ENGELAND DOOR EE NEDERLANDSE BRIL Niet schrikken ,y Geen vuurwerk Rust van binnen Eli Prins vertelt Voor een uitverkochte zaal vertel de Eli Prins gisteravond over Enge land. Vertelde inderdaad. Dit was geen rede of dorre reisbeschrijving. Het was een verhaal zoals het ver teld had kunnen worden bij een open haardvuur dat aan de Engelse wo ningen een aparte bekoring geeft. Hier een anecdote, daar een uitwei ding over een detail dat den spreker, al vertellende te pakken krijgt, maar altijd levend en warm belangstel lend in zijn onderwerp. Zo was Engeland. Toen de heer Prins in Mei 1940 uit week. vond hij een Churchill-Engeland waar hij een Chamberlain-Engeland verwacht had. Eerst na Duinkerken begon dat Engeland ernst te maken met de uitvoering van de grote taak: het winnen van de oorlog. Vóór die tijd leefde men in de typisch Engelse week-endstemming en dacht dat de Duitsers het ook wel zo ernstig niet zouden menen. Na de ontgoocheling begon men-zich er op voor te bereiden ©m het land met jachtgeweren, bijlen en camouflagetrucjes te verdedigen tegen de invasie die tot Churchill's grote verbazi^*niet kwam. Engeland won de slag om Engeland en daarmede de oorlog. Het aanvaard de in' 1940 de gsote taak met de vanzelf sprekendheid en kalmte die onverschil ligheid lijkt, maar die berust op zelf vertrouwen en de moed van de hoop. Dit zelfvertrouwen en de^e moed schreef de heer Prins vooral toe aan de Engelse opvoeding die misschien wat minder kennis bijbrengt, maar die karakters vormt. Engeland i s een volk van mdividuën die zich gelukkig kunnen voelen op de plaats waar zij staan, maar die, als het er op aan komt, weten waarvoor zij gemeen schappelijk te strijden hebben. Dit Engeland heeft zijn fouten. Met de Westerse democratieën draagt het de schuld dat Duitsland kon worden wat het in 1939 was. Engeland kent ook zijn achterstand op maatschappe lijk gebied. Maar het kent zijn fouten en het weet waarvoor het gestreden heeft. Daarvoor is de uitslag van de vertciezingen het beste bewijs. De vrouwen. Een grote bewondering gevoelde de heer Prins voor het werk der Engelse vrouwen. Voor zover zij niet opge roepen waren om, waar ook in het land, dienst te verrichten, werkten zij vrij willig, als chauffeurs, bij de luchtbe scherming, in de oorlogsindustrie, bij de boeren, als vliegtuigbestuurders. Misschien konden zij zich gemakkelij ker aan deze taken wijden omdat zij niet zo precies zijn op hun huishouden en hun uiterlijk als de Hollandse huis vrouwen. Hun ijver ging zover dat bij openbare samenkomsten het vrouwe lijk publiek de breikous meenam Engeland en Nederland. Men wist in Engeland heel goed dat de overrompelde volkeren zich niet door eigen kracht bevrijden konden. Maar het geestelijk' verzet en het daadwerkelijk verzet van de onder grondse betekende ongetwijfeld voor Predikbeurten ZONDAG 26 AUGUSTUS. ALKMAAR: Ned. Herv. gem.. Grote kerk, 10 u. ds. J. v. d. Winden van Godlinze. Kapelkerk, 10 u. dr. Tuin- etra. Grote kerk 5 u. ds. Kleyne. Doops gezinde gem., 10 u. ds. F. Kuiper. Luth. kerk (Oudegracht), 10.30 u. ds. P. C. Roodenburg. Remonstrantse kerk, Fnid- 4en 43, 10.30 u. ds. Rappold. Leger des Heils, Zaterdag 8 u. straatzang. Zon dag 9.30 u. beiligingsdienst; 7 u. open luchtsamenkomst, 8 u. verlossingssa menkomst; Donderdag 8 u. heiligings- dienst, leider Adj. D. Bergsma. BERGEN: Ned. Herv. gem. (Ruïne- kerk), 3 u. ds. Bierman (H. Doop). OUDORP: Ned. Hervè gem., 3 uur n.m. ds. J. v. d. Winden van Godlinzé (doopdienst). STOMPETOREN, 10.30 uur ds. J. de Jong. OTERLEEK, zie Stompetoren. Wij verzoeken de Inzenders ons voor taan de opgaven v. d. kerkdiensten uiter lijk Vrijdagmiddag 1 uur te doen toe komen. Engeland een aanmoediging om hulp te bieden. Dat die hulp later kwam dan wij gedacht hadden, later ook dan wij nodig hadden, lag aan de fout van vóór 1940. Engeland had zich niet ten oorlog bereid. Er was een grote belangstelling voor ons land. Officieel .ook. Eli Prins reis de de troepen, die aan de invasie van Europa deel moesten nemen, af, om ze te vertellen van bet land waarin zij ook zouden moeten opereren. Het was een onderdeel van de reusachtige toebereidselen voor de laatste grote slag. Maar ook het publiek was be langstellend. Over het werk in Chip- stead, Bath en Patterdale schreven wij reeds uitvoerig in dit blad. Aan het einde van de avond beant woordde de heer Eli Prins enkele vra gen. Hij vertelde over de werkkracht en de warme belangstelling van H. M. de Koningin in alles wat Nederland er, de strijd om Nederlands vrijheid betrof. Hij vertelde ook van de vele beper kingen die Engeland zich tijdens de oorlog op had moeten leggen. De avond, die door den heer Voort- huyzen namens de Volksuniversiteit geopend was, werd door Vïs. Kuiper namens de Vrije Alkmaarder gesloten. Door den heer Mooy was de zaal be langeloos afgestaan ten behoeve van de stichting j940-'45. Op Maandag a.s. zal de hinderlijke spermuur bij de Bergerbrug tussen 8 en 12 uur v.m. door middel van spring stof worden opgeruimd. De omwonenden wordt aangeraden om ter voorkoming van glasschade ge durende die tijd de ramen en deuren open te houden. Het is voor onze huis vrouwen slechts te hopen dat de regen hiermee enigszins rekening zal houden. De fruitbon Het P.V.K. te Alkmaar maakt be kend, dat men uiterlijk tut en mei Dinsdag 38 Aug. a.s. de bonnen 54« en 547 ter verkrijging van citroenen en dadels zal kunnen inleveren bij de hiervoor aangewesen winkelier*: J. v. d. Pol, Laat; A. Tol, Voormeer; N. Wester. Nieuwesloot; P. tVokke, Bo- terstraat. SLUITING ^GEMEENTEDIENSTEN. Op de dagen der bevrijdingsfeesten hier ter stede Vrijdag 31 Aug. en Za terdag 1 Sept. a.s. zullen de gemeente lijke bureaux gesloten zijn. Het bureau voor de Burgerlijke Stand is uitsluitend voor spoedgeval len geopend op Zaterdag 1 Sept. van 11.30—12 uur. Namens het Bevrijdingscomité wordt meegedeeld, dat het niet mogelijk is op de a.s. feestdagen een vuurwerk af te steken wegens onoverkomelijke tech nische moeilijkheden. Van hen, die een bijdrage daarvoor mochten hebben ge stort, mag worden verwacht, dat zij goedkeuren, dat hun bijdrage wordt be steed voor de bestrijding van de alge mene kosten der festiviteiten. Het publiek wordt verzocht op de avonden van 30 en 31 Augustus en 1 September hunne gordijnen niet te sluiten, opdat de huisverlichting kan uitstralen. ZONDAGSDIENST APOTHEKBN. Zondag 26 Aug.: Mevr. Schouten— Oele, Koorstraat 47. De nachtdienst voor de week van 25 Aug. t.m. 31 Aug. wordt door dezelfde apotheek waarge nomen. GEVALLEN. Op de Laat kwam een 14-jarige jongen met zijn fiets te vallen. Met een her senschudding werd hij per ziekenauto naar huis vervoerd. J VJ't OUD, MAAR NOG NIET WIJS. Gistermorgen omstreeks tien uur ont plofte in de St. Anthoniusstraat, een landmijn. Het bleek, dat de 21-jarige P. K. getracht had de ontstekings inrichting van dit projectiel te verwij deren. Hij is in het St. Elisabeth Zieken huis opgenomen. Wij vragen ons af, of 't nog nodig is er de nadruk op te leggen, dat zulke dingen zeer gevaarlijk speel goed zijn. Bevrijdingsfeest prijsvraag Welke Alkmaarder herinnert zich niet die wonderlijke Meidagen, waarin Alkmaar zijn bevrijdingsfeest vierde met de gewapende Duitsers nog in de straten. Langs Berger- en Hoeverweg stonden juichende mensen, kinderen zwaaiden met witte vlaggen en doe ken naar de geallieerde vliegtuigen die voedsel kwamen brengen, maar vooral de boodschap brachten: de oorlog is voorbij. Dagenlang was er nog geen Cana dees te zien, maar Alkmaar vierde feest, ordelijk en rustig, maar feest was het. De vlaggen waren uitgestoken. De zonnige straten waren vol blijde, wandelende en wachtende mensen. Er was muziek, een draaiorgel. Alkmaar had zichzelf bevrijd. De Vrije Alkmaarder vraagt haar lezers om over de bevrijding van Alkmaar een puntdicht van vier re gels te maken, waarbij men natuur lijk niet gebonden is aan de hier boven neergeschreven indrukken. Voor de beste puntdichten wor den drie hoofdprijzen van reep. S 25—, J 12.54 en 5.— en vijf prij zen van 2.54 elk uitgeloofd. De ingezonden puntdichten wor den eigendom van De Vrije Alk maarder. Een jury, bestaande nit mevr. H. E. v. Aemerongen—Dek ker en de heren A. v. d. Hoek, 8. Kapteyn en C. B. Termaat, zal de inzendingen beoordelen. Inzendingen in viervoud, onder motto, worden vóór WOENSDAG A.S., VIJF UUR, verwacht aan ons bureau, Achterdam 20. Na de beoordeling door de jury, zullen de prijswinnaars verzocht worden hun namen bekend te ma ken. GESLAAGD. Dezer dagen slaagde te Utrecht onze plaatsgenoot J. H. Marwitz voor het propaedeutisch examen theologie. BRAND. Gistermiddag moest de brandweer uitrukken om een brandje in de bunker bij de Molen van Piet te blussen, daar de vijf hoogspanningskabels, die zich daar bevinden, gevaar liepen. Zij slaag de erin het vuur te doven. AANVULLING. In ons blad van gisteren plaatsten wij een oproep voor vreemdelingen, om zich op 29 en 30 Augustus bij de politie te melden. Onder punt b van dit bericht stond de datum 15 Mei. Dit moet zijn 15 Mei 1940. Burgerlijke Stand. 21 Aug. tot 23 Aug '45. Geboren: Elisabeth J.f d. v. G. P. van den Berg en O. Bakumenko; Peter J., z. v. C. Jansen en P. A. Bak; Peter J., z. v. P. Braak en A Th. van Kessel; Annie, d. v. Lourens Tamis en J. F. Bolmers; Anna M. J. C., d. v. P. S. van Langen en M. J. C. van Dijk; Jacobine E., d. v. C. J. Hendriks en A. Blok; Anna H. M., d. v. N. J. C. L. Idema en A. C. Janson. Gehuwd: Pieter de Graaf en Geer- truida Zandbergen; Antonius Wassing en Petronella M. Peereboom; Wouter Baltus en Alida A. Jannes; Jan Veer en Anna Breeuwsma; Dirk Folmer en Alida C. Stol; Karei J. A. Thijssen en Johanna M. L. van Hoorn; Simon van der Meulen en Maria Wip; Audreas Kleyberg en Jacoba G. Frijn. Lourentius J. M. van der Togt en Ca- tharina van der Peet; Hendrikus Ob- dam en Elisabeth A. de Haas; Gerrit Goesinne en Aaltje Bos; Adriaan Smit en Trijntje de Groot; Jan van 't Hul en Hilligje Boerwinkel. Overleden; Jacob Dam, 47 jaar, geh. m. Catharina Keesen; Nicolaas K. Bettink, 77 j., geh. m. Rosalina S. Cor- ba; Roelofje Koobs, 3 maanden; Jo hanna Geus, wed. v. C. M. de Groot, 43 j., Cornelia M. van Lieshout, 51 j.; Aafje Paauw, 63 j., geh. m. Jan Kel- holt. NOORDERMARKTBOND. 62000 kg aardappelen, Schotse muizen 6.20, Eigenheimers 6^0; 1000 kg uien 6; 15000 kg sperciebonen 24; 10000 kg rode kool 7; 1560 kg witte kool 4J0; 1600 kg gele kool 3. Het is een droevige waarheid, dat mensen, die gelijk moesten blijven meestal veranderen, terwijl lieden, die veranderen moesten, dat als regel niet doen. De laatste maanden springt, met name in ons vaderland, dat verschijnsel in het oog. Degenen, die onmogelijk beter werk verrichten konden, dan zij deden, willen iets anders, gelijk mijn groentenboer, die zijn zaak gesloten heeft omdat hij het zijn bestemming acht mee Duitsland te bezetten; zij daarentegen, die zoo zachtjes aan eens naar nuttiger bezigheid moesten zoeken, blijven hartstochtelijk de hengelsport beoefenen, terwijl de Canadezen de oogst binnenhalen. De havenarbeiders, die moesten werken, staken, de zwarte handel, die moest staken, werkt. De reputatie van de ingetogen Nederlandse vrouw gaat letterlijk op in rook, terwijl haar lichtere zusters.... laten we maar zeggen, dat massabekeringen althans nog niet geregistreerd zijn. Wij zijn toch blijkbaar meer uit het lood geslagen, dan wij dachten. Gelijk na een bombardement op een stad een gedeelte der huizen totaal is vernield, maar van nog meer woningen de ramen stuk zijn en de deuren niet meer slui ten, zo is het geestelijk met ons. Wij zijf. niet rechtstreeks getroffen, maar, en het is 'n tekenend woord: ontwricht. Ons innerlijke evenwicht is verloren gegaan. Wij zijn ongedurig en onrustig. Voor deze onrust brengt verandering geen genezing. Als wij maar konden leren stil te zijn en leeg te zijn. Wij menen altijd weer: wij mensen, die zo sterk zijn en zoveel kunnen, zouden wij het niet in eigen hand hebben, van ons leven te maken wat wij willen? En al te weinig verstaan wij dat er tijden zijn, waarin het niet afhangt van onzen ar beid en onzen ijver (al verzekert men dat honderd maal per dag), maar van onze stilheid des harten, onze rust der ziel. Het zou wel eens, hoe vreemd het klinken mag, voor ons de hoofdzaak kunnen blijken, dit te winnen: rust van binnen. (Jan Luyken.) P. v. d. MEULEN. INGEZONDEN. Geachte Redactie, Met verwondering heb ik kennis ge nomen van de toegangsprijzen, die voor het spel „Plant de Meiboom", hetwelk in het kader der bevrijdingsfeesten zal worden opgevoerd, zullen worden ge heven, ni. 0.50 en 3. Wij willen een nationaal feest vieren, met elkaar, ongeacht geloof, politieke richting, stand, enz. Wij moeten dan beginnen met voor onze samenkomsten een toe gangsprijs te vragen zo, dat ieder in staat is de beste plaats te krijgen. Want het moge raar klinken in een tijd waar in met geld gesmeten wordt, het is nog altijd de waarheid, dat velen geen entrée van 3 kunnen betalen. Ik hoop, dat het bevrijdingscomité nog in staat is een dergelijke wijziging aan te brengen. K. DE WILDE. (Waarschijnlijk is het nu niet meer mogelijk een wijziging in de prijs aaR te brengen. Doch het ingezonden stuk is uiting van een algemeen en ook door ons gedeeld gevoelen, dat een derge lijke scheiding in prijsklassen onjuist is. Red. D.V.A.) Verlossing van onze Oost De Brits Oost-Indische vloot te, haar gisteren uit Colombo geroeid werd, uitgevaren in afwachting van orders om verschillende punten in Malakka en Nederlands Oost-lndië te bezetten. De zevenhonderd mijl lange wa terweg zal van mijnen gezuiverd dienen te worden. Als dit geschied is, zullen de eerste vlooteeriheden, hospitaal schepen, transport- en voedselsche- pen, met volle kracht het herstel- en steunverleningswerk beginnen. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. 30800 kg aardappelen 6.20; 59400 kg rode kool 7; 8500 kg witte kool 4.50; 1100 kg biet 5; 850 kg uien 8; 500 kg sjalotten 10; 3900 kg slabonen 20; 2150 kg tomaten 20; 300 kg druiven (Frankenthalers) 195; 400 kg peren (Claps favoriet) kw, A 25.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2