ekarno blijft agressief Den dood schuldig Regering desavoueert Van der Plas Van Genechten voor De Londense confereniie mislukt Byrnes geeft de moed niet op tNSDAG J OCT 1945. rgan; No. 36-355. tt—rp Ikmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE STICHTING. _DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM TELEFOON SS74. Generaal Christison uit zga ver trouwen in de Ned. regering, leneraal Christison heeft zijn ver- Uwen aitgesproken, dat d« Neder- jdse regering juist zoals zq zich Kt weten te bevrijden van het juk, pronder tg zelf gezucht heeft, zij i in staat zal zijn een verklaring af leggen, die een ieder voldoening zal en omtrent haar te volgen gedrags in Indonesië, reneraal Christison zei nog, dat hij uurlfjk slechts de Nederlands-lnd. [ering als wettig bestuur erkende en er tussen zijn staf en de autoritei- i van die regering volkomen samen- rking heerste. Van der Plas was niet gemachtigd. )e Nederlandse regering ondersteunt gene dele de maatregelen van den er C. H. van der Plas om dr. Soe- rno tot een bespreking over de toe- mstige politieke status van Indonesië te nodigen", aldus verklaarde min. gemann Maandagavond laat in Lon- n. inister Logemann zeide, dat van der onmiddellijk getelegrafèerd kon den om alle handelingen over deze stie te staken en in de vervolge niet dergelijke hesluiten te nemen zon- machtiging van de Nederlandse re- Ing." jgemann deelde mee, dat de Neder- Ise regering doende was Indonesische onalisten van Nederland naar Java te den. Deze zouden allen bereid zijn de Nederlanders "samen ïe werkén, lat zij de beloften van Koningin heimina vertrouwen en ook vertrou- hebben in de plannen van de rege- om Indonesië naar zelfbestuur te en Soekarno dreigt, zijn blad „Vrijheid" schrijft Soe- no, dat hij weigert te onderhandelen de Nederlanders en dreigt geweld gebruiken als zij de souvereiniteit en ifhankelijkheid van Indonesië bedrei- i. ..Wij volgen slechts een gedrags- i, namelijk de volledige erkenning te ■krijgen van de hele wereld inzake de tfhankelijkheid van Indonesië." De mening en de eisen van de Perhimpoenan Indonesia". n een persconferentie heeft de voor ter van de „Perhimpoenan Indonesia". heer Daroesman, het standpunt van ze vereniging ten aanzien van de ge- urtenissen in Indoesië uiteengezet. Hoewel de P. I. het in het alge neen niet met de politiek van Soe- tarno eens is. moet zij zich toch ach ter de vele Indonesiërs scharen, die feekarno volgen, omdat blijkt, dat hij het vertrouwen van het overgrote deel van de voor een vrjj Indonesië strijdende bevolking heeft, aldus de heer Daroesman. De stemming in Indonesië is thans iar men uit de berichten opmaakt "ilifit anti-Nederlands, niet anti-gealli- 1. De Perhimpoenan Indonesia heeft ir wensen in een drietal eisen neer- legd en deze ook ter kennis van min. 'gemann gebracht. ZU wenst: dat ten spoedigste onderhandelingen I worden geopend met de vertegenwoor digers van de Indonesische onafhan- i kelijke beweging. ik dat de ontschepingen in Indonesië en het vervoer naar Indonesië van Ne derlandse bezettingstroenen en wapens worden opgeschort totdat overeenstem- ming is bereikt tussen beide partijen, p- dat alle nodige stappen worden on dernomen teneinde mogelijk te maken, dat onmiddellijk een delegatie van de «•Perhimpoenan Indonesia" naar Indo nesië vertrekt om overleg te plegen w^t de Indonesische onafhankelijke beweging. De gebeurtenissen op Java. Een Nederlandse correspondent van de ..Times", bericht uit Batavia, dat: de onrust onder de bevolking voorna melijk te wijten is aan het feit, dat men er nimmer aan getwijfeld had, dat met hulp van de gehele Westerse wereld, waarmee men geallieerd was, de Neder landers de Japanse landingen op Java en Sumatra zouden kunnen voorkomen. Toen deze veronderstelling onjuist bleek was de schok hevig en het zal nu enige tijd kosten, alvorens het gevoel van veiligheid onder de Nederlandse vlag en het algemeen vertrouwen in de macht van de blanken zal zijn hersteld. Het Bijzonder Gerechtshof te '»-Gra- venhage heeft heden een aanvang ge maakt met de behandeling van de zaak Van Genechten, het tweede grote poli tieke proces, dat ons land sinds onheug lijke tijden meemaakt. De dagvaarding noemt als hem ten laste gelegde feiten: Zijn functie sedert September 1940 van Procureur-Generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage en later tevens bij het zgn. Vredegerechts hof. Doodstraf geelsi Evenals in de zaak Blokzijl eiste de procureur-fiscaal Mr. dc Zaayer, reeds tijdens de eerste zitting de doodstraf, met het verzoek, verdachte geen recht van cassatie te verlenen. De Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken is geëindigd zonder tot een overeenstemming te zijn gekomen. Het gisteravond uitgegeven communiqué omtrent de conferentie van de Ministers van Buitenlandse Zaken te Londen zegt slechts dat er 2 oorzaken zijn voor het afbreken van de conferentie: le. de principiële tegenstelling in politieke opvattingen tussen de Sowjet-Unie en de Westerse geallieerden inzake de kwesties betreffende Oost-Europa; 2e. de vastberaden bedoeling van de Sowjet-delegatie om het aantal mogendheden, dat zou deelnemen aan de bespreking over de vredesverdragen met de voormalige satellieten van Duitsland, te beperken. Dit leidde tot een conflict omtrent de te volgen procedure, welk conflict de onmiddellijke oorzaak werd van de mislnkking der besprekingen. Verklaring van Byrnes. Door' de Amerikaanse ambassade te Londen is gisteravond op gézag Van den Amerikaansen minister van buitenlandse zaken. James Byrnes. een verklaring uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd, dat op de eerste reeks van bijeenkom sten van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken, welke de bedoeling had het voorbereidende werk voor de bevestiging van de vrede voort te zetten verschillen von inzicht tot uiting kwamen, welke nog niet aan de dag waren getreden zo lang het behouden van de eenheid ir. de oorlogvoering een eerste vereiste was. Er was echter, aldus de verklaring, voor een aanzienlijk deel overeen stemming en de verschillen van in zicht, welke tot uiting kwamen, zijn in de geest van verzoening onder zocht. Er bestaat goede reden om aan te nemen, dat, met volhardend ge duld en begrip van alle partijen, een overeenstemming kan worden be reikt over de essentieele punten. Wij zijn vast besloten naar een dergelij- ken uitslag te streven. De wens der S. U.: Alleen The big ttiree. In deze verklaring wordt ook gesprie ken over het streven van de Sovjet-Unie bij de besprekingen over de vredesver dragen zelfs Frankrijk en China uit te sluiten, met welk streven Byrnes in geen geval wenste in te stemmen Hij wilde echter wel accoord gaan met een voorstel tot bijeenroeping van een vredesconferentie, waaraan de voornaam ste geïnteresseerde staten konden deel nemen Dit zouden dan betreffen de permanente leden van de Veiligheids raad. de Europese ^eden van de Ver een. Volkeren en die niet-Europese le den, die subsantiële militaire bijdragen hebben geleverd in de strijd tegen de Europese leden van het As-verband. De Sovjet-delegatie stelde zich op het standpunt, dat zij geen enkele toezegging ten aanzien van een der gelijke toekomstige vredesconferentie kon doen zonder persoonlijk overleg met haar regering. In deze omstan digheid bleef het werk van de Raad onbeslist. Persoonlijke botsingen tussen Molotov en Bevin. Inmiddels drukt de Amerikaanse pers haar ongenoegen uit over de persoon lijke botsingen, welke ter conferentie te Londen zouden zijn voorgevallen. Men beweert, dat op een van de zittingen Molotov er door Bevin van beschuldigd werd Hitleriaanse methodes toe te pas sen. Op deze beschuldiging kwam Molo tov direct overeind uit zijn stoel, ging naar de deur en verklaarde, dat hij het vertrek zou verlaten en van de confe rentie zou verdwijnen, indien Bevin niet onmiddellijk zijn beschuldiging introk. Bevin bood daarop zijn excuses aan. doch de wrok tengevolge van dit incident bleef nasmeulen gedurende de rest van de zitting van die dag, aldus schrijft het blad „P. M." Engelse persstemmen De hoofdschuld voor het mislukken der conferentie te Londen, wordt door vrijwel alle Engelse bladen aan Rus land gegeven. De Daily Mail (conser vatief) spreekt van verlies van ver trouwen in de Russische politieke eer lijkheid. De Daily Telegraph wijst er op. dat de laatste hoop van de Nazis geweest is, oneenigheid te zaaien tussen Rus land en de andere geallieerden. Het zou tragisch zijn, als deze hoop post- huum nog in vervulling zou gaan. Ook de Times beschuldigt Molotof, maar spreekt zijn vertrouwen nog wel uit in een exclusieve bespreking van de Big Th ree. In de Daily Herald (Labour) doet de „kleine man" een beroep op alle ge wone lieden ter wereld. De kleine man heeft in deze oorlog gestreden, vervuld van de idealen van het Atlan tische handvest en ziehier de resulta tenDeze eeuw, zegt hij. schijnt niet de eeuw der kleine luiden te zijn maar van nationalisme, wantrouwen, afgunst, vrees, bewapening, machtspolitiek en oorlog. Dat wij gevochten hebben voor beschaving en Legen dat souvereiniteits- begrip, dat schijnt een vergissing van ons te zijn geweest. Het Liberale blad News Chronicle schrijft philosophisch, dat Rusland, Enge'.and en Amerika het vroeg of Iaat toch met elkaar eens moetan worden. Het blad beoordeelt de mislukking als een onvermijdelijk beginstadium. Processen vragen onze aandacht. Te gen verschillende grote an ook kleinere landverraders is de doodstraf geëist. De strafzaak tegen de schuldigen van Ber gen— Belsen zou kolommen met de on- gëloofelijkste gruwelverhalen kunnen vullan. De in eigen omgeving bekende zaak Zwart laat weer andere aspecten van het dood-door-schuld zien. In al deze processen schijnbaar geheel verschillend komt één ding gelijk naar voren: de geringe waarde, die een mensenleven in de afgelopet| jaren bezat. Hoe kon het ook anders ia een tijd dat men met getolereerde, ja zelfs bewonderde methoden in e?n en kel ogenblik honderden en duizenden mensen elimineerde. Het onrustbarende verschijnsel doét zich echter voor. dat er wat als getole reerd. wat als door de omstandigheden geoorloofd kan worden beschouwd, zo langzamerhand voor nog slechts zéér weinigen vast staat. De doodstraf, vóór deze oorlog zeker in Nederland geen. punt van discussie meer, is vanzelf sprekend ingevoerd om landverraders hun gerechte" straf te doen onder* gaan. Is het nog een probleem voor dege* nen. die deze straf thans eisen om te zwijgen over hen die hem straks uit te voeren hebben hoe zij tegenover God of hun eigen geweten verantwoor den kunnen, mede den dood schuldig te zijn? Het proces Bergen—Belsen, één der vele dergelijken die nog gevoerd zul len moeten worden, geeft ons een kijk op de mentaliteit van wezens, die „mensen" weten, welke voor een nor maal. geestelijk gezond mens onbegrij pelijk is. Deze producten van sadisme, fanatisme en andere Ismen, die de mensenziel verwringen, kunnen niet met de tot voor kort gebruikelijke ju ridische maatstaven een straf—toege meten krijgen. Het is waarschijnlijk méér dan een toegeven aan de „na tuurlijke" volkswil, wanneer de aan dergelijke gruwelijke wreedheden schuldigen definitief uit de maatschap pij verwijderd worden. In een tijd, waarin landverraad ert concentratiekampen de dood en hoe! van duizenden burgers veroorzaak ten, waren er gelukkig moedigen, die de daaraan schuldigen vonnisten, op dat zij niet nog méér ellende zouden kannen veroorzaken. Juist zij leden het meest onder de tirannie hun volk opgelegd en waren, bereid hun eigen leven te geven. om dat van anderen te redden. Hun willen en hun daden thans te beoordelen zoals in het proces-Zwart dreigt te ge schieden volgens normale krijgstuch- telijke rechtspraak is geheel bezoden de werkelijkheid van de afgelopen ja^ ren. Den dood schuldig, -dat waren de landverraders en beulen. Het vonnis tegen hen zal straks op* nieuw ..den dood schuldig" luiden. Dan moeten er zijn, die dit vonnis als de helden uit de illegaliteit deden voltrekken. Als men beseft, dat men zo ia ee» kring'oop terecht komt. waaruit ean wereld, die beschaafd wil heten zich zo spoedig mogelijk vrij moet makeR. dan staan we pas aan het begin van do wederopbouw, nu niet in materiele, doch in geestelijke zin. van een we reld. waar'n het leven èn de do^d ge heiligd zullen zijn. E T C, De No'edijk weer d:cht Dinsdag, 27 September brak de op 2 Sept. gesloten Nolledijk bij Vlissingen bij hogen vloed en krachtigen noorden wind opnieuw door. Na een week van. zéér hard werken is het mogen geluk ken. het gat in den Nolledijk weer te dichten.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1