STADSNIEUWS. „Een Zomerzotheid" De geldinlevering Heiloo. Oudorp. Minister Mansholt o> landbouwproblemen Ned. Spoorwegen en geldzuiverty Uitbetalingen Rijksverzekeringsbank Nieuws in 't kort. Telegram van de Koningin Als antwoord op postduifboodschap. Dezer dagen smaakte de burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot het genoe gen een telegram van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin te ontvangen als antwoord op de geluk wens die tijdens de optocht bij de Alk- maarse bevrijdingsfeesten per postduif opgelaten werd. Het telegram luidde als volgt: „In opdracht van de Koningin zeg ik U dank voor de hulde die gq Haar hebt betoond, en de dank die g\j Haar ge bracht hebt voor de bevrQding van ons land. Hare Majesteit was getroffen door de originele wQze waarop gfy haar een en ander deed toekomen. Zij verzoekt IJ Haar dank ook aan het Bevrijdings comité en aan de deelnemers van de •ptocht op de Bevrijdingsfeesten te Alk maar te willen overbrengen". Het telegram was getekend door den particulieren secretaris van Hare Majes teit, M. Kohnstamm. GEEF DIE FIETS TERUG! Een dief die een fiets steelt kan men tegenwoordig bezwaarlijk een behoor lijke dief noemen. Maar een zwijntjes jager die zichzelf nog enigszins respec teert zal toch altijd nog afblijven van een doktersrijwiel. Het gilde heeft zich vorige week ontzaglijk geblameerd met het wegha len van de fiets van dokter Louis, die dit vervoermiddel natuurlijk in de laat ste plaats -kan missen. De mogelijkheid is natuurlijk ook nog aanwezig dat het rijwiel per ongeltik is mede genomen. Zij die het rijwiel, dat voorzien was/is van het esculaap teken, in hun bezit hebben of er de plaats van weten, worden uit «naam van de patiënten van dokter Louis drin gend verzocht de fiets terug te brengen of op te bellen naar de benadeelde of haar onze redactie. Men kan dan volstaan met mede te delen waar het rijwiel zich bevindt. k. K. Toneelver. „Cantecleer". In 1 Gulden Vlies ging gisteravond de premiere van „Een Zomerzotheid", een charmant en vlot blijspel van Dom de Gruyter. Het is ondoenlijk om alle medespe lenden te noemen, de keus wordt be paald tot enkelen die, door het beheer sen ^an stem tn gebaar, het meest op vielen. In het eerste tafereel rammelde het hier en daar nog wat, maar dit ging gaandeweg beter en in het 6e tafereel liep het zelfs iets te vlot. Om ons aan de volgorde der spelers in het programma te houden: Bep Speet als eerste. Zij heeft gisteravond bewezen, dat zij toneel kan spelen. Alleen zij speelt steeds even te veel, het kan heel wat „natuurlijker"! Dan mej. A. Bot, een zeer geaffecteerd en op stands verschil staand meisje. De uitbeelding was goed iets té geforceerd hier en daar. De heer A. Jonker was een der besten. Hij speelt natuurlijk en v|)t evenals de heer C. Keijsper, bij wien het bloed zich niet verloochent. Tot slot den regisseur, den heer Jos. Groenland, nog een woord van hulde. Hij heeft de prestaties van alle spelers op weten te voeren tot een, over het geheel, uitstekend dillettantisme. Th. K. Orgelconcerten Feike Asma Dinsdag 25 Sept. a.s. besluit de be kende organist Feike Asma zijn serie orgelconcerten in de Kapelkerk. Het ligt in de bedoeling gedurende de wintermaanden kerkconcerten te organiseren waarbij Feike Asma met vermaarde solisten zal optreden o.a. Louis Zimmerman (viool) en Jaap Sto- tijn (hobcr). AANRIJDING. Zaterdagmiddag vond op het kruis punt NieuweslootRamen een aanrij ding plaats tussen 2 auto's. Beide wa gens werden ernstig beschadigd doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door de politie wordt een onderzoek naar de schuldvraag ingesteld. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter openbare ken nis, dat zij in opdracht van den Mi nister van Financiën hebben be paald, dat in deze gemeente de in levering van bankbiljetten, munt biljetten en zilverbons moet geschie den door degenen wier achternaam begint met één van de letters: A, B of C op Woensdag 26 Sep tember; tt, JE, F, G, I, J of N Op Uoiulerdag 27 September; H of K op Vrijdag 28 September; L, M, O, P, Q of R op Zaterdag 29 September; S, T, U of V op Maandag 1 October; W, X, IJ of Z op Dinsdag 2 October. De. inlevering kan geschieden bij het postkantoor of bij een Bank of Commissionnair in effecten, die zijn aangesloten bij de bedrijfsgroepen Effectenhandel, Handelsbanken, Landbouwcredietbanken en Spaar banken, naar keuze van dengene, die het geld heeft in te leveren. De kantoren zijn daartoe op elk der genoemde dagen geopend van 9 tot 17 uur- Voor nadere bijzonderheden zie men de officiële aankondigingen. Een ieder boude zich stipt aan bovenvermeld letterschema. Let er op dat de volgorde der letters niet gebeel alphabetisch is. Na 2 October kan in geen geval nog geld worden ingeleverd. Men vergete niet spaarpotten, afzonder lijke kassen e. d. tijdig te ledigen voor inlevering van het papiergeld. Naar aanleiding van ons berichtje over de diefstal van een partij koorts- thermometers in een chemicaliënhandel aan de Laat, verzoekt de heer Rotgans Laat 81, ons te willen vermelden, dat deze inbraak niet bij hem gepleegd ia. OPRICHTING AFD. DER N.V8. Een dezer dagen is te Heiloo een af deling opgericht van de N.V.B. In de daartoe belegde vergadering gaf de waarn. voorzitter, de heer Olivier, een verslag van de constituerende verga dering der N.V.B. te Amsterdam. Tot bestuursleden werden gekozen de heren Olivier (voorz.), Egeter (secr-), Roggeveen (penningm.), mr. Raeven en Jonker. De thans 54 leden tellende adeling besloot binnenkort een propaganda- avond te organiseren met een der kop stukken van de N.V.B. als spreker. PRIESTERWIJDING. Zaterdag was het voor de Heiloose parochie een hooglijdag: twee van haar leden, de heren S. Schutte en J. Tamis, ontvingen de priesterwijding. Ongeveer om half zes werden zij bij de Groenelaan, de grens der parochie, ingehaald en in optocht, waaraan o.m. St. Cecilia, H.S.V. en de R.K. padvin- dersgroepen hun medewerking verleen den, ging het vervolgens naar de feeste lijk versierde kerk, waar de H. Mis ge lezen werd. ORANJEVERENIGING. T „Comité Bevrijdingsfeesten Oudorp" heeft in haar laatste vergadering beslo ten tot oprichting van een Oranje vereniging. De oprichtingsvergadering zal plaats hebben hedenavond om half echt in het R.K. Verenigingsgebouw. NOORD ERM ARKTBOND. 10000 kg. aardappelen f 5.25—f 5.75; 8000 kg. uien f 8; 4000 kg. sperciebonen f24; 10000 kg. rode kool f 6; 15000 kg. witte kool f 4; 1500 kg. gele kool f 6; 1000 kg. andijvie f 7. LANGEDUKER GROENTEVEILING 6700 kg. aardappelen f 5.25—f 5.75; 3000 kg. rode kool f 6; 6000 kg. witte kool f 4; 2500 kg. slabonen f 24; 600 kg- tomaten f 20; 3200 kg. uien f 8; 5500 kg. andijvie f 7; 800 kg. druiven f 80f 100. Druk. Dagblad voor Nrd.-Holland N.V. BINNENLAND De verliezen van onze veestapel De kwantitatieve achteruitgang van onze veestapel tijdens de bezetting is zeer aanzienlijk. Op het ogenblik is vrij nauwkeurig bekend hoe groot de verliezen zijn en op welke wijze zij ontstonden. De varkens en het pluimvee. De grootste aderlating hebben de varkens- en pluimveestapel ondergaan. In tegenstelling tot de koeien, die de grootste verliezen eerst na September 1944 door oorlogshandelingen en Duit se roof geleden hebben, zijn de varkens en kippen reeds vanaf het begin van de oorlog doelbewust opgeruimd. Het wegvallen van de voedergranenimport maakte dit onvermijdelijk. Zowel de varkens als de kippen consumeerden in normale tijd evenveel graan als de Ne derlandse bevolking, een luxe, die in een tijd waarin wij voor broodgraan uitsluitend aangewezen waren op onze eigen akkerbouw, niet geoorloofd was. Beperking van varkens- en pluimvee stapel tot een zoo klein mogelijke om vang was daarom noodzakelijk. Van de kippen is ongeveer 10% door de oorlog gekomen, terwijl van de varkens slechts een kleine kern van fokmateriaal over is. Met deze resten is 't echter mogelijk, zoodra de economische verhoudingen weer de invoer van granen voor vee voeder tolereren, de varkens- en pluim veestapel snel op te bouwen. De paarden, Op het ogenblik is er nog een drin gend gebrek aan paarden. De vorderin gen, eerst door ons eigen leger en daarna, op veel grotere schaal en steeds terugkerend, door de Duitsers, hebben veel kostbaar materiaal doen verdwijnen. In het Zuiden en Zuid- Oosten van het land zijn bovendien vele dieren door oorlogshandelingen gedood en door de Duitsers geroofd. Van de bij de capitulatie als oorlogsbuit aan getroffen paaren is een aantal onder boeren en venters verdeeld. Voor het grootste deel waren dit echter geen volwaardige dieren. De rest is met de Duitsers naar het Oosten vertrokken en komt nu geleidelijk aan weer terug, voornamelijk met bestemming Brabant en Limburg, zodat onze Noordholland se boeren zich voorlopig zelf moeten zien te redden. Gelukkig wordt er voor landbouw- tractoren weer benzine en petroleum verstrekt, waardoor het tekort aan paar- dentrekkracht niet zo nijpend meer is. In vele gevallen komen hierdoor zelf3 paarden vrij voor hulp bij anderen. Het rundvee. Van onze rundveestapel ie naar schat ting 60% over. In het Noorden en Wes ten van ons land is het aantal koeien vrijwel gelijk aan dat van 3940, hoewel er een verschuiving van oud naar jong vee geconstateerd kan worden. In het Zuiden en Zuid-Oosten is de toestand echter catastrofaal. Men kan daar uren langs de wegen rij dan zonder een koe te zien. Had de oorlog in September 1944 niet zo'n dramatische wending voor Neder land genomen, dan zou onze rundvee stapel, ondanks alle alarmerende be richten, ^arechijnlijk vrij ongeschon den door de oorlog gekomen zijn. Nu is dit voorrecht slechts aan de Noorde lijke en Westelijke provincies bescho ren. De boeren uit deze gebieden ken nen echter hun plicht tegenover hun collega's uit het Zuiden. Honderden pri ma dieren gaan wekelijks uit Gronin gen, Friesland en Holland naar de ge teisterde gebieden. Voor de boeren uit onze provincie, waarvan het vee vaak zoveel minder gewaardeerd wordt dan van hun Friese collega's .een kans om te bewijzen, dat hun koeien zeker niet onder behoeven te doen voor die uit het Noorden. de H. KON. NED. JAARBEURS. Tot Chef van de Technische Dienst der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs is door de Raad van Beheer benoemd Ir. C. Voogd c. i., Ingenieur der Ge meentewerken te Groningen. Inleiding van een serie ral causeriën. De Minister van Landbouw, Vise en Voedselvoorziening zal op Dim 25 September a.s. des avonds te 9 voor de radio een rede uitspreken „De moeilijkheden in de landbot Deze rede van Minister Manshol bedoeld al6 inleiding op een niei serie radiocauseriën ten behoeve vai landbouw. Het ligt in de bedoeling in deze briek, die verzorgd wordt door de deling Voorlichting van het Ministi v. Landbouw, Visserij en Voedselvc ziening, iedere week op hetzelfde een aanverwant onderwerpt tuinboi zuivel e.d.) door deskundigen te di behandelen. Om het publiek tegemoet te kom nemen de Spoorwegen en de reisl reaux, welke spoorkaartjes verkop nog tot en met 2 October a.s. oud g in ontvangst. De plaatsbewijzen vooi t.m. 6 Oct. kunnen op alle werkdag tot en met 2 October gekocht worc bij de reisbureaux. Op de stations kj het publiek op Zondag 30 Septeml var. 9 tot 12 uur en van 13 tot 18 u eveneens voor die dagen kaartjes V pen. Men moet met gepast geld betali In geen geval zal bij aanbieding v oud geld nieuw worden teruggegev< Voor ongebruikte plaatsbewijzen woi na 25 September geen restitutie ve leend. Het bestuur, der rijksverzekering bank beveelt alle belanghebbende zoowel rentetrekkers ingevolge de inv liditeits- en oudersdomswet als verz kerden krachtens de beide ongevallei wetten ten zeerste aan, de thans j hun be^it zijnde kennisgeving en vs betaalbaarstelling van de R. V. B. vo< 26 September a.s. op de postkantori ter inning aan te bieden. Ook zij, die gewoon zijn, hun ren over grotere tijdvakken tegelijk in on vangst te nemen, wordt aangeradi thans hun rente uiterlijk Dinsdag 2 September a.s. te innen. BLOEMBOLLEN, ONS EXPORTARTIKEL. De Engelse regering heeft 725.0C beschikbaar gesteld voor de import va bloembollen uit Nederland. Er zulle tussen 4000 en 5000 ton worden gele verd. Al is een dergelijk kwantum na tuurlijk niet voldoende om de Engels markt te voorzien, een eerste stap oi deze markt weer te veroveren is gezel Ook naar andere landen heeft reed weer export plaats. Zo werden er in d laatste weken zendingen verscheel naar Amerika, Canada en Zweden. Ml België, Frankrijk en Zwitserland zij de onderhandelingen gaande. NIEUWE OUD-KATH. BISSCHOP VAN HAARLEM. De oud-katholieke bisschop van Haat lem, mgr. H. Th. J. van Vlijmen, heel met het oog op zijn hoge leeftijd eer vol ontslag gekregen met ingang vai 1 September j.1. Dezer dagen koos de geestelijkheii van het bisdom Haarlem den dekei van het bisdom, pastoor van der Oord pastoor te Amsterdam en oud-pastoo van de gemeente Egmond aan Zee to opvolger- De electus heeft de benoeming in be raad genomen. - Vorige week vond te Rijswijk de eerstt officiële overdracht plaats van de be zittingen van een twintigtal verenigia gen op charitatief gebied aan de ooi* spronkelijke bezitters, die in de bezet tingstijd van hun beheer waren onthe ven. De „Macoma" zal deze week van Willemstad met veertienduizend voed selpakketten naar Nederland vertrek ken. Het ligt in de bedoeling de dien» van Harwich naar Hoek van Holla» half November te heropenen. Er z* driemaal per week ezn verbinding wof den onderhouden.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2