Hoe het verder met ons geld zal gaan STAKING BIJ DE DRAKA uw Zo kan men weer contanten krijgen Arbeiders wensen niet samen te werken Japan s leger en vloot worden geheel ontwapend ia uur D 26 fornui ar. bf ations uur. innen ïlectri- me ka petro nzine gas he 3, da- lantel dden- r wol leila goed :ken klas Wor- VRIJDAG 28 SEPT. 1945. 3e Jaargang No. 32-251. ltmaardet DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING -D£ VRIJE ALKMAARDER'" ACHTERDAM 20 TELEFOON 2274. Een toelichting op de beschikking deblokkering 194S nen der tr il is, he lt. )p- aa sje Vele verrassingen voor hen, die dachten door de wazen heen te glippen Nadat de Minister van Financiën, Prof. Mr. P. Lieftinck in zgo radiorede van Woensdagavond 26 September een uiteenzetting had gegeven betreffende de beschikking déblokkering 1945, lichtte hij in een persconferentie, welke gistermiddag gehouden werd, de te treffen maatregelen nog nader toe. Deze beschikking déblokkering 1945 moet worden beschouwd als een aanvulling van de Beschikking geldztdvering 1945. Uit de toelichting bleek, dat het gehele gebied van financiële manipula ties door het Dèblokkeringsbesluit bestreken wordt. De mogelijkheden tot ontduiking der bepalingen zijn voorzien en naar beste weten -voorkomen. Het geheel is een ingrijpende, doch voor de gezondmaking van het econo mische leven noodzakelijke regeling van het financiële verkeer. Over f 10.000 kan worden beschikt, ntieJ miu rein, In deze beschikking worden nadere ;een- regeling gegeven omtrent de afsplitsing van het giraal vrije gedeelte der ge- eker blokkeerde rekening. Dit giraal vrije gedeelte wordt girale sche rekening genoemd. Over deze rekeninen ner- kan uitsluitend door middel v. opdrach ten tot overschrijving worden beschikt. De regeling is aldus, dat op de girale rekening een bedrag van f 1000 plus 25 procent van het saldo per 12 Sept. 1945 wordt overgeschreven, mits het totaal 'n bedrag van f 10.000 niet te boven gaat. De Inspecteurs der belastingen zijn echter bevoegd om in daartoe in aan merking komende gevallen de girale rekening voor 100 procent te blokkeren, waardoor de rekeninghouder dus de vrije beschikkingsbevoegdheid ook over dit deel van zijn tegoed verliest. Ontduiking der bepalingen onmo gelijk. Degenen, die gehoopt hebben om door het sturen van postwissels, het trekken van chèques e. d. aan de gevolgen der blokkering te ontkomen, komen bedro gen uit. Bepaald is riamelijk, dat alle soorten betalingsstukken, waa-Jepapieren e. d., die op een of andere wijze vóór 26 Sept. in contant geld hadden kunn»- worden omgezet, na dien datum slechts kunnen worden geind door bemiddeling van een bank, die de opbrengst op een geblok keerde rekening tegoed schrijft. Welke rekeningen vrij zijn. In art. 8 van het Besluit worden een aantal rekeningen genoemd, die geheel vrij zijn. Hiertoe behoren o.m. de reke ningen van een aantal liefdadige instel lingen. De kerken worden echter niet genoemd Algehele vrijstelling van kerken bleek n.l. in de praktijk niet mogelijk, daar sommige mensen aan de kerken geld hebben geleend, in de hoop, dat dit geld buiten Hp aangifte zox vallen en zij op deze wijze hun zw&rt geld veilig zouden kunnen stellei Voor de diaconiën en armbesturen is in de beschikking zelf reeds een voor ziening getroffen. Wat geblokkeerd wordt of blijft. Onverschuld-gde betalingen gedaan aan houders van rekeningen, die krach tens art. 8 als vrij worden beschouwd, moeten worden teruggestort en komen niet opnieuw ter vrije beschikking. Geblokkeerde rekeningen uit hoofde der ingeleverde honderd gulden biljet ten zullen voortaan geheel op een lijn staan met alle geblokkeerde rekeningen. De deblokkering van tegoeden uit hoof- van de inlevering van 100 gulden- biljetten kan alleen geschieden, hetzij door een beschikkig van den Minister van financiën, hetzij door -middel van «en vergunning der Nederlandse Bank. le. De geldkaart of volmacht vermeldt een bedrag van f 100 of meer. In dat geval wordt f 100 op de geldkaart of volmacht uitgegkeerd. 2e. De geldkaart of volmacht ver meldt een bedrag van minder dan f 100. In dat geval wordt het gehele vermeide bedrag uitbetaald, terwijl de belanghebbende bovendien het recht heeft het ontbrekende gedeelte in contanten op te nemen uit een geblokkeerde rekening. 3e. De geldkaart is ongebruikt en vermeldt in het geheel geen bedrag (voor éen volmacht geldt deze rege ling uiteraard niet). In dit geval kan de belanghebbende zich in de periode van 3 t/m 6 October tot zijn bank, spaarbank enz. wenden met het ver zoek om uit zijn rekening een bedrag van f 100 uitbetaald te krijgen. Aan dit verzoek, dat schriftelijk moet ge schieden, moet worden gehecht de afgeknipte bon één van de geld kaart. Zowel in het tweede als in het derde geval volgen nog nadere voor schriften, hoe gehandeld moet wor den door belanghebbenden die een rekening bezitten bij den postcheque- en girodienst. Voor geval 2 is bovendien voor waarde, dat de instelling, waar op de geldkaart is gestort, dezelfde is als de bank, giro-instelling; enz. waar belanghebbende zijn rekening houdt. Werkgevers, die zich belasten met centrale inlevering voor hun per soneel, moeten hiermee rekening houden. Het antwoord enige vragen. In antwoord op de raag, hoe het mogelijk was. dat reeds vóór 26 Sept. biljetten van f 10 in omloop waren, deelde de heer Lieftinck mede. dat reeds f 10-biljetten aan Canadezen zijn uitge geven, die op 1 October a.6. hun soldij uitbetaald moesten krijgen, daarnaast zijn ook aan leden van buitenlandse ambassades, die in Nederland vertoeven, alsmede aan uit het buitenland repatri ërende Nederlanders zonder distributie stamkaart. voornoemde bankbiljetten uitgereikt. Een aanvullende voorziening is getrof fen voor personen, die meer dan een bankrekening hebben. De strenge blokkering is o.m. nood zakelijk. aldus de minister, teneinde de girale geldsomloop niet te doen stijgen boven een niveau, dat de regering toe laatbaar acht. Bij de chartale circulatie was mede de overweging van invloed, dat de hoeveelheid bank- en muntbil jetten. waarover men thans beschikt, nog niet groot is. Zie vervolg op pagina 2. Gistermorgen zijn '200 arbeiders van de draad- en kabelfabriek te Am sterdam in staking gegaan. De aanleiding tot deze staking is, dat in verband met dè moeilijkheden in de personeelsvoorziening voornamelijk waar het vrouwelijk personeel betreft - de Directie van Draka heeft voorgesteld vrouwelijke gedetineerden uit de kam pen te werk te stellen. De arhgiders hierin gesteund door de E.V.C. zün ech ter van mening, dat zij onder deze om standigheden niet verder kunnen wer ken en hebben het werk neergelegd. Carpe Diem Nu Japan weer tot landbouwstaat gemaakt wórdt, tracht het zich een nieuwe toekomst te scheppen als een „Super-Zwitserland". De Japanse V.V.V. maakt onder de bezettings troepen propaganda voor de schoon heid van het landschap en spoort hen aan tot het kopen van souvenirs en het bezoeken van de Sjinto-hei- ligdommen. In de grote steden sprin gen de Geisha-huizen als paddestoe len uit de grond. Wat zien wij Nederlanders de din gen toch nog altijd peuterig. We ma ken ons druk om wat feestvierende landwachten en SS-ers, en Japan wordt één groot dol-gezelUg concen tratiekamp. Las u ook, dat de Ame rikaanse soldaten uit Berlijn meer geld naar huis sturen dan hun soldij bedraagt? Allemaal verdiend met.... gokken. Een beetje zin voor de realiteit en dan.... leve de lol. CEEBEE. Verkeerde personeelspolitiek. De EVC waarbij alle werknemers van de Draka zijn aangesloten, deelt hier omtrent nog mede, dat zij de garantie van afzondering en bewaking van de NSB-sters ovoldoende acht. De NSB- sters moeten b.v. worden opgeleid en dit alleen al moet door gewone arbeid ders geschieden. Bovendien heeft de Draka alleen ge zocht naar vrouwelijke arbeidskrachten tegen een laag loon, terwijl het werk ook door mannen kan worden gedaan. De EVC heeft geadviseerd niet te staken om niet dadelijk naar het uiter ste machtsmiddel te grijpen. De arbeiders hebben echter uit eigen beweging het werk neergelegd, toen de NSB-sters de fabriek binnenkwamen. Men blijft verder in voortdurend con tact met de arbeidsbeurs te Amsterdam, waar men van mening is. dat voldoende manlijk personeel te krijgen is, zeker na de geldsanering. Chinese troepen zuilen aan de bezetting deelnemen Betalingen welke ten koste van geblokkeerde rekeningen mogen worden verricht. Toelating betalingen betreffende o.a. een aantal met name genoemde belas tingen, inschrijvingen op Staatsleningen en voorts bijdragen aan met name ge noemde en nader aan te wij2en liefda dige instellingen. Art. 15 geeft een regeling met be trekking tot de deblokkering voor beta ling van lonen, salarissen, pensioenen, wachtgelden en lijfrenten, terwijl voorts rechtstreekse deblokkeringsmogelijkhe den zijn geschapen ten behoeve van uit betaling van interest, dividend en tan tièmes en ten behoeve van bepaalde na der genoemde beoefenaren van een be paalde nader genoemde beoefenaren van een zelfstandig beroep. In art. 19 is bovendien een regeling getroffen t.a.v. credietverleningen. In dien men de banken hierin zou vrijlaten aan zou een lek in de regeling kunnen ontstaan Generaal Mac Arthur heeft een be vel uitgevaardigd, volgens hetwelk het Japanse leger en de Japanse vloot ge heel ontwapend, en alle voorraden aan levensmiddelen en kledingsstukken, die zich nog in het bezit der Japanse strijd krachten bevinden, voor het verlenen van hulp aan de Japansé burgerbevol king gebruikt moeten worden. Het Japanse Ministerie van Binnen landse Zaken wordt aansprakelijk ge steld vopr het verdelen van de levens middelen en de kleding en moet hierover een nauwkeurig rapport aan generaal Mao Arthur uitbrengen. De militaire uitrusting voor de Amerikaanse bezettingstroe pen. Een deel der uitrustingsstukken zal verwerkt worden voor Japans burger lijk gebruik. Alle uitrustingsstukken, die essen tieel of uitsluitend voor het gebruik in ae oorlog bestemd en niet geschikt zijn voor burgerlijke doeleinden in vredes tijd, zullen vernietigd worden, aldus het bevel van Generaal Mac Arthur. Het gebruik voor andere doeleinden dan hulp aan burgers en ten behoeve van het herstel van het Japanse econo mische leven ;s verboden. De eerste Amerikaanse strijdkrachten van het Europese oorlogstoneel, die de •bezettingstroepen in Japan moeten ver sterken, zijn daar thans aangekomen. Officieel werd medegedeeld, dat ook China troepen zat sturen om de Ame rikanen,, bij hun werk te ondersteunen. Als Hirohito oprecht is In de Londense „Times" komt een verslag voor van een interview, dat een correspondent van de „New York Times" Frank Kluckhohn, onlangs met den Keizer van Japan heeft ge had. De Keizer bracht in zijn op schrift gestelde antwoorden naar aanleiding van tevoren ingediende schriftelijke vragen zijn vaste geloof tot uiting, dat Japan zijn „rechtmatige plaats in de gemeenschap der volken zou herwinnen door middel van zijn bij dragen ter bevordering van de be schaving. Een der vragen, die Kluckholm stelde was, of het 's Keizers bedoe ling geweest was, dat zijn oorlogs bevel uitgevoerd wercr zoals generaal Tojo gedaan had» nl. door Pearl Harbour aan te vallen en de Ver. Staten in de oorlog te brengen. De Keizer antwoordde, dat dit zijn be doeling niet geweest was. Hirohito was zeer minzaam en maakte de indruk oprecht te zijn, aldus de correspondent.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1