Van een sportieven N.S.B.-burgemeester Een ontmoeting in het jaar des Führers 1943. Stadsnieuws Hollandse Genie slecht spermuren Goed nieuws voor handel in „heipalen A. I. K. J. Agenda Mei zeshonderd kinderen, naar Luilekkerland Uitreiking nieuw geld Onder dit kopje plaatsten wij gis teren een mededeling van de distri- butiedienst betrekking hebbende op een kleine wijziging in de uitrei kingsdata. Zoals reeds zal zijn opgemerkt was dit berichtje „verdwaald" on der „Stadsnieuws", terwijl het thuis hoorde bij de berichtjes voor Hei- loo. Wij vestigen hier speciaal nog eens ö'e aandacht op van de Heiloërs. In de uitreikingsdata van Alkmaar is geen wijziging gekomen. SPOORWEG T- B. C-VERENIGING. De opbrengst van de Maandag ge houden speldjesdag was ruim tien maal zo groot als wij in ons verslag vermeldden, het bedrag is f 3535.35 en niet f 300. Een afdeling van de 2e Nederl. Genietroepen heeft de strijd aange bonden tegen de spermuur bij de molen van Piet. Er wordt gewerkt met electrische drilboren, die als een mes door de boter een, twee, drie door de muur beenzakken. Grote stukken brokkelen onder de handen van deze Hollandse jongens van de steenklomp af. In heel wat minder tijd dan de Duitsers nodig hadden om deze „verdedigingswerken" op te werpen, worden zij nu afgebro ken. Het ziet er naar uit, dat het geen twee dagen zal duren voor het obsta kel verdwenen is. Komen en gaan van belangstellen den, die de werkzaamheden gadeslaan, maakt de plaats waar dit alles ge schiedt, tot een der drukste punten van onze stad. De vreedzame veldslag met de hardnekkige tegenstander wordt door de burgers (en burgeressen o. uniform!) van uur tot uur ge volgd. Er zijn weer Engelse sigaretten in het land. De sigarenwinkeliers, trots op hun voorraad, die aan hun zaak weer een vooroorlogse aanzien verleent, etaleren kleine pyramides Piayer, Gold Flake en andere heerlijkheden. De aantrekkings kracht van deze artikelen blijkt groot te zijn en niet alleen bij diegenen, die aan stonds een 30-tal sigaretten op hun bon zullen verkrijgen. Ook zij, die zorgen, dat de zwarte markt niet in verval ge raakt, besteden hun minder gewaardeer de attentie aan de smakelijk gevulde étalageruimten. Bij een sigarenwinkelier op de Mient te Alkmaar werd in de afgelo pen nacht een klein gaatje in het raam geslagen, waar achter de zo begeerde rookartikelen waren opgesteld. De da der, die op alles bad gerekend „hark te" daarop met een stokje de sigaret ten naar de opening en vergat daarbij niet ook nog een kistje sigaren te le digen. Na aldus (zonder veel geraas, want de eigenaar hoorde niets) deze taak met succes volbracht te hebben, begaf hij zich naar de Langestraat. Hier zag hij bij de winkel van den heer De F. zijn kans schoon en haalde op bijna dezelfde wijze het kunstje weer uit. De Rhodesia's echter, die ook in de 'étalage lagen, vergat hij.... Ds. Kuiper schrijft ons: Vijf jaar geleden kwamen vertegen woordigers van de Ned. Hervormde, Doopsgezinde, Remonstrantse en Evang. Lutherse gemeenten te Alkmaar bijeen om gezamenlijk de Alkmaarse Inter- Kerkelijke Jeugdraad te stichten. Het doel was samen als kerkelijke gemeenten echter het Christelijk jeugdwerk te gaan staan, dat door de Duitse bezetter orga nisatorisch en geestelijk bedreigd werd. Aanvankelijk ging het alleen om het \*rijzinnige jeugdwerk, later kwam ook een groot deel v£n 't rechtzinnige jeugd werk onder de leiding van de A.I.K.J. Naarmate de bezetting langer duurde, bleek het steeds duidelijker, dat het rzet tegen de Duitse inmenging het best kon worden volgehouden door de kerken, die getrouw bleven aan de over tuiging, dat zij God meer moesten ge hoorzamen dan aardse machten. De A.I.K.J. is waarschijnlijk de eerste verzets-organisatie tegen den geest van het Duitse Nationaal Socialisme in Alk maar geweest. Bijzonder verblijdend en vruchtbaar heeft de samenwerking tus sen de vertegenwoordigers van de ver schillende kerkgenootschappen en van de richtingen binnen de Hervormde kerk zich in de A.I.K.J. ontwikkeld. «Alkmaar gaf daarbij een voorbeeld. Om het gehele onder haar verantwoor delijkheid staande werk te stimuleren en meer naar buiten bekend te maken, organiseerde de A.I.K.J. in September 1942 voor het eerst haar jeugd-appèl. Dat werd in 1943 herhaald, doch kon in de zo bewogen dagen van September '44 geen voortgang vinden. A.s. Zaterdag en Zondag wordt nu het derde jeugd-appèl vanwege de A.I.K.J. gehouden. Op beide dagen vindt er om 7 uur des avonds een grote bijeenkomst plaats in de Gróte kerk, welke bestemd is voor de gehele kerkelijke en buiten-kerkelijke jeugd van Alkmaar, terwijl ook belang stellende ouderen van harte welkom zijn. Zaterdags spreken Ds. Kuiper en Ds. Roodenburg, Zondags Ds. Tuinstra en Ds. Rappold. Het Jeugdappèl trok in 1942 en 1943 grote belangstelling, moge die thans nog groter blijken te zijn; nu een nieuwe periode is aangebroken. PROF. BOKHORST VOOR DE VOLKSUNIVERSITEIT. Vrijdag, 28 September a.s., 's avonds om 8 uur zaLprof. dr. M. Bokhorst in de Aula van het Murmellius-Gymnasium alhier een lezing houden voor de V. U. Alkmaar. Het onderwerp is: „De Nederl. buitenlandse politiek in verleden en toekomst". Van heden af zijn f 1.plaatsen verkrijgbaar bij de boekhandel Zwaan, Nieuwesloot. Heiloo. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. De treinen rijden weer en dë on bewaakte overwegen eis«n weer slachtoffers Dinsdagavond werd de heer D., wonende in 't Zevenhui zen, toen hij achter op een motor de overweg bij de Zevenhuizerlaan passeerde door een voorbij rijdende trein gegrepen- D-, die Woensdag in het huwelijk zou treden, werd zodanig gewond dat hij onmiddellijk aan de gevolgen overleed. Heer-Husrowaa rd. Klompenformulieren kunnen Dins dagsmorgens op het gemeentehuis wor den afgehaald. De wijkverdeling is als volgt: 25 Sept. E en F; 2 Oct. G en H, 9 Oct. A en B; 16 October C en D. Jong Holland 1 uit Alkmaar speelt Zaterdagmiddag op het gemeentelijk sportveld een wedstrijd om den Vrij heidsbeker tegen SVW 1. Dit is de eerste op Zaterdagmiddag te spelen wedstrijd in onze gemeente. De straatverlichting gaat weer bran den, hoewel nog niet op volle capaciteit. Voorlopig is 10 der over een overeen komstig tijdvak van 1939 verbruikte energie toegestaan. Woensdag 19 Sept.: 3 uur Kleine zaal „Harmonie": Dr. Sis Heyster: ,JEn nude toekomst". 8 uur „Gulden Vlies" R.K. To neelver. „Vondel": „Gezworen Kameraden". Donderdag 20 Sept. 8 uur „Gulden Vlies: R.K. Toneelver. Vondel: „Gezworen Kameraden". Vrijdag 21 Sept. 8 uur „Gulden Vlies" Toneelgroep „Comedia" o.l.v. Cor Hermus in „De mooiste ogen van de wereld", toneelspel in 3 bedr. van Jan Sarment. Zaterdag 22 Sept. 7.30 uur „Gulden Vlies" A.T.V. „Ontwaakt". Kluchtspel van J. Fabricius en Henk Bakker: „Inbreker gevr.". Na afloop bal. Tot en met Donderdag bioscoop- Theater „Harmonie": „Het begon met Eva", iedere avond 7 uur en 9.30 uur. Victoria-Theater: „Je kunt het toch niet meenemen", iedere avond 7 uur en 9.30 uur. Ab kom er uit! Wordt wakker! Ab! Wat is er? Zijn ze er? Ver.... Ja, met acht man, maar ze omsinge len het huis hier naast. Vlug, we kunnen nog weg. Hiernaast? Mijn broer is al op, schiet zijn jas aan. Hiernaast? Het huis dat leeg staat. Verdomme, dan komen ze om de Joden. Daar slaapt 's nachts een Jood. Wat? Ja. Vooruit, ren naar G. Misschien hebben ze hem nog niet. Zorg dat je weg bent, roep ik over mijn schouder als ik de trap af ren. Oppassen hier buiten. Vervl. wat is het al licht. Druk je tegen de muur aan, n de schaduw. Dus vergééfs waren de wachten die mijn broer en ik de S.D. kón "ons hier vinden deze nacht hadden geklopt. De schoften waren van de andere kant gekomen, door het bos en niet voor ons. Voor de Joden, waarvan er verschillen den waren ondergedoken in deze drie hoek van villa'tjes in de bossen van Ermelo. Stijf klemt mijn hand zich om de kolf van de oude legerrevolver. Schieten en metéén als ik hier, om de hoek, die el lendelingen tegen het lijf loop. Nee, zij zijn naar het volgende huis getrokken. Ik zie en hoor ze duidelijk, zij mij niet als ik, in de schaduw, over steek naar de woning van de familie G., om de man, de vrouw en hun lieve kleine meid te waarschuwen. De deur 6taat op een kier. Zijn ze hier dan al geweest? Het kan toeval zijn.... vooruit, dat mag je niet ris keren. Naar boven, de trap op. Het is stikkedonker. Ik vind, boven gekomen, op de tast een deur. Duw hem open. Bij het licht van een lucifer zie ik het: het bed was beslapen, de dekens en lakens liggen half op de grond getrok ken. Te laat. Ook voor de anderen hier. Te laat. Te laat!? Wij hebben een revolver. Langs de berm van de weg liggen wij naast elkander, mijn broer en ik. Twintig meter van ons af staat een vier- persoonsauto. Daarin zul'en de gevan genen straks vervoerd worden. Afwach ten. Misschien kemt onze kans.... Over het smalle bospad komen de gevangenen. Bleek, de hoofden gebogen. Twee mannen, twee vrouwen, twee kinderen. Rondom hen de ploerten van de N. S. B. De wagen rijdt weg. Dit was geen kans. Afwachten. Er moeteö cr meer zijn. De auto zal straks terug komen. Lotta'i doebteren van goede toeenaars (Van onzen specialen verslaggever). Het gonsde als in een bijenkorf rond om de onafzienbaar lange rij van vrachtwagens. De Deense Lotta's, fievc vrolijke meisjes en vrouwen in hun fleurige uniform, zh snelden heen en weer, gebruikten haar handen even rap als haar tongen bij 't in orde brengen van duizend en ©en dingen voor de ontvangst van de 600 kinderen die met ons naar Kopenhagen zouden gaan. Naar Kopenhagen, naar Denemarken, naar '4 Luilekkerland, naar 't land van de tovenaars want zijn zij geen goede tovenaars de gulle, gastvrije Denen, die in een handomdraaien weer kleur op de wangen, weer glans in de ogen van onze kleine bleekgezichtjes weten te brengen? Zie hoe de padvinders het zware werk doen, zie hoe zij de vijf-en-dertig enorme 15- en 20-tonners, die hier in Groningen zo juist hun kostbare lading van bacon, eieren en vet brachten voor de zieken en de grote steden ombouwen tot gerieflijke woonruimten, zie hoe zij sjouwen en slepen met ma trassen en dekens, met bussen water en vooral met mondvoorraad voor de reis die drie dagen gaat duren! Waar men zó van aanpakken weet', De wagen komt terug. Juist als wij een andere positie kiezen en een klein dwarspad oversteken, glijdt hij langs ons heen van achter de struiken, stopt met een ruk. Gewoon doorlopen nu, net doen of je van niets weet. Twee man springen uit de wagen, een in maré- chaussée-uniform, de ander in een soort groen jagerspak. Deze laatste wijst in onze richting, de maréchaussée schreeuwt: halt! staan blijven! Wij springen tegelijk over de lage struiken, er fluit iets langs onze oren, een schot knalt. Het wordt rennen om je leven. Rennen, als een haas over de zachte grond van het open veld driehonderd meter is de bosrand nog van ons af. Die vent achter ons schiet goed. Een splinter van een telefoonpaal krijgt mijn metgezel tegen zijn voorhoofd op het moment, dat hij er langs rende, vloog een kogel in het hout. Twee keer kom ik te vallen door mijn lange jas. die ik' niet open kan maken omdat ik met mijn hand in mijn zak. mijn revolver moet vasthouden. Die zal ik proberen als onze scherpschutter daar achter me zijn kogels verspeeld heeft. Maar dat mo ment komt niet, want als wij, nog on beschadigd, de bosrand bereikt hebben, keert de held terug. Hij heeft geen lust ons tot hier tc volgen. Wij waren er doorgerold. Van de Joden ontsnapte één een dapper kereltje van veertien jaar. Vreemd, hoe scherp men bij derge lijke gelegenheden de dingen, in een flits gezien, kan opnemen. Nooit zal ik vergeten dat gemene gezicht van die kerel in zijn groen jagerspakje. Wie dit was? De N. S. B.-burgemeester van Putten, die wel vaker dan eens kwam jagen op het terrein van zijn ambts genoten. Jacht op grof wild. Jacht op mensen. Dit was de maö, die een 'n: meisje van veertien of zestien jaar doodde met een schot in de buik. Welk aandeel heeft hij gehad in de massa moord te Putten? En dit was de man, die, zoals ik in „Trouw" las, het feest voor de geïnterneerde landverraders in het kamp te Harderwijk opluisterde met een bijna naakt gegeven sportdemon- stratie. Ik vind het jammer, dat ik dit feest niet bijgewoond heb. Ik had zowel den sportleven N. S. B.-burgemeester als den vrolijken kampcommafldant bij deze gelegenheid eens graaggeïnter* viewd. Ben van der Velde. Eén onzer paedewerkers was zo fortuinlijk, door de Nationale Com- j missie voor uitzending van Neder- I landse kinderen naar het buitenland, P uitgenodigd te worden om met zes- i honderd kleuters een reis de L vierde reeds van dit soort naar 1 het kleine landje aan de Oostzee, f Belt en Sont mede te maken. L Hij vertelt U in enige artikelen L van zijn indrukken. i daar kan het niet lang duren of de voorbereidingen, hoe omvangrijk ook j het is geen kleinigheid met zeshonderd, I wel niet zieke, maar tocb verre van t sterke kinderen een dergelijke reis te L aanvaarden! zijn snel gereed. P In goed gezelschap. Ik maakte kennis met mijn reisge noten: een professor, een dokter, een ingenieur, een bankbediende, twee ver pleegsters en twee „beroeplozen". Er was genoeg te doen en van stonde af aan groeide een kameraadschap door 't eendrachtig samenwerken van deze bonte groep. Op voorstel van den pro fessor besloten wij het „gemeneer" en „gejuffrouw" achterwege te laten j voorwaar een deugdelijk democraitsch reisxecept! De reis vangt aan. Later op de avond kwamen de kin- I deren. Hartelijk ontvangen werden zij L

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2