G ELDSANERING Hoe, waar en hoeveel inleveren Een toelichting op de Beschikking Geldzui vering 1945 Milliardengegoochel In enkele woorden BEGcN-'ZOWMttCHUM.Ss? Relaties der Gestapo Hornaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER"' VRIJDAG 14 SEPT. 1945. 3e Jaargang No. 50-240. ACMTERDAM 20 TELEFOON 2274. ic*^ Gistermiddag heeft de Minister van Financiën, Prof. Mr. P. Lieftinck, tijdens tn persconferentie te 's-Gravenhage een nadere toelichting gegeven in verband gereaen vragen naar aanleiding van de aangekondigde maatregelen op het pbied der monetaire xutvering. ii- De minister begon ztfn uiteenzetting met een beroep te doen op alle betrok- unen. om door onderlinge samenwerking de moeilijkheden, die zich zullen voor- oen gedurende de inleveringsweek, tot het kleinst mogelijke minimum terug te rengen. Daartoe zouden (Ie werkgevers hun arbeiders, die niet over voldoende geld 'schikken om zich de 10.nieuw geld per persoon aan te schaffen, een voor- :hot kunnen verlenen. Evenzo zou het van veel belang zijn, indien de klein- i&ndel, zo nodig door het verlenen van crediet, zgn vaste klanten in staat zou tellen, hun normale aankopen te verrichten. Voorts kunnen werkgevers de over- en zichzelf van dienst zijn door hun arbeiders en employe's in staat te tellen via hun bemiddeling het nieuwe geld te krijgen en het oude geld in te l veren. Beroep op aller medewerking Publicaties over de blokkering op 26 Sept. a.s. In de tweede plaats merkte de mi- ister op, dat de Beschikking Geld- uivering 1945 niets bevat over de lokkering. Dit is met opzet geschied. >e deblokkeringsvoorschriften zuilen rorden gepubliceerd op 26 September, erhalve zodra de blokkering een feit al zijn. Hd herhaalde echter, dat men zich in Ut opzicht niet ongerust behoeft te taken. De minister wees er op. dat het in it verband aanbeveling verdient zijn >ude geld in fce leveren bij de instel ing. waar men reeds een rekening ezit. Ook biljetten van 1600 en 500 gulden kunnen worden ingele verd. Ook de bankbiljetten van de Neder- mdse Bank, die reeds eerder aan de inloop waren onttrokken, zullen in de nleveringsweek nog kunnen worden ngeleverd, met uitzondering slechts an alle biljetten van 100. Zeer binnenkort zal een nadere be schikking worden gepubliceerd, welke de mogelijkheid opent, om biljetten ran 500 en 1000 gulden alsnog in te le deren onder bepaalde zeer strenge voorwaarden. De eenige uitzondering op de ongel- Ugverklaring is, dat de Nederlandse Spoorwegen tot en met 30 September [erechtigd zijn, oud bankpapier aan te temen. Dit is uiteraard bepaald ten vinde het reizen ook gedurende de in- everingsweek mogelijk te maken. Waar Inleveren? Wat de inlevering van het oude pa piergeld betreft, verklaarde de minis- er, dat dit bij de kantoren der poste- 'ijen en bij de leden van de bedrijfs- Sroepen, effectenhandel, handelsban ken, landbouwcredretbanken en spaar banken, kan geschieden. Ten aanzien van de kleinere gemeen- en, waar voornoemde instellingen niet lanwezig zijn, bestaat de mogelijkheid, lat de inlevering bij de burgemeesters Maats vindt. Ten slotte zal ook inle vering bij de belastingkantoren moge- ijk zijn. Hoe inleveren? De minister adviseerde dringend zorg tc dragen, dat men het bedrag, dat men boven driehonderd gulden con tant geld bezit, uiterlijk 25 September stort. ..Hoe eerder, hoe beter," ad viseerde de minister in dit verband. Daarbij is het zeer raadzaam dit in te leveren geld ter bespoediging van de behandeling bij de banken te sorteren in verschillende coupures, met hetzelf de beeld naar boven. Overlegging van een lijstje, waarop de specificatie van het geld is vermeld, is daarbij ten zearste gewenst. (Zie vervolg pag. 2, 3e kolom.) Cijfers zeggen ons In deze jaren niet zo heel veel meer na al de enorme ge tallen, die we over het oorlogsbedrijf en ook over oorlogsschulden te horen kregen. Vandaar de onjuiste vermel ding van onze momentele Staatsschuld in de rede van Prof. Lieftinck. De grootte daarvan is niet twintig- vijf entwintig millioen gulden, doch het zelfde aantal milliard guldens. Ter voorkoming van misverstand vermelden wij nog, dat na 26 Sept. 300 per gezin ingeleverd kan wor den, hoeveel van dit bedrag ingewis seld zal worden, is nog niet bekend. Een millioen Sowjet-burgers ge dood, gefolterd of gedeporteerd; 25 millioen zonder onderdak; 4 millioen arbeiders werkloos door vernieling der fabrieken; 65000 K.M. spoorweg ver nield en 1710 steden, 70.000 stadjes en dorpen verwoest ziedaar wat de Sowjet-Unie zoal te danken heeft aan Hitier en zijn benden. In Juli^46 zal Amerika 6 mil lioen man hebben gedemobiliseerd; 2 millioen soldaten zullen dan nog de bezettingslegers vormen, waarvan bij na de helft voor Japan alleen. Overeenkomstig Mc Arthur's be velen is gisteren het Keizerlijk. Ja pans Hoofdkwartier opgeheven. De Bulgaarse regering heeft aan de oppositie-partijen toegestaan een verkiezingsbiok te vormen. De Bilt voorspelt van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: overwe gend zwaar bewolkt, enige regen, meest matige wind, tussen Zuid en West, zelfde temperatuur. Krijgen we een Engelse Zaterdag De redatie van „Sport" heeft Prof. Schermerhorn geïnterviewd. Het be langrijkste uit deze bespreking komt hier op neer: De heer Schermerhorn is er voorstander van om de belang rijkste sportgebeurtenissen op Zater dag te doen plaats vinden. De Zondag zou dan meer tot zijn recht komen voor het familieleven, terwijl daar naast een ieder aan de sport kan deelnemen en men dus geen princi piële bezwaren meer kan hebben. Dit zou dan tevens betekenen, dat de Zaterdag, gelijk in Engeland het ge val is, geen werkdag meer is. Volgens prof. Schermerhorn is dit zeer zeker mogelijk en hij zal het zo gauw mogelijk aan de orde stellens MET POLITIE VAN 13 LANDEN. In Duitse archieven te Brussel hebben de Amerikanen een over eenkomst gevonden, die voor den oorlog geslóten is tussen de Gestapo en de politie van dertien landen. De officiële relaties van de Gestapo met de politieke politie van Italië, Bulgarije, Finland, Spanje ëti Portu gal dateren reeds van 1936. In 1938 ondertekende ook de Joego-SIavische regering het document dat ten doel had „de uitwisseling van inlichtingen met betrekking tot de illegale activiteit van bepaalde elemenfcei;. met het doel het communisme neer te slaan, bene vens alle andere bewegingen gevaar lijk voor ieder der verdragsluitende staten"* EISENHOWER BIJ DEN PAUS. Generaal Eisenhower werd gisteren door den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. Hij was vergezeld van zijn zoon John en generaal Mark Clark, den Amerikaansen hevelhebber in Oosten rijk. De audiëntie handelde in hoofdzaak over de toestand in Duitsland en Oos tenrijk. DE GAULLE WEIGERT VERZOEK C. G. T. Volgens te Parijs ontvangen berich ten heeft generaal De Gaulle de ver zoeken van de C. G. T. om verande ring van het kiessysteem, afgewezen. De C. G. T. vroeg om een kiessysteem waarbij de stemmen van de kiesge rechtigden die niet ter stembus zouden komen, naar evenredigheid der uitsla gen verdeeld zou worden over de deelnemendepartijen. H.H. de Koningin bezoekt Rotterdam Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van H. M. de Koningin in de loop van de volgende week een bezoek te brengen aan Rotterdam. Z. K. H. PRINS BERXHARD NAAR HET BUITENLAND. Z. K. H. Prins Bernhard zal, verge zeld door enige zijner medewerkers, voor twee weken met verlof naar het buitenland vertrekken. Nederl. Jeugdgemeenschap Het bestuur van de N. J. G. ontving dezer dagen het verheugende bericht, cal hunne Koninklijke Hoogheden Prin ses Juliana en Prins Bernhard bereid zijn het beschermvrouw- en bescherm heerschap van de N. J. G. te aan vaarden. „OP DE BRUG". In de serie radiotoespraken „Op de brug" zal hedenavond de Gouverneur- Generaal Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer een persoon lQk woord richten tot het Nederlandse volk. Het monetaire verdrag tussen Enge land en Nederland, waarbij de koers van het pond werd vastgesteld op 10.691 mag een bewijs genoemd worden van vertrouwen in onze gulden, al mag niet worden voor bijgezien dat deze koers aanmer kelijk hoger ligt dan de voor oorlogse, zodat wij onze importen uit Engeland duurder zullen moeten beta len dan wij voor '40'gewend waren. Weliswaar zal ook onze export naar Engeland meer guldens opbrengen dan vroeger, doch wij vrezen, dat ons kaalgevreten land de eerste jaren aan export wel niet toe zal komen! Voor Indië ligt de koers aanzienlijk lager dan voor het Europese gebieds deel, hetgeen zeer zeker bevorderlijk is voor de Indische export, al zou een. hogere koers voor ons natuurlijk voor deliger zijn geweest, doordat de In dische producten dan meer zouden opbrengen, tengevolge waarvan in het buitenland grotere tegoeden zouden ontstaan. Deze tegoeden zijn hard no dig om de importen te betalen van alles wat voor de wederopbouw van Indië en Nederland zo dringend nodig is. Nu de koersen eenmaal zijn vast- gsteld is 't voor ons van 't grootste belang ervoor te zorgen dat zij ge handhaafd kunnen blijven tot de tijd d^ar Is om te gaan praten over een wijziging in ons voordeel. Immers het is voor de handhaving van een wisselkoers op den duur ze ker niet genoeg om alleen verdragen te sluiten. Binnenlandse an interna tionale waarde van een geldsoort hangen in een gezonde economie tan nauwste samen met de geldhoeveel- heid. de goederenhoeveelheid en de handelsbeweging. Vandaar dat een sanering van het Nederlandse geldwezen een absoluut vereiste vormt voor het economisch herstel van ons land. In dit licht bezien kunnen wij de door minister Lieftinck aangekondigde maatregelen dan ook slechts toejui chen. De regering beeft begrepen, dat het niet voldoende zou zijn om slechts de zwart verdiende gelden weg te zuigen, maar dat het ook nodig is een deel van de andere saldi aan baar- en bankgeld althans voor enige tijd te blokkeren. Want zelfs al zou het gelukken om, door het confisceren van het door aamenwerking met den vij and en woeker tan koste van mede burgers verkregen geld. de geldcircu latie terug te brengen tot de omvang van 1939 wat op zich zelf al niet waarschijnlijk is dan nog zou dat niet voldoende zijn. Immers, de hoeveelheid goederen, die beschikbaar is. is veel en veel kleiner dan die. waarover wij in 1939 beschikten. En dus zou het met de hoeveelheid geld van 1939 mogelijk zijn. de prijzen der thans schaarse goe deren tot 2-3 maal het peil van '39 op te drijven wat de regering vanzelf sprekend in geen geval zal mogen toe staan. omdat het in directe strijd is met ons aller bel?ng. Zodat, hoe pijnlek wij allen de ko mende maatregelen ook zullen voelen, wij toch slechts reden hebben om de regering voor haar hardhandigheid te danken. Want het is een oud spreek woord dat zachte heelmeesters stin kende wonden maken en den pa tiënt past ook in dit geval slechts dankbaarheid. D. T. PROF. DR. B J. O. SCHRIEKE OVERLEDEN. In zijn flat in Park Lane te Londen is op bijna 55-jarige leeftijd overleden Prof. Dr. B. J. O. Schrieke. Nog onlangs werd de thans ont slapene benoemd tot lid van het uit voerend comité van de organisatie der verenigde volkeren.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1