Negatief Nationalisme Nederlandse regering niet bereid met Soekarno te onderhandelen Be beloften van H.M, nogmaals bevestigd ,De regering heeft hieraan thans niets toe te voegen' Op het Binnenhof is men ontevreden De Tweede Kamer bijeen DINSDAG 2 OCT. 1945. 3e Jaargang No. 35-254. Ikma^rder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE: 8TICHTING. _0 E VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 20 TELEFOON 2274. Na de eerste nbgal alarmerende be richten. waaraan de lust tot sensatie wel niet vreemd zal zijn geweest, en waaruit bovendien het gemis aan ken nis omtrent de werkelijke verhoudingen in Indonesië duidelijk bleken, krijgen, we nu een juister beeld van hetgeen zï op West-Java, met Batavia als cen traal punt, afspeeld. Een gr fanaitke Indonesische natio nalisten prober-1 van de verwarring, die ontstaan na de capitulatie van Japan, terwijl de geallieerden troepen nog talmen om door het betrekken van althans de meest belangrijke punten van de hoofdeilanden van Insulinde de wer kelijke bevrijdig van Indonesië te be- sr hgen, op hun ^eigen wijze de plan nen van de zelfstandighe--» van Indone sië t«* volvoeren. De ationalistische leiders, die momen teel te Batavia een algemene stemming tegen de blanken proberen in het leven te roepen, zijn altijd felle bestrijders van het Nederlandse gezag in Indië ge weest. Hoewel gedurende de bezetting van het moederland en de knechting van In donesië door de Jappen, plannen zijn gerijpt tot loyale samenwerking tussen Indonesiërs en de Nederlandse regering in de geest van het koninklijk woord van 6 December 1942, hebben bepaalde groepen zich tegen deze samenwerking gekant, hetgeen zich nu manifesteert in het blinde fanatisme te Batavia. Blind fanatisme, want het in het le ven roepen van een stemming tegen de geallieerden en tegen het Nederlandse geazg, sluit een volkomen miskenning van de werkelijkheid in zich. De werkelijkheid is n.1. een uitgemer geld, le -ggeplunderdr door do Japanners zwaar onderdrukt Indonesië, dat in de eerste zeer moeilijke maanden van de bevrijding zeker, maar zelfs daarna tot in lengte van jaren de hulp uit het Wes ten èn het Oosten niet zal kunnen ont beren. Oge. 'ïijnlijk laat het gedoe te Bata via de grotr veerderheid der bevolking van Indonesië onberoerd. Vanuit de ove rige delen van de archipel is volgens de jongste berichten niets bekend van on lusten zelfs in de omgeving van Ba tavia schijnt de stemming niet algemeen vijandig te zijn. Opmerkc: is wel de staknig van de Indonemschtschepelingen in Australi sche havens, waarmee zich merkwaar diger- "ze een gedeelte van de Austra lische havenarbeiders solidair verkllaar- de, omdat aij er niet toe wilden mede werken de jonge Indonenische republiek te onderdrukken. Terecht heeft dit een fel protest van de zijde van de Nederlandse regering uitgelokt, waarin zij er op wees, dat door deze houding de levens van dui zenden Nederlanders en Indonesiërs op het spel werden gezet. De toestand in de Australische havens schijnt zich echter nog verscherpt te hebben, he-reen de hulpverlening aan de geïnterneerden en de noodlijdende be volking ernstig tegen werkt. Het is ntt nog weinig overzichtelijk hoe het conflict in Indonesië zal wor den opgelost. Het is zeer wenselijk, dat gewapend ingrijpen wordt voorkomen. Dat het optreden van Soekarno en de zijnen de zaak van de loyale Indonesiërs geen goed doet, is haast onvermijdelijk, aangezien zij de zeer lange tenen van de no0 -Itijd sterk vertegenwoordigende imperialisten niet sparen. Het lijkt ons zeer onwaarschijnlijk, dat de Nederlanc e regering op voet van ge lijkheid met de „vertegenwoordigers van Indonesië zal gaan onderhandelen, al De regeringsvoorlichtingsdienst deelt over de toestand op Java het volgende mede: Door het Geallieerd Opperbevel is besloten, dat de bezetting van Java voorshands beperkt zal blijven tot de steden Batavia en Soerabaja. Hierdoor blijft de vraag open, wie het gezag uitoefent in het overige deel van het eiland. Aan de Japanners, die immers ontwapend en als krijgsgevangenen afgevoerd zullen worden, kan dit uiteraard niet meer worden overgedragen. De Nederlanders zijn nog niet in staat dit gezag over te nemei en het is wel bekend, dat de oorzaak daarvan ligt in het feit, dat het Rijk in Europa zo laat is bevrijd en dat het tempo van de vorming en verscheping van nieuwe strijdkrachten doorlopend is vertraagd door de eisen van oorlogvoering en demobilisatie der grote bondgenoten. De moeilijkheid, waarin men aldus is geraakt, verklaart vermoedelijk de neiging, die volgens persberichten bij sommige Britse instanties zou bestaan, om het zgn. Soekarno-bewind als de de-facto-regering te erkennen en ons over te halen daarmede besprekingen te voeren. De Nederlandse .regering kan hier niet op ingaan. Soekarno heeft er zich toe geleend werktuig en marionet der Japanners te zijn, waarvoor hij met een hoge Japanse keizerlijke onderscheiding is beloond. Deze fascistisch georiën teerde man heeft stelselmatig haat ge predikt tegen de geallieerden (een van zijn slogans was: „Wij zullen Amerika wegvagen en het Engelse rijk met een breekijzer openbreken".) Met deze figuur die zekere demago gische gaven moge hebben, doch die bewezen heeft een ontstellend opportu nist te zijn in de keuze zijner middelen, kunnen zich vertegenwoordigers van het wettig gezag niet om de conferen- tietafe! zetten. Al hetgeen de laatste dagen in ver band met de ontwikkeling der ge beurtenissen in Nederlands-Indië gezegd en gedaan is, zal de Neder landse regering niet afbrengen van het weloverwogen beleid, zoals dit o.m. is uitgestippeld in de welbeken de rede van H.M. de Koningin van 7 December 1942, waarin volledig deelgenootschap van Nederlands- Indië in het Koninkrijk en zelfstan digheid in inwendige aangelegenheden in uitzicht zijn gesteld. Dit was de lijn en dit blijft de lijn. De regering heeft hieraan thans niets toe te voe gen. Verwachtingen bij van Mook's komst. Dr. H. J. van Mook, luit.-gouv.-generaal van Nederlands Oost-Indië wordt binnen enige dagen te Batavia verwacht", ver klaarde It.-gen. Sir Philip Christison, de commandant van alle geallieerde strijd krachten in Indonesië. Christison zei verder dat hij hoopte dat Van Mook in staat zou zijn een verklaring namens de Nederlandse re gering af te leggen, die de Indonesische nationalisten zou bevredigen. De commissaris van politie te Bata via, Mohammed Jasim, verklaarde tegenover een aantal journalisten, dat de rust, op Java gehandhaafd zou blij ven zolang er een geallieerde bezetting was. maar hij waarschuwde voor moei lijkheden als de Nederlanders later alleen zouden regeren. Van Mook antwoordde op een ver zoek van Aneta om een verklaring: ..Ik ga naar Batavia, ik heb niets "te zeg gen alvorens ik de situatie ter plaatse persoonliik heb opgenomen". zal van haar wel véér veel geëist wor den om deze netelige kwestie tot een goed einde te brengen, juist omdat de zo afdoende methoden van Van Hensten nu geheel tot he tverleden behoort. Jan C. R. (Intussen is de situatie niet eenvoudi ger geworden, doordat de Nederlandse regering zoals hiervoor reeds veron dersteld niet bereid is met Soekarno te onderhandelen, terwijl de Britse re gering geneigd schijnt zijn bewind de- facto erkennen. Red.) Langdurige ministerraad. Prof. dr. J. H. A. Logeman, minister van overzeese gebieden, is Zondag per vliegtuig teruggekeerd van zijn reis naar Australië, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de Nederlands- Indische overheid. Minister Logemann woonde gisteren een bijzondere minis terraad bij van zeer lange duur. Maan dagmorgen is de minister wederom per vliegtuig naar Engeland vertrokken. Het geheim van de atoombom Zal het goede worden aangewend? Op het Witte Huis is meegedeeld, dat president Truman in den loop van de ze week een boodschap aan het Con gres zal zenden met zijn aanbevelingen, wat gedaan moet worden met het ge heim van de atoombom. Men verwacht, dat president Truman zal bepleiten, dat het geheim van de atoombom wordt gedeeld met eiken staat (uit de verenigde volkeren), die bereid is de regelingen te aanvaarden, welk ertoe moeten leiden, dat het ge heim eerder voor den opbouw dan voor de vernietiging gaat dienen. waar hij met de Engelse regering na dere besprekingen zal_ voeren in ver band met de jongste ontwikkelingen. De minister wordt Woensdag hier te lande terugverwacht. Minister Logeman hield gistermiddag in de Nederlandse ambassade te Lon-i den een persconferentie. Hij bevestigde daarbij, dat de Nederlandse regering onder geen enkele omstandigheid met Soekarno aan een rondetafel-conferenr tie zal deelnemen, onverschillig van wie een dergelijke uitnodiging mocht uitgaan. Zie vervolg pa?. 2. »P „Ik ben overtuigd, en de geschiedenis en de berichten uit de bezette gebieden bevestigen tnq daarin, dat het Rijk na den oorlog zal kunnen worSeu opgebouwd op den hechten grondslag van volledig aeelgeneotschap, die de voltooiing ?al betekenen van wat zich j» "bet verleden reeds heef* ontwikkeld. Ik weet, dat geen politieke eenheid en verbondenheid op dén duur kunnen blgven bestaan, die niet gedragen »rdt door de vrijwillige aanvaarding en de trouw van de overgrote meerderheid der burgerij." Uitspraak van H.M. de Koningin, 7 Dec. 1942 gedaan voor Radio Oranje. In de zitting van de Tweede Kamer, uitte men gisteren algemeen zijn vol doening over het feit, dat de Kamer thans eindelijk weer-bijeengeroepen is. Van verschillende zijden werd aan deze uiting van voldoening echter dadelijk toegevoegd, dat men de niet geringe vertraging in de bijegnroe- ping der Kamer betreurde en af keurde. Critiek op de methode van zuivering. In enige algemene beschouwingen over het besluit tijdelijke Staten-Gene- raal kwam -itiek naar voren, zowel op de aanduiding .tijdelijk",' als ook tegen de gevolgd» methode van zuivering en tegen de beperking van taak en bevoegd- he-J der „tijdelijke Kamer". Men achtte het onjuist, dat het initia tief tot deze zuivering van de regering uigegaan en dat zij is uitgevoerd door een buiten de Kamers staand lichaam. Men meende ook het recht te hebben te weten, waarop bepaalde personen van zitting nemen waren uitgesloten. Zo spoedig mogelijk verkiezingen! Na deze beschouwingen omtrent het Besluit Tijde,;ike Staten-Generaal ging men over tot een bespreking van het wetsontwerp omtrent de voorlopige Staten-Generaal en de daarbij behoren de toelichting. Vele leden meenden, dat het feit, dat in de voorlopige Staten-Generaal, indien het ontwerp wet wordt, naast gekozen leden ook benoemde leden zitting zullen hebLen in flagranten strijd is met de Grondwe' Dat de regering met vólle kracht streeft «r hot zo spoedig mogelijk houden van verkiezingen, konden deze leden aleen maar toejuichen* Maar dat de regering deze verkie zingen eerst mogelijk acht, indien daar* niet alleen technische, doch ook de politieke voorwaarden aan wezig zijn, konden zij onmogelijk goedkeuren. Verkiezingen moeten worden gehouden zodra dit tech nisch mogelijk is. jrkeur voor proef met één kamerstelsel. Verscheidene leden waren van oordeel, dat een te grote Invloed U toegekend aan de Nationale Adviea "ommiss" Sommige leden stelden de vraag, waarom de regering niet heeft voor gesteld de voorlopig® Stafcen-Gené- raal uit één Kamer te doen bestaan. Zulk een korte en tot niets verbin dende proef met het één-kamerstel sel zouden zij hebben toegejuicht, ook omdat daardoor de gang van onze wetgeving juist in deze ®p- houwp»- - - welke snel handelen eist, zou kunnen worden versneld, andere leden voerden hiertegeai aan, dat invoering van een één-kamer stelsel alle bij wijziging va de grond wet mogelijk en geoorloofd is. Sommige leden gaven de wens te ken nen, bij wijze van uitzondering kennis te mogen nemen van het advies van da Raad van State omtrent dit we*so~* en bovendien van het advies van de Na- ionale Advies Commissie, zulks wegens het grote his'T belang, dat aan dit wetsontwerp moet worden toegekend Ernstig bezwaar werd gemaakt tegen het voorschrift, dat later opengevallen plaatsen niet worden vervuld. Vele le den konden niet inzien, dat de onmo gelijkheid om voorshands de juiste ver houding der staatkundige stromingen vast te stellen er toe zou moeten leiden latere vacatures onvervuld te laten.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1