WIJ VIERDEN WEER 8 OCTOBER De betekenis van Alkmaars Ontzet HULDIGING BIJ VICTORIEBEELD Hef vuurwerk kZONNEKMÜN. DINSDAG 9 OCTOBER 1945 3e Jaargang No. 40-359 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITOA.VE, STICHTING. „DE VRIJE ALKMAARDER* ACHTERDAM 24 TELEFOON 2274. Nadat Haarlem op 12 Juli 1573 was gevallen stond de zaak der opstande lingen in het Noorderkwartier er be denkelijk voor. Men was hier nu ge heel afgesneden van het overige Hol land. Amsterdam was Spaans gebleven. Van daaruit werd een onderneming beraamd om de Zuiderzee schoon te vegen en aldus de vaart voor han delsschepen vrij te maken. Vanuit Haarlem trok reeds op 16 Juli een deel van het Spaanse leger op naar Alkmaar ter voorbereiding van een expeditie, welke het gehele Noorder kwartier tot onderwerping dwingen zou. Alkmaar kwam nog diezelfde dag voor een belangrijke beslissing. Het de Spanjaarden vijandiggezinde deel der burgerij kreeg de overhand en tien vendels geuzentroepen, die reeds lang nabij de stad gelegerd waren, werden binnen gelaten. Deze beslissende zet had tot onmid dellijk gevolg, dat de Spanjaarden voorlopig weer naar Haarlem terug trokken. Eerst op 20 Augustus rukten Noir- carmes en Romero opnieuw op en le gerden zich met hun troepen onder Bergen en Heiloo. Don Frederiks le- gei kwam een dag later aan. Hij zelf reisde per rijtuig, geplaagd afg hij werd door koorts en jicht. Zijn troe pen nestelden zich aan de Noord- en Oostzijde der stad en voltooiden al dus de insluiting. Eerst poogden de Spanjaarden de Alkmaarders te bewegen zich over te geven. Zij bedienden zich daartoe van een zekeren Steinbach, bevelhebber van Duitse huurtroepen, die tijdens het beleg van Haarlem aan de zijde der Prinsgezinden had gestreden! Vergezeld van een tamboer begaf Steinbach zich tot onder de wallen om met de Alkmaarders overleg te plegen. Hij werd echter allesbehalve vriendelijk ontvangen. Men schold hem uit voor verrader en schoot op hem, zodat hij zich ijlings uit de voe ten moest maken. Hoewel de stad door een kleine macht verdedigd werd. terwijl de vestingwerken onvoltooid waren, liep het met de belegering allerminst vlot. De batterijen der Spanjaarden konden niet dicht genoeg bij de wal len gebracht worden. De grond rond om de stad was moerassig en nat, de grachten waren zeer breed. Eerst op 18 September kwam het tot ©en gro te aanval, gericht tegen Noord- en Oostzijde der stad. Bij de Friesepoort, waarvan het puin tengevolge van de beschieting voor een deel in de gracht gevallen was, werd herhaald vergeefs gepoogd over de gracht te komen; eerst met een brug, welke vol gens Mendoca (een Spaans bevelheb ber en Kroniekschrijver) op barken dreef, toen met een op tonnen. De belegerden wisten deze bruggen ech ter telkens te vernielen. Wel kwa men er Spanjaarden op de wallen, doch te weinig om enig succes te kunnen boeken. Het ergste was nu voor de Alk maarders doorstaan. De organisatie aan Spaanse zijde toonde veel gebre ken; de aanvoer van allerlei krijgs- b?nodigdheden ging zeer gebrekkig. Vrees voor inundatie dreef mede de bevelhebbers tot hun besluit om te rug te trekken Op 8 October kwam dit tot uitvoering, op 10 October. zegt Mendoca, waren alle kwartieren ..ge abandonneerd". Veertien dagen later schrijft Alva aan koning Philips, dat1 Het weer werkte mee De dreigende wolken die in de morgen boven onze stad hingen gereed om zich van hun last te ont doen dreven gelukkig over, en zo kon deze eerste 8e October na de bevrijding beginnen zonder de tradi tionele regenbui. Het begin: De Reveille. Zoals ook vroeger de gewoonte was, werd begonnen met de Reveille, uitge voerd door een kinderkoor onder lei ding van Corn. Jonker en met muzi kale opluistering van „Soli Deo Gloria". Op de Steenenbrug zongen de kin deren eerst het „Alkmaarse Volks lied Van Alkmaar de Victorie", en het Reveilie-lied. waarna de stoet naar het huis van den burgemeester trok om daar de aubade te brengen, die ieder jaar een vast onderdeel van het pro gramma uitmaakt. Inmiddels was het in de binnenstad al een feestelijke drukte geworden, overal hingen vlaggen uit de huizen en de onontbeerlijke venters met speldjes en vlaggetjes liepen reed3 in de Lange- straat. Voor het Stadhuis verzamelde zich tegen 10 uur een grote menigte om de koraalmuziek te beluisteren, die door het muziekgezelschap „Soli Deo Gloria" van het bordes van het Ge meentehuis werd uitgevoerd. Naar het Victorie-beeld. Onder de vrolijke klanken van het carillon der oude Waagtoren, bespeeld door den beiaardier W. J. Crefeld, be gaven zich de veie genodigden naar het Victorie-beeld, waar de minister van Openbare Werken en Wederop bouw, dr. ir. J. A. Ringers, de her denkingsrede uitsprak. Elders in ons blad vindt men een verslag van deze rede. Nadat de minister zijn toespraak had beëindigd, werd de traditioneele krans aan het beeld gehangen. Voor het eerst na 5 jaar is „Vic" zoals het symbool van Aikmaar's bevrijding in de volksmond zeer oneerbiedig wordt be titeld weer in haar oude glorie her steld. Ook het kinderkoor, onder leiding van den heer Jonker, was weer aan wezig en zong voor de rede van minister Ringers enige liederen, ter wijl na de kran3 aanhechting „Soli" het Alkmaarse en het Nederlandse Volkslied speelde. Minister Ringers spreekt herdenkingsrede uit Talrijke genodigden, onder wie wjj enige belangrijke militaire en burger lijke autoriteiten opmerkten, woonden de jaarlijkse herdenkingsplechtigheid bij het Victorie-beeld symbool van Alkmaars bestaan als vrije stad bij. Vroeger en nu. De Minister'van Openbare Werken en Wederopbouw, onder wiens gehoor zich o m. de Commissaris der Koningin in dë provincie Noord-Holland, Baron H. M. de Vos van Steenwijk, Overste P. Klaassen, de bui^emeester van Alkmaar, Jhr. Mr. F. H. v. Kinschot, Baron Ko lonel A. M. van Tuyll van'Serooskerken, Kolonel H. Riem en Overste Prof. Dr. M. Bokhorst bevonden, hield als oud- Alkmaarder, de herdenkingsrede. Zijne Excellentie sprak zijn blijdschap uit over het feit dat, na jaren van on derdrukking en knechtschap, waarin het Nederlandse volk door diepe dalen en moerassen van ellende zijn weg heeft moeten vinden, deze omvangrijke her denking van Aikmaar's ontzet in 1573, weer plaats mocht hebben. Spr. vergeleek vervolgens de jaren die achter ons liggen, met de tijd waarin de Spaanse overweldigers ons land over stroomden en de krijgsknechten van Alva trachtten ook in Alkmaar door te dringen. Uit de kroniek van den geschiedschrij ver Hofdijk gaf de minister een uitvoe rig overzicht van de belegering en het ontzet van onze stad. van een tweede stormaanval op Alk maar was afgezien. Vele officieren waren gewond, de gezindheid der soldaten liet veel te wensen over, he vige regens overstroomden de kam pementen en zetten de artillerie on der water. Er was gebrek aan geld. Er dreigde muiterij. Op 11 October werd Bossu op de Zuiderzee versla gen en de plannen der Amsterdam mers vielen in duigen. Het Noorderkwartier was behouden voor de nationale zaak. Het was en bleef d'e bakermat van de opstandige beweging tegen Spanje. Hier werd door Alkmaars ontzet mede een grondslag gelegd voor onze algehele bevrijding. Th. WORTEL. Eensgezindheid in nood. Toen werd Alkmaar gered door eens gezindheid in nood en diezelfde eensge zindheid moet ook nu in de komende ia- ren helpen ons land weer op te bou wen. Toen de Duitsers kwamen waren zy jaloers op onze welvaart en volks opvoeding. De schade is aanzienlijk groter dan ons volksvermogen en deze schade moet her steld, fabrieken en bedrijven dienen weer voorzien t© worden van «aventaris, grondstoffen en bedrijf kapitaal. Hiertoe zal het nodig zijn dat wij zelf de han den ineenslaan. Van Duitsland valt niets te halen! Annexatie? Het annexatieprobleem zal met de uiterste voorzichtigheid behandeld moe ten worden. De voordelen zijn niet zo erg groot. Bij annexatie zijn veel men sen en maohineriën nodig, terwijl ook de exploitatiekosten enorm hoog zijn. Men kan hier niet te hoog gespannen verwachtingen koesteren. Het zal voor al van de Nederlanders zelf afhangen of ons land weer in zijn oude glorie zal herrijzen. Indonesië. Sprekende over Indonesië, zeide de minister dat daar door ons een grote opvoedende arbeid was verricht. De tqden van onderdrukking van den in lander waren reeds lang voorbij. Wij hebben door onze kolonisatiearbeid rechten gekregen in Indië, die ons niet ontnomen kunnen worden. Land en rijksgenoten mogen in dit opzicht geen dingen beweren, die niet waar zijn en andere naties zouden er goed aan doen eerste de hand in eiged boe zem te steken! Wat ons eigen land betreft, zal weder opbouw niet zonder meer mogelijk zijn met uitschakeling van buitenlandse hulp. Nederland heeft credieten nodig, en wij moeten ons deze eredietwaardigheid verschaffen door hard mede te werken. Wij moeten weer kunnen exporteren! Alleen op deze wijze kunnen wij in de wereldhandel een rol spelen. Wanneer er van hoog tot laag en door jong en oud meegeholpen wordt, zal het mogelijk zijn dat Nederland binnen tien jaar zoveel van zijn schade hersteld heeft, dat ieder weer in een eigen woning kan leven, nieuwe hoerderijen en fabrieken ge bouwd zullen zijn en de industrie weer op volle toeren is. Door volharding zal Nederland ijjn doel bereiken! ARTISTEN De 3 Octoberfeesten bewezen dat ons volk nog fantasie heeft, hoezeer wij ook geneigd waren het tegendeel te geloven, nu allengs het nieuwe weer door het oude vervangen dreigt te worden. Of is er geen fantasie voor nodig om je brood te verdienen met knopen in je lichaam te leggen, pijlen in je rug op te vangen, je met veel moeite te laten vastsnoeren om je daarna met nog meer moeite weer los te wringen. En welk een fantast moet de man zijn die onmiddellijk na de zeeploze oorlogsjaren, Nederlan ders twee kwartjes laat betalen om twee minuten naar een paar vlooien te kijken! Ik mag deze mensen wel en ik vind dat sommige andere mensea veel nuttiger op de kermis vuur zouden kunnen eten dan hun vingers te branden aan allerlei zaken die ze niet begrijpen. Ceebee. De Jeugdoptocht De jeugdoptocht stelde nogal teleur. Er waren verschillende aardige groepjes die de harten van het vrouwelijk pu bliek stalen, er waren enkele keurig verzorgde wagens (vooral Luilekkerland viel opmaar het geheel was te on- volWdig en te klein van opzet. Merkwaardig was dan ook wel dat de organisatoren niets afwisten van het bestaan van een Alkmaarse Jeugdfede- e ratie. in dit geval de aangewezen in-, stantie om overleg mee te plegen. Hoewel hier nog tijdig op gewezen was, gaf het comité er de voorkeur aan op het laatste ogenblik een groep wa gens vaa hét Schermer oogstfeest er bij te halen. Hierdoor werd de op tocht enigszins gered, maar verloor zt| tevens het karakter van jeugdoptocht. Na afloop gaven de Schermer boeren en boerinnen een volksdansdemonstratie op het Hofplein. Hierbij viel het eens te meer. op. dat de volksdans zeker niet minder plezier schenkt dan dq moderne dans, heel veel sierlijker is ey en als gemeenschapsuiting er verre boven te verkiezen is. Des avonds te circa negen uur wer4 er aan de Noorderkade een groot vuur werk ontstoken, verzorgd door de Leid-s se fabriek Kat. Via enige kannonade$ en vuurpijlen, die met oorverdoven4 lawaai het publiek eerst wat beang stigden, kwamen de hoofdschotelseen electrisch zonnenfront en een groot brillant/carré, een pyrotechnische tele-: graaf en een waterval. De Noorderkade stond af en toe in lichterlaaie, de Rin- gersfabriek brandde in fantastische» kleuren, de vele kano'3 en motorboten dreven als reusachtige vuurvlekken op een glimimjend watervlak. De indruk was geweldig, het eerst bange publiek geraakte in extase, wat, gezien de klei ne boten met de vele mensen, af en toe een gevaarlijk karakter begon aan te nemen. Edoch, het Bengaals vuur zorg de voor een kalmerende afleiding, te midden van al deze hemel-verlichtende sterren en pijlen. Het festijn was echter van korte duur, want reeds om kwart voor tien (was al het kruit verschoten. Niet ech ter van de Postfanfare, die na afloop welgemoed een laatste rondgang maak te. Matige, later aan de kust tijaeujfc krachtige wind tussen zuidwest en zuid^ Heldere nacht, plaatselijk ochtend-* mist, overdag toenemende bewolking; nog geen regen van beteeken is, zelfd# temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1