Blokzijl's „verdediging' "Verhoging van salarissen DE HONDERDJES De geldsanering In enkele woorden De Bilt voorspelt t Tojo doet zelfmoordpoging Economische ordening ach' WOENSDAG 1 2 SEPT. 1M5 1 Se Jaargang No. 48-338. kmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE» STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER.'4i ACHTERDAM M TELEFOON 2374. Ov«r 14 dagen uitspraak Spitsvondig betoog. Nadat de procureur-fiscaal Mr. de 1 Siaayer tegen Max' Blokzijl de doodstraf ^geëist had, kreeg diens verdediger, Mr. vA V' 0,0 Lauwere» het woord, an Deze deelde mede zich volkomen aan béte juridische kanten van de zaak te illen houden. De dagvaarding, aldus Mr. de Lauwere, zegt in huiselijk Nederlands dat Blokzijl getracht heeft het geeste- [ïflj lijk verzet van het Nederlandse volk IIUI te breken, maar deze opzet is niet gelukt zoals de geschiedenis heeft be wezen en daarmede is het optreden van Blokzijl beperkt gebleven tot een poging. Propaganda voeren is geen strafbaar feit in de zin van het Wetboek van Strafrecht. Op grond hiervan conclu deerde de verdediger dat crp grond van deze dagvaarding Blokzijl niet ver- ijd oordeeld zou kunnen worden, subsi- diair verzocht hij vergunning tot het aantekenen van cassatie. Hij werkte voor de Londense regering en de illegale pers! Blokzijl verkreeg hierna zelf het {jjwoord te zijner verdediging. Hij zeide o.m. niet te geloven dat tijn propaganda tastbare resultaten heeft gehad, alleen maar belangstelling. Ik heb steeds zo min mogelijk contact met de Duitsers gehad, aldus Blokzijl, en na dolle Dinsdag in feite totaal met hen gebroken. JZI Blokzijl ging zelfs zover in zijn verdediging dat hij durfde te bewe ren dat zijn praatjes van nut zijn 'CW geweest voor de Londense regering en de illegale ptrt omdat h|j wel eens een beeld gaf van de stemming vj in het kamp van de uationaal-socia listen. Hij besloot zijn betoog met de mede- wieling dat hij steeds geleid is geweest Kjdooc idealisme en vaderlandsliefde. Hij (verzocht het Hof hem van het ten laste •kelegde vrij te spreken JG Over 14 dagen uitspraak. aMr. van Berckel bepaalde, dat het Hof ver 14 dagen uitspraak zal doen. 3 Musseri in Ociober 18 Naar de Volkskrant meldt, zou begin October de bereehting van Mussert voor ^%iet Bijzonder Gerechtshof te Den Haag Ie verwachten *u». de Arbeid J arbeid heeft aanzien De stichting - adviseert. De stichting van de haar standpunt bepaald ten jvan de vraag, welke richtlijn aan het bedrijfsleven dient te worden gegeven a,voor de verhoging der salarissen. Men adviseert de salarissen op de volgende wijze te verhogen. Een ver hoging van 15 pet. wordt toegekend op ^de eerste f 3000.van het salaris van October 1942 en een verhoging van 10 pet. op de tweede f 3000— van Oc tober 1942. terwijl voor het overige (geen verhoging wordt gegeven. Indien >1, Indien wordt uitgegaan van het sa "laris van Mei 1940, dan wordt aanbe volen een verhoging van 25 pet. boven 5de eerste f 3000.en een verhoging van pet. boven de tweede f 3000.— toe .ite kennen, terwijl voor het overige geen verhoging wordt gegeven. De toepasing van deze richtlijnen jmag er nimmer toe leiden, dat de be ltrokkenen in inkomen zouden achter uit gaan. In zodanige gevallen dient het huidige inkomen gehandhaafd te Het Departement van Financiën heeft op desbetreffende vragen, hoe en wanneer degenen, die biljetten van f 100.inleverden, hun geld zullen terug ontvangen, geantwoord, dat in vele gevallen een omvangrijk onder zoek naar de wijze van verkrijging noodzakelijk is hetgeen uiteraard veel tijd kost. Voor bonafide personen is echter geen enkele reden tot ongerust heid aanwezig. Nadere regelingen inzake de geldzuivering worden ongetwijfeld hedenavond door Prof. Lieftlnck ia zijn radiorede bekend gemaakt. Hedenavond zal om 9 uur de mi nister van financiën, prof. mr. P. Liefftinck, voor de radio spreken over de komende maatregelen tot sanering van het geldwezen. j blijven. Dagorder admiraal Fürstner Luitenant-admiraal J. Th. Fürstner, die kortgeleden in verband met zijn benoeming tot lid vaif de Raad van State het opperbevel over de Neder landse zeestrijdkrachten heeft overge dragen aan luitenant-admiraal Helfrich, heeft zich in de volgende dagorder tot het personeel der Koninklijke Marine gericht, waarin hij o.m. zijn dank en be wondering uitspreekt voor de zeer vele marine-mannen, die in deze oorlog blijk gaven van moed,doorzettingsvermogen en nimmer verflauwende waakzaamheid, waardoor d? Koninklijke Marine op de meest eervolle wijze heeft bijgedragen tot de algehele overwinning op de, in de aanvang voor velen zo onoverwin nelijk lijkende agressie-machten. De oorlog tegen Japan kostte den V. S. 46 van elke 10.000 ton. Deze ver liezen zijn nog niet de helft van die, welke in de Atlantische Oceaan wer den geleden. 35.000 kinderen. waarvan geen enkel meer in leven is, zouden door de Duitsers uit Frankrijk zijn „gedepor teerd". De o*"»"" ":~cr- de Raad voor Oosten»heeft besloten, dat de commur'-tische, de socialistische en de Volkspartij verlof krijgen over het gehele land actie te voeren en dat op 23 »'<v?dselrantsoenen ver hoogd ""-n De Londensche commissie voor Christelijk Herstel in Europa heeft o.m. aan de Nederl- Hervormde Kerk 14.090 pond aan de Nederl. katholieke kerk 1.000 pond geschonken. Een zender in de top van het Chrysler-Building te New-York zal nog voor het einde van het jaar te levisie-programma's in kleuren uitzen den. Men kan de beelden thans ter grootte van de pagina van een (Ame rikaans') onv^^ffen-. De Bilt voorspelt van Woensdag tot Donderdag: overdag meest zwaar be wolkt, met hier en daar enige regen. Aan de kust vrij krachtige, in de overige delen des lands matige zuidelijke wind, weinig -verandering in temperatuur. Plaatselijk kans op ochtendmist. .Vredesvloot" van duizend oorlogsschepen In het Congres te Washington zul len resoluties worden ingediend, die gesteund worden door de marine, waarin de vorming van een enorme vredesvloot wordt voorgesteld, be staande uit 1079 oorlogsbodems, met inbegrip van 18 draadnoughts en 116 vliegdekschepen. Deze vloot zou groter zijn dan enige andere ter wereld en waar schijnlijk even sterk zijn als de ge combineerd^ vlootstrijdkrachten van de andere mogendheden. Agenda van de „Raad van Vijf" Belgrado wil eisen Rome met kracht "bepleiten. Eerst zullen de problemen, die door de conferentie van Potsdam naar de vergadering van de mi nisters van Buitenl. Zaken der „Vijf Groten'* verwezen zijn, aldaar be handeld worden, n.1. het opstellen van de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland en de regeling van territo riale geschijlen. Andere onderwerpen zullen aan de agenda kunnen worden toegevoegd naarmate de vergadering die gisteren door Bevin, vandaag door Molotof ge presideerd werd. voortduurt. Joego-Slavische ministers zouden ge reed zijn om naar Londen te vertrek ken zodra het vredesverdrag met Italië behandeld wordt. De Joego- Slaven zeggen: „Onze kanonnen zijn geladen, ditmaal met documenten die de geldigheid van onzen -eisen bewij zen". BIJ ARRE8TATIE DOOR AMERIKANEN. Tojo, die eerste-minister wae van aanval op Japan ten tijde van Pearl Harbour, heeft daan tot zelfmoord, van de Amerikaanse gisteren trachtten hem te in zijn landhuis bij Tokio. den een poging ge- toen officieren opsporingsdienst arresteren Toen de Amerikanen in de hal van het huis waren aangekomen, na de deur open gebroken te hebben, hoor den zij e*n schot. Ih de kamer die zij daarna binnendrongen, vonden zij den voormal igen eerste-minister in een fauteuil liggen met een kogelwond in de borst, vlak beneden het hart. Op een tafel lagen twee scherpe mes sen, in witte harakiri-kleden gewik keld. De Amerikaanse geneesheer die Tojo behandelde met een bloedtransfusie en morfine-injectie verklaarde, dat hij 'n redelijke kans maakte er weer boven op te komen. Mc. Atrhur heeft nu last gegeven tot arrestatie van de leden van Tojo's kabinet. Gooien de Japanners eigen eten? roet in De Daily Mail" schrijft, dat men ie Washington steeds meer de indruk krijgt, dat de Japanse militaristen be sloten zijn de politieke controle in "-handen te houden. De in Tokio ge voerde propaganda-campagne, die het Japanse volk tracht bij te brengen, dat het de oorlog niet verloren heeft, zou den Amerikanen wei eens kun nen dwingen de vrede voor de Japan ners harder te maken dan in het voornemen lag. UI. De mens onderscheidt zich van al het geschapene, doordat hij met rede be giftigd is. Een rede, die veelal redeloos is doorde economische chaos. Wij wezen in ons vorige artikel „Sociale gerechtigheid" reeds op het feit. dat het „vrije spel der maatschappelijke krachten" zeker niet tot het verwachte doel: de grootst mogelijke mate van welvaart voor zoveel mogelijk mensen, geleid heeft. Integendeel, voor de grote massa der mensheid was die vrij heid slechts de vrijheid om in grote ellende te leven. Het ongebrei delde kapitalisme veroorzaakte op ieder terrein van het maatschappelijk Leven een concurrentiestrijd. De arbei der werd tot niet begeerde ..waar" op de arbeidsmarkt. De middenstander moest een strijd op leven en dood met zijn collega's voeren. De gestudeerde werd een opgepompt examen-mecha nisme. De boer werd het harde lot op gelegd. de moeizaam verkregen pro ducten naar de mestvaalt te zien ver huizen. De fabrikant dwong het te pro duceren zonder rem, om maar „winst" te kunnen maken. Enzovoort, enzo voort. Toch, ondanks ai deze aan allen be- Kende feiten en fouten van de Westerse samenleving vóór deze wereldoorlog, weten we. dat wij juist bij het nastre ven van dit doeleind meer bezwaren te overwinnen hebben, dan bij de beide andere door ons na gestreefde doelein den. Meer bezwaren, omdat „men" en vooral de economisch sterkere bang is voor iedere beknotting van zijn vrijheid, ook als deze vrijheid tot bo venaangehaalde resultaten leidt. Boven dien hebben we in de jaren van „nieu we orde" de gevaren leren kennen van een ordening, die, wanneer ze niet o.m. door de medewerking van het gehele volk wordt gedragen, kan leiden tot veröureaucratisering en tot een gren zeloos geknoei. Juist daarom en ondanks dat. menen wij mee te moeten werken aam het be vorderen van het inzicht, dat „econo mische ordening'' onverbiddellijk nood zakelijk is, ook omdat de vrijwel door ieder onderschreven eis yam .sociale gerechtigheid" zonder dat niet verwe zenlijkt kan worden. In onze grondwet is trouwens reeds voorzien in de mo gelijkheid tot het scheppen van „nieu we organen", die een dergelijke orde ning ter hand zouden kunnen nemen. Wü willen streven naar economische ordening, went: wil men de arbeiders behoeden voor tijden van werkeloosheid, waarin iede re waardigheid van hem, zijn gezin en zijn kinderen wordt geknakt en ge trapt; wil men den intellectueel niet doen te kort komen in zijn geestelijke en maatschappelijke behoeften, doordat ook hij moet mee concurreren op de overvulde inteilectuelenmarkt; wil men den kleineren zelfstandigen ondernemer beschermen tegen zichzelf, wil m?n ook hem behoeden voor di lettantisme in zijn branche; wil men den boer, als noodzakelijke en waardevolle schakel in de volks huishouding, de voldoening van zijn arbeid geven; wü mea den fabrikant zijn bedrijf niet slechts aan laten wenden om per soonlijk winst te behalen, doch om te produceren naar de behoeften; wil men allen medezeggenschap laten hebben in de richting waarin de be roepen en bedrijven, waarmee men te maken heeft, geleid zullen worden; kortom: wil men voor allen en met allen bouwen aan een maatschappij zinvoller, eervoller, schoner en meer vervuld van gerechtigheid, dan is eco nomische ordening, nationaal en óók internationaal, absoluut noodzakel'jk te verwerkelijken, eis en recht.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1