GRAFREDE OP HET M.G. STADSNIEUWS. Vrije Alkmaarder weer in de Langestraat Bij het scheiden van de markt Afscheid Ds. Kuiper Het is nog niet de tijd om in de Vrije Alkmaarder afscheid te nemen van Ds. Kuiper. Hij heeft nl. toege zegd nog enige tijd het voorzitterschap van onze stichting te zullen blijven vervullen. Doch wel zal hij morgen om 2.30 uur in de Doopsgezinde ge meente alhier, afscheid nemen van zijn gemeentenaren, aangezien hij Maandag zijn nieuwe functie als lei der van het vormingscentrum van Vrij Nederland aanvaardt. Er zal morgenmiddag ongetwijfeld zeer veel belangstelling bij dit afscheid zijn. Na de ruim 13-jarige vervulling van zijn predikantschap hier in Alk maar, zullen zijn gemeentenaren Ds. Kuiper zeker willen danken voor het vele dat hij voor hen deed en was. Doch ook zeer vele vrienden zullen van hun spijt dat Ds. Kuiper onze gemeente gaat verlaten getuigen, al zullen zij ook hun vertrouwen uiten in de nieuwe, zeer belangrijke arbeid die hij thans gaat aanvaarden, omdat men begrijpt dat hij de beslissing, afscheid van zijn gemeente te nemen, niet dan na rijpe overweging heeft genomen. Het is zeker geen frase, wanneer wij thans en hier schrijven: Alkmaar ver liest bij het vertrek van Ds- Kuiper één van zijn bekwaamste burgers. Wij kunnen hem node missen. Ds. F. Kuiper, die uit een familie «tarnt, welke sinds de 18de. eeuw steeds predikanten onder haar leden telt, werkte als student twee jaar in Rusland voor het European Student Reliefwork, waarbij hij tevens in relatie stond met het Nansencomité. In die tijd deed hij zijn laatste examens en diende vervol gens als predikant der Doopsgez. ge meente te Amersoort en Krommenie. Op 7 Febr. 1932 deed hij zijn intrede te Alkmaar, waar hij op 6 Augustus 1944 zijn kopere jubileum vierde. •V In de Doopsgezinde Broederschap was Ds. Kuiper jarenlang voorzitter van de Elsspeetse Gemeentedag Vereniging en secretaris van de Commissie voor de geestelijke belangen van de Broeder schap. In deze laatste functie vertegen woordigde hij, tijdens de bezetting, de Bloederschap bij vele oecumenische be sprekingen. Voorts was hij voorzitter van de Werkgroep van Noordhollandse theolo gen en gaf hij in het voorjaar 1944 12 colleges voor pred;kanten in Friesland, over de theologie van Karl Barth. Van zijn hand verschenen, naast een aantal brochures: „Sovjet-Rusland en het Christendom" (1937) en „De gemeente in de wereld" (1941), terwijl binnenkort verschijnt: „Gelooft het Evangelie" (preken uit -de jaren 1940-'44). Voor de oorlog was Ds. Kuiper voor zitter van de afd. Alkmaar van „Kerk en Vrede". In oorlogstijd was hij de ziel van de Alkmaarse Interkerkelijke Jeugdraad, Vi aardoor een belangrijk stuk jeugdwerk gered werd. Ook speelde hij een voor name rol bij het tot stand komen (nog tijdens de bezetting) van de Alkmaarse jeugdfederatie, in welker commissie van Advies hij zitting heeft. Voorzitter van de Redactieraad en medewerker van de illegale Vrije Alk maarder, onder de schuilnamen. Tenax en XX, werd hij secretaris van haar Plaatselijke commissie van samenwer king uit de illegaliteit. Op haar aan drang werd hij aangewezen tot adviseur van den Burgemeester. Als zodanig was hij o.m. werkzaam voor de woningtoe wijzing. Voorts was hij een van de vier advi seurs uit de illegaliteit van den Mili tairen Commissaris, te Alkmaar. Ds. Kuiper is thans benoemd tot lei der van het vormingscentrum van Vrij Nederland dat leiding wil geven bij de bezinning op de grondslagen voor ons staatsbestel, waarbinnen ons volksleven zich de eerstkomende tientallen jaren zal moeten ontwikkelen. Van a s. Maandag af zullen wij weer vertegenwoordigd zijn in de hoofdstraat van onze oude slad. Nu wij niet langeT konden logeren in het sigarenmagazijn van den heer Hagenaar op de hoek van de Hoog straat, wordt van de V.A. in de voor malige winkel van het M.G., op de h<%-k van de Boterstraat, een bij kantoor geopend. Met ere kunnen wij dan de naam van de Lange straat als de „Alkmaarse Fleetstreet" zoals één van onze collega's het roemde hooghouden! In dit gebouw zal men niet alleen advertenties kunnen opgeven of zich als abonnée kunnen melden; de lijsten van bevrijde krijgsgevange nen uit het Verre Oosten ter in- eage krijgen; wij hebben enkele ver rassingen in petto, die, naar wij ho pen, door onze stadgenoten op prijs gesteld zullen worden. Om de hon ger naar het „allerlaatste nieuws" enigszins te stillen, zulle we ook dit voor onze nieuwe woning bevesti gen, waarbij we ter illustratie de nieuwste foto's denken te plaatsen. Tevens zal in een gedeelte van dit pand gevestigd worden de afdeling van de Regeringsvoorlichtingsdienst „Oog en oor"; over dit geheimzinnig Instituut zal te zijner-tijd nog wel iets gepubliceerd worden. JEUGDIG KLEPTOMAAN. Door de politie werd een 13-jarige jongen aangehouden, die tot twee keer toe een partij boeken en leer middelen uit de school voor Bijz lager onderwijs had ontvreemd. Ook bij zijn buurman had hij een stapel boeken gevonden, die naar zijn ga ding waren en die hij zonder vra gen meenam. Met een vriendje had hij het verder nog gepresteerd uit een etalage van een sigarenwinkel alhier, zeven pakjes sigaretten te stelen. De bewuste winkelier heeft nu zijn vertrouwen in het mensdom ge heel verloren. Het was de tweede diefstal binnen enkele weken. Films van deze week. Avonturierster J'étais une avonturière in „Victoria". In het Victoria-theater draait deze week een buitengewoon goede Franse speelfilm waarin de hoofdrollen vertolkt worden door Edwige Feuillière en Jean Murat. Een charmante avonturierster die met behulp en op aanstichting van twee ge raffineerde hotelratten de meest stoute stukjes uithaalt, wordt verliefd op één van haar slachtoffers. Zij zegt haar „be roep" vaarwel, doch de beide broeders in de misdaad weten haar op te sporen en reizen haar na. Deze amusante en goed gespeelde film lijdt niet aan een gebrek aan verwik kelingen. Er zit een vaart in het spel die onmiddellijk het Franse temperament verraad. In het voorprogramma Interessant we reldnieuws. feiten uit Holland en een griezelige sensatiefilm op sportgebied. HARMONIE-THEATER. „Fanfare" (Strike up the Band). Vorige week was het Glenn Miller en zijn band, die aan „Sun Valley Serenade" de muzikale inhoud gaf; deze keer is het Paul Whiteman. die de muziek voor „Strike up the Band" levert. De liefheb bers van „jazz" kunnen zich nu volop te goed doen: want deze film is nog veel meer dan de vorige gewijd aan dansmuziek en „show". Hoewel de jonge Miskey Rooney een symphatieke vent is èn een goed acteur! zijn begrijpelijker wijze spel en intrigue geheel op de ach tergrond gedrongen. De éne pittige melo die volgt op de andere en de beroemde naam Whiteman is de beste waarborg dat de muziek en het rythme perfect zijn. Ook deze film zal dus zeer velen enige uren genoegelijke ontspanning kunnen geven. Indonesië in de branding. Woensdag 17 October 1945 zal drs. C. van Rossem voor de Maatsch. tot Nut van 't Algemeen spreken over het onderwerp „Indonesië in de Branding". De lezing zal gehouden worden in de Dancing van de Har monie en aanvangen om 8 uur des avonds. DAMMEN. De Alkmaarse Damclub D.D.D. be gint, na een stilstand van enkele jaren, weer haar grote wintercom petitie. Ieder, die iets voor het spel ge voelt, is welkom op de clubavonden. Het bestuur heeft grote plannen in verband met competiewedstrijden tegen sterke clubs in Noord-Holland. Men leze de advertentie in dit nummer. Wat is er ie doen? Zaterdag 13 October. Gulden Vlies 7 uur. Alkm. Op. en Ork. Ver. Operette „de Mascotta". Zondag 14 October. Wapen van Heemskerk, dansen van 36 uur en 711 uur. Gulden Vlies 8 uur. Henriëtte Davids en haar gezelschap. Maandag 15 October. Rustende Jager, Heiloo, 8 uur, N.-H. Opera gezelschap Puccini, Bizet en Verdi. Dinsdag 16 October. Gulden Vlies, 8 uur, Opera-concert door solisten van de Amsterdamse Opera. Kapelkerk, 8 uur, Concert Riet Schouten, viool en Klaas Pieket, orgel. Aula Murm. Gymnasium, 8 uur, Volksuniversiteit. Lezing Beeld houwkunst door Theo van Reyn (met lichtbeelden). Woensdag 17 October. Dancing Har monie, 8 uur, Drs. C. v. Rossem: „Indonesië in de branding". Tot en met Donderdag in bioscoop theaters: Harmonie: „Fanfare" met Mickey Rooney en Judy Garland, leeftijd 14 jaar. Victoria: „De Avonturierster". Een Franse film, leeftijd 14 jaar. Beide theaters aanvang 7 uur en 9.30 uur. Woensdag Matinée 2.30 uur. Zondag middag 2 uur en 4.30 uur. Burgerlijke Stand Geboren; Elly M., d. v. A. Oudijk J. Fijnheer; Lena C-, d. v. G M. Mulenat en M. M. Olyrliook; C»rne:ia J. M. d. i C. P. Hoedjes en T. E. Schuijt; Piete z. v. P. Kuiper en M. M. Morauw; Jaj z. v. J. van der SI lis e;i M. C. Constad Henriette A. M., d. v. H. J M. van K. sel en G. G. E. M. Wagenaar; Gerardi z. v. G. de Boer en IJ. de Haan; Jan, v. B. J. Spaaij en G. Maakal; Johani F., z. v. F. Langedijk en J. Vallinga. Ondertrouwd: Johan H. Wiese Elsje C. van der Worp; Hendrikus A. Schenau en Klaassiena Norder; Jacol Gasrthuis en Catharlna H. M. Klei Hendrikus A. Kooijman en Maartje Stoi je; Klaas Valk en Petronella van Adrianus Kuijs en Dieuwertje de Jan C. Pelgrim en Neeltje Kieft; Anti nius J. G. Goes en Geertje Klem« Willem Adamse en Chatarienne F. Wijk. Gehuwd: Hendrik C. Boskamp en sabeth Wiggers; Hendricus Kuijpers Antje Betlem; Simon N. de Groot Anna van Diepen; Johan W. Govers Elisabeth A. C. Heines; Sjoerd Kaarsei ker en Eva M. Verheus; Bernardus Pluijmers en Aagje J. Vasbinder; Fre< rik H. Bosma en Olga Bozenko; Rich; Willekes Macdonald en Nelly Haasbr» Pieter J. Schuijl en Jacoba H. Hellijgei Overleden: Adriana C. Termaat, jaar, wed. van D. J. J. Poll; Abraham Bruin, 63 Jaar, geh. m. C. Groot; Dirk Blom, 71 jaar, geh, m. A. Dubbeld; derik H. van Besuijen, 59 jaar, geh. m. Hulsbergen; Anna M. de Wit, 77 jr., w< v. H. L. A. Holjer; Rinske R- de Grt 17 jaar; Jansje Schenke, 61 ja<r, geh. P. Boll; Pieter Zuurbier, 63 jaar, geh. A. M. Kraakman. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. De dienst op Zondag 14 October won waargenomen door Dr. H. Hartong vaii Ark, Langestraat 1. De nachtdienst in f week van 13 t.m. 20 October wordt do< dezelfde apotheek verzorgd. Druk. Dagblad voor Nrd.-Holland N.Vi Nu het M.G. aan het verdwijnen is men zou kunnen zeggen, dat deze veel omstreden instelling bezig is zijn laatste adem uit te blazen willen wij toch nog enkele woorden wijden aan een drietal der belangrijkste personen dit dit zeer ingewikkelde gezagsapparaat hebben helpen besturen. De mortius nil nisi bene over de doden niets dan goeds, dus zwijgen wij over de vele plannen en beslis singen, die in het gebouw aan de Straatweg geno men zijn en bepa len ons tot een kort woord over- de leiding. Aller eerst dan de man, die U hier op een reebok de bergen „moeilijkheden" spelenderwijs ziet „nemen", majoor Bokhorst. (Al krijgt de sympathieke „Voorhout" was Baron A. M. van Tuyll van Serooskerken, kortweg meneer van Tuyll. Men ziet hem hier de vieze P.O.D. der collaboratie uit de gezichts kring der „goede" Nederlanders wegslepen. Zuid-Afrikaanse professor er nog duizend sterren bij op zijn kraag, voor Alkmaar blijft hij Majoor Bokhorst.) Veel mensen heb ben met hem ge streden, maar behoudens enkele uitzonderingsge vallen kwam de prof bijna altijd als glimlachende overwinnaar uit de strijd. Zijn te Alk maar gesloten hu welijk is hiervan het beste bewijs. De andere grote man van huize uloM Nu is hij zelf ook weg en wel naar Berlijn, waar hij. gekleed in een gewichtig kolonelsuniform, de oorlogsmisdadigers met wien Nederland een rekening te vereffenen heeft, zal trachten „de das om te doen". Succes Baron van Tuyll! Als laatste man, die wij op deze plaats nog even in het zonnetje willen zetten, komt Werkman aan de beurt. Kapitein J. Werkman, de man van Pers en Voorlichting heeft veel op zijn geweten. Men ziet hem hier op ijverige wijze bezig de kranten te vullen met officiële publicaties, schorsingen, „je mag wel's en je mag niet's" en nog vele andere vormen van, meestal niet gewilde, copy. De kleine kapitein is nu bezig (er valt niets meer „voor te lichten", we doen het nu zelf), met de geschiedschrijving van het M.G. Hurry up, Kap'tein, hier is nog wat copiel

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2