Truman waarschuwt zijn voll Een vorstelijk telegram Plant de Meiboom Accoord op „Missouri getekend M t Tl 1 M De jeofd herdenkt de gevallenen. Na de koorzang volgde om 10 uur een optocht van kinderen, allen leerlingen van de Alkmaarse lagere scholen. Nadat de 9000 jeugdige Alkmaarders een tocht door de bin nenstad hadden gemaakt, ging het via Kennemerstraatweg naar de Wilhelminalaan. Hier werden door alle scholen bloemen neergelegd bij het monument der gefusilleerden. De ernstige gezichten waarmede de kinderen deze bloemenlegging ver richtten en het monument passeer den. deden vermoeden, dat zij de betekenis van dit eresaluut aan onze gevallen strijders reeds zeer goed begrepen. Hierna werd opgemarcheerd naar de fnuziektuin, waar de jeugd werd toege sproken door den burgemeester. Deze herinnerde aan het laatste Koninginne- feest, dat In vrijheid gevierd was (voor vele kinderen was dit de eerste maal. dat zij een Koninginnedag vierden!) en dankte de Alkmaarse jeugd voor de bloemen, die bij het gedenkteken in de Wilhelminalaan waren gelegd. Spr. toonde de verzamelde kinderen het por tret van H. M. de Koningin, dat de kinderen als aandenken aan deze dag ontvingen en dankte hierna den heer Frederic Wills uit Bath voor de veie boeken en speelgoederen, die hij door de kinderen uit Bath voor hun Alk maarse vriendjes had doen verzamelen. Deze toespraak werd door de kleinen met zang beantwoord en het weder woord was een tractatie, die welkom \vas! De tweede dag SPORTWEDSTRIJDEN. De eet&fette. In de morgen van de Zaterdag begon nen de festiviteiten om 10 uur met 'n olympische estafette, waaraan werd deelgenomen door leden van de voet balverenigingen A F.C., Alcmaria Vic- trix (met 2 ploegen) en de Alkmaarse Boys. De wedstrijden op het 1500 M. lange parcours werden gewonnen door de ploeg van A.F.C., terwijl de tweede prijs werd behaald door één der ploe gen van Alcmaria Victrix. De voetbalwedstrijd. Onmiddellijk hierna vond onder grote belangstelling op het Sportpark een „voetbalwedstrijd plaats tussen de vete- ranen-èltfallen van Haarlem en Alc maria. Aan beide zijden werd door do „oudere garde" (het merendeel was boven de 40) nog goed spel te zien ge geven. Over het geheel waren de wit- hemden iets sterker, mede dank zij hun „jongere" middenlinie, doch voor het doel was Haarlem iets gevaarlijker, waardoor dit elftal dan ook met de rust een 10 voorsprong had weten te be halen, die echter in de tweede helft .van de wedstrijd door dè gastheren te niet werd gedaan, zodat de punten broederlijk werden gedeeld. In de pau ze gaven enkele Alcmarianen een de monstratie van voetbaltennis, die door het publiek zeer op prijs werd gesteld. Kanowedstrijden. Voor de kanowedstrijden op het Noordhollands Kanaal tussen t Eiland en de Friese Brug was de opkomst van belangstellenden groter dan van deel nemers. De Postfanfare zorgde hier Voor de muzikale noot. De uitslagen iöer wedstrijden waren als volgt: jon gens 13—16 jaar: Buis; ouder dan 16 jaar (I): Gilles en Kindt, (II): Marwitz. bdeisjes 13—16 j.: Marwitz. J)E GROTE HISTORISCHE OPTOCHT. De historische optocht van Zater dagmiddag, welke uit drie gedeelten bestond, was wél het hoogtepunt van de Alkmaarse bevrijdingsfeesten. Na het vertrek van het Doelenveld ging de bonte stoet door de Lange- straat langs het stadhuis, waar een groot aantal officiële personen het voorbijtrekken gadesloeg. Door de laatste wagen van de tweede groep werden hier 10 postduiven opgelaten met bestemming Apeldoorn. Elke d 'if droeg een bericht mede, waarin H M. de Koninigini werd geluk ge wenst met Haar geboortedag. In het derde gedeelte reed de wagen „Dé Engelse stad Bath helpt Alkmaar" vanaf deze wagen werden aan de af gevaardigden uit Bath drie Alk maarse kaasjes aangeboden. Het bericht, dat Iedere duif, (aan de jerst-aankomende zal door het Alk maarse bevrijchngseomité een medaille worden geschonken), die in de optocht werd losgelaten, bij zich droeg, luidde als volgt: De burgemeester, hei bevrtfdings- eomifté en de deelnemers aan de optocht op de bevrijdingsfeesten te Alkmaar btengen gedurende de optocht Uwe Majesteit eerbiedige hulde en dank voor de bevrijding van ons land. w.g. F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. F. H. RINGERS, Voor*. Bevrijdingscomité. Een „overval". Het tweede gedeelte werd uitgevoerd door de Alkmaarse illegaliteit en bleek zeer goed verzorgd te zijn. Vooral de tweede wagen, waarop een overval op een distributiekantoor werd uitgebeeld, verwekte veel hilariteit, temeer daar een „echte" politieagent en een even „echte" distributieambtenaar er deel van uitmaakten. En de „spoorjongcns" De zagende en kokende ondergedoken spoorwegmannen mochten zich ook zeer in de gunst van het publiek verheugen. In het derde gedeelte „De bevrij ding", waren geestige groepen aan wezig. De aftrekkende Duitsers met de protserige Blaskowitz aan het hoofd, wekten vooral van de zijde der jeugd, vindingrijk en kernachtig commentaar op. Een mooie groep vormden ook de 3 jockeys (Rood, wit en blauw)', terwijl de Indische groepen door hun keurige verzorging zeer de aandacht trokken. Herdenking der gevallenen. Bij het passeren van het monument der gefusilleerden in de Wilhelminalaan werden kransen gelegd door en namens de Alkmaarse illegaliteit en rte Ver. „Oost en West". De rijk versierde wagens met de veel al in schitterend costuum gestoken medewerkenden, oogstten overal en telkens weer een welverdiend applaus van het publiek, dat in grote getale langs de te volgen route stond opge steld. Opvallende groepen waren de Ver gadering van de Bloedraad, en de Hoorn des Overvloeds in de eerste af deling. Waarschijnlijk door de te korte In antwoord op een gelukstelegram van de Engelse gasten, gericht aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, ontving burgemeester Jhr. Mr. F. H. van Kinschot Vrijdagmorgen het vol gende antwoord: „In opdracht van de Koningin zeg ik U dank voor uw gelukwensen. Ik verzoek U aan den voorzitter en secretaris van het Alkmaar Adop- tion comité uit Bath de dank voor uw vriendelijke wen? te willen overbrengen. Dat hun zegenrijk werk succes moge hebben is de wens van Hare Majesteit de Ko ningin. w.g. M. KOHNSTAM, part. aecr. van H. M. de Koningin. tjjd van voorbereiding zijn verschillen de groepen uitgevallen in het eerste ge deelte, hetgeen wel teleurstellend was. Zangbijeenkomst in de Grote Kerk. Tot besluit van het officiële gedeelte van het feestprogramma werd er des avonds een zangbijeenkomst in de Grote Kerk gehouden. Geen plekje bleef onbezet. In grote getale waren de mensen samen gestroomd. om in deze bijeenkomst, waarbij gemeenschappelijke zang werd afgewisseld met zang van het Nea. Hervormd Kerkkoor o. 1. v. Nico Snel, het Vrijzinnig Hervormd Zangkoor, o. 1. v. Nico Akkerman en van de Ver enigde Rooms Katholieke kerkkoren o 1. "v. Johan Kuiper. Deze muzikale manifestatie werd geopend met variaties over het Wil helmus door den heer H. v. Westrienen op het orgel vertolkt. Na het afwerken van het program ma werden tot besluit het Nederlandse en het Engelse volkslied gespeeld. Deze bijeenkomst vormde een waar dig slot van de feestdagen, die naast grote feestvreugde ook ogenblikken van stille herdenking, van hen die met hun leven de zaak van de vrijheid verdedigden, inhielden. Ook zij waren pan de partij Een speciale commissie van het bevrijdingscomité heeft er #zorg voor ge dragen om de ouden van dagen en de zieken twee groepen van inwoners dus, die van dergelijke feesten meestal weinig merken te doen weten, dat zij bij deze festiviteiten niet werden vergeten. Zo zijn er Donderdag reeds niet minder dan 1400 personen van beide cate- goriën keurige feestpakketten aangeboden, inhoudende een pond vers fruit, 2 ons echte koffie, 4 kleine broodjes en een pakje smeerkaas. Roerend was het vaak, hoe zeer de alleroudsten deze vriendelijke geste waardeerden en met welk een vreugde de U. V. V.-meisjes b.v. in de lighallen van het Centraal Zieken huis werden begroet. Tijdens de optocht van Zaterdagmiddag hadden ongeveer 1000 ouden van dagen zich naar het gereserveerde gedeelte van de Wilhelminalaan begeven, waar zij gemakkelijk gezeten een prachtig gezicht hadden op de versierde wagens. 1 GESLAAGDE OPVOERINGEN. Het spel van Wim Snitker, dat op de middag en in de avond van Koningin nedag op het Sportpark werd opge voerd, ontleent zijn waarde aan de nog zo levendige herinneringen die de toe schouwers aan de hierin uitgebeelde gebeurtenissen bewaren -en aan de knappe massaregie- Wij betwijfelen of de teksten en de bouw van het stuk blijvende waarde bezitten. Daarvoor draagt het teveel het stempel van ge legenheidswerk. Ongetwijfeld sprak het spel, op dit tijdstip gespeeld, gemakkelijk aan. In grote, soms wat grove trekken werden oorlog, bezetting en bevrijding uitge beeld op een wijze, die het publiek, blijkens de spontane reacties, onmid dellijk in het gebeuren betrok. Tegen het einde was het of de scheiding tus sen spelers en toeschouwers weg wa6 gevallen. Het werd een spel dat wij gezamenlijk opvoerden, omdat het de geschiedenis van ons allen was. Op de achtergrond van het reusach tige toneel 6tond het schip van staat, door de Nederlandse Maagd gekozen als symbool voor ons land. De beman ning wot-dt overrompeld door vreemde strijdkrachten die voorgegaan worden doo den oproerkraaier in WA-uniform. Het moet ons van het hart. dat deze oproerkraaier en de kostelijk getypeer de bevelhebber der vreemde strijd krachten het beste te zien «en te horen DE ALKMAARSE MUZ1EK- CORPSEN, Een wel zeer groot aandeel Jn 1 slagen van de feesten hebben de Ai maarse muziekcorpsen gehad. De v verenigingen die wij rijk zijn hebb enige lof ruimschoots verdiend, Z mannen van St. Caecilia, Excelsk Postfanfare en Soli Deo Gloria bij zen en sloegen dat het een lieve It was en zijn van 's morgens tot d nachts in touw geweest om de etei ming er in te houden. Een woord v huid aan deze onvermoeibare mui kanten. gaven voorzover het de individuele prestaties betreft. De bootsman, voort durend goed van gebaar, voldeed als bootsman, vooral in de lofrede op de Koningin, maar was als vertolker van de algemene gedachten en gevoelens wat te theatraal. De Nederlandse maagd had, hoezeer stem en voordracht ook te loven waren, njeer fierheid kunnen tonen- Van de taferelen uit de bezettingstijd boeiden de massascènes het meest. De grote speelruimte biedt, meer dan het schouwburgtoneel, gelegenheid voor spontane en ongedwongen beweging. Het spel der kinderen was één en al fleur en blijheid en bleef tóch steeds beheerst. De hongertocht werd aangrij pend realistisch uitgebeeld. Een aantal kleine regiefouten worden gaarne ver geven voor deze zuivere en waardige scène. Het grote slottafreel komt gelijke lof toe, al hadden de dansen e»n meer Nederlands karakter moeten dragen. Muziek ert zang waren organisch in het geheel opgenomen en versterkten de Indruk die woord en beweging op het publiek maakten. Het was over het geheel genomen een bevredigend experiment dat zeker door andere gevolgd moet worden, die dan hopenlijk ook wat de toegangsprijzen betreft echte volksfeesten zullen zijn. Na de middagvoorstelling dankte de burgemeester leiders en spelers voor hun prestaties. C- B. T. Oorlog officieel beëindigd Aan boord van het Amerikaan* slagschip „Missouri", in de baai va Tokio, is gisterochtend te half elf Ji pari se tijd de eapitulatieovereenkora getekend. Sjigemitsoe, minister va buitenlandse aaken van het verslage land van de Razende Zon, plaat* het eerst s(jn handtekening onder capitulatieverklaring. Na hem volgde Mae Arthur en de vertegenwoordig* der geallieerde mogendheden, ondt wie de eerste Nederlandse gedelegeei de, luitenant-admiraal Helfrich. De belangrijkste bepalingen van d capitulatieverklaring zijn: le. Dat de keizer van Japan zijn r* geringsgezag slechts mag uitoefene onder toezicht van den geallieerden op perbevel hebber; 2e. dat de Japanse regering onverwijli moet zorgdragen voor de vrijlating va alle geallieerde krijgsgevangenen en ge interneerde burgers, alsmede voor hui transport. Gedurende de plechtigheid der onder tekening werd het woord gevoerd doo generaal Mac Arthur, die zeide, dat d oorlogsmacht van het Japanse ras ver nietigd zou worden. President Truman heeft h« Amerikaanse volk onverbloeml medegedeeld, dat iedere poging oij een contante betaling of een ge lijkwaardige regeling van de 4 milliard dollar bedragen de schub der Verenigde naties, voortvloeiendi uit de hulp die zij krachtens d< leen- en pachtwet van de V. S hebbep ontvangen, te forceren, eei economische chaos zou veroop v zaken die tot een derde wereld, oorlog zou leidan. Deze waarschuwing was vervat h het wellicht laatste rapport van den president aan het congres inzake de „Lend-lease"-operatie^ tot aan 30 Juni 1945. Dit rapport zegt, dat voorzien moet worden in de rechtvaardige behoeften van de geallieerden en wederzijds voor delige betrekkingen bevorderd moeter worden tussen de V. S. en de andere naties- Indien hieraan niet zou worden voldaan, zou een wanhopige internatkn nale handeterivaliteit de politieke sta biliteit bédreigpn en er toe bijdragen om het zaad voor een nieuwe wereld oorlog uit te strooien. Reeds heeft Truman medegedeeld dat er gewerkt 'wordt aan een ©ver» bruggingsplan om de voedselvoorzie ning van Engeland en overig Europa niet in gevaar te brengen. De bijdrage Van de Ver. St. tot dt geallieerde overwinning op Duitsland en Japan heeft tot 30 Juni 1945 bedra gen in totaal meer dan 280 milliard dollars, waarvan 15 opgenomen was in de leen- en pachtsteun. Rudolf Hess naar Neurenberg Rudolf Hess, eens rechterhand van den Führer, zal morgenochtend van Engeland naar Duitsland worden over gebracht. Vermoedelijk gaat hij pef vliegtuig regelrecht naar Neurenberg, waar hU als oorlogsmisdadiger terecht zal staan. DIETRICH GALANT. Otto Dielrich, de vroegere „Reichs- pressechef', die eerst Zaterdag gear resteerd is door Britse legerautoritei» ten, heeft een brief te voorschijn ge haald. gericht aan veldmaarschalk Montgomery, waarin hij zijn diensten aan het Britse bezettingsleger aan biedt in zijn oude capaciteit!

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2