V.S. stellen onderzoek voor Meer eleclrische treinen RECHTZETTING DER REGERING Landverraders krijgen hun straf Ontvangst onzer gasten DINSDAG/ 7 ySEPT. 1945. 3de Jaargang No. 41-231. Ikmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING V1TGAVE. STICHTING „D£ VRIJE AL1CMAARDEt'0 ACHTERDAM 2$ TELEFOON 2274. Inzake Grieks-Zd.-Slavische kwestie Belgrado .heeft gisteren door de radio gewaarschuwd tegen „vervolgingen op grote schaal van de bevolking van Macedonië en incidenten aan de Grleks- Joego-Slavische grens" en ook de grote mogendheden van deze incidenten in kennis gesteld. Radio Belgrado voegde er aan toe: „De regering van de V. S., zich bewust van de ernst van de toestand, heeft voorgesteld twee commissies van onder soek te vormen, namelijk in Belgrado en Athene, samen te stellen uit gealli eerde vertegenwoordigers. Belgrado verlangt, dat ook de "Sovjet-Unie en Frankrijk in deze commissies vertegen woordigd zullen zijn. SABANG GEEFT ZICH OVER. Engelsen trekken Singapore biinnen. Een overeenkomst is gisteren tot stand gekomen omtrent de Japanse overgave van de haven Sabang op het Nederlandse eiland Bintang, 56 km ten O. van Singapore. Een detachement Britse mariniers zal de haven van de Japanners over nemen. De opperbevelhebber van de Britse Oost-Indische vloot, admiraal sir Art- hur Power is gisteren aan boord van do kruiser „Cleopatra" te Singapore aangekomen. ACCOORD IN CHINA. Een voorlopige overeenkomst zou reeds tot stand zijn gekomen tussen maarschalk Tsjang Kai Tsjek en den leider der Chinese communisten Maotse Toeng. De Centrale Regeriing zou er in heb ben toegestemd een uit alle partijen bestaand kabinet te vormen. FRANCO SPUTTERT TEGEN. De Spaanse radio heeft gisteren op heftige wijze partij gekozen voor de handhaving van de Spaanse souverei- niteit over Tanger. Zij richtte zich tegen het internationale statuut en verklaarde o.m., dat de aanwezlgheidi van Ruslaqd een échec betekende voor de Westelijke mogendhedenI Ook de spoorverbinding Den Haag- Rotterdam, als tweede lijn, na Haarlem- Amsterdam, is opnieuw geëlectrificeerd. Er is reeds een halfuurdienst tussen de beide eerstgenoemde steden. Walcheren gaat herrijzen In de nacht van Zondag op Maan dag om twee uur en acht minuten werd het eerste van de vier gaten in de zeewering van Walcheren gedicht, het gat in de Nolledijk nabij Vlis- singen. Er wordt thans hard doorgewerkt om de nieuwe dijk veilig te stellen. H.M. de Koningiin en de miinister van Openbare Werken, Ringers, werden van het heuglijke bericht het eerst in kennis gesteld. BINNENSCHIPPERS. ER KOMT WERK! De scheepvaart op de Rijn tussen het Roergebied en de Noordzee zal waar schijnlijk tussen 10 en 15 September a.s. weer geopend worden. De hervat ting van deze scheepvaart is van bui tengewoon groot belang, daar hierdoor het vervoer van steenkool uit het Roergebied naar Engeland, Neder land, België en Frankrijk mogelijk zal worden. TWEE MOEDIGE KLEUTERS. Brachten H.M. een bezoek. Welhaast het eerste bezoek, dat H.M. de Koningin op haar verjaardag op het Paleis Soestdijk ontving, was dat van twee kleine meisjes uit Baarn, die voor Ned. Volksherstel collecteerden en de stoute schoenen hadden aangetrokken en 's ochtends vroeg het Paleis Soest dijk binnenwandelden. H.M. heeft daarop de meisjes een brief ter hand gesteld, waarbij zij mededeelde aan Ned. Volksherstel een bedrag van 75.000 te schenken. Ook prinses Juliana overhandigde de meisjes een enveloppe, waarin zich een groot bedrag voor Volksherstel bevond. De kleine prinsesjes Beatrix en Irene lieten zich evenmin onbetuigd en haalden ieder wat uit hun spaarpotje en deden dit in het busje van Volksherstel. In verband met het groot aantal ge ruchten, die omtrent de vrijlating van N. S. B.-ers in omloop zijn, aldus meldt de regeringsvoorlichtingsdienst, heeft de regering de juiste toedracht van de zaken bloot gelegd. De rege ring vestigt er o.m. de uitdrukkelijke aandacht op, dat een snelle berech ting reeds dadelijk in uitzicht is ge steld door den min .-president in zijn grote programrede. Een vereenvoudiging van de proce dure zou voor een oplossing van het probleem in het algemeen dienstig zijn. Terwijl de regering deze aangelegen heid echter in behandeling had, be reikte haar een verontrustend rapport van het M. G. aangaande de beschik bare plaatsruimte in de kampen en de behandeling der gedetineerden. De „rumor in casa". Als gevolg hiervan besprak de mi nister-president de aangelegenheid in zijn praatje „Op de brug" van 17 Aug. Het probleem werd door hem alge meen gesteld, terwijl geen enkel getal van mogelijke vrijlating genoemd werd. Deze rede heeft veel verontrusting veroorzaakt, terwijl van allerlei kan ten cijfers en zelfs zeer hoge cijfers werden genoemd, die min of mear steun vonden in een uitlating van prof. van Bemmelen, overste staf M. G., doch deze uitlating moet echter volkomen voor rekening van den be trokkene blijven. Sinsdien heeft de N.A.C. een advies aan de regering gezonden, dat in gro te trekken zeer wel met de bedoelin gen den regering strookt. Er wordt haast gemaakt Inmiddels is door het M.G.. onder leiding van kolonel Snijders een vlie gende brigade gevormd, welke bij alle kampen de beschikbare plaatsruimte zal opnemen en eveneens het hare er toe zal bijdragen, dat de berechting volgens de bestaande richtlijnen zo spoedig mogelijk plaats vindt. Een en ander zal geschieden in overleg met de bevoegde instanties der illegaliteit, de P.O.D. en de kampcommandanten. D« Bevrijdingsfeesten Harte'ijke verwelkoming Zoals reeds medegedeeld waren af gevaardigden uit Bath onze pleegmoe der stad, en uit Vlijmen en Hettsden onze pleegkinderen bij de histori sche dagen temidden van ons om het bevrijdingsfeest mee te vieren. Donderdagmiddag werden zij ver welkomd ten Stadhuize. Helaas ver hinderde plaatsgebrek ons, het ver slag van deze officiële ontvangst eer der te plaatsen; wij laten het alsnog volgen. Om vier uur heette burgemeester van Kinschot de Engelse en Neder landse gasten hartelijk welkom. Hij zeide te. hopen, dat een band van warme vriendschap tussen de ver schillende steden mocht ontstaan. Mr. Wallis Carter, voorzitter van de Bath Rotary-Club, deelde in zijn - ant woord mede hoe de band tussen de beide steden was ontstaan. De Voorzitter van het bevrijdings- comité, de heer F. H. Ringers memo reerde o.a. de hartelijke ontvangst der goederen in Heusdea. Mn. Frederick Wills deelde daarop mede, dat reeds vele goederen waren verzonden, terwijl waarschijnlijk de volgende maand en in ieder geval voor de winter, o.a. medische voor raden, zouden worden verscheept. Spr. zeide dat behalve de reeds toegezon den 4000 nog f. 3.000 zou worden ge schonken door de bevolking van Bath aan haar Nederlandse* zusterstad Alk maar. Nadat de genodigden uit Vlijmen eveneens hun dank hadden uitgespro ken voor de hartelijke ontvangst, waar bij aan den burgemeester de gemeente- vlag van Vlijmen werd aangeboden, spraken nog enigef gasten uit Heusden, die eveneens de stadsvlag overhan digden. Nadat de burgemeester zijn erkente lijkheid voor beide schenkingen had uitgesproken, bleef het gezelschap nog enige ogenblikken gezellig bijem- DE GASTEN VAN BATH OP EEN BUURTFEEST. Vierden de bewoners van Geester singel en Geesterweg verleden week hun buurtfeest in Hotel Irene, dat tot de best geslaagde in de stad gerekend mocht worden. Vrijdagavond was er'n nafuif, een „Bonte avond", die plaats vond voor het huis van Dr. Moolhui- zen. Het hoogtepunt van 't feest kwam toen de drie gasten van Bath versche nen met een gezelschap gastheren met hun dames. Reeds onmiddellijk had. er een ware verbroedering plaats: we zagen b.v. een der Engelse heren, die dadelijk een charmant kokkinnetje ten dans vroeg- Tot laat duurde het feest, waarbij de gasten zich de oliebollen en het bier wel lieten smaken. Een der heren van Bath sprak bij het afscheid enige woorden van dank. AANDEEL DER BUURT VERENIGINGEN. Vrijdagavond hebben de Alkmaar- se buurtverenigingen op grootse wij ze de verjaardag van H.M. de Ko ningin gevierd, veelal gecombineerd met hun eigen „bevrïjdingsbuurt- feest". Over de versieringen in enkele stra ten hebben wij reeds geschreven; de feesten waren daar navenant! De Oudegracht had zich opgemaakt tot een waardige viering. Een Kermes- se d été deed hier de feestvreugde ten top stijgen. Verschillende tentjes, door de buurtbewoners met artisten be volk gaven eea geslaagde improvisa tie van een kermis te zien. De Uitenboschstraat had eveneens op eigen houtje een kermis georgani-t seerd, compleet met zweefmolen, Turk-, se schommel en andere genoegens. Donderdagavond werd hier de feeste lijk opening symbolisch verricht met een glorieuze crematie van Hitier. Op vele punten van de stad werd gedanst, niet alleen in de café's en de hiervoor speciaal aangewezen gelegen heden, maar ook op straat, in schuren en stallen. Een bal-masqué bezochten we waar het zeer vrolijk toeging, de vele onvermoeibaren presteerden het om het feest tot het ochendgloren voort te zetten. De Keizerstraat wordt zo langzamerhand beroemd om zijn dansavonden, een overdekte dansvloer was hier het terrein der vreugde, er werd door honderden feestgangers een druk gebruik van gemaakt. Geen straat was vergeten. Bij de algemene feestvreugde in onze stad is 't opgevallen, dat ook de klei nere en onaanzienlijke straten niet wa ren achtergebleven in het aanbrengen van versieringen door middel van guirlandes, papieren slingers, bloemen en vlaggen. Hoe goed verzorgd was b.v niet de Baansloot. Donderdagavond hebben de bewoners daar gezamenlijk hun bevrijdingsfeest gevierd met zan>g en dans: deze dag en de volgenden wa ren vooral ook hter als elders, de da gen der kincferen. die hun hartje kon- t den ophalen zoals de meesten van h^n misschien nooit gedroomd hebben, dat mogelijk was DE PRIJSWINNAARS. De tweede prijs van onze puntdich- tenprijsvraag werd gewonnen door den heer P. Th. Zwanenberg te Heïloo (motto Peter); de derde prijs door Jan Visser, Alkmaar (motto 5 Mei 1945). De troostprijzen werden gewonnen door mej. J. Blom (motto (H.A.R.K.); At Tiemeng (motto A-T.): F. Oostenrijk (geen motto): mevr. Stroink (motto Asam) en L. de Liefde (motto Vrijheid). De prijzen zullen per postwissel wor den overgemaakt. RECTIFICATIE. In ons verslag van de feestelijkheden van gisteravond is een fout geslopen. In de passage ..Zangbijeenkomst in dd Grote Kerk" werd vermeld, dat de heer v. Westrienen de avond opende met variaties over het Wilhelmus. Dit werd echter gedaan door den heer K. Pieket Weeserik. De heer v. Westrisnen speel de n.l. aan het slot de variaties over „God save the King". „BLOEMEN. TOLK VAN ONZE DANKBAARHEID". Ook te Alkmaar wordt de collecte gehouden, georganiseerd door het Nationaal Comité, genaamd: „Bloe men - Tolk van onze Dankbaarheid* en wel in de week van 39 Septem ber. Huls aan huis zullen lijsten wor den aangeboden. Het Nationaal Comité stelt zich ten "doel alle Nederlanders in de gelegenheid te stellen, hun dankbaarheid te tonen voor het vele goede, dat zij van onze bondgenoten en van het Zweedse en Zwitserse Rode Kruis aan zendingen le-* vensmiddelen, pakketten uit de lucht» hulp en steun bij onze wederopbouw» enz. enz. mochten ontvangen. In Oct» van dit jaar zullen in de tuinen der re* geringsgebouwen in de hoofdsteden on* zer bondgenoten en in die van Zwedeil en Zwitserland millioenen bloembollen, heesters enz. enz. worden geplant.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1