Nederlands gezag begin October op Java Van Mook zal als een der eersten in Batavia zijn Max Blokzijl ter dood veroordeeld De Blocq van Scheltinga krijgt tevenslang „Daily Herald" valt Molotov aan Monsterlijk verraad Van Gmechten gedagvaard Verschuiving naar links in Frankrijk Het weerbericht 3e Jaargang No. 29-248. DINSDAG 25 SEPT. 1945. lltmaartlei* DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE A LKM A A R D ER.«M ACHTF.RDAM 2« TELEFOON 2374. la op Van gezaghebbende zgde verwacht ™|mea met stelligheid, dat de eerste geal lieerde troepen op 4 October in Batavia lullen landen. Vermoedelijk zullen de geallieerde troepen op 14 October b(j Soerabaja aan land gaan. Ook Padang (Sumatra's Westkust) en Medan (Suma- tra's Oostkust) zullen in de eerste helft cl van October, worden bezet. Verwacht [il mag worden, dat de luitenant-gouv.-gen. van Nederl.-Indië, dr. H. J. van Mook, begin October uit Brisbane zal vertrek ken en gelyktgdig met de geallieerde troepen in Batavia aan land zal gaan. Ia de buitengewesten zgn Makassar en T'mor reeds bezet en vermoedelijk ook Ambon en Menado. Rust in Batavia weergekeerd Nishida, het hoofd van de Japanse geheime politie, heeft aan de journa listen gemeld, dat, hoewel de politie n de bijeenkomst, die Soekarno had be ul legd, niet had kunnen verhinderen, zij nu alles weer ónder controle had en dat alle rust was weergekeerd. Toen hem gevraagd werd, waarom de Japanse soldaten Soekarno niet ge arresteerd hadden, toen deze gewapend verscheen, 'antwoordde Nishida, dat Soekarno beloofd had, ongewapend yerder te gaan, maar dat hij zijn woord niet gehouden had. Nishida toonde echter den journalisten zeven natio nalistische fanatici, die door de po litie gearresteerd waren. Onder hen bevonden zich dr. Mohammed Yamin. Voorts heeft de Japanse geheime po litie met trots den journalisten ver roeste messen en sabels van allerlei grootte en vorm getoond, alsmede bam boesperen, stokken, geweren en zelfs een voorlaadgeweer, waar zij beslag op gelegd had. Stagnatie in aanvoer van voedsel Indonesische scheepsbemanningen staken. In Brisbane zijn de Indonesische be manningen van drie Nederlandse sche pen in staking gegaan vanwege het feit, i dat, naar de stakers beweren, er mate riaal geladen wordt, dat gebezigd zou worden ter onderdrukking van het in heemse Indonesische bestuur, dat is in gesteld. De afdeling Brisbane van de organi satie van havenarbeiders heeft besloten de actie der Indonesische bemanningen te steunen. In Sydney hebben de havenarbeiders gedreigd de Nederlandse schepen „Van Swol", „Japara". „Generaal v. Speyk" en „Papras" die kieren, voedsel en me dicamenten naar Java moeten brengen, niet te zullen laden. De Indonesiërs ter plaatse hebben de havenarbeiders ver zocht het laden der schepen te boycot ten omdat zij vrezen dat de lading ge bezigd zal worden om de zo juist ge kozen volksregering in Nederlands-In- dië te onderdrukken. Het bestuur van de vakbond van ha venarbeiders zal een bijzondere verga dering beleggen om de nieuwe toestand te bespreken. Tot dusverre is ge*n laadverbod uitgesproken maar er word! op het ogenblik in Sydney geen enkel schip geladen of gelost vanwege de algemene staking van havenarbeiders in verband met een ander geschil. Officiële Nederlands-Indische kringen hebben beweerd, dat een vertraging in het vertrek der schepen uit Australische havens naar Java, veroorzaakt door de staking der havenarbeiders aldaar, de de dood van duizenden mensen van verschillend ras betekenen zal. De la ding, aldus deze zegslieden, bestaat uit medicamenten, voedsel en kleran voor zowel Europeanen als Indonesiërs, die het slachtoffer waren van de Japanse onderdrukking. Quisling néémt het niet Vidkun Quisling is in beroep gegaan tegen het tegen hem wegens verraad uitgesproken doodvonnis. Hij heeft er bezwaar tegen dat hij op grond van het militaire recht veroordeeld is. Mc. Arthur heeft zich aan geen Jap te storen Zal de Keizer worden afgezet Het Witte Huis heeft een boodschap gepubliceerd van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken en de ministeries van Oorlog en Marine aan generaal Mc. Arthur, waarin het gezag over Japan van Mc. Arthur als geal lieerd opperbevelhebber verduidelijkt wordt. De boodschap luidt: „Het gezag van den Keizer en de Keizerlijke regering om de staat te regeren is ondergeschikt aan U als geallieerd opperbevelhebber. Aangezien Uw gezag het hoogste is, zult ge niet ingaan op vragen van Ja panse zijde ten aanzien van de begren zing van die macht. Het bestuur van Japan zal worden uitgeoefend door middel van de Japanse regering, zolang deze maatregel tot uw voldoening functionneert. Ge kunt ge hoorzaamheid afdwingen voor de beve len die ge uitvaardigt met de middelen die ge nodig oordeelt, met inbegrip van geweld". Uit deze verklaring kan de onmiddel lijke conclusie worden getrokken, dat het Mc. Arthur ten alle tijde mogelijk is den Keizer af te zetten en de rege ring die hij verkiest, in Hirohito's plaats te benoemen. Gisteren hielden de geruchten, dat Hirohito reeds was afgezet, hardnekkig aah; zij werden echter evenveel malen tegengesproken. Molotov beschouwt klaarblijkelijk de 'tele conferentie niet als een bespre- ig van geallieerden maar als een con- tussen het Oosten en het Westen, irbjj het zijn taak is zoveel mogelijk Ipunen te scoren voor de leden van Russische bloc. aldus de „Daily het leidend Labour orgaan. >e politieke machine loopt traag en t alleen traag, maar alsof er zand fcit. De Russische delegatie is er niet ter op*uit samenwerking te zoeken de Westelijke geallieerden dan wel ▼oordelen te bereiken voor de lan- welke zij als „Oostelijk bloc" on- tussische leiding tracht te stellen. Tussen Moskou en Boedapest. •gens radio-Moskou heeft de Hon- le voorlopige regering besloten een tenschappelijke onderneming te *ten met de Sovjet-regering om de ^erenruil tussen Hongarije en de Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage deed hedenochtend uitspraak in de zaak tegen Max Blokzijl. Het Hof, onder presidium van Mr. A. L. M. van Berckel, veroordeelde Blokzijl tot de doodstraf met ontzetting uit het actieve en passieve kiesrecht en ontzegging van het recht als journalist of radiospreker werkzaam te zyn. DU voor de tijd van het leven. De overweging daarbij was, dat Blok zijl getracht heeft de weerstand van het Nederlandse volk te breken in oorlogs tijd en op hoogst perfide wijze den vijand hulp heeft verleend. De gemeen schap behoort een zo verderfelijk lid uit te stoten. Blokzijl verkreeg het recht om binnen acht dagen beroep in cassatie aan te tekenen. In het proces tegen jhr. De Blocq van Schelt :nga, oud-burgemeester van Was senaar, tegen wien eveneens de dood straf geëist was, veroordeelde het Hof den verdachte tot levenslange gevange nisstraf. gepaard gaande aan ontzetting uit het passieve en actieve kiesrecht. Het Hof overwoog bij deze straf, dat de Blocq van Scheltinga hoge functies bij de N S.B. bekleed heeft en daardocr den vijand des lands heeft geholpen. Ook hij kreeg het recht om binnen 8 dagen beroep in cassatie aan te tekenen. ,In de greep van de hebzucht ge raakt" was, volgens eigen verklaring, de vroegere voorzitter van de A.R. kies vereniging „Nederland en Oranje", C. Kooiman, die gisteren terecht stond in een speciale zitting te Rotterdam van het Bijzondere Haagse gerehtshof. In 1943 ging deze man by de illegali teit en kreeg bonkaarten om te distri bueren. Hij begon met één bonkaart te verkopen en eindigde met 30 A 40 stuks te verkopen voor prijzen van honderd gulden en meer per stuk. De organisatie begreep op de duur niet waar Jiij al die bonkaarten voor nodig had en schreef op 8 Maart van dit jaar een geheime vergadering uit waar hij zich zou moeten verantwoor den. In het nauw gedreven speelde hij de convocatie van de vergadering in handen van de S.D. Het gevolg was, dat er een inval werd gedaan in het huis waar de ver gadering plaats vond. Een der aanwe zigen werd ter plaatse gedood. De anderen werden gearresteerd en twee hunner werden gefusilleerd. Cynische practijken. Het verraad van Koolman werd nog des te schandelijker toen hij daarop gelden ging inzamelen z.g. voor de na gelaten betrekkingen van het drietal. Ook het hiervoor ontvangen geld ge bruikte hij ten eigen bate. De advocaat fiscaal, mr. J. S. Loke, wees er op dat verdachte de morele vader is van een drietal moorden. In dit geval is maar één straf mogelijk, nl. de doodstraf. Het proces tegen Van Genechten be gint 3 October a-s. voor het Bijz. Ge rechtshof te 's Gravenhage. Door den proc.-fiscaal .wordt hem tan laste gelegd: Dat hij, terwijl Nederland in oorlog was met Duitsland en leiding en gees telijke ontwikkeling van het Nederland se volk in nationaal-socialistische en jegens Duitsland vriendschappelijke zin door de vijandelijke macht werd ge wenst en voor Duitsland nuttig was en terwijl hij een vooraanstaande positie innam door zijn werkzaamheid in 't al gemeen zodanig leiding heeft gegeven •en zodanige geestelijke ontwikkeling actief heeft bevorderd. leder op zijn plaats De nationaal-socialistische oud- pseudo-burgemeester van Alk maar heeft eens in een sadistische aanval van zwartroae afkeer tegen de hooggeprezen plutocra tie, rijp en groen de huwelijks boot langs de statietrap doen be stijgen. Het gaf niet wat je betaalde, ook al betaalde je niets, je mocht op de heugelijkste dag van je leven allemaal „buiten over". Je kon vooral omdat de mooi ste .bruidstoiletten te huur waren helemaal niet meer zien, wat „stand" was en wat niet. Met Winterhulp, Vova en de Cultuurkamer is echter ook deze uitwas uitgesneden. Bescheidenheid siert de nederi ge en onderscheid moet blijken- Zo gaat het gemeentebestuur ons voor bij de geestelijke vernieuwing. Wie lacht daar? Ceebee. ^Socalisten en communisten winnen De Franse Minister van Binnenlandse Zaken heeft grisieren de volgende statis tiek uitgegeven betreffende 1070 resul taten van de in Frankrijk gehouden kantonnale verkiezingen: 475 herverkie zingen en 595 nieuwe verkiezingen, ver deeld als volgt: 35 communisten, 165 socialisten, 168 radicaal-socialisten. 61 centrum-candidaten, 40. candidaten vaa de republikeinse volksbeweging (voor malige „democrates populaires") 76 recht se candidaten, 50 onafhankelijken. In Seine-dep. communisten in de meerderheid. De samenstelling van de Raad van het Departement van de Seinevis na de verkiezingen als volgt: 52 commu nisten, 32 socialisten, 28 candidaten van de republikeinse volksbeweging. 28 can didaten van de democratisch-republi keinse Unie, 8 radicaal-socialisten en 2 onafhankelijke socialisten. Vier van de Gaulle's ministers zijn in Frankrijk reeds herkozen, onder wie Rene Pleven, de minister van Finan ciën en Edouard Herriot, de voormalige premier., die te Lyon werd herkozen. Parijs-Amsterdam-Stockholm Maandagochtend is zonder enige plech tigheid de dienst van de K.L.M. en de L.A.F. (Lignes Aeriennes frangaises, de nieuwe naam voor de Air France) op Parijs geopend. Deze dienst, die drie maal per week gevlogen wordt door Junker 52 toestellen ge^ft in Amsterdam aansluiting op Stockholm. Reeds nu bestaat er een grote belangstelling voor deze nieuwe verbinding. Ook BrusselAmsterdam. Binnenkort zullen drie Douglas DC 3 toestellen, die aangekocht zijn door do Belgische luchtvaart onderneming „Sa bena" in Brussel aankomen. Deze toe stellen, die elk 22 passagiers kunnen vervoeren, zullen het mogelijk maken •om behalve met Londen, Parijs, ZUrich en Praag ook weer de verbinding mei Amsterdam te onderhouden. Vannacht nog buien in de kuststrook, morgenochtend plaatselijk mist, over dag licht tot half bewolkt, koud, zwak ke, tijdelijk matige wind tussen noord en noord-oost.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1