Nederlandse soldaten in Batavia Tweede Kamer bijeen De Nederlandse Bank Nationalisatie in voorbereiding Met Kerstmis de Wieringermeer droog Nieuwe Griekse regering Oogst van Raad van Vijf WOENSDAG 19 OCTOBER 1915 i Jaargang: No. 41-369 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. «DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM t» TELEFOON ÜÏ74. 1. Interpellatie over Indonesië afgewezen. Gistermiddag kwam de tijdelijke Tweede Kamer weer bijeen onder lei ding van mr. J. R. H. van Schaik. j In deze zitting kwam aan de orde het twerp, houdende regelen omtrent de voorlopige Staten-Generaal. De heer De Wilde (A.R.) verzoekt de regering te mogen interpelleren over de ernstige toestand, welke zich in Indo nesië heeft ontwikkeld. De voorzitter verwijst naar het be- ei treffende Koninklijk Besluit, volgens hetwelk deze Kamer geen andere on derwerpen kan behandelen dan dat, waarvoor zij is bijeengeroepen. Hoezeer spr. een en ander betreurde, vond hij toch geen vrijheid het K. B. te door breken. De heer De Wilde zag hierna van het woord af onder protest. Hij betwistte de regering het recht, aan de Kamer de gelegenheid te ontnemen, dergelijke onderwerpen te behandelen. Ook de heer Schouten (A.R.) maakte bezwaar tegen het feit, dat de Staten- Generaal niet mogen spreken, noch na de bevrijding van Indonesië, noch over het beleid van het vorig kabinet of over dat van de regering. Opzettelijk is de Kamers de gelegenheid daartoe ontno men. Wat zou het niet van grote be tekenis zijn geweest, aldus de heer Schouten,, als in de overheersend be langrijke Indische aangelegenheid de Kamer van gedachten had kunnen wis selen met de regering. De minister voor Indische Zaken ware dan veel sterker geweest in zijn besprekingen in Londen. De toestand van thans is constitutioneel ongehoord en komt in geen enkel ander land voor. (Geroep: zeer juist). Verkiezingen en aanvulling der Kamers. Ook becritiseerde spr. het standpunt van dé regering ten opzichte van de verkiezingen. Er staat nu eigenlijk in de memorie van antwoord te lezen, dat het volk verkiezingsrijp zal zijn als de technische bezwaren tegen verkiezingen zullen zijn opgelost. Dit gaat spr. te ver. Ook enige andere teden maakten be zwaar tegen deze gang van zaken. Besproken werd ook de aanvulling der Kamers, hierover werden door de A.R. leden der Tweede Kamer amen dementen op het wetsontwerp „Voor lopige Staten-Generaal' ingediend, welke tot strekking hebben de aan vulling van de beide Kamers te doen geschieden overeenkomstig de bepa lingen van de kieswet, met dien ver stande, dat op de candidaten volgens de lijsten dezelfde zuivering wordt toegepast, welke ten aanzien van de leden der Kamers reeds heeft plaats govonden. Een ander amendement heeft tot strekking ia do wet op te nemen de bepaling, dat vóór 1 April 1946 ver kiezingen worden gehouden voor de beide Kamers der Staten-Generaal op de bij en krachtens de Grondwet voorgeschreven wijze. Het laatste amendement ten slotte heeft tot strekking om de tijdelijke Staten-Generaal de positie van grond wettige Staten-Generaal te geven, tot dat de gewone zitting van de voorlo pige Staten-Generaal zal zijn geopend. In het Staatsblad No. F 264 is af gekondigd een Koninklijk Besluit, waarmede de tijdens de bezetting op zijde geschoven bankwet, welke tot grondslag voor de Nederlandse bank strekt, in ere is hersteld ter vervan ging van de regelingen uit de bezet tingstijd, die een uitgesproken natio- naal-socialistfsch karakter droegen. In hei desbetreffende besluit zijn een aantal nadere voorzieningen ge troffen ten aanzien van de positie en de bevoegdheden van de Nederlandse bank, welke ten dele als een bevesti ging van de gedurende de laatste tien jaren gegroeide verhoudingen kunnen gelden en anderzijds door de thans heersende omstandigheden worden ge- eist. Belangrijke wijzigingen. De voornaamste wijzigingen zijn: lo. De Minister van Financiën kan ter coördinatie van de monetaire en finan ciële politiek van regering en Neder landse bank de daartoe noodzakelijke aanwijzingen geven, welke de directie der Bank gehouden is op te volgen. 2o. Een bankraad wordt ingesteld, be staande uit den koninklijken commis saris der bank als voorzitter en acht door den Minister van Financiën te be noemen leden uit bedrijfsleven en wetenschap. Deze raad dient den minis ter van voorlichting omtrent 's-lands algemene economische en financiële ontwikkeling en omtrent het door de bank gevoerde beleid. 3o. Is de benoeming van directeuren der bank in den vervolge gebonden aan een goedkeuring van den Minister van Financiën. Zoals biHcend werden voor heen steeds de president en de secretaris der bank door de kroon benoemd. 4o. Zal de Minister van Financiën een commissie benoemen, welke zal Drie hulpbemalingsinstallaties in bedrijf. Gisteravond werd nabij het gemaal Lely te Medemblik een der vier aldaar door Werkspoor M.V. geplaatste grote hulpbemalings-installaties in bedrijf ge nomen. Een tweede installatie zal heden in bedrijf worden genomen, terwijl een derde reeds Maandag bij het gemaal Leemans te Den Oever in werking is gesteld. Elk der installaties heeft een capaciteit van ruim 425 M3 per minuut. Binnen enkele weken zal nog een drietal hulpbemalihgs-installaties ge- reer komen, waardoor de droogmaling van de Wieringermeer ten zeerste zal worden bespoedigd. In totaal zijn nu naar schatting reeds 1500 2000 ha droog gevallen. Zonder grote tegenvaller zal om streeks Kerstmis de gehele polder droog komen. adviseren inzake de versterking van he t geniegnschapselement in het statuut der Bank ter bereiking van de overgang van de bank van par ticulieren in publiekrechtelijk of semi-publiekrechtelijk eigendom. Omtrent de definitieve positie van de Nederlandse bank zal uiteraard in laatste instantie mede door de Sta ten-Generaal moeten worden beslist. Mr. Trip blijft nog president. De president en de secretaris, die tijdens de bezetting zijn ontslagen, worden geacht met ingang van 7 Mei 1945, weder in functie te zijn getreden. De eerstgenoemde, Mr. Trip, die de wens heeft te kennen gegeven zijn functie neer te leggen, heeft zich des gevraagd bereid verklaard zijn ambt te blijven bekleden, tot de regering het tijdstip gekomen acht om aan zijn ver zoek te voldoen. Hef volksleger van Soekarno gevormd De eerste duizend man Nederlands- Indische troepen zjjn naar eerst thans gemeld wordt, op 5 October uit Balik Papan aangekomen aan boord van het K.PJtf -schip „Rijnst", dat ook 556 ton aan reliefgoederen aanvoerde. Een handelsschip, de „Luna", dat binnenliep, had een lading van 1200 ton levensmiddelen en 600 ton medica menten. Duizend oud-krijgsgevange nen uit de Changi-gevangenis te Sin gapore zijn inmiddels ook reeds aan gekomen. Z|j hebben weer dienst ge nomen in het Nederlands-Indische leger. Volgens de „Sunday Observe* worden nog 8 schepen met Nederl. troepen verwacht. Nog geen sprake van hongers nood. Van betrouwbare zijde wordt te Ba tavia vernomen, dat de voedselpositie op Oost-Java tamelijk goed is, op Mid- den-Java moeilijk en op West-Java en in Batavia slechter, ofschoon nog geen sprake is van hongersnood. De oorzaak hiervan is gebrek aan transportmidde len. In Batavia duurt het leegroven van Nederlandse huizen voort. „Volksleger" zal tegen Neder landers vechten. Het nationalistische blad „Merdeka" meldt, dat vierduizend spoorwegmannen Soekarno trouw hebben gezworen. In „Merdeka" van eergisteren werd met dikke letters aangekondigd, dat het volksleger gereed is. In het desbetref fend artikel staat onder anderen: heden is in een gebouw buiten Batavia het volksleger gevormd, met de bedoeling de autoriteit der republiek door troe pen te versterken. We hebben deze krahten bijeengebracht om ten allen tijde terugkeer van 't Nederlandse ko loniale bestuur té bestrijden. Gisteren is In Griekenland de regering- Voulgaris afgetreden, omdat de republi kelnse partij tegen de regering in oppost- tie was gekomen. Voulgaris heeft voor zijn heengaan den regent aangeraden, op den liberalen leider Sofoelis geen beroep te doen, aangezien een dergelijke beslis sing tegen de wensen van een groot deel der publieke opinie (rechts Red.) In zou gaan. De regent heeft zich echter niet aan Voulgaris gestoord en Sofoelis is kabi netsformateur geworden. Binnenlandse vrede in China bewaard Volgens De Kwo Min Tang is in China algehele overeenstemming op politiek gebied tussen de communisten en de centrale regering te Tsoengking bereikt. Tsjang Kal Tsjek heeft gisteren in een radiorede een overzicht gegeven van het toekomstige politieke statuut van China Hij zeide o.m.: „Het politieke zelfbesuur zal worden aangemoedigd. Alle parijen zullen een wettelijke grondslag krijgen. In steden en dorpen zullen volksraden worden opgericht. Een nationale vergade ring zal spoedig worden samengeroe pen.'- (Hieruit blijkt, dat de voornaamste eisen der communisten ingewilligd zijn. Red Bevin geeft uiteenzetting in Lagerhui Bevin sprak gisteren ia het Engelse Lagerhuis over de resultaten van de conferentie der vijf ministers van Bui tenlandse Zaken. Practisch is men tot overeenstemming gekomen over de opstelling van het ver drag met Finland, en voorzieningen zijn getroffen voor de verwijzing van deze zaak naar de plaatsvervangende afge vaardigden. Aanzienlijke voortgang was gemaakt wat betreft de opstelling van het verdrag met Italië. Den plaatsver- vangenden afgevaardigde was verzocht rapport uit te brengen over een inter nationaal bestuur voor de haven van Triëst. Ook zou de kwestie van het trusteeship over de voormalige Italiaan se koloniën naar de plaatsvervangende afgevaardigden verwezen worden. Voorts waren besprekingen begonnen over de vredesverdragen met Roemenië en Bul garije, waartoe de Sovjet-voorstellen tot basis werden genomen. Geen pessimisme. Over het plotseling van Russische zij de niet méér erkennen van de proce dure die reeds tien dagen gevolgd wasi, zeide Bevin o.m.: „Het kwam mij en Byrnes voor, dat het meningsverschil met de Sovjet-de legatie van technische aard was, doch in werkelijkheid zou het kunnen blijken te berusten op een principiële kwestie» namelijk de vraag tot welke hoogte de Big-Three de andere landen mogen uit sluiten van de bespreking over zaken, welke voor hen van het grootste belang ziju Hij besloot met zijn vertrouwen uit te spreken, dat men met tijd, vol hardend geduild en begrip voor elkan ders moeilijkheden, de huidige en even tuele meningsverschillen te boven zoü komen. Churchiü dankte als leider van de oppositie Bevin voor deze duidelijke uit eenzetting. Het debat werd uitgesteld, in de overweging dat daarmede het in ternationaal belang gediend kan zijn. Ook over Laval het doodvonnis De jury verklaarde gisteren te Pa rijs Laval schuldig en hij werd ter dood veroordeeld. Het doodvonnis werd aan Laval in zijn cel medegedeeld. Zijn reactie was: „Ik heb het wel verwacht. Ik zal geen verzoek om gratie tekenen". La vals verdedigers, die evenmin als hijzelf het grootste deel van het proces bijwoonden, zullen zich rechtstreeks tot de regering richten met het verzoek het over Laval uitgesproken doodvonnis te vernietigen en het proces te herzien. Hedenmorgen om 9.45 uur is Darnand, die de vorige week ter dood werd ver oordeeld, terechtgesteld. OORLOG KOSTTE DUITSLAND 7 MILLIOEN MENSENLEVENS. Volgens tu officiële schatting door een lid van het Duitse bestuur voor da Russische bezettingszóne bedraagt het aantal Duitse soldaten en burgers dat in de oorlog gedood is, ongeveer zeven millioen. De oorlog heeft een zeer dras tische verandering gebracht in de sa menstelling van de Duitse bevolking. In sommige provincies zijn tweemaal zoveel vrouwen als mannen. Men voorziet een scherpe stijging van het sterfte- en een teruggang van het geboortecijfer. Bij K.B is met ingang van 1 Oct. 1945, aan den Generaal H. G. Winkelman, van de Generale Staf. opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht, eervol ont slag verleend uit de militaire dienst, order bijzondere dankbetuiging voor ed uitnemende diensten, door hem als op perbevelhebber van Land- en Zeemacht in buitengewoon moeilijke omstandig heden. bewezen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1