit het Westen, zwaar bewolkt, met hier en daar wat regen, koel weer, Een ultimatum Bulgaarse verkiezingen doorgezet T De Bulgaarse minister van Buiten landse Zaken heeft gisteren tegenover de pers verklaard, dat de Amerikaan se en Engelse nota's betreffende de Bulgaarse verkiezingen slechts de uit drukking kunnen zijn van de mening van Amerika en Engeland en niet van het gevoelen var. alle geallieerden- „Indien de Bulgaarse regering vóór as. Zaterdag, middernacht, geen door dé controle-commissie geformuleerde mededeling heeft ontvangen, zal zij ge rechtigd zijn aan te nemen, dat de ..Big Three" de Bulgaarse verkiezingen als een interne aangelegenheid beschou wen en deze verkiezingen zullen dan gehouden worden op 26 Augustus, zo als was vastgesteld", aldus verklaarde de minister. „Rode Ster" over Bevin. Het Russische blad „De Rode Ster" zegt in zijn commentaar op de rede, die de nieuwe Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Ernest Bevin, in het Lagerhuis heeft gehouden, dat slechts de conservatieven daarover tevreden waren, doch dat de socialisten zich te leurgesteld gevoelden. Het blad legt er de nadruk op, dat in Bulgarije, Roemenië, Joego-Slavië en Hongarije democratische regimes heer sen en dat deze regimes zich om hun eigen manier zullen ontwikkelen, „in weerwil van hetgeen die mensen zeg gen die zich geen democratie kunnen voorstellen, waarin reactlonnaire en pro-fascistische elementen niet de bo ventoon voeren". tWu' FRANSE RADICALEN TEGEN NIEUWE CONCENTRATIE. Naar radio-Parijs heeft gemeld, heeft de Franse Radicale Partij besloten „■neen" te antwoorden op de beide vra gen, die in het aanstaande referendum gesteld zullen worden. Dit betekent dat de partij zal steramen voor de oude grondwet met twee kamer# en tegen de nieuwe constitutie. Vrijlating politieke gevangenen De mededeling vap prof. Scher- merhora in zijn „Praatje op de brug" van vorige week Vrijdag, dat overwogen wordt een aantal geïnterneerden vrij te laten, heeft overal in het land grote be roering teweeg gebracht. Zowel de Christelijke Democratische Unie als de Amsterdamse bond van oud-illegale strijders hebben zich des wege met een telegram tot den minister president gewend. In Amsterdam moest reeds worden ingegrepen Donderdag ontstond voor de deur van twee vrijgelaten N. S. B.-ers in de buurt van het Hoofddorpplein, een oploop van mensen, die het met de vrijlating niet eens waren. De N. S. B.-ers waren dom naar buiten te komen, waardoor het tot vechteh kwam. Spoedig arri veerde hulppolitie, die de mannen mee nam naar het bureau Overtoom, waar zij de nacht konden doorbrengen. Op de Amstelveense weg gebeurde hetzelfde bij een N. S. B.-winkelier# die vrij was gelaten. Het publiek gooide bij hem een grote spiegelruit en een ruit van de winkeldeur in. De politie heeft hier de joelende menigte ver spreid en verder een oogje in het zeÜ gehouden. De regerwtgsco—rMolttftiga- dienat deelt mee De regering acht het nodig het publiek over deze materie gerust te stellen. De regeringsvoorlichtings dienst maakt dan ook bekend, dat de minister-president slechts gedoeld jieeft op die personen, waarvan men aan- remen kan, dat hun berechting zou leiden f tot vrijspraak f tot een zo danige geringe vrijheidsstraf, dat deze reeds door de voorlopige hechtenis zou zijn geboet. Hoeveel personen hiermede gemoeid zullen zijn, is nog niet te zeggen, maat wel staat vast, dat de hoge cijfers, die hier en daar de ronde doen, iedere# grond missen. Voor het overige zal deze zaak behandeld worden in nauw overleg met de bevoegde instanties der ille galiteit en met de leiding der ver schillende kampen. Verhoging der huren In verscheidene steden doen gerucht- ten de ronde, dat binnenkort een al- gemene verhoging der huren met 20 25 procent zal worden toegestaan. Dë directeur-generaal der prijzen deelt, naar aanleiding hiervan mede, dat allé grond voor deze geruchten ontbreekt. De N.A.C. voor spoedige verkiezingen Nog dit jaar Onder voorzitterschap van prof. Mr. P. Scholten besprak de Natio nale Adviescommissie te Den Haag een voorstel aan de regering inza ke het tijdstip van de verkiezin gen van de vertegenwoordigende lichamen. De Commisie van Voorbereiding kwam tot het volgende voorstel: Het gehele Nederlandse volk vraagt een herstel van zijn democratisch ge kozen vertegenwoordiging in gemeen te provincie en rijk en wel zo spoe dig mogelijk. Indien verkiezingen op normale 1 zij het niet op technische volmaakte wijze kunnen worden gehouden, zuilen deze plaats vinden: 1. voor de Tweede Kamer der Sta ten- Generaal in de tweede helft van April 1946. 2. voor de Provinciale Staten in de eerste helft van April 1946, 3. voor de Gemeenteraden zo spoe dig mogelijk, in ieder geval vóór April 1946. In verband met dit advies verzoekt de .Nationale Adviescommissie de re gering zo spoedig mogelijk te berich ten, of verkiezingen op normale wijze op de voorgestelde tijdstippen kunnen worden gehouden. De Nationale Adviescommissie dringt er met klem op aan, dat, voor zover zulks onverhoopt nog niet mocht zijn geschied, op het ministerie van Bin nenlandse Zaken onverwijld een aan vang moet worden gemaakt met de technische voorbereidingen, welke in gevolge de bepalingen van de kieswet noodzakelijk zijn. Technische noodregeling Dr. J. A. N. J. S. Bruins Slot deed het tegenvoorstel van de techni sche bepalingen der kieswet af te wijken en een noodregeling te ont werpen, daarbij gebruik makend van de in ons distributiesystheem aanwen ge bevolkingsadministratie. Dit voorstel beoogde gemeente raadsverkiezingen vóór 1 Deo. 1945, die voor de Prov. Staten begin - Januari 1946 en de stemming voor de Tweede Kamer einde Januari 1946. Er werd met nadruk op gewezen dat het hóuden van verkiezingen zo spoedig mogelijk zeer gewenst moet worden geacht voor de poli tieke rust van het volk, maar ook met het oog op de internationale positie onzer regering. Ook werd betoogd, dat een parlement op wankele basis, dat zou worden be last met grondwetsherzieningen niet wenselijk was. De stemming aan het einde van de bijeenkomst wees uit, dat men het al* gemeen eens was over de wenselijk* heid de verkiezingen zo spoedig mo^ gelijk te doen plaatsvinden. DE PONTEN OVER HET NOORD ZEEKANAAL. HAARLEM, 24 Augustus. Het heeft iri de bedoeling gelegen naast de pont te Veisen deze week ook de pont te Buitenhuizen nog in bedrijf te stellen. Door onvoorziene omstan digheden is er eenige vertraging geko men, maar naar alle waarschijnlijkheid zal deze veerdienst begin volgende week zijn taak hervatten, zodat dan ook het verkeer van Haarlem naar Zaandam over een directe verbinding over het Noordzeekanaal beschikt. Zo dra man voldoende kolen heeft zal in Veisen een tweede pont geregeld in de vaart worden gebracht.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1