Stadsnieuws Het spel van de Graal Kinderen naar Zwitserland Distributie rijwielbanden Aanvulling tot f 100. nieuw geld Uitreiking nieuwe bonkaar! Herrijzend Denemarken Koninginnedagviering in Kopenhagi Mutatie bij M.G. Naar aanleiding van ons bericht van 24 Sept. j.1. over mutaties bij het M.G. schrijft de Prov. Mil. Commissaris, prof. dr M. Bokhorst, ons het volgende: Het Mil. Comm. Alkmaar is op 1 Sep tember opgeheven, waarna majoor Dek ker gedurende twee weken de afwikke ling van zaken heeft geleid, waarna hij In het burgerleven is teruggekeerd. Daar de Prov. Mil. Comm. te Amsterdam ech ter niet alle zaken persoonlijk kan af doen. is de kolonel b.d. H. Riem te Alk maar met ingang van 15 September aan gesteld tot verbindingsoficier van het M. G.. met de bevoegdheid om M. G- aangelegenheden in de kop van Noord- Holalnd zelfstandig af te doen. De Grote kerk kwam gisterenavond voor alle belangstellenden, plaatsen te kort toen als afsluiting van het Jeugd- appèl 1945, door de Vrijz. Chr. Jeugd gemeenschap „Het spel van de Graal" werd opgevoerd. De V. C. J. G. is waarschijnlijk de enige plaatselijke jeugdgemeenschap, die juist tijdens haar ondergrondse pe riode de hoogste bloei bereikte. Deze omstandigheid is ook wel de voorwaar de geweest voor de gave, doorleefde uit beelding van déze graalsage. De poging om het spel. als onderdeel van de kerk dienst, te doen herleven was zeker de belangrijkste gebeurtenis op spelge- bied in Alkmaar na de bevrijding. Veel was hierbij te loven, temeer waar het ging om het spel van 17 20-jarigen. Wel zouden wij echter aan willen dringen op een méér actuele verbeel ding van de Evangelische begrippen. Voor onze tijd staat de Graalburcht wel wat heel erg ver van de gewone wereld. Een knmerk van de kurust der Middeleeuwen ook van het lekenspel was, dat zij zich in woord »n uitbeel ding onmiddellijk aansloot bij de be kende en vertrouwde omgeving van al ledag. Niettemin vond deze dienst die door Da. Rappold geleid werd een zéér gespannen aandacht bij de toe schouwers. Daar door de bijzondere geldpositie de collecte de hoge onkosten niet dekte, verzoekt men ons het gironummer 212628 van den heer Marwitz. penningmeester der A.I.K.J. te vermelden. Ook 't kerkbe lijk kantoor neemt giften in ontvangst. The Alkmaar Dancing Soc. Everybody Bal-Masqué in 't Galden Vlies. Woensdagavond werd door de vereen. t.Everybody" een bal-masqué georgani seerd ten bate van Heusden. De medewerking aan deze avond ge schiedde geheel belangeloos door het dansorkest „De Dolonans" en de directie van 't 'Gulden Vlies". De entreeprijs bestond uit huishoudelijke voorwerpen. (Wij meenden dat a^e overtollige huis houdelijke artikelen reeds langs naar de getroffen gebieden waren verzonden. Red.). Heusden zal bij dit bal waarschijnlijk zeer wél gevaren zijn, want het Gulden Vlies was geheel gevuld met -danslus- tige paren in bonte Hledij, die zich uitstekend geamuseerd hebben. Hedenmorgen om 7 uur precies zijn 40 kinderen uit Alkmaar en omgeving per su'obus vertrokken naar Amsterdam. Ven Amsterdam gingen zij per trein r Utrecht, vanwaar zij onder Zwit- 8f" ^eleide naar het land van sneeuw e^ :is zullen vertrekken. Hollandse gr' ders gaan niet mee met het trans fer*. De kinderen zullen drie maanden in Zw' -er'and verblijven, welke' tijd v/sarsch 'nlijk voor een gedeelte in kempen cn voor éen gedeelte bij parti culieren doorgebracht zal worden. FEN GOEDKOPE RUIL. Zaterdagavond werd ten nadele van een inwoner dezer gemeente een leren jas gestolen. De dader is inmiddels aangehouden, waarbij bleek dat de jas i* Amsterdam reeds was geruild voor sigaretten. Uit trein gevallen Vanmorgen is een 13-jarig meisje ter hoogte van de Rozenstraat uit de trein gevallen. Zij bleek een scholiere uit Castricum te zijn. Met hoofdwonden *n een hersenschudding is zij opgenomen in het Centraal Ziekenhuis. Ondanks waarschuwingen van haar medepassagiers hihg zij aan de hefboom, die hierdoor losschoot. Tengevolge hier van viel het meisje uit de wagon. Schoorsteenbrandje Gisteravond werd de brandweer ge alarmeerd voor een schoorsteenbrandje bij bakker N. aan de Bierkade. Met be hulp van een schuimblusapparaat werd de brand snel geblust. SPEELGOEDINZAMELING. Op verzoek van den burgemeester is te Alkmaar een commissie gevormd om de kinderen van Heusden een St. Nico- laasfeest te bereiden. Het is de bedoe ling van deze actie, die gedurende de maand October zal plaats hebben, dat kinderen van hun eigen speelgoed iets, dat nog bruikbaar is of gemakkelijk ge repareerd kan worden, afstaan. Ook boe ken zijn welkom. De inzameling ge schiedt scboolsgewijze. Begin November worden de geschen ken naar een centrale opslagplaats ge bracht. waar ze door belangstellenden bezichtigd kunnen worden. De commissie hoopt, dat de ouders aan de uitvoering van dit plan hun volle medewerking zullen verlenen. DE EEN-LEUNING BRUG. Een militaire auto kwam gisteren in botsing met de Eenhoornbrug, waardoor een leuning werd vernield. BALDADIGHEID. Een aantal jongens van 12 en 13 jaar werd in de Spoorstraat aangehouden wegens baldadigheid. Na op het politie bureau ernstig te zijn onderhouden, werden de knapen aan de ouders terug gegeven. DE EEUWIGE FIETSEN. Uit een steeg aan het Ritsevoort werd gisteren een rijwiel gestolen. De politie heeft de zaak in onderzoek. HIJ HIELD VAN MUZIEK. Uit een café alhier werd een pick-up mef versterker gestolen. De dief. die de zaak volledig wilde hebben, nam ook nog 25 gramofoonplaten mee. Heer-Hugowaa rel. Verdriet en vreugde Er is bericht binnengekomen, dat de politieke gevangene H. Franzen te Vaihningen-Ens is overleden. Nu is dus ook het lot van hem beslist en moet hij naast C. Wagenaar en" K. Pluister genoemd worden, die na een lange lijdensweg tenslotte bezweken is. Bij de families van der Stoop en Ra demaker kwam daarentegen bericht binnen dat hun zoons, die beiden in Japanse krijgsgevangenschap drie jaar aan den Birma-spoorweg hadden ge werkt en „minder dan een hond werden behandeld", zoals het in een brief heet de ontberingen hadden doorstaan. ACTIE INZAKE EXCELSIOR. Naar we vernamen wordt door en kele leden van de Coöperatieve zuivel fabriek Excelsior actie gevoerd ten inde in een te houden algemene verga dering tot en liquidatiebesluit dezer fabriek te komen. St. Pancras. Verfraaiing gemeente Tijdens het brandstofloze tijdperk van deze winter moest de burgemeester een middel zoeken om zijn gemeentenaren van hout te voorzien, wilde hij voor komen, dat alle electrische palen en houten bruggen in rook vervlogen. De bomen aan de Bovenweg en aan de Twuyverweg waren de enigste uit komst, doch krachtens bevel van den ortskommandant mochten deze bomen niet gerooid, noch gesnoeid worden, al- le?n bij hoge uitzondering zieke bomen. Dit was dan ook de oorzaak dat bijna alle bomen in één nacht iepziek wer den en dus yan kruizen konden worden voorzien. Na een persoonlijk bezoek vtga den ortskommandant konden onmiddellijk al deze iepzieke bomen worden gerooid. Om nu de gemeente zijn oude luister weer te geven, heeft den burgemeester 300 esdoornbomen aangekocht. BENOEMINGEN. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand is benoemd C. K. Kroonenburg, ambtenaar ter secretarie, alhier. Tot ambtenaresse bij den distributie- dienst te Langedijk mej. J. Zeeman, alhier. Tot leerling-ambtenaar op de secre tarie te Koedijk de heer P. Kok, alhier. HET KIESCOLLEGE. De namen van personen, die de nood- gemeenteraad zullen kiezen zijn: C. Duif Sz., P. de Kraker, C. Boon, C. Duif Jbz., Th. Post, B. den Hartigh, Jb. Slijker, P. Grom Jbz., K. Kooy, G. Leegwater, E. J. de Vries, J. Kloos terboer, A. Volkers, J. Jonker, J. Bruin, A. Stammes, Jb. Mulder, C. de Pee, Jb. de Vries, Jb. Groen Jnz. en C. Zeeman. Heiloo. SAMENSTELLING TIJD. GEMEENTERAAD. Na gehouden onderling overleg is door de verschillende groepen leden van het kiescollege besloten een lijst van 13 candidaten voor de Nood-ge meenteraad aan den burgemeester aan te bieden. Aangenomen mag worden dat deze candidaten zullen worden be noemd. De raad zal dus in dit geval bestaan uit: R. K.: J. Bolten, M. van Engelen, P. Kraakman, J. Robert, Ir. Th. Arts. C. H. -en A. R.: P. Homburg. S. D. A. P.: H. Keesman en J. Roggeveen. Liberalen: J. Dekker. Vrijzinnig-de mocraten: A. Olivier, J. Rus, L. J. Hop man. C. P. N.: („De Waarheid"): P. van Bronkhorst. Stompetoren. OOGSTFEEST IN DE SCHERMER. De oogstfeestdag te Stompetoren zal beginnen met dankdiensten in de r.k. kerk om 8 uur en in de herv. kerk en het evangelisatiegebouw om 9 uur. De directeur van het rijksbureau voor rubber maakt aan grossiers en kleinhan delaren in rijwielbanden bekend, dat, in verband met de derde distributie van rijwielbanden doqr de distributiediensten aan daarvoor in aanmerking kom« verbruikers rijwielbandenbonnen zy worden uitgereikt van 1 tot en me October. In aansluiting hieraan zijn grossiers resp. kleinhandelaren vastgesteld, binnen welke zij de onti gen bonnen moeten inleveren en wel volgt: 1. Inlevering bonnen door verbrui bij kleinhandelaren uiterlijk 22 October; 2. Inlevering bonnen door kleinha laar bij grossier uiterlijk tot en 25 October; 3. Verzending van bonnen door gros rechtstreeks aan de bandenfabrii uiterlijk op 26 October. Den grossiers, resp. kleinhandel wordt er met nadruk op gewezen, zij de opgegeven data strikt in dienen te nemen, aangezien anders gevaar bestaat, dat de bonnen hun digheid zullen verliezen, waarvan verbruikers de dupe zouden worden verband met een kleine wijziging ti distributie-methode is het noodzake dat de kleinhandelaren de bonnen spoedig mogelijk naar mate zij bij worden ingeleverd, bij de gros inleveren -en niet wachten tot de ete dag. Ook zij, die minder dan f 100 op geldka&rt volmacht* of quitantie hë ingeleverd en die geen tegoed van i geren datum bij het door hea of hun bedrijf gekozen inleverkantoor ben, zullen voor de uitbetaling contanten in nieuw geld aanvulling f 100 kunnen krijgen. Betrokkenen moeten zich ter veri ging hiervan in het tijdvak van 8 en met 13 October vervoegen bij instelling, b.v. de postcheque- en g dienst, waar men nog een tegoci vroegere datum heeft. Ook voor groenten, fruit, vi leder en textiel. Het Centraal Distributiekantoor d mede, dat de plaatselijke distributiedi sten in het tijdvak van 8 tot en met October a.s. nieuwe bonkaarten v voedingsmiddelen K 512, groente-, ft en vischkaarten 512 en leder- en text kaarten va 1510 zullen, uitreiken. Druk: Dagblad v. Noord-Holland 1 (Van onzen specialen verslaggever). „Na gedane arbeid, is het goed rus ten". De wijze les van dit spreekwoord opvolgend, vertoef ik reeds anderhal ve week in Kopenhagen. Weliswaar is de arbeid, die ik verricht heb, mini maal, maar toch is rust na een ver moeiende reis met 600 kinderen een weldadige gewaarwording. Ik heb nu tijd genoeg om Kopenha gen eens wat nader te bekijken en het eerste dat mij opvalt zijn de weelderige étalages, die herinneringen van vóór de oorlog opwekken. Koekjes, gebak, vlees, vis, boter, vet en eieren en nog veel meer heerlijks liggen daar achter de brede winkelramen uitgestald. Decoratie? Neen volkomen echt! De oorlog schijnt hier volkomen langs gegaan te zijn, maar als men dan ech ter het Shellgebouw ziet, of beter ge zegd: de puinhoop die eens het Shell gebouw was, komt men al spoedig tot andere gedachten. Dit gebouw, waar eens de S.D. zetelde, is door de R.A.F. even grondig, zo niet grondiger aan gepakt dan het Amsterdamse hoofd kwartier in de Euterpestraat: Het is finaal plat! Wat „Holland R^adpen^ doet. Evenals in andere Europese landen heeft zich ook in Denemarken een co mité gevormd, dat zich ten doel stelt, daadwerkelijke hulp aan Nederland te verlenen. Men doet dit door tentoon stellingen van Hollandse schilders te In dit derde en laatste deel zijn reportage vertelt onze medewe ker, die door het kinderuitzendinf comité in de gelegenheid werd g steld een reis naar Denemarken m< te maken, iets over Kopenhagen de Koninginnedag-viering, die daar meemaakte. houden en door Holandse avonden organiseren. Maar de viering van de 31e Aug tus van dit jaar vormde toch wel hoogtepunt in de „Holland Hjaelp actie. Heel Kopenhagen was in feestt* ons rood-wit-blauw wapperde naast Deense „Dannebrog" en ieder dr trots de Hollandse nationale kleu op de borst. Ondertussen werd de hele dag ijverig gecollecteerd en in! zameld me een werkelijk fantasti resultaat! Enorme hoeveelheden levensmiddel gereedschappen, huishoudelijke vtf werpen, kledingstukken en dan 200.000 kronen aan geld; ziedaar opbrengst van èen „Holland Hjaelpt actie van één dag. Zo werd daar in de vreemde, K ninginnedag gevierd, op een voor onvergetelijke wijze. Het is dan zeker op zijn plaats hier namens Nederlanders Denemarken harte'1 dank te zeggen: Danske, Mauge T*

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2