:RITIEK OP DE HOUDING VAN ENGELAND Meer gas en eleciricileit Vervroegd vertrek troepentransporten Britten zullen ingrijpen neet uUe geef WOENSDAG 17 OCT. 1945. 3e Jaargang No. 47-366. lltmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE» STICHTING. „DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTEKDAM 24 TELEFOON 2274. Logemann voor de Tweede Kamer De regering zal zich niet uii de koers laten slaan Waarlik, de regering staat bq niemand achter in bewondering voor de kranige houding van de gehele Britse natie in deze oorlog en z|| zal, evenmin als wie ook hier te lande, ooit uit het oog verliezen, dat het die houding is geweest, tezamen met de moed der Britse strijdkrachten, waaraan wtf in aanzienlijke mate onze bevrijding danken. Wanneer dan ook in deze verklaring verschil van inzicht tot uiting komt met onze Britse vrienden, dan moet die uiteenlopende visie worden gezien tegen deze achtergrond van grote waardering. Maar dan mogen wij toch opmerken, hoe bedenkelijk het was, dat het voornemen van de bezettende macht om zich te bepalen tot bezetting der kust steden Batavia en Soerabaja (dit laatste is nog steeds niet geschied) gepubliceerd is, waarmede aan het Soekarno-regime practisch onaantastbaarheid in heel de rest van Java voor afzienbare tijd gegarandeerd scheen. Het acute gevaar voor Nederlandse levens heeft de Britten gedwongen dezev beperking los te laten, maar haar kwaad heeft zij gedaan. Aldus de minister van Overzese Ge biedsdelen, prof. Logemann in het. ex posé, dat hij over de toestand in In donesië gistermiddag voor de Tweede Kamer gegeven heeft. (Men zie voor het begin van 's ministers rede ons blad van gisteren. Red.) De minister gaf, nadat hü uiteengezet had, om welke redenen' wij nog niet gereed konden zg'n om onze taak iu Indië te hervatten, aan. in welke op lichten de houding van onze Engelse bondgenoten teleurstellend is geweest. Aarzeling bij ontwapenen der Jappen. Het ontwapenen en wegvoeren van de Japanse strijdkrachten was allereerst een taak voor de bondgenootschappelijke oorlogvoering. De minister acht het een zeer ernstige zaak, dat wij de bondge noten voor die gemeenschappelijke plicht niet gereed hebben gevonden en zelfs niet 'dan aarzelend bereid. Periode van onzekerheid. Een periode van onzekerheid trad in, toen, nadat het geallieerde front vol doende Noordwaarts was opgeschoven, in de Combined Chiefs of Staff, ronder ons te raadplegen, werd uitgemaakt, wie in dit afgesneden deel van het oorlogs terrein met de opruimingstaak zou wor den belast. Deze periode heeft onze be langen ernstig geschaad. Op de dag van oe Japanse capitulatie, 15 Aug., werd beslist, dat de Britten hier het opper bevel zouden voeren. Of troepen óf scheepsruim te, vermoedelijk beide, zijn niet aanstonds in voldoende mate be schikbaar gesteld om de opdracht, het gebied van Japanners te zuiveren, uit te voeren, terwijl het politieke verraad van de Japanners toch dringend een on verwijld optreden voederde. Niet alleen interne aangelegenheid. Wij kunnen niet aanvaarden, aldus de minister, dat het conflict met de repu bliek Indonesla een interne aangelegen heid is, welke buiten de taak van het geallieerd militair gezag ligt. Langs de koninklijke weg van overleg in wederkerig begrip en waardering zijn wij nóg bereid om het probleem van het Indonesisch nationalisme op te lossen. Wij zouden ten volle in staat geweest zijn dit probleem in vrede op te lossen, aldus de minister, indien het Japanse politieke veraad de Javaanse nationalis tische leiders niet verlokt had een blinde weg in te slaan. Te lang gewacht. Tussen 15 Aug. en de aankomst 'van hdmiraal Patterson op de rede van Batavia ligt echter een volle maand; vandaar tot de eerste landing van slechts 2000 man troepen nog twee kost bare weken. De opstandelingen-regering Soekarno had dus tijd zich te verster ken, ongeacht Terautsji's bewering, dat net Japans militair bestuur gehandhaafd bleef. Van der Plas, die op 16 Sept. aan land gaat, vindt echter gaan Japanse bezet ting en de overheidsgebouwen in han den van de Soekarnisten. Batavia is dan vol politieke opwinding en onveiligheid. Molestaties enz. waren aan de orde van de dag. Zij, die van oordeel zijn, dat Neder landse troepenzendingen achterwege be hoorden te blijven, mogen wel beden ken, dat dus reeds toen, aldus de minis ter, het gezag over de jeugdige vrij- scharen uit de hand liep. (Zie voor vervolg pag. 3.) Zo snel mogelijb naar Indonesië Onzerzijds wordt, aldus mi nister Logemann, alles gedaan om zo snel mogelijk een troepen macht naar Indië te dirigeren, die in samenwerking met de En gelse landingstroepen de Japan ners zullen ecarteren, rust en orde zullen herstellen en daar mede de veiligheid van krijgs gevangenen en geïnterneerden garanderen. Het standpunt van Engeland „Geen achterdocht en wantrouwen" Dat achterdocht en wantrouwen hun gif in de verhouding tussen Engeland en Nederland inspuiten, is niet alleen ongegrond, het is gevaarlijk en kan voor de toekomst ernstige gevolgen met zich meebrengen. Aldus zeide gisteravond een Engels offi cier over „Herrijzend Nederland" n. a. v. Nederlandse persstemmen over d£ rol, die Engeland in Indonesië speelt. Spr. zette het Engelse standpunt uit een. waarbij hij naar voren bracht, dat Engeland niet de heldhaftige strijd, die Nederland gevoerd heeft, vergeten heeft Het onderhoud tussen de Nederlandse ministers van Buitenlandse Zaken en Overzeese Gebiedsdelen met onzen minis- tei van Buitenlandse Zaken heeft vele détails opgeklaard en de atmosfeer van .cordialiteit nog verstrekt. Voorzeker zou de aanwezigheid van meer Britse troepen op Java vele ver schrikkingen hebben voorkomen. Doch spr legt er de nadruk op. dat door nie mand. ook niet door de Nederlandse regering, een zo sterke nationalistische strekking werd verwacht in Indonesië als nu gebleken is Niet alleen de complicaties op Java. ook de veiligheid van honderdduizenden geïnterneerde Nederlanders hebben mede de gedragslijn tegenover de nationalisti sche beweging bepaald. Geen imperialisme. De Britse Jongens, die thans naar In donesië gaan worden niet uitgestuurd voor imperialistische doeleinden. Neen, het gaat er om een bondgenoot, die zich schitterend tijdens de donkerste uren, gedragen heeft, een helpende hand te reiken; aldus spr. De staatslieden, zowel van grote als van kleine landen, moeten blijk geven van openhartigheid en vertrouwen. Kunstzuivering Leden van de Kultuurkamer en hun aanhang vinden de zuivering niet prettig. Begrijpelijk. Ze vinden de zuivering ook niet zuiver. Ze zouden het anders willen. Maar daar moeten ze eerst hun ad vocaten over raadplegen. Bedenke lijk. Ook vinden ze de Federatie van Kunstenaarsverenigingen niet de ge wenste organisatievorm. Ze willen die Federatie verbeteren. Daartoe richten ze een nieuwe organisatie op en raden de leden van de Federatie aan om voor de Federatie te bedan ken. Inderdaad een radicale verbete ring. Het komt ons voor, dat deze lie den ,in welke organisatie van kun stenaars dan ook, hoogstens voor de ondervakgroep slangenmensen in aanmerking komen. CEEBEE. Tjarda was tegen overleg Nadat minister Logemann het regerings standpunt t.a.v. samensprekingen met Indonesische nationalistische leiders be handeld had, zeide hij over het heengaan van den Gouv.-Gen.. jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer: Niet over aard en maat van de uit eindelijk tot stand te brengen hervormin gen, die nog slechts in algemene zin met den G.-G. in bespreking zijn geweest, loopt het geschil tussen hem en de rege ring, maar over de te bewandelen weg en, ik zou willen zeggen, over de toon van het te voeren staatkundig beleid. De Landvoogd is van mening, dat de hervatting van de normale functies van het wettig gezag niet door samensprekin gen behoort te worden begeleid en dat in geen enkel opzicht vooruit mag worden gelopen op de vroeger uitgestippelde procedure van de RUksconferentie. De regering is van mening, dat zodanig be leid de diepten niet zou bereiken, waarin geestelijk het huidig conflict zich af speelt en dat zij geen gezag prijs geeft door te handelen als zij zich voorstelt. ZIJ schroomt ook niet in haar uitspra ken en woordenkeus het Indonesische nationalisme erkenning te geven, waar do aftredende Landvoogd er eer indach tig op zijn zou, vooralsnog te vermijden een sentiment aan te moedigen, met het oog op de gevaren hiervan: een mogelijk onevenwichtig uitgroeien in deze bont- geschakeerde maatschappij. De G.-G. heeft in dit principieel ver schil van inzicht aanleiding gevonden zijn ontslag aan Hare Majesteit de Koningin aan te bieden. De regering heeft dit met diep leedwezen vernomen. Zij is gemach tigd om mede te delen, dat de Kroon dit ontslag aanvaardt. Zij is zich bewust, dat aan Indië hiermede een man ontvalt, wiens persoonlijkheid de grootste eerbied heeft afgedwongen van de gehele wereld en wiens toewijding, bekwaamheid karakter het land zwaar zal missen. Staat van be'e<? in Hongarije Volgens Reuter ls in Hongarije de Staat van Beleg afgekondigd, wegens de golf van moorden en berovingen, die over het land gaan. Iedere aanslag zal standrech telijk gestraft worden en drie uur na het doodvonnis zal dit voltrokken worden. Beroep is niet mogelijk. MOSKOU'S VISIE OP TOKIO NIET DOOR WALLSTREET GEDEELD. De door de Sovjet-Unie voorgestelde gealliëercfe controle-commissie voor het Verre Oosten mag niet verward worden met de Advies-Commissie voor het Verre Oosten, waarin behalve de vier grote mogendheden alleen Australië. Canada. Frankrijk, Nederland. Nieuw-Zee- land en cfe Philippijnen zitting hebben Engeland heeft verzocht ook Brits-Indië daaraan toe te voegen. De Adviescommissie zetelt in Washing ton en heeft niet de bedoeling als autori teit over Mac Arthur op te treden. Zij zal slechts wensen aan de Amerikaanse rege ring kunnen te kennen geven, waarna deze ze als instructies aan Mac Arthur kan doorgeven. Byrnes heeft verklaard, dat hij het Rus sische voorstel een commissie die in Tokio dezelfde rol zou moeten spelen als de commissie in Berlijn niet ver standig vond. JAPPEN HADDEN REUZENDUIKBOOT. In een Japanse haven ligt op het ogen blik 's werelds grootste overzeeboot. 5700 ton groot, met drie vliegtuigen aan boord en een bemanning van 300 man. De boot was pas In Febr. 1945 gereedgekomen, Ondanks vele moeilijkheden op het gebied van de kolenvoorziening heeft de minister van Handel en Nijverheid besloten dat het electrisiteitsrantsoen voor verlichting en huishoudelijk ge bruik gedurende de wintermaanden te verbogen. Voor de 5e en 6e periode bedraagt die verhoging 6. resp. 12 kwh. en voor de le en Se periode 12, tesp. 9 kwh. per periode van ongeveer 60 lagen. Al naar gelang de 5e periode in Augus tus dan wel in September ls ingegaan, bedragen de nieuwe rantsoenen, dus ach tereenvolgens 20. 35. 38 en 27 kwh. Of 26, 38, 34 en 24 kwh. Tegelijkertijd zijn de kook rantsoenen voor alleenwonende personen mat in gang van 16 October verhoogd: voor gas van 17 m3 tot 28 m3 en voor electriciteit van 42,5 kwh. tot 70 kwh. per periode van ongeveer 60 dagen. Klaarblijkelijk hebben oproepen tot manschappen van infanteriebataljons, die met verlof waren en wien werd verzocht zich ten spoedigste te melden, hier en daar enige ongerustheid doen ontstaan. Van de zijde van het ministerie van oorlog verzekert men. dat nie'-voor geen enkele reden bestaat. Er is slechts sprake van een vervroegd vertrek van enige troepentransporten, welk vertrek reeds weken geleden was voorbereid, doch dat door wijzigingen in de versehepingsplan- nen, kon worden bespoedigd Van Genechien ter dood veroordeeld Het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft hedenochtend uitspraak gedaan in de zaak van Mr. R. van Ge- nechten. Mr. J. Zaayer. de procureur fiscaal, eiste de doodstraf met uitsluiting van het actieve en passieve kiesrecht en met ontzegging van het recht van cassatie. De uitspiaak luidde: De doodstraf met uitsluiting van het kiesrecht zowel actief al9 passief, en het recht tot het bekleden van ambten. Het recht van cassatie werd echter toegestaan. „Grote Britse versterkingen zullen spoedig in Nederlands-Indië aankomen." seint de Times-correspondent uit Batavia. Htf voegt er aan toe: „Wij zullen spoe dig de houding van non-interventie laten varen in deze kwestie, die onjuist wordt genoemd politieke of binnenlandse onenigheid. Wtf zullen de leiders der opstande lingen laten weten, dat w(j niet van plan zijn nog langer het leven van Britse en Brits-Indische troepen in gevaar te brengen door een toestand te laten bestaan, waarin de door de Japanners gekozen rebellen onder de mantel van natlona' -me ongeregeldheden in de hand werken teneinde hun eigen opportunistische doel einden te bereiken. Wjj zullen zelf de sleutelposities in handen nemen om complicaties te vermijden als die in Saigon.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1