iï~" r rm< Europeanen door Javaanse guerillabenden aangevallen Toestanden in de kampen waren verschrikkelijk Het praatje „Op de brug" Maakf froni iegen prijsopdrijving Het weerbericht NIEUWE BONNEN Uitzending naarde getroffen gebieden Jtre< fr, ir terdi ersi !e| I _°r 1 ron klai estj ma erd VRIJDJAG 21 SEPT. 194S. Se Jaargang No. 56—245. Ikmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE A LKM A A R D ER*< ACHTERDAM 3» TELEFOON 3374. ichi 197 vc Enige groepen van Indonesiërs op Java maken plannen een guerilla zowel iegen de Japanners als iegen de gealliëerden ie voeren, zo meldt Reuter uit Londen, 's Nachts worden Japanse legerofficieren uit hun auto's getrokken en vermoord. Guerilla-groepen hebben Europeanen aangevallen en vooraanstaande Indonesiërs, die gedurende de ganse oorlog loyaal zijn gebleven jegens Nederland, bedreigd. De leden dezer guerilla-benden stonden onder sterke Japanse invloed en werden gewapend om de gealliëerden te bestreden. Teleurgesteld over de onver wachte ineenstorting van Japan hebben zij zich thans ook tegen hun voormalige vrienden gekeerd. Er bestaat geen aanwijzing, dat zü de hulpgroepen, uitgezonden om de krijgsgevangenen en geïnterneerden steun te bieden, hebben aangevallen. Men vreest echter, dat, indien de aankomst van gealliëerde troepen lang wordt uitgesteld, zfj wellicht agressiever zullen worden en zullen trachten de krijgsgevangenen en geïnterneerde burgers te molesteren. Vrouwen en meisjes afgebeuld De toestanden in sommige interne- ringskampen zijn ten hemel schreiend, zo bericht ANP-Aneta. De gedraging der Japanners ten opzichte van de Europese vrouwen was wreedaardig. Verreweg het slechtste kamp schijnt het vrouwen- en kinderen-kamp te Amba- wara (in Kedoe) op Java te zijn. Hier werden meisjes en vrouwen van 16 jaar en ouder gedwongen wegen aan te leg gen, bomen te kappen en andere zware handenarbeid te verrichten op honger- rantsoenen. In zeven andere kampen in en om Batavia zijn de toestanden uiterst slecht. In het vróuwenkamp t« Tjideng leefden 10.000 Nederlandse vrouwen in 300 huizen. Het beste kamp te Batavia is Kramat, waar een aantal families te zamen leeft. De voedseltoestand in al deze kampen Was, tot de laatste paar weken ontstel lend. Toen echter stelden de Japanners beter voedsel beschikbaar en kregen de geïnterneerden voor het eerst vlees. De toestanden onder de civiele ge- interneerde mannen schijnen uiterst slecht te zijn. Verscheidene zijn gestor ven door ondervoeding en uitputting. Evenals in Nederland gedurende de bezetting, hebben de vrouwen groter physiek weerstandsvermogen getoond dan de mannen. Ook begon de inter nering van vrouwen op grote schaal pas in begin 1943. Binnenkort berichten voor familieleden. Het is onvermijdelijk, dat deze eerste Indrukken van de situatie op Java wel licht ongerustheid zullen veroorzaken onder de verwanten in Nederland, doch personeel'van de R. A. P. W. I. (Relief action prisoners of war in India) stelt in allerijl alphabetische lijsten op van alle geïnterneerde personen, die zo spoedig mogelijk gepubliceerd en over de radio omgeroepen zullen worden. De ontvangst door de Indonesiërs van 'de kleine geallieerde groepen, die zich per auto naar Batavia begaven, was over het algemeen vriendelijk. Tjideng de vrouwenhel Driehonderd huizen waren er in Tji- ding, het vrouwen- en kinderkamp. Elk huis bood aan niet meer dan vier per sonen plaats met 10.000 waren zü er echter door de Jappen opgesloten zodat elk huis van 33 tot 3100 personen moest bevatten! Alle jongens boven de olf jaar wer den van hun moeders gescheiden en overgebracht naar een jongenskamp buiten Batavia. Daar genoten zij ten minste onderwijs; in Tjideng was elk onderwijs streng verboden, op straffe van slaag. Slaag kregen de vrouwen ook, als zij niet bogen voor eiken Jap, die langs kwam. Eens protesteerden de vrouwen te gen de schandelijke voedselpositie,. Twee dagen lang kregen zij niets te eten de Jappen begroeven voor hun ogen het brood en overgoten enorme hoeveelheden rijst met petroleum. Misdadige practijken. Vreselijk waren de on-hygiënsche toestanden. Toiletten en watervoorzie ning werden door de Jappen onbruik baar gemaakt de vrouwen moesten het rioolvuil in mandjes naar de riool gaten in de straten dragen. Daarbq werden zü gedwongen tot boven hun middel door het vuil te waden! Het is een wonder, hoe de vrouwen onder deze omstandigheden zó voor haar kinderen wisten te zorgen, dat de ze niet ernstig geleden hebben. Kinde ren van vier en vijf jaar moesten voedsel sjouwen en allerlei werkjes in dè kampen opknappen. Nog sterven er 5 tot 7 per dag. Opzettelijke, voortdurende ondervoe ding veroorzaakte uiteraard zoveel ziekten, dat het aantal lijders aan dy senterie, beri-beri en hongeoedeem da gelijks steeg. Zelfs nu de ernstigste gé vallen naar de hospitalen zijn gebracht, moet een sterftecijfer van 5 tot 7 per dag als „redelijk" worden beschouwd! Toestand verbetert na snel Van gezaghebbende zijde te Den Haag vernemen wij betreffende de boven geschetste toestanden op Java, dat door de reeds verleende hulp van de veldgroepen van de R.A.P. W.I. en de aanvoer van voedsel en medicamenten de toestand in de kampen nu snel verbetert. Motorvoertuigen worden geregistreerd Het Regeringsdirectoraat Motorvoer tuigen, kortweg genoemd R.D.M., zal uiterlijk op 1 Ocfcober as. met de nieu we registratie van de motorvoertuigen beginnen. In verschillende gemeenten van ons land zullen aanoieidlngsplaatsen wor den gevestigd en fa de grote steden zelfs verscheidene. Men zal voor d» regtetratle op een bepaalde dag en een bepaald uur wor den opgeroepen en men kan er van ►erzek^rd zijn, dat men binnen een kwartier geholpen wordt. De registra tie van vrachtwagens zal zoveel mo gelijk aan de garages plaats hebben. Aan hen, die op het uur van oproeping verhinderd mochten zijn of die geen oproeping mochten ontvangen, wordt nog enige dagen na de registratie gele genheid gegeven zich zonder oproeping te melden. Voor ieder motorvoertuig zal een registratiebewijs worden verstrekt, dat men bij aanhouding op de weg zal moeten tonen. Wie dat in de toekomst niet kan laten zien .stelt 7«ch bloot aan vordering of inbeslag neming van het voertuig. Men schat de gehele duur van de registratie op twee drie weken. Naast de technische registratie komt nog een administratieve enquête, welke echter buiten het publiek omgaat. De bedoeling daarvan is, motorvoertuigen te onteigenen, \yanneer deze niet di rect voor economische belangen nodig zijn. Er zijn b.v. doktoren genoeg, wier grote buitenpraktijk het bezit van zo'n voertuig dringend nodig maakt. De R.D.M, hoopt te bereiken, dat 't wagenpark m Nederland binnen drie jaar weer op behoorlijk peil zal staan. Ook de voorziening met onderdelen ligt de R.D.M. na aan het hart. Voor voldoende aanvoer en import daarvan is reeds een schema opgesteld. In dc wekelijkse rubriek „öp de brug" zal vanavond om 9 uur de Minister van Binnenlandse zaken, dr. L. J. M. Beet, over den zender HerrQzend Nederland spreken over „De zuivering van het overheidspersoneel". Opbouw mag niet worden getorpedeerd Het is ons aller belang, dat een krach tige prqzencontrole wordt uitgeoefend en het Is ons aller vaderlandse plicht aan de uitvoering van de prqsvoor- schriften onze volle medewerking te geven", aldus de heer J. P. Vrolqk, hoofd van de afdeling „Prgsbeheerslng", gisteravond in een causerie voor de microfoon gehouden. Het overtreden van de prijsvoorschriften is een aanslag op de bestaansmogelükheid van ieder van ons. Elke prqsovertreding moet be schouwd worden als een poging om ons nationale welvaartspeil naar beneden te halen. Slechts één houding mogelijk. Qeen enkel gegrond argument kan thans nog worden aangevoerd om prijs- overtredingen goed te praten, zoals dit De voornaamste punten van de voorstellen over de te volgen Britse politiek in Palestina luiden als volgt: De immigratie zal worden voortgezet met een maximum van 1500 personen, per maand. Er zal land vrij gegeven worden, dat door Joden gekocht zal kunnen worden. Vrije immigratie ijs niet toegestaan, maar als compensatie hiervoor zou den Joden een groot aan deel der zetels in de te vormen legisla tieve raad aangeboden worden. tijdens de Duitse bezetting al of niet terecht zo vaak geschiedde. Ieder rechtgeaard Nederlander zal er nu van overtuigd moeten zijn, dat de zwarte handel een gevaar is voor ons volksbe staan, een zweer, weike meedogenloos moet worden uitgesneden. En daarom behoort ieder rechtgeaard Nederlander dan ook zijn medewerking bij de bestrij ding van de zwarte handel te geven, door met de opsporingsdiensten mede te werken om het prijsopdrijyen onmoge lijk te maken. Koop niet tegen ongeoorloofde prijzen, stel de politie of de prijsopsporingsdienst direct op de hoogte van geconstateerde wandaden! FRANSE VLIEGDIENST OP AMSTERDAM Met Ingang van Maandag 24 Septem ber a.s. wordt er door de Air France weer een geregelde luchtlijn onderhou den tussen Paijs en Amsterdam. Gevlo gen wordt op Maandag. Woensdag en Vrijdag. Tot Zaterdagavond: weinig verande ring, meest zwaar bewolkt, plaatselijk enige regen, zelfde temperatuur, zwak ke, later matige wind tussen West en Zuid. Voor de week van 23 tot en met 29 September zijn de volgende bonnen aangewezen: 626. D 611, D 678 2 liter melk B 692, 692 iVt titer melk. 627 189 gram vlees. 628, A 696, B 696, C 696, B 693 1 kg. aardappelen. Op den vleesbon kan vanaf Vrijdag 21 September des middags 12 uur worden gekocht. De bonnen voor melk en aard appelen zijn eerst geldig van Maandag 24 September af. De sigarettenbon De nieuwe sigarettenbon is bon 51 der tabakskaart, die recht geeft op het kopen van 40 uitsluitend Engelse of Amerikaanse sigaretten, van de merken Graven A, draven Plain, Gold Flake, Player, State Express, Press 333, Shirley en Marvels. Men zal over het algemeen genoegen moeten nemen met de merken, die de winkelier in voorraad heeft. Rhodosia- sigaretten, sigaren of tabak mogen niet op deze bon worden verkocht. POT GEEN ZINKGELD Er is thans een beschikking van Minister van Financiën afgekondigd, waarbü uitdrukkelijk wordt verboden zinken pasmunt op te potten of op gepot te houden tot hogere bedragen dan tien gulden in vijf en twintig centstukken en tien-centstukken. 1 gulden in stuivers, vqf en twintig cent "in twee-en-een-halve centstuk ken en een-cent itukken. De nood maakt maat regelen nodig De Staatscourant van 17 Septem ber j.1, bevat een beschikking van het College van Rüksbemiddelaarg, inzake de voorziening in het grote tekort aan werknemers in de getein- terde gebieden. De wanverhouding, die er heerot tus sen het tekort aan werknemers, vooral in het Zuiden, terwijl er elders velen werkloos rond lopen, heeft de regering genoopt tot het nemen van deze ingrij pende maatregel. Met ingang van 1 October. De uitgezondene ontvangt het ter plaatse van tewerkstelling geldende loon. Bovendien ontvangen de gezinnen der gehuwden en der ongehuwde kost winners, die in een hoger geklasseerde gemeente wonen, een bedrag gelijk aan het verschil tussen het in de woon plaats geldende loon en het eerstge noemde. met ƒ3.— per week extra. Door den werkgever zal in over leg met en waar nodig met behulp van het Commissariaat Noodvoorziening voor behoorlijk onderdak worden ge zorgd. Voorts krijgen de werknemers goed voedsel, geregeld verlof, terwijl voor vervoer zal worden zorggedragen. Deze regeling treedt in werking op 1 October a.s., na dien mogen werkge vers niet meer zelf personeel uitzen den, doch loopt alles over de arbeids- burèaux. Werknemers, die niet voldoen aan 'n aanwijzing tot uitzending, verliezen wachtgeld of overbruggingssteun. Werkgevers, die zich niet aan de voor schriften houden zullen eveneens door strenge maatregelen worden getroffen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1