Jappen helpen de Britse bezettingstroepen De gebeurtenissen op Java Het vleesrantsoen Onverwacht bezoek van H.M. aan R'dam Ook het vliegveld Soerabaja in handen der nationalisten Pro of contra ZATERDAG 6 OCTOBER 1943 5e Jaargaas No. 39-358 Hornaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. .DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTEKDAM 2» TELEFOON 2271. lag H. ïB Radiotoespraak van Minister Logeman Gisteravond sprak Minister Logeman in het praatje ..Op de brug" over de gebeurtenissen op Java. Hij zeide daarbij, dat het in deze dagen moeilik is te spreken over wat in Indonesië gebeurt. Wel bitter ervaren wij, aldus de minister, onze tijdelijke machteloos heid. die ons belet heeft aan de vitale belangen van dit rijksdeel uit eigen kracht die tijdige bescherming te schenken, die zjj tegen het ondermij nend gestook en gewroet van Japan behoefde. IUI De dodenlijst zal een lange zijn. De minister uitte zijn spijt, dat hij door de gebeurtenissen niet in staat was LUI zijn belofte voor een snelle familiebe richtgeving te zullen zorgen, na te komen. Hij wilde niet verhelen, dat de dodenlijst zal blijken een zeer lange te zijn. Een reuzentaak. fndië staat voor een reuzentaak. Maar ik vond in Brisbane een Indische rege ring. die weet wat zij wil, die haar plannen gereed heeft. Ik vond er een groep werkers, hoog en laag, die de tanden op elkaar zet en die de reuzen taak zal aanpakken. Bitterheid, ik vind steeds geen an dere term. bevangt me, als ik bedenk, hoe het dringend nodige herstelwerk week na week blijft liggen tengevolge van het uitblijven ener effectieve ge- zagsovername en herstel van het wettig gezag. In afwachting daarvan stelt het geal lieerd opperbevel de Japanners ver antwoordelijk voor rust en orde, maar onder hun hoede ontwikkelt zich een ongebreidelde haatcampagne, geleid door lieden, die men toelaat zich rege ring te noemen, al erkent men haar niet. Het hoofd koel. Laten we nochtans het hoofd koel houden. De Britse regering Is voor onze aanhoudende en klemmende vertogen niet ongevoelig gebleken. Wjj hebben haar ondubbelzinnig doen weten, dat onderhandelen met de z.g. Soekarno- regering voor ons uitgesloten is en w(j instrueerden de Indische regering dien overeenkomstig. Hetgeen geschiedt en geschied is. Onze luitenant G.G. en onze bevel hebber zijn thans te Batavia en ik verwacht, dat nu spoedig een eind zal kdmen aan de verwarde berichtgeving, die tot dusverre de regering weinig wijzer maakte dan het publiek. Extra scheepsruimte is toegestaan, waarmede wij troepen naar Indië kun nen verschepen, alsmede versterking van onze bestuursmiddelen. Laat men dat goed begrijpen. De voor nemens met Indië en het Koninkrijk zijn duidelijk uiteangezet. Het stuit te gen de borst, telkens te moeten her halen. dat de kroon haar woord ge sproken heeft en deze regering zich op dat woord als program heeft vastge legd. Men vraagt om beloften en vergeet, dat er reeds daden zijn er Is b.v. een doorslaande Indonesische meerder heid ia de Volksraad, er k een Indone sisch resident en meerdere andere In donesische bestuursambtenaren. Men vergeeft, dat meerdere daden In de Ijjn van heg vaststaand regeringsbeleid zouden kunnen volgen, indien wjj tijd en krachten niet moesten wijden aan het incident-Soekarno. Soekarno geen Mussert. Men waarschuwt, dat het geval Soe karno niet gelijk te stellen is met het geval-Mussert. Inderdaad, de regering neeft begrip voor het feit, dat Indone sisch nationalisme wegens het koloniale verleden in een ander psychologische situatie verkeert dan het Nederlandse. Maar al het water van de zee wast niet af, dat een wettige regering, die haar plicht voor 's lands ontwikkeling, stof felijk, geestelijk en staatkundig, deed en doet, ver beneden haar verantwoorde lijkheid zou blijven, indien zij zich in liet met hen, die in beginselloos oppor tunisme juist dat alles lieten verkrach ten, wier vrijheidsbegeerte zonder ver antwoordelijkheidsbesef bleek. De regering heeft er aanspraak op, dat men haar steunt en niet afvalt, waar zij haar rechte weg gaat. Het uitgemer gelde Indonesië heeft recht op de toe gezegde staatkundige vernieuwing als verhoging van zijn volkskracht. De re gering vervolgt hare weg. YOSHIDA EERSTE MINISTER VAN JAPAN. Sjigeroe Yosjida, minister van bui tenlandse zaken in het afgetreden ka binet van prins Jigasjikoeni, is thans eerste minister van Japan geworden. H«t wereldcongres van vakverenigingen De secretaris-generaal van de C. G. T., Louis Saillant, is met algemene stemmen gekozen tot secr.-gen. van den Wereldbond van vakverenigingen. Hij verklaarde, dat zijn eerste taak zou zijn alles te doen wat mogelijk is om de Amerikaanse „Federation of iabour" te doen toetreden tot den nieu wen wereldbond. ALGEMENE STAKING DER JODEN IN PALESTINA. In het Joodse gedeelte van Palesti na zal op 8 October a.s. een algemene staking worden georganiseerd van I uur namiddag tot 7 uur 's avonds als protest tegen het Britse witboek over de Palestijnse kwesie en tegen de eventuele handhaving van dit wit boek. Tijdens de stakingstijd zullen grote volksbijeenkomsten worden ge houden. In een gesprek dat een onzer redacteuren met Z. Exc. minister Mansholt mocht hebben. ver klaarde deze da( hö te Groningen gesproken had over een verhoging van hei vleesrantsoen tot 100 GRAM. Een tijdstip hiervoor is nog niet aan te geven. Zéér bin nenkort hoopt men het rantsoen tot 300 gr. te kunnen verhogen. Deze verbetering Is voornamelijk te danken aan de invoer van bevroren vlees uit Amerika, waar de vleesposi tie gunstig is. Overigens is het nog zéér moeilijk een juist overzicht te krijgen van de wereldvoorraden. Voorspellingen over de toekomstige distributie van voedsel zijn daarom practisch niet mogelijk. De voedselpositie in het V. O. blijkt chter zéér slecht te zijn en dit zal on getwijfeld van invloed op de aanvoer aar Europa zijn. Hoe kom ik aan f 100.—? De Directeur-Generaal der P.T.T. maakt bekend, dat degenen, die pa piergeld ten bedrage van minder dan 100 hebben ingeleverd bij een andere instelling dan bij de pest, maar die niettemin de aan genoemd bedrag ontbrekende som wensen te ontvangen door terug betaling op hun spaarbankboekje of door middel van een cheque op hun postrekening, in het tijdvak van 8 t.ra. 13 October a.s. eerst naar het postkantoor moeten gaan. Gisteren heeft H.M. de Koningin een geheel onverwacht tweede bezoek aan Rotterdam gebracht. Per bulletin en via de radiowagen van de politie werd het nieuws in de ochtend door de stad verspreid. De koningin maakte een boottocht door de havens. De bevolking begroet te haar enthousiast. De toestanden nog steeds chaotisch Aangezien de geallieerde bezettings roepen momenteel nog niet sterk ge noeg zijn om gebieden buiten Batavia te bezetten, moeten zelfs in Batavia de Spanners nog de Seaforts Highlanders net patrouillediensten helpen. De Ja- ranse bevelhebbers voldoen zo opper vlakkig beschouwd nog heel onderdanig aan de hun verstrekte orders maar het komt meermalen voor in Soerabaja, dat de Japanners zich In de bergen terug trokken en de Indonesiërs volkomen hun gang laten gaan. Tevens is komen vast te staan dat de Japanners herhaal delijk vrijwillig hun wapens aan Indo nesiërs overgeven, dan wel oogluikend toelaten, dat de bevolking zich van wapens meester maakt. Intussen staat vast dat de Indonesiërs meestal op doeltreffende wijze het grootste deel der openbare diensten verrichten en ook dat z|j voor een vlotte afwikkeling daarvan zorgdragen. Dit betekent nog niet, ook al hebben zii de roodwitte vlag uitgestoken, dat zij allen volgelingen van Soekarno zijn. Het vliegveld Soerabaja. Volgens berichten, die op hat vlieg veld van Batavia ontvangen werden,, is het vliegveld van Soerabaja onder con trole van de nationalisten gekomen. Een Japans, een Brits en een Nederlands vliegtuig stegen op, toen een grote menigte vlaggen zwaaiend en met bam boestokken gewapend het veld opkwam. Verklaring van Mountbatten te verwachten. De correspondent van de Daily Mail te Singapore verwacht, dat Admiraal Mountbatten tegen het einde van deze week de politiek zal uitstippelen, die de geallieerden ten aanzien van Soekarno denken te volgen. De wijze, waarop Soekarno in de ge legenheid is gesteld zijn plannen ten uitvoer te brengen heeft bij de Neder landers zodanige verdenkingen gewekt, aldus de correspondent, dat slechts een directe verklaring van Mountbatten de oplossing kan brengen. Arrestaties stakende Indonesiërs. Volgens instructies van de Australische regering zullen in Australië massa- errestaties worden verricht van Indone- s sche zeelieden, die weigeren uit te varen. Het besluit tot het uitvoeren der arrestaties werd genomen na een be spreking van Nederlandse autoriteiten met den Australischen minister voor immigratie. Schreven wij vorige keer over de veranderde mentaliteit van het Neder landse volk tengevolge van de oorlogs omstandigheden ten opzichte van de doodstraf, thans vraagt de veranderde houding ten opzichte van gebiedsuit breiding onze aandacht. Vroeger zou men in ons land vrijwel eenstemmig zijn afkeuring hebben geuit over ieder, die meende dat ons land een stuk grond van een andere natie tot zioh moest trekken. Thans wordt deze vorm van imperialisme door velen gepropa geerd en is de stem der contra's al hebben ook zij thans een comité ge vormd in dit opzicht die eens roe pende in de woestijn. De pro-annexionisten, of zij nu meer of minder gebiedsuitbreiding wensen uit militaire of uit economische over wegingen, zij allen hebben ter staving van hun standpunt vele „bewijzen" be schikbaar en ook aan cijfermateriaal ontbreekt het hen meestal niet. Echter ook de contra's beschikken over overtuigend cijfermateriaal. Dit bleek uit een artikel in „De Vlam" van 29 Sept. j.l., waarin bewezen werd, hoe evt. annexatie en daarmee gepaard gaande afbraak van de industriële ca paciteit in Midden-Europa, een ramp voor onze havens Rotterdam en Am sterdam zou betekenen. Wij zullen niets pogen te bewijzen, de meeste pro-argum?nten bevatten o.i. wij durven schrijven voor een groot deel gecamoufleerde hebzucht. Bovandien, we zijn vast overtuigd, dat hoe uiteindelijk de beslissing zal vallen, deze zeker niet alleen van dé eigen wil van het Nederlandse volk, doch mede van dia der Big Three of Five an hun belangen zal af hangen. Slechts één en het sterkste argument der pro's willen wij bestrijd an, nl. dat een Duitsland dat niet in zijn groncb- gebied en industriële mogelijkheden gekortwiekt wordt, ean bron van on rust blijft in Europa en de wereld. ,Wij vragen deze overtuigden: Weet ge dan niet, dat een volk dat in de twin tigste eeuw in zijn nationale bestaan wordt aangetast, 'krachten zal verzame len, deze daad ongedaan te maken? Weet ge niet, dat er bij een verdeling van een erfenis, a 11 ij d ontevredenen blijven, die elkaar voor eeuwig haten en elkaar waar zij kunnen afbreuk zul len doen en dat dit dan de situatie wordt, waarin de overwinnende volken, van Europa, die juist samen moeten werken om de vrede te winnen, evt. door de annexatie komen te verkeren? Maar bovenal; Weet ge niet, dat het zedelijke argument het in de wereld uiteindelijk altijd zal winnen, wie had anders de moed gevonden in de strijd tegen het nat.-soc. te volharden? Dit zedelijke argument, dit zedelijk: streven moet zijn: in de wereld tot betere vormen van samen-leven te ko^ men. Wie dat wil bereiken, moet daar^- naar leven en argumenteren, dat be^ tekent ook: een geheel andere stel- lingname tegenover het annexatie^ vraagstuk. En bovendien: zouden wij niet op eigen krachten ons land kun nen herstellen en opbouwen? Als allen eendrachtig willen, is hier zeker een weg. E. T. C. Luistert morpen Indien er nog familieleden van U in Duitsland vertoeven. De afdeling Pers en Publiciteit van de dienst der repatrieering deelt mede, dat luit.-kol. S. C. F. Maas, wnd. hoofd van de dienst dor repatrieering. Zondag 7 October a.s. om 6 en 11 uur des morgens over de zender Hilver sum aan de familieleden van hen. die momenteel nog in Duitsland vertoe ven, belangrijke mededelingen z?i doen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1