SPORT n? viii nedia y o e t b a 1. ALKM. BOYS—STORMVOGELS 1—3. Ook de derde bekerwedstrijd is voor de Boys in een nederlaag geëindigd. A. l{Een nederlaag, die wij in de rust zeker *niet verwacht hadden, gezien het vlotte spel, dat de thuisclub voor de rust te zien gaf. De Stormvogels kwamen er toen dikwijls niet aan te pas, hun ach terhoede stond soms raar te schutteren en het was aan het schitterende werk van keeper Kraak te danken, dat het "^jnaar bij één Boys-doelpunt bleef. Dit doelpunt was er echter één van kwaliteit. Op het moment dat de Boys eenige tijd een 0-1-achterstand hadden, plaatste Radsma ver naar voren. Na prachtig combineren met Poetskoke, maakte de Grand, vlak voor doel geko men geen fout en gaf met een scherp schot Kraak geen schijn van kans. Even daarna liep het de Boys niet mee. De lat kwam Stormvogels (1-1) te bulp. De ruststand 1-1 was dan ook eigen lijk meer dan de IJmuidenaren verdien den. In de twede helft waren de rollen volkomen omgekeerd. Stormvogels do mineerde sterk, terwijl bij de Boys alle fut er uit was en niets lukte. Hun sporadische aanvallen waren on gevaarlijk. De achterhoede weerde zich echter uitstékend en keper v. d. Horst ver richtte tal van mooie saves, doch moest ten slotte voor een onhoudbaar schot zwichten (12). Dit betekende voor de Boys de gena deslag en het verwonderde dan ook niemand, dat de gasten vlak voor tijd de stand op 18 brachten. Vlie r- U U v. •sitet rmna :ursu uur d< mna- kla door coop 7 u. ma- rde I. v. vat r- v lol en De Boys zijn er niet in geslaagd om 'de Stormvogels één of beide punten af handig te maken. Voor Alcmaria zou iflit het beste geweest tijn, temeer daar RD.O. en Z.F.C. in Haarlem met 3—3 gelijk speelden. De strijd in de Alk- ktaarse afdeling is dus nog volkomen epen en de wedstrijden van aj. Zondag ÏAlcmaria—E.D.O. en Z.F.C.Alkmaar- se Boys) zullen wel enige klaarheid in de situatie brengen. De stand is: Stormvogels E. D. O. Alcmaria 1. F. C. Alkm. Boys 4—2 S 4 3 B—2 3 5-3 1 3—8 O Heiloo. NED. VOLKSBEWEGING AFD. HEILOO. De afdeling Heiloo van de Nederl. Volksbeweging belegt a.s. Vrijdag 12 October een openbare vergadering in de „Rustende Jager". Spreker is Dr. Brongersma. Heer-HugowaarH. ONDERWIJSNIEUWS. De cursus in landbouwonderwijs 1» de vorige week weder met 14 leerlingen begonnen (2e klasse). Eveneens de cursus tuinbouwon- derwijs (le klasse) waarvoor zich 27 leerlingen hebben opgegeven. De leiding berust resp. bij de he ren C. J. Overtoom alhier en N. de Jong te Alkmaar. Beide klassen worden gehouden in de O.L. school aan de buurt, daarvoor door de gemeente beschik baar gesteld. Tot bestuurslid der afd. Heerhu- gowaard-Hensbroek van de vereni ging tot bevordering van het vakte- kenonderwijs ris gekozen de heer G. Burger, alhier. BEROEP. Ds. de Mooij, N.H. predikant In deze gemeente, heelt beroep ontvangen naar Hyppolitushoef (Wieringen). St. Pancras. Benoeming leden Nood-gemeenteraad Benoeming leden van de Nood-ge meenteraad. Tot Hd van de Nood- gemeenteraad zijn door den burgemees ter benoemd: C. Boon, C. Duif Sz., P. Groen Jb., P. de Kraker en Jn. Kloos terboer Jn»;, A. Stammes, Jb; de Vries. HOCKEYDAG TE BLOEMENDAAL. Het eerste dameselftal van de Alk- maarse Hockeyclub boekte Zondag een aardig succes. De eerste wedstrijd tegen Rood-Wit IV (A'dam) werd met 41 gewonnen; de tweede tegen B.D.H.C. IV (Bloemendaal), welke met veel enthou siasme werd gespeeld, met 5O, terwijl de demi-finale tegen Ever-Swift (Over- veen) een 21 overwinning opleverde. Vermoeidheid speelde in de laatste wed strijd een rol, maar het open spel over alle linies verdeeld met snelle uitvallen van de voorhoede gaf een welverdiend succes. Draverijen op het Sportpark Sport van goede kwaliteit. De omstandigheden in aanmerking ge nomen was er tamelijk veel publiek bij de op 6 en 7 October op het Sportpark gehouden draverijen. De geboden sport was van goede kwaliteit. Te jury had geen zware taak. De beide keren dat Zondag ingegrepen werd, had bij vele toeschouwers niet de juiste waardering. De straffen voor Freddy Scot en Do- mina wegens onzuiver draven waren misschien ook aan de hoge kant, maar het reglement moet gehandhaafd wor den al valt dikwijls een uitstlag te be treuren. De grote klap op Zaterdag viel in de finale in de korte baan. waar de paar den Illustre Hannover, rijder Geersen en Ina Bascom, rijder Nottelman, het te gen elkaar opnamen, met dien verstan de dat Ina haar halfbroer 20 m. voor sprong moest geven. Illustre won met enkele meters voorsprong in een tijd van 59 sec. De klasse van deze twee paarden blijkt wel duidelijk uit het feit, dat deze tijd op de Alkmaarse baan nog nooit door paarden van deze leeftijd (4 jaar) gehaald werd. Course van tweejarige. Zondag was het nummer dat alle aan dacht vroeg de course van de tweejari ge. Winnaar was ook nu weer Kitty Zora, vader Determin-*-'on, moeder Zora (Zora is een volle zuster van Domina Dit paardje liep als een geroutineerd coursepaard; het was een lust om te zien hoe deze merrie, die 60 meter voor sprong moest geven, om haar concur renten heendraaide. Het viel trouwens op dat ook de volgende paarden prach tig liepen. 2, 3 en 4 waren; Karnac, rij der De Vlieger, Kitty Gragor, rijder Notttelman, Kapitein Basem, rijder Kor- ver. (Karnac en Kapitein Basem heb ben beide Axhit als vader). Ook dit keer zijn de draverijen weer prachtig geslaagd, in het bijzonder voor een der deelnemers, de heer Wagenaar, die na deze beide dagen met vijf eerste prijzen naar huis kon gaan. Familieberichten voor Indië „Herrijzend Nederland" deelt mede, dat vanaf Zaterdag, 13 October fami lieberichten kunnen worden uitgezon den aan verwanten in Indonesië en an dere gebieden in het verre Oosten. De berichten zullen iedere dag worden om geroepen over de korte-golfzender P. C. J. op de 19.71 meter van 15 uur tot 15.30 uur Nederlandse tijd. Teneinde snel een zo groot mogelijk aantal families in staat te stellen hun familieleden gerust te stellen, zullen de berichten slechts mededelingen van goe den welstand kunnen bevatten en voor lopig slechts verzonden kunnen worden door naaste familiebetrekkingen en ver loofden. De berichten zullen worden omgeroepen als in volgend voorbeeld: Bericht voor H. Jansen en zijn echt genoot B. Jansen—de Jong, laatst be kende woonplaats: Bandoeng, Java. De familie J. de Jong (volgt adres), bestaande uit vader, moeder, dochter Annie en schoonzoon Han. zoon Wim en zoon Piet bevinden zich allen in goede welstand. Ook de familie R. Jansen maakt het goed. alleen Mien de Jong is in 1943 gestorven. Dit bericht was be stemd voor H. Jansen en echtgenoot B. Jansen—de Jong uit Bandoeng op Java. „Herrijzend Nederland" verzoekt be langhebbende zo spoedig mogelijk te willen schrijven, mét opgave van details aan „Herrijzend Nederland" radiobaken Indië postbus 100. Hilversum. Gelieve ook op de brief of de briefkaart zelf te vermelden: Radio Indië. Aan deze berichtgeving zijn geen kosten verbonden. Politieke problemen onder de tropenzon Naar aanleiding van ons artikel in 't nummer van Donderdag 5 Oct., „Praten met Soekarno of niet", heeft drs. C. v. Rossem ons een brief doen toekomen, waarin hy o.m. schrijft: „Nederland was de laatste 25 jaar op de goede weg. Het koloniale tijdperk werd afgesloten. De ingevoerde sociale en hygiënische maatregelen, wat tot *11 aanzienlijke bevolkingsvermeerdering leidde, de instelling van een Volksraad, waar blank, bruin en geel zijn stem kon doen horen, wezen de richting aan, waarop moest worden voortgebouwd. Wij bemestten de bodem niet, waarop de Japanse stokerij vrucht kon dragen, integendeel, er werd een politiek in In dië gevoerd, die de bewondering in het buitenland had en Indonesië kon be schouwd worden als één der best be stuurde gebieden in de tropen. Indo nesië is in zijn geheel nog niet rijp voor onafhankelijkheid en zou al spoe dig in verschillende delen uiteen vallen." Ons antwoord hierop is: De politiek van de laatste decennia van Nederland in Indonesië zou men men het best kunnen kwalificeren als een „verplichte koloniale politiek", maar een koloniale politiek blééf het. Vooruitstrevende Indonesische elemen ten moesten voor hun ag'atie vaak een zware prijs betalen. Het oude argu ment, dat Indonesië in zijn geheel nog niet rijp is voor onafhankelijkheid, dat het zonder onze besturende hand al gauw in vele verschillende delen uit een zou vallen, moge al dan niet op dit ogenblik nog van kracht zijn. De brede massa in Indonesië wordt verondersteld politiek nog geheel onmondig te zijn. Dan zal het er om gaan. of de een maal als zodanig erkende politiek- leidende figuren uit het volk, deze hand willen aanvaarden of bruutweg afslaan. Mocht dit laatste onverhoopt gebeuren, hebben wij dan, ook al zou het hij voorbaat historisch vast te stellen zijn, dat Indonesië in eigen vlees snijdt, of om dat er kapers op de kust zijn, het morele recht om „orde en rust" naar onze ideeën te gaan „handhaven?" Heb ben wij steeds in Indonesië zó goed de rol van onbaatzuchtigen, oprechten vriend vervuld, dat wij, mochten de omstandigheden dit zo meebrengen, ver plicht zijn het volk tegen de leiders, welke het zelf voort bracht, te „be schermen"? Wie, die dit verdedigen en de Duitse overval op ons land veroordelen kan? Nogmaals: wij hopen van dr. Van Mook woorden te horen, die onze nationale waardigheid sieren. Zoals men elders in dit nummer kan lezen, heeft de commissie van onder zoek ter voorbereiding der Rijksconfe rentie haar werkwijze thans vastgesteld, welke hier op neer komt, dat dit on derzoek wordt gedelegeerd naar „een reeks officiële en particuliere instan ties", welke de commissie tot oordelen bevoegd acht. Voor 1 Januari 1946 moe ten deze hun standpunt hebben duide lijk gemaakt. Wij zullen ons hier niet verdiepen in de vraag, of hier eerder van aristo-cratie dan van democratie sprake is in deze methode, noch. of zij de vruchtbaarste zal blijken. Verwar rend vinden wij echter de afgelegde verklaring van de Regeringsvoorlich tingsdienst op dit punt. waarin woor delijk werd gezegd: „Onmiddellijk na het optreden van het nieuwe kabinet heeft prof. Logemann de bijeenkomst voorbereid van een Rijksconferentie". Maar nu blijkt, dat de commissie van onderzoek ter voorbereiding van de Rijksconferentie pas goed met het otjj derzoek zal beginnen op of na 1 Jan. 1946, wanneer immers de adviezen der „aristoi" zijn uitgebracht. Als dit een hardloopwedstrijd betekent, dan schijnt het er een te zijn op de lange afstandk De vraag is nu maar. of het spreek woordelijk bekend Oosters geduld taal genoeg zal blijken om deze tot aan dé finish gade te slaan. BEN VAN DER VELDE. RKSP en CPN weer ackiel Nieuw voorlopig bijeen. partij-bestuur Het nieuwe voorlopige bestuur der R.K.S.P. kwam dezer dagen te Utrecht bijeen. De wnd. voorzitter mr. P. I. Witteman sprak in zijn openingswoord woorden van rouw over hen, die in deze jaren gevallen zijn. Met name herdacht hij de oud-voorzitters Goseling en Verschuur. Vervolgens werd verslag uitgebracht over hetgeen tijdens de bezetting en na de bevrijding was verricht. Houding ten opzichte der N.V.B. Ook de besprekingen met het bestuur der N.V.B. kwamen ter tafel. De partijleiding achtte nauwer con tact en bredere samenwerking met de andere staatkundige groeperingen ge wenst en nood7~'-«Hik. De wijze waarop de N.V.B. zich deze dacht te verwezen lijken bij de as. verkiezingen, leek het D. B. echter niet aanvaardbaar. Zodra de N.V.B. als partij zou gaan optreden spreekt het vanzelf, dat het lidmaat schap van de R.K.S.P. met het lidmaat schap der N.V.B. niet meer te vereni gen is. Samenstelling voorlopig D. B. Tot leden van het voorlopig D. B. werden benoemd de heren: Mr. Dr. P. I. Witteman (tevens als voorlopig voor zitter), A. C. de Bruyn, Prof. Dr. J. v. den Brink. Mr. B. Drion, Prof. Dr. J. de Quay, Prof. Mr. C. Romme. Mag. Dr. S. Stokman, Mr. Teulings en Ir. Dewez. Heroprichting van de C.P.N. Gisteravond heeft de Communistische Partij Nederland in het Concertgebouw te Amsterdam- een openbare vergade- KORTE BERICHTEN. Naar uit Ottawa wordt gemeld, heeft de UNRRA in Cadana één millioen paar schoenen aangekocht, bestemd voor de distributie in Nederland en Frankrijk en mogelijk ook in Noorwegen. In het kader der hervatting van de normale handelsbetrekkingen met het buitenland is dezer dagen een Neder landse delegatie onder leiding van drs. Speekenbrink, dir.-gen. voor de buiten lands economisch betrekkingen van net Ministerie van Handel en Nijverheid, naar Stockholm vertrokken. ring bijeengeroepen ter gelegenheid van haaj* heroprichting. In de speciaal voor dat doel versierde zaal, die geheel gevuld was, spraken de heren Chef Pieters. voorzitter van het district Amsterdam van de C. P. N. en Paul de Groot, secretaris van het lan delijk bestuur der C. P. N. De eerste spreker betoogde de wen selijkheid van een fusie tussen SDAP en CPN. De heer De Groot sprak over het streven van de communistische par tij naar de democratie, die de verhef fing van den arbeider wil bereiken. Hij betoogde, dat slechts dan wanneer de macht geheel in handen zou komen van de arbeidersklasse, deze democratie be reikt zal zijn en hiervoor is het herop richten van een partij dringende eis. De Nederlandse voedselpositie Een Amerikaans oordeel. „De Nederlandse voedselpositie is, be halve die van Denemarken, beter dan van enig ander land in Noord-West- Furopa", aldus verklaarde Major Tinley aan een medewerker van A.N.P -Aneta. Major Tinley is het hoofd van de sub sectie „Food and Agricultural" (Levens middel en Landbouw) van Civil Affairs. Sprekende over de voedselvoorult- zichten in Nederland in de komende winter, zeide Tinley: „Als de regering in staat is crediet-overeenkomsten te treffen, zal het land op hetzelfde voed- selniveau kunnen bleven als thans het geval is. In ieder geval zal het niet beneden de 2000 calorieën komen met het voedsel, dat hier reeds aanwezig is en de levensmiddelen, die op komst zön." Ze zullen het spoedig weten De Roode Kruis berichtkaarten voor Indonesië zijn, naar thans bekend wordt reeds in Colombo aangekomen, vanwaar zij zo snel mogelijk naar hun plaats van bestemming zullen worden gezon den. Bovendien is reeds een tweede zending vanuit Den Haag, via Londen, naar In donesië onderweg. Er is thans reedt een totaal van 300 kg. berichtkaarten verzonden.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 3