Stadsnieuws Volkshogeschool „De Zandhoeve" VEREEN OUD-ALKMAAR. De vereniging „Oud-Alkmaar" organi seerde Vrijdagavond een bijeenkomst in Hotel Irene. De voorzitter verleende allereeerst het woord aan den heer Th. Wortel, die een bloemlezing gaf uit reisindrukken van vroeger dagen over Alkmaar. Er waren vele vreemde verhalen bij, doch alle schrijvers waren het eens, wanneer zij schreven over de Alkmaarse zindelijk heid en properheid, welke hen blijkbaar steeds bizonder trof. fj Na de pauze vertelde de heer TfcT'Rin- gers iets over Corn. Jansz. Bontekoe, de theedoctor. Deze, tot buiten onze gren zen bekende geneesheer, leefde van 1647 tot 1685 en verwierf door zijn bijzondere kwaliteiten en nieuwe inzichten grote roem. Helaas maakte hij door zijn ontac tisch optreden vele vijanden. Het talrijke publiek beloonde beide sprekers met een welgemeend applaus. NED. CHR. GEMEENSCHAPSBOND. Uitbreiding Evangelisatie-arbeid. De interkerkelijke arbeid van den Ned. Chr. Gemeenschapsbond, die reeds tal van jaren ook in Alkmaar plaats vindt, mag zich in toenemende belang stelling verheugen. Als gevolg hiervan zullen Zondag te Driebergen vijf nieu we Evangelisten worden ingezegend. Twee hunner zullen in Noord-Holland hun werkkring vinden. De heer M. de Jong uit Zwammerdam heeft een aan stelling voor Enkhuizen, Hoorn en Edam, terwijl de heer J. Dammuller uit Enkhuizen in Alkmaar komt om de heer v. Oostveen behulpzaa mte zijn bij het Evangelisatie- en gemeenschapswerk te Alkmaar, Haarlem, Zandvoort, Breezand, Bergen en Heiloo. In een bijzondere samenkomt, die Donderdagavond in „Waakt en Bidt" wordt gehouden zal de heer Dammuller tot het werk worden ingeleid. VOORDRACHTMIDDAG CLAUDINE WITSEN ELIAS. De I. C. A. (Interscolaire Commissie Alkmaar) organiseerde Donderdag 27 Sept. een voordrachtmiddag in de Aula van het Murmellius Gymnasium voor leerlingen der hoogste klasse van het Gymnasium, de Handelsschool, de HBS, de Kweekschool en het R.K. Lyceum. Het ligt in de bedoeling van deze com missie het contact tussen de leerlingen van bovengenoemde scholen te bevor deren en zij tracht" dit allereerst te doen door het geven van toneelvoorstellingen, jeugdconcerten, voordrachten e.d. Ver der streeft zij er naar om de leerlingen het zingen van het Nederlandse lied te doen beoefenen. Een interscolaire decla matiewedstrijd en een muziekmiddag staan eveneens op het programma. De voordracht van Claudine Witsen Elias omvatte zowel oude als moderne literatuur. Het was een mooie middag, waarbij de leerlingen van de schoonheid der poezie en van een voortreffelijke voordracht konden geniéten. JUBILEUM. De heer P. van Ammers, directeur der Coöp. Zuivelbank alhier, herdenkt Don derdag 4 October a.s. de dag waarop hij 25 jaar geleden als jongste bediende bij deze bank in dienst trad. Er zal die dag een receptie worden gehouden van 3—5 uur in het Land- bouwhuis, Kamer 10, waar zeker vele vrienden den jubilaris zullen komen complimenteren. ALKMAARSE KRACHTSPORT VER. S.S.S. Woensdag j.1. werden te Amsterdam door de Ned. Boksbond oficiële wed strijden gehouden, waarin ook een 4-tal leden van bovengenoemde vereniging uit' wamen. S Ligthart en D. Zevenhek verloren hu partij op punten; L. Goudsblom br e onbeslist in de middengewicht- kl -e, terwijl H. W. Schut door K.O. in de 3e ronde zijn partij won in de welterg vicht-klasse. Daar /e Alkmaarders hun eerste wcdstrij Soksten, kan het resultaat goed genoemd worden. DE VEEMARKT. Op de Maandag gehouden veemarkt bedroeg de aanvoer voor de slacht: 108 koeien, 14 nuchtere kalveren, 150 schapen Op de taxatiemarkt werden 58 stuks aan gevoerd, waarvan 11 voor de slacht. De prijzen varieerden van f 225—f 650. POLITIERAPPORT. In de nacht van Maandag op Dinsda; zijn weer enige etalagediefstallen ge pleegd. Bij de fa. Vet aan de Langestraat en de fa. Willers aan het Verdronken- oord werden diverse textielgoederen uit de etalage gestolen. Zaterdagavond is door de politie een arrestatie verricht naar aanleiding van een rijwieldiefstal. Bij de onlangs gehouden verkeers controle op rijvergunningen e.d. vielen ettelijke slachtoffers, die zonder papieren een motorrijwiel bestuurden. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Johannes H. A., z. v. M. Wit te en H. W. J. Eickholt. - Jan C., z. v. G. Pranger en B. J. Duyneveld. - Ge- rard W., z. v. J. Laks en W. G, Homan Pieternella C., d. v. M. Mors en E Hum mei. Daniël G., z. v. J. Fidder en J. M. Wapstra. Cornelia, d. v. J. Egber- gen en B. M. van der Kooij. Jannie, d. v. P. de Vries en rp. Koning. Anja J., d. v. H. van 't Veen en T. Hillen. Johannes, z. v. Albertus P. G. v. Mee- teren en S. Duijn. Marjolein A. I., d. v. B. Bleijerveld en A. van den Hof. Mary C., d. v. C. Borra en M. Mienis. Frans C., z. v. F. C. Zeilemaker en W. Nauta. Johannes, z. v. J. Beeldman en N Smit. Ondertrouwd: A. H. Hoekstra en H. Kaarsemaker. J. Hop en W. Rootlieb. R. W. Macdonald en N. Haasbroek. J. W. Govers en E A. C. Heines. S. Kaarse- iraker en E. M. Verheus. F. H. Bosma en O. Bozenko. Getrouwd: P. Grijpstra en J. G. v.d. Bogaerde. - C. G. J. Brekelmans en P. J. Hoekmeijer. J. Amels en F. E. Habich. L. Schilder en G. Admiraal. P. Staasen en A. H. Duits. A. J. Deen en A. akker. J. J. van Geelen en H. J. E. Blom. N. W. van den Berg en A. Griffioen. F. L. van Setten en S. G Bronne H. L. Eijkelhof en A. Poeze. G. de Jong en S. A. Cébédio. C. Harteveld en M. Godijn. Overleden: Leonardus J. Folkers, oud 68 jaar, gehuwd met S. Fekkes. J. A. Groen, 51 j., gehuwd met M. Wijker. K. Schoen. 23 j. J. Visser, 81 J.. weduwn. van A. Levendig. C. Bakker, 75 j., weduwn. v. M. Knape. J. H. Hoogland, 54 j., gehuwd met D. M. Kistemaker. Jan Jonker, 86 j-, wf' wn. van M. Smit. M. C. Schagen, oud 60 j. M. Pepping, oud 7 jaar. Arie J. Kool, oud 58 j., geh. m. E. Hoole. C. Otto, oud 64 j. wedn. v G. Klooster. J. H Dependener, oud -84 j., wed. van J. Singeling. Schoorl. Samenstelling kiescollege vH Op de lijst van door den commissaris Bijeenkomst voor huisvrouwen. De actieve leiding v. d. Volkshogeschool „DeD Zandhoeve" te Bergen heeft voor de huisvrouwen een bijeenkomst geor ganiseerd van 10 tot 13 October a.s. Het aantrekkelijke programma voor aeze cursus is verkrijgbaar bij mevr. A. C Visser-Ven, Vincent van Goghweg 2 te Bergen al waar .men zich ook als deelneemster kan opgeven. De kosten voor de gehele cursus in een prachtige omgeving en een mooi gebouw gehouden bedragen f 10, waarbij alles is inbegre pen. Van 1527 October zal een tweede meisjescursus, ,,De vrouw als cultuur- draagster", worden gehouden. Program ma op aanvraag eveneens aan bovenge noemd adres. Oudorp. ORANJEVERENIGING. Op Dinsdag, 25 September j.1., is al hier opgericht de „Oranje-Vereniging Oudorp". In het bestuur zijn de volgende heren gekozen: G. Schot, voorzitter; F. J. M. Nuyens, secretaris; G. v. d. Waal, pen ningmeester; Jan Blom, B. van Kooten, P. Groot, G. Staa, C. Tuynman, G. Laan. Begin November zal een grote actie begonnen worden tot het werven van leden. Lan gedij k. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. 23.300 kg. aardappelen 5.25—5.75; 15000 kg. rode kool 6; 8000 kg. gele kool 6; 12000 kg. witte kool 4; 900 kg. groene kool 6; 7000 kg. slabonen 24; 3200 kg. bieten 5; 7600 uien 8; 16000 andijvie 7; 800 kg. tomaten 20, 1600 kg. druiven 80. NOORDERMARKTBOND. 14000 kg. aardappelen 5.25—5.75, 2800 kg. uien 8, 8000 kg .sperciebonen 24, 1500 kg. bieten 3—5, kg. rode kool 6, 13000 kg. witte kool 4, 9000 kg. gele kool 6, 10.000 kg. andijvie 7. Heiloo. INGEZONDEN Naar aanleiding van een artikel in uw blad van 21.9.45, „Hoe zit dat?" met als ondertitel, „Shaefgoederen ver deling te Heiloo", merkt het bestuur van ht N. V. H.-Hark-comité op, dat dit bestuur als zodanig niets te maken heeft gehad met de uitdelihg der goe deren. Hiermede was blast een z.g.n. Oorlogscomité, opgricht door den bur gemeester van Heiloo. Het bestuur van N. V, H. Hark ac cepteert dus géén enkele opmerking dit bestuur betreffende, aangaande de uitdeling dzer goederen. Het Oorlogscomité maakt alleen ge- der koningin in de provincie Noordhol- I hmik van de gegevens, dit comité ter land benoemde leden van het kiescol- beschikking gesteld, door het bureau K. 7 (N. V. H.) waardoor het wist, wie principiële onderuikers en gerepatriëer- den oorlogsslachtoffers waren, die al- leeest geholpen moesten en wéeden. Het noemen in uw artikel van de na men van den voorzitter en dsn secre taris van het N. V. H. (de heren J. Kieboom en ds. Bloemhoff) werpt een verkeerd licht op de werkelijke ge beurtenissen. Thans is het N. V. H. Hark-comité belast met de uitdeling van Shaef goe deren. Deze goederen zijn bestmd voor ondrduikers (principiël- en geregistreer" de) voor oorlogsslachtoffers en voor gerepatriëerden. Personen vallende on der deze drie categoiën kunnen zich wenden' tot het secrtariaat, Stationsweg K 7, Heiloo. Naar aanleiding van bovenstaande 'dedeling merken wij op: Het feit. dat het N. V. H.-Hark- /a comité in bovenstaand ingezonden '"stuk met een dergelijke nadruk alle verantwoordelijkheid voor de verde ling der Shaeff-goederen, als in Hei loo is geschied, afwijst, geet te den ken Door de inschakeling van N. V. H. bij de v erstrekking der gegevens voor deze verdeling is o.i. de goede naam van N. V. H. bij de bevolking van Heiloo geschaad. Voorts zien wij niet in, hoe het noemen van de namen van de heren Kieboom en Bloemhoff die tevens bestuursleden zijn van N. V. H. in deze een \*erkeerd licht op de ge beurtenissen zou werden, integen- «Jel(Red.) lege voor de gemeenteraad Schoorl staan vermeld: W. Bant. A. Bogtman, Jb. den Das Pz., S. Kriek, mevr. J. RoosBreed, K. L. Otsan, A. J. Dapper, D. Dapper, G. Koortens, J. Louter, F. Maeyer, C. Meyer, S. Gutker, K. P. Zuurbier, W. van Marijk van Reenèn, W. S. van der Noorda, W. Sevenhuysen, W. Kroon, C. Hoogvorst Azn., W. F. Wognum, F. WeZP1. r. Bergen. Kiescollege voor de gemeenteraad Door den commissaris der koningin in" de provincie Noordholland werden overeenkomstig de door den burge meester van Bergen opgemaakte aan beveling benoemd tot leden van het kiescollege: J. E. Miltenburg, J. H. W. Schmidt, G. J. Rosenmöller, Nic. Hoebe, C. W. Ellis, M. C. Dingerdis, J. N. de Koning, P. Hopman, W. H. Th. Mi Hanse (echtg. H. W. J. M. Post), J. J. Oldenburg, N. M, M. Sluijter, Nic. Bijl, M. C. Veldt, E. A. Jörg (echt. J. C. Tengbergen), J. Willekes Macdo nald, Jac. Swaag, A. M. de Lan»e, A. C. van Wachem (wed. J. A. Blok), H. A. A. van Breukelen, J. J. Keyzer, A. Maasen, J. A. Beeldman, A. Plomp, H. A. Dorré, J. Hemelrijk, C. Brak, W. C. Mol, H. H. Oversteegen (echtg. D. L. Daalder), J. Kee, C. P. Jongens, C. Coevert, W. Rampen, J. W. H. Hoger- vorst, J. Korf, S. C. de Jong, F. J. Makkinga, H. J. l¥rkuyl, J. N. Alblas, P. Algra. rpté'd< H€ NEDERLAND ONDERHANDELT NIET MET SOEKARNO. Vervolg van pag. 1. Een Juist beeld van de situatie ban op het ogenblik niet verkregen worden, aangezien nog niet over de authentieke gegevens beschikt wordt. Zo bestaan er momenteel vdrie ver schillende versies van Generaal Chris- tisons uitlatingen, een authentieke ver klaring is vereist om een juist oordeel te kunnen vormen. De Nederlandse regering, aldus de minister, wachtte geen enkele beslis sing van welke andere regering ook af maar had eigen richtlijnen uitgebakend. Op een desbetreffende vraag ant woordde de minister, dat h\j hoopte dat onze troepen binnen enkele maan den In Indonesië zouden zijn. Dc mening van het VJ.B. Het Verbond van Indonesische Burgers beeft twee memoranda aan de Neder landse regering aangeboden, resp. op 10 Juli en 26 Sept. j.1. In het memorandum van 10 Juli 1945 werd onder de aandacht van de regering gebracht de noodzakelijkheid Indonesia zelfstandig te verklaren vóór de afloop van de oorlog in het Verre Oosten, ja zelfs voor een eventuele onafhankelijk heidsverklaring van Indonesia door Japan een feit geworden zou zijn. In het memorandum van 26 Sept. ji. stelt de V. I. B. o.m. als conclusie de noodzaak, de zelfstandigheidsverklaring van Indonesia binnen het rijksverband met Nederland op dit moment uit te vaardigen. Het memorandum noemt als redenen, die aan zulk een verklaring ten grond slag zouden moeten liggen: het noodza kelijkerwijs te niet doen of verzwakken van de gevolgen der Japanse propagan da die gevoerd werd in een sfeer, waarin geen berichten van buiten door drongen, dus evenmin waarschijnlijk de principiële uitspraak van H.M. Koningin op 7 Dec. 1942), benevens het scheppen van een sfeer van vertrouwen en het geven van een duidelijk blijk van de bedoelingen der Nederlandse regering. Soekarno toch tot conferentie uitgenodigd? Volgens een Reuterbericht uit Singa pore zou dr. Soekarno, door het civiele bestuur van Nederlands Oost-Indië tot een bespreking zijn uitgenodigd. Deze tot Soekarno gerichte uitnodiging is in strijd met de vroegere verwachtingen. De bespreking is een poging om de aspi raties van de Indonesiërs te leren ken nen en om een schema op te zetten voor het toekomstige beleid. Dr. van der Plas heetf gisteren verklaard, dat de leiders van alle schakeringen der publieke opinine werden uitgenodigd. Repatriëring uit Ned.-Indië In nauwe samenwerking met het Ned. Rode Kruis wordt het Indische repatrie- ringswerk ter hand genomen. De voornaamste taak zal zijn: De verplaatsing der bevolking in Ned.- Jndië ongedaan te maken en het terug brengen van Nederlanders naar Ned.- Indië. Rekening zal moeten worden gehouden met de drie volgende mogelijkheden: Europeanen, die dadelijk in Indië weer aan het werk kunnen gaan; die na een rustkuur in Indië te hebben ondergaan, weer kunnen gaan werken, en zij, die door de gevolgen van de bezetting in een dusdanigen toestand verkeren, dat zij voor herstel naar Ne derland moeten komen. Voor de repatrieëring zal men waar schijnlijk de beschikking krijgen over 14 grote Douglas-vliegtuigen, ieder plaats biedende aan ruim 40 passagiers. Zieken zullen natuurlijk voorrang krijgen. Ver voer per schip wordt Overwogen, maar staat nog niet vast, aangezien men niet weet, hoeveel schepen de geallieerden voor deze doeleinden zullen vrijgeven. Binnenkort Siroop! Dag en nacht werken de Honig's Fa brieken in Koog aan de Zaan; honderd duizenden kilo's zuivere, smakelijke Honig's Stroop zullen de fabriek spoe dig verlaten. Zodra zeer binnenkort de nieuwe stroopbon wordt aangewezen, zal dus iedereen weer de onvolprezen, voedzame Honig's Stroop kunnen ko pen. Helaas is het nog niet mogelijk, deze stroop te leveren in de zo bekende oranje-groene bekers.... maar dat komt ook weer! U moet dus nu nog een potje of bus meebrengen. (Ingezonden mededeling).

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2