Stadsnieuws AAN ONZE ADVERTEERDERS Compositie van stadgenoot Uitspraken Arr. Rechtb. Alkmaar Dc Halter INGEZONDEN. Ruiltransacties niet geldijj Daar de toevloed van advertenties op Jiet ogenblik zeer groot is en de plaats ruimte nog zeer beperkt, is het ons on mogelijk al onze cliënten te geven wat jey verlangen. Wy zien ons daarom ge noodzaakt voorlopig de opgegeven ad vertenties tot een minimum-afmeting te beperken en wjj verzoeken U, daarmee rekening te willen houden. Weest U niet ongeduldig, als het eens ivat langer duurt, voordat Uw adver tentie geplaatst wordt. Met de copy die thans nog op plaatsing ligt te wachten, ronden wy gemakkelijk onze krant twee Weken lang kunnen vullen. Wij verzoeken rekening te willen houden met onze moeilijkheden, onzer zijds zullen wij alles doen om U tevre den te stellen. Zó gaan onze jongens naar Indië De geestelijke verzorging van de vrijwilligers. In Alkmaar werd dezer dagen een aantal lezingen gehouden over Indië en de Indische samenleving, georgani seerd door de Alkmaareë afdeling van de vereniging „Oost en West". voor de hier vertoevende militairen van het Jndië-detachement. Als spreker trad op de heer van Rossum, iemand dus die zeer zeker geacht kan wQrden op de hoogte te zijn met de Indische toe standen. Zijn interessante voordrachten yielen dan ook zeker in de smaak Van onze toekomstige „Indisch mensen". Uitvoerig werden de Indische zeden Bn gebruiken ook van zuivere prak tische aard kortom, de gehele sa menleving in het overzeese deel van 't ft ijk. besproken. De wijze van leven, hoe te eten, de positie van de vrouw, •de taal, politieke vraagstukken, ziedaar een kleine greep uit het behandelde. Naar wij vernamen, zal ook nog het Koloniaal Museum te Amsterdam be zocht worden. Al met al wel een bewijs, dat be halve de lichamelijke training, ook de volle aandacht gegeven wordt aan het vertrouwd maken met de onmisbare kennis van het Indische leven, die pnze vrijwilligers daarginds zeker van pas zal komen. Wanneer de drank is Een zekere H., caféhouder hier ter btede verdreef een dezer dagen, in ge selschap van enige gasten, de tijd met het nuttigen van alcoholhoudende Verversingen. Het resultaat was, dat hij in slaap Sukkelde en bij het ontwaken tot de ontdekking kwam dat zijn portefeuille inhoudende ruim 1400 was gerold. Hij deed. dadelijk ontnuchterd, aan gifte bij de politie die de zaak m on derzoek heeft genomen. CONCERT Elmajo Chriahenger, alt. Lob. Groen, iool. Een gering aantal muziekliefhebbers Was Maandagavond in de Schouwburg- saai ,,'t Gulden Vlies" aanwezig om te luisteren naar een concert gegeven door bovengenoemde musici, welke elkander levens aan den vleugel begeleidden. Ondanks het wel wat overladen pro gramma (een 18-tal nummers) was er zeer veel goeds te waardeeren. De zan geres beschikte over goede stemkwali- .teiten, al klonk de stem soms wat mat. Technisch zeer knap speelde dc Violist o.a. het Mozartconcert in d. De •echte tintelende geest, waarmede dit Werk gespeeld moet worden konden we echter niet ontdekken, wellicht ligt de Oorzaak ook eenigszins in het over matige pedaalgebruik van de pianiste, wat, vooral bij Mozart, fataal kan wor- !den. In de overige nummers bleek zij ech ter een bescheiden en muzikaal bege leidster. Tot slot bracht men een muzikaal en technisch zeer kappe weergave van het Concerto in're minore van Tartini ten gehore. Ook als begeleider van de zangnum mers toonde de heer Groen zich een bekwaam pianist* Joh, v. Engelen. Een dezer dagen verscheen bij de Mu ziekhandel Klooster en Kiebert, in een goed verzorgde uitgave, een alleszins te waardeeren compositie van onzen vroe- geren Stedelijken Muziekdirecteur de heer H. A. Maas. Het „In Memoriam 19401945" is een stemmingstukje voor piano. Ook verscheen voor zang en piano een Bevrijdingslied, tekst en muziek even eens van den heer H. A. Maas. Beide composities zijn niet moeilijk uit te voeren. Dinsdagmorgen werd o.m. in de vol gende zaken uitspraak gedaan: De verdachte in het berovingsgeval te* H. H.-Waard zag zijn zaak terugge wezen naar de Rechter van Instructie voor een nader onderzoek. De Alkmaarder W. Sm. zag zich veroordeeld tot 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf inzake de diefstal van textiel-goederen .uit de fabriek van den heer A. V., alhier. Concours Hippique Daar wij enkele belangrijke feiten van het op Zondag 9 September ge houden concours hippique. wegens ruimtegebrek niet hebben kunnen op nemen, plaatsen wij deze alsnog heden. Zoals men dit van het comité ge wend is, zijn ook ditmaal kosten noch moeite gespaard om dit fleurige hyp- pische festijn te doen slagen. Het ter rein was feestelijk gemaakt met bloe men en ook de terreinhindemissen wa ren keurig versierd. Dat er alle moeite gedaan werd om het concours vol komen te doen slagen, bleek wel uit het met een royaal gebaar van de zijde van het bestuur, uitloven van extra- prijzen. De 5 a 6000 toeschouwers heb ben dan ook van een eersteklas sport middag kunnen genieten, temeer daar op tijd werd begonnen. Behalve de prijswinnaar moet in het derde nummer (concours voor jacht paarden) nog genoemd worden „Mar cel" van Stal Edel uit Heiloo. Het concours voor tandems kwam door splitsing van het nummer goed tot zijn recht- Voor een juiste beoor deling was deze splitsing zeer gewenst. Tot slot een woord van hulde aan de eigenaars voor de goede verzorging van de ondergedoken paarden. Turnen. iïlsL Donderdag en Zaterdag hield de be kende Alkmaarse, Gymnastiekvereniging De Halter" haar jaarlijkse onderlinge wedstrijden. Voor deze wedstrijden, welke zich door hun vriendschappelijke karakter kenmerkten, bestond grote be langstelling. Zeer fel werd er in de diverse afde lingen gestreden om de hoogste plaat sen. Als kampioenen der dames en he ren konden worden uitgeroepen resp. mej. I. Spigt en den heer M. Volkers, die zich hierdoor in het bezit stelden van de wisselbekers. De volgende prijswinnaars kunnen we noemen: Dames. Eregraad: 1. I. Spigt, 2. A. Poeze, 3. R. van Geene. Ie graad: 1. K. Koster, 2. R. Kes, 3. T. Phaff. 2e graad: 1. G. Oosterlee, 2. S. Schagen, 3. R. Bloemberg. 3e graad: 1. F. Groot, 2. A. Heiligenberg, 3. T. Greve. Heren. Eregraad: K. Boot, 2. M. Vol kers, 3. W. Veldstra. Ie graad: 1. A. Vol kers, 2. K. de Haan, 3. D. van Amstel. 3e graad: 1. S. Glastra, 2. L. Post, 3. C. Kerkhof. Heren Sen.: 1. J. Schuit. 2. J. Jonker. De prijsuitreiking vond plaats tijdens een gezellige bijeenkomst in de Har monie. VERENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING. De zusters verpleegden in de maand Augustus 100 patiënten en legden 1051 bezoeken af. waarvan 257 betalende bezoeken, 720 bezoeken voor 't Aza, en 74 gratis bezoeken. Er werd 5 maal de laatste hulp verleend bij het af leggen. -r De wijkkraamverpleegster verpleeg de 14 patiënten, legde 220 bezoeken af en heeft 4 maal den dokter geassis teerd. DIT KAN EN MOET ANDERS. "Wij ontlenen aan een ingezonden stuk met grote instemming het volgen de: Zoals ieder Alkmaarder bekend is, bevindt zich in de Wilhelminalaan het monument ter herinnering van die Nederlanders, die de zeventiende No vember door Duitse moordenaarshand vielen. Elke dag, vooral wanneer er bij speciale gelegenheden veel bloemen zijn neergelegd als b.v. het geval was tijdens de bevrijdingsfeesten, trekt dit monument de aandacht der voorbij gangers. Zij staan stil en nemen het geheel in ogenschouw, doch vergeten hierbij wat ze bekijken. Want wat is meer vanzelfsprekend dan dat een man bij het aanschouwen van een ge denkteken als dit, het hoofd ontbloot Het is mij dur.kt hetzelfde als aan een groeve, hier blijft men ook niet rustig zijn pijp of sigaar roken en houdt de hoed op het hoofd. De jeugd legt bloemen ter ere van de gevallenen, laten de ouderen hen doordringen van hetgeen zij doen door op de juiste wijze voor te gaan. H. V. AMERONGEN-^AWHï^ ZO HELPEN WIJ HEL'SDEN. Wij vermeldden in ons nummer van Woensdag j.1., in het artikeltje: „Zo hel pen wij Heusden" dat de gemeente het gas-generatorstation aan de Hel- derseweg aan de gemeente Heusden ge schonken heeft. Dit gebouwtje, dat géén gas-generatorstation maar een lichtgascompressor is, was het eigendom van de stichting Tankgasstation. Deze stichting en dus niet de gemeente heeft het gebouwtje aan Heusden cadeau ge daan. Ere wien ere toekomt! BURG. STAND. (4—1# Sept.) Geboren: Henri, z. van H. C. Eecen en Sj. Zoethout. Helena S., d. van V. Krapman en M. van Caem. Simon J z. van N. Timmerman en E. Rade maker. Willemijntje A. M., d. van F. H. C. Dingerdis en E. M. Bakker. Willem J. G., z. van G. van der Loo en L. Haars Gerardus J. M., z. van G. Kuiper en W. M. Klerks. Thea I., d. van N. de Vries en G. Wijtman. Hen- derika C. A., d. van H. J. W. Elfring en J. P. van den Berg. Nicolaas A., z. van J. Kuilboer en F. K. Mangelaars. Hugo W., z. van H. W. Schut en J. A. Vossenaar. Maria E.. d. van A. J. Beemsterboer en C. M. Punt. Harm, z. van Jean P. Bakker en T. de Hoog. Ondertrouwd: Johannes Ites en Grietje Wijn. Lourensius Schilder en Geertruida Admiraal. Gerben de Jong en Sabine A. Cébédio. Theodo- rus P. J. Bennik en Catharina M. Gaart- huis. Hubertus M. van Niekerk en Guurtruida Winder. Jan H. S. G. Doornbos en Johanna van Groningen. Getrouwd: Hein J. Boersma en Maria J. Popma. Engelbertus M. Sips en Anna M. Hornyak. Wiecher Hoek- sema en Rika A. de Vries. Willem P A. Demmendal en Dirkje M. Hoger- vorst. Overleden: Marijke Houtzager 3 weken. Johanna Blom, wed. v. K. Smit, 89 jaar. Gasina M. M. de Groot, gesch. van G. J. Bakker, 77 jaar.Sara G Bossert 66 jaar. Juliana en Bern- hard Alders 5 maanden. Harm Koe- leman 5 maanden. De stemming is uitstekend I In de vrijwilligers kampen te Mi 11 maken onze jongens het uitstekend. Een begin wordt gemaakt met de militaire trai ning: onze jongens moeten aansterken en sport beoefenen om In tip-top conditie naar overzee te vertrekken. Meldt a voor de Heer-Hugowaard. De Christelijke partijen in onze ge meente hebben zich teruggetrokken uit het kiescollege, dat tot vorming van esn gemeenteraad moet komen. In het laatst der vorige week zijn de alhier door de H.A.R.K. verzamel de goederen met een viertal vracht auto's naar hun eindbestemming Koudekerke op Walchersn vervoerd. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE. 250'J kg rode kool 6; 6500 kg gele 6; 1300 kg groene 6; 5500 kg witte 4; 2150 kg tomaten 25; 1000 kg sla- bonen 24; 650 kg waspeen 11; 300 kg uien 8 300 kg spinazie 15. NOORDERMARKTBOND. 4000 kg uien 8; 450 kg eperciebo- nen 24; 6600 kg rode kool 6. Besluit zuivering bedrijfslevei Esn der komende dagen zal het bi sluit zuivering bedrijfsleven val kracht worden. In dit besluit is vastgelegd, wat onj der collaboratie met den vijand a economisch gebied moet worden vei staan. Het besluit beoogt alleen zuij. vering van diegenen, die een leidendj functie in een onderneming hebben be kleed. Daarbij zullen de betrokkenei alleen wordan beoordeeld naar d< handelingen, die zij in die functie hel ben verricht. Voor handelingen, di zij in hun persoonlijk leven of in dere functies verrichtten, zullen zij worden gestraft volgens in andere K| B. (b.v. het besluit bijzondere rechtS| pleging of het tribunaalbesluit) neeri gelegde regelen. Is de leiding van een" bedrijf een maal gezuiverd, dan mag worden aan-, genomen, dat zij zelf voor de verwij dering der politiek onzuivere elemen-i ten uit het personeel zorg draagt. J De zeer ernstige gevallen van colla boratie op economisch gebied zullen worden behandeld door de tribunalen, alle overige gevallen door op grond van het besluit zuivering bedrijfsle ven In te stellen zuiveringsraden. De beslissingen van de raden gelden slechts na bekrachtiging door den een. tralen zuiveringsraad. De zuiveringsraden kunnen slecht* straffen met ontzetting £oor ten hoog ste tien jaren van het recht in een be paalde onderneming of bedrijfstak, o! het bedrijfsleven in het algemeen, een leidende functie te vervullen. Aangiften van gevallen kunnen uiter lijk binnen drie 'maanden na afkondi ging van dit K. B. worden ingediend Een lijst van adressen zal daarvoor worden gepubliceerd. ~"ln de hongerperiode is het herhaal delijk voorgekomen, dat mensen, dooi honger gedreven, hun kostbaarste be zittingen hebben geruild tegen levens middelen. Degenen, die in het bezii der levensmiddelen waren, hebber vaak op schandelijke wijze misbnnl gemaakt van de nood hunner mede burgers, die voor kleine hoeveelhedei levensmiddelen somtijds voorwerpen van hooge waarde hebben afgegeven Op welke wijze kunnen nu betrok kenen hun bezit terugkrijgen? Behalve de strafrechterlijke kant van de zaak, is er ook een burgerrech terlijke zijde. Een overeenkomst als bovenbedoeld heeft een ongeoorloofde" oorzaak en is overeenkomstig de arti-1 kelen 1356 en 1371 B W. nietig. Op grond van deze nietigheid is de-l geen, die de goederen op deze wij zé verkregen heeft, verplicht tot afgifte^ geheel los van het eventuele strafpro-| ces. Belanghebbenden kunnen dus opj twee manieren te werk gaan: zij zulle» zich tot den Officier van Justitie kun* nen wenden, die echter vrij is, da zaak wel dan niet te vervolgen en' waarbij men het risico loopt, dat del rechter tot verbeurd-verklaring over-* gaat; ten tweede kunnen zij zich tok een advocaat wenden om een burger-j lijke procedure aanhangig te maken, hetgeen uiteraard kosten met zich me debrengt. J

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2