Er is veel te doen voor 't N.V.H. Lustrum Gymnasiasfenverenigin DE ZAAK ZWART Visser op vrije voeten, Mannesen tot één jaar veroordeeld De Krijgsraad te Velde heeft gistermid dag vonnis gewezen tegen de verdachten Visser en Mannesen in de zaak van de moord op Zwart. De uitspraak luidde: 3 maanden gevangenisstraf voor Visser met aftrek van preventieve hechtenis, wat neerkomt op invrijheidsstelling; één Jaar gevangenisstraf tegen Mannesen, eveneens met aftrek van preventief, welke enige weken bedroeg. Vervolg van de rechtszitting. De zitting (zie ons blad van gisteren) werd voortgezet met het voorlezen van een brief. Het was een verklaring van den ge tuige Boot, ex-B.S.-er en illegaal wer ker. Deze verklaring wierp een schril licht op de verwikkelingen, die de ach tergrond van deze zaak vormen. De fi guren, die uit de O.D. naar voren tra den Zwart maakte hierop juist een gunstige uitzondering worden In deze verklaring getekend als „Strebers'' wien het hoofdzakelijk te doen was om bal ken en strepen, terwijl zij voor verzets werk niet bekwaam genoeg waren. Dit werd door de verklaring met ver schillende voorbeelden gestaafd. Voor al de finesses maken dit rapport zéér belangrijk. Er blijkt o.m. uit, dat een aanslag werd beraamd op zekere Meier, welke door toevallige omstandigheden niet doorgegaan is. Wanneer dit an ders gelopen was, dan zou thans ook Wouters terecht moeten staan voor een parallel geval. Requisitoir. Requisitoir nemende, merkte de auditeur-militair kapt. mr. W. De Vries op, dat in schijn een grond aan wezig scheen voor het plegen van deze noodlottige daad. Uitvoerig ging kapt. De Vries in op het illegale werk, dat Zwart verricht heeft, en schilderde hem als dé man Van het ondergrondse werk, in het ver band van de O. D. Er waren echter andere organisa ties, die zichzelf belangrijker illegale .werkers vonden dan de O. D. Spr. vergeleek de getuigenverklaring van lt. de Jongh met die van Van Marle. Aan de juistheid van de woorden van lt. de Jongh kan volgens spr. niet getwij feld worden. Hij heeft een verhelde rende 6chets gegeven van de toestand in de organisatie. Van Marle echter, als voormalig ritmeester, heeft een éénhoofdige leiding willen vestigen in militaire zin. De wrijving werd daardoor niet min- 'der. De iguur van Mannessen achtte spr. die van een fantast. Spr. gelooft niet, dat Busch heeft gestookt met het 'doel Zwart uit den weg te ruimen. Wel heeft hij zichzelf blijkbaar belangrijk Willen mak-en en zijn positie begeerd en bij Manessen vond .hij een gewillig oor. Dit is de fout van Mannessen, dat hij niet, zoals get. de Jongh, regelrecht naar Zwart is toegestapt en hem ge vraagd heeft hoe het geval zat. Mannessen was al te gauw bereid in deze een vaag woord als een bevel op te vatten. Ik meen dat beide beklaagden schul dig zijn, aldus spr. Visser is te lichtvaardig geweest. Psychologisch vreemd is het, dat Visser, toen hij juist woedend was omdat Mannessen een overval op eigen houtje had uitgevoerd, niet lette op de aankondiging van een andere overval die op Zwart <en argeloos-weg heeft gezegd: „Ga Je gang maar, mijn zegen heb je". Spr. gelooft, dat verdachten wél overtuigd zullen zijn geweest dat Zwart de dood ©chuidig was. Zij hadden ech ter betere bewijzen moeten hebben. Spr. is van mening, dat de geheime krijgsraad niet ver genoeg gegaan is ln de opgelegde straf. (Verwijdering uit de B. S. en uit het district. - red.). Vrijheidsstraf is de enige die in aan merking zou komen, maar de verdach ten zijn allesbehalve gewone misda digers. Spr. eist dan voor beide verdach ten gevangenisstraf van 1 jaar. met aftrek van preventieve hechtenis, na gewezen te hebben op de wenselijkheid van gratie-verlening. Pleidooi. Mr. A. Schenkeveld begon zijn plei dooi met zijn erkentelijkheid te betui gen voor de zéér humane eis van den auditeur-militair, die in zijn requisitoir vele kanten in deze zaak objectief naar voren heeft gebracht. Wel brengt mr. Schenkeveld naar voren, dat Busch niet de bedoeling gehad kan hebben om op de plaats te komen van Zwart, daar hij reeds een voorname plaats in de illegale beweging innam. Spr. heeft er bijzondere waardering voor, dat door de raad blijkbaar van zijn vorig pleidooi goede nota genomen was. Spr. bedankte ook die bladen, die er door hun verslagen toe bij hadden gedragen een juist licht op deze zaak te werpen en las een artikel voor uit „De Waarheid", dat uitvoerig inging op Rê oorzaken van de wrijving rond Zwart. Spr. sloot zich aan bij de me ning van den auditeur-militair over de grote verdiensten van den heer Zwart. Doch het gaat er hier om, dat Zwart beschouwd werd als een gevaar. Het ingrijpen dat daarop volgde is van illegaal oogpunt uit, zéér begrijpe lijk. Hoe de scholieren denken over den heer Visser. Spr. leest dan voor een brief van leerlingen van de H. B. S-, die werke lijk roerend is in zijn kinderlijkheid De kinderen wilden per sé sigaretten geven aan hun geliefden leraar Visser, om hun aanhankelijkheid te betuigen. „Jammer dat de Duitsers er nu niet meer zijn, anders konden we je uit de gevangenis halen", verklaart de brief. Spr. citeert bovendien het nummer van ons blad van gisteren, waarin de heer Daalder zo'n duidelijk beeld heeft gegeven van de persoon Visser. Wat voor Visser gezegd kan worden, geldt in grote lijnen ook voor Manes sen. Is het trouwens wel zeker, dat de woorden van toestemming door Visser gesproken niet als een bevel kunnen worden opgevat? Spr. is er van over tuigd, dat dit, van illegaal standpunt bekeken, wel het geval is. Moreel zijn beide verdachten niet gedisqualificeerd. Dit blijkt uit „Vox populi", de stom van het volk in casu van collega en leerlingen. Spr. hoopt, dat deze vox populi ook de vox judicis moge blijken. Het zou z.i. een te zware straf zijn, deze mensen in de gevangenis te zetten totdat wan neer? het verzoek om gratie was ingewilligd. Indien dit vandaag gedaan kon worden, dan zou, daar is spr. ze ker van, het morgen reeds door H. M. de Koningin ingewilligd worden. Nie mand heeft méér dan zij bewondering en begrip voor de illegale strijd im mers! Spr. vroeg de krijgsraad op genoem de gronden tot vrijspraak te besluiten. Uitspraak van de krijgsraad. Nadat de krijgsraad gedurende twee uur beraadslaagd had, werd vonnis ge wezen. Oveste mr. Doornbos wees er op, dat de krijgsraad zowel rekening had ge houden met de ernst van het feit als met de moeilijke omstandigheden waar in beide verdachten in 's lands belang moesten werken. Te goeder trouw, maar op foutieve gronden is een be slissing genomen. Speciaal t.o.v. Mannessen heeft de krijgsraad laten gelden, dat deze be klaagde „op buitengewoon lichtvaar dige wijze" heeft gehandeld. De president mr. Doornbos deelde daarop het besluit van de krijgsraad mede. Mr. van Walsum voor de N.V Vergadering ln „Het Galden il vu ©3 kinnen HIJW Op h sprak gisteravond in „Het Vlies" mr. G. E. van Walsum, hcjtuintjes bestuurslid van de NVB. laan de De Tweede Kaal Sprekende over de thans bijeengeko a(V Staten-Generaal, welke eigenlijk «cnersi rompparlement is en de strekking slag W' het thans daarbij in behandeling zij wetsontwerp, waardoor dit z.g.n. roi J£jnri parlement met nieuwe elementen' worden aangevuld tot een noodparlenj Een ken k zeide mr. v. Walsum, dat door deze van zaken het gevaar bestaat dat parlementaire gedachte in discr« kruisp wordt gebracht. Daarom is het noodz binner lijk, dat er snel verkiezingen woi «aaltji gehouden, al er zijn vele technische in \LaryAe lijkheden. TnenQt De voornaamste doelstelling der de kn .is: te willen komen tot een doorbi paaltj van de vooroorlogse partij-verhoudinj gtig 1 Velen willen terug naar de tijd voor -40. De reactie wordt steeds breder. De NVB streeft er echter naar de ten van voor de oorlog te vermijden daarom hebben o.a. voor de NVB these en klassenstrijd afgedaan. Geen part De door velen gestelde vraag of NVB partij zal worden, werd door s; ker met een pertinent neen beantwo« Wel wil men in samenwerk met de andere partijen, komen tot grote Nederlandse volkspartij. Na de pauze beantwoordde de spre enige binnengekomen vragen. Dra. Bos apreekt in de Trouwzaal Gistermiddag werd in de Trouwzaal van het Raadhuis door Drs. G. Bos, hoofd van de afd. Culturele Zaken van het Landelijk Bureau N.V.H., een lezing van algemeen oriënterende aard omtrent de taak van Nederl. Volksherstel ge houden. De bijeenkomst' werd geopend door Mr. A. Kamp, lid van het Plaatselijk Bestuur, die het klein maar aandachtig gehoor wees op de uitspraak van Prin ses Juliana in haar rede van 26 Aug.: „N.V.H. wil voor Nederland de vrede winnen op alle fronten", terwijl hij ver der met klem aandrong op eenheid om, ook in een zo heterogeen gezelschap als N.V.H., tot samenwerking te komen. Eendracht moet bewaard bljjven. Drs. Bos begon het gezelschap, be staande uit vertegenwoordigers van diverse kerkelijke, jeugd- en sportorga nisaties en onderwijzers, er op te wij zen, dat in deze oorlog zich 't merk waardig, doch verheugend verschijnsel had voorgedaan, dat uit vele principiëel zeer verschillende richtingen een een heid was ontstaan. Als predikant in de strafgevangenissen te Utrecht en Sche- veningen had spreker hiervan sprekende bewijzen dagelijks onder de politieke gevangenen gezien. Dit is ook de basis van N.V.H.: samenwerking ln eensge zindheid met een heilig respect voor eikaars overtuiging, hetzelfde princip^ dat de Nederl. Jeugdgemeenschap hul digt. Een bijzondere taak in de kampen. Wat betreft de materiële noden, was Drs. Bos er van overtuigd, dat de z.g. plus-gebieden nog altijd wat af te staan hadden aan de min-gebieden. Hrj betoogde voorts dat er voor N.V.H. zeker een taak lag in de ver betering van de huisvesting der poli tieke gevangenen; volgens spreker was het niet waar, dat, zoals de P.O.D. beweert, deze mensen voldoende on derdak hebben; als er voor deze win ter niets verandert, zullen er toestan den ontstaan geljjk aan die in de Duitse concentratiekampen en zullen er duizenden sterven. Materiëel en moreel herstel. In *t vervolg van zijn lezing wees spr. ff Week-End in Californië Ooi deze afgel i M wij van op het psychologisch feit, dat men zich wel bewust was van zijn materiële noden, doch de achteruitgang op moreel gebied weinig of niet achtte. Wij moeten terugkeren tot „the good behaviour": het behoorlijke en fatsoenlijke staats burgerschap. De taak van N.V.H. is zeer veelzijdig en moet aangepast zijn aan streek, mi lieu en plaats om het Individueel karak ter te bewaren. Speciaal geldt dit voor de jeugdopvoeding, waarbij niet genoeg gewezen kan worden op de zeer belang rijke positie van den onderwijzer en op de urgente vraag der vrije-tijdsbeste- ding van de kinderen. Mensen hunkeren naar ontspanning. In het laatste deel van zijn betoog liet Drs. Bos uitkomen hoe er een alge mene hunkering is naar ontspanning. De mensen willen er uit, ook in gees telijk opzicht. N.V.H. heeft ook hier een belangrijke taak door het organiseren van deze uiting van vitaliteit. Spreker drong aan cp opvoering van goede films en cabaret voorstellingen, vooral voor de jeugd. Met een opwekking tot eensgezindheid en respect voor eikaars eerlijke over tuiging, als fundament van ons leven en het algmeen herstel, besloot spr. zijn rede. Na deze gloedvolle lezing ontspon zich een aangename discussie, waarbij Drs. Bos enige vragen beantwoordde. Er werd voorts besloten om aan de verschillende verenigingen, scholen en organisaties te verzoeken vertegenwoor digers aan te wijzen om te komen tot een zo breed mogelijke basis van sa menwerking in het N.V.H. Het bergen van schepen Wij vestigen nog eens de aandacht op de belangwekkende lezing, die van avond in de aula van het Murm. Gym nasium zal worden gehouden over het bergen van schepen. Spreker is de heer C. M. v. d. Hidde, algem. vertegenwoor diger van het Sleepvaart- en Bergings bedrijf te Maassluis. De heer v. d. Hid de is voor onze stad geen onbekende, velen zullen zich zijn lezing S.O.S. her inneren. Thans zal de spreker ons iets vertellen over strandjutters en ber gingsmaatschappijen, vlotbrengen en lichten van gezonken schepen. Met fraaie lichtbeelden zal de heer v. d. Hidde zijn lezing illustreren. Kaarten zijn hedenavond nog aan de saai verkrijgbaar. Abonnementsvoorstelling in Galden Vlies. Wo-ensdagavond trad, oJ.v. Cor Hi mus, de toneelgroep „Comcdia" op 't Gulden Vlies. Een blijspel van I chel Crothers, in de vertaling van Koopman en onder regie van Jc Remmelts was de eerste uitvoering de rij van abonnementsvoorstellingen. Het stuk speelt in Californië, v/è een blijspel, waarin de tragiek niet breekt, zich ontrolt voor de ogen vi den toeschouwer. Men ziet de out mevrouw Boucicault, prachtig getypee door Rika Hopper, die een belangij aandeel in het succes van deze avo had, zich beijveren om de liefdespel m kelen van haar kleindochter Vivi (Ellen Vogel) tot een goed einde brengen. Deze Ellen Vogel is een niei we ster aan het firmament van ons ti neel en wij geloven, dat zij een goei aanwinst is. Mary Dresselhuys is 8 Kitty, de echtgenote van Bob Bron (Joan Remmeltsprachtig. Zij hee haar rol doorleefd van begin tot eind -en is daardoor een waardig tegenspeel ster voor Joan Remmelt6, die op zij bezadigde wijze een groot gedeelte va< het stuk draagt. Na afloop bacht een enthousiast pu bliek de medespelenden een langduril ovatie. G 'Alk I. S lar yo hi te In de aula van het gymnasium vierd de gymnasiast en vereniging Autoi Es men gisterenavond haar 6e lustrum. D praese6, Lucas Rotgans, gaf uiting aa de dankbaarheid en vreugde over d aanwezigheid van den rector, dr. He meirijk en den curator mr. Koelma, t hun gedwongen afwezigheid. Spr. wee op de statutenwijziging, waaraan na d« bevrijding behoefte bleek te bestaan ec waarbij vastgelegd werd. dat Autoi men zich ook tot taak wil stellen, handhaving en de verbreiding der kl: sieke idee te dienen. Na de gelukwensen van curatoren, leraren en zusterverenigingen werd een artistiek verantwoord programma tel tonele gevoerd, waaruit duidelijk bleek dat de schoolverenigingen een nieuw« koers hebben ingeslagen. Een koortje zong oud-Hollandse lie deren, zuiver van toon en oorspronke lijk van opvatting. Vier meisjes brachten dansen, inge studeerd o.l-v. mej. Fermin, waarbij d6 geringe technische mogelijkheden acht genomen, zeer veel te waarderen viel. Het geheel was zeer beheerst en de beweging vulde de ruimte goed. Jetta de Lange declameerde enkele gedichten, waarbij vooral „De spreek woorden" van De Genestet opvielen. Na de pauze werd het spel „Van den Vos Reinaarde" opgevoerd. Hoewel maskers de verstaanbaarheid niet goede kwamen, oogstten de spelers veel succes. Slechts weinigen slaagden e* echter hi het satirieke tot rijn recht laten komen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2