Het handvest van San Francisco Logeman over Indonesië Wetsontwerp tot goedkeuring aan Tweede Kamer voorgelegd Haasi U! Herstellingsoord HetLoo (Vervolg van pag. 1.) Soekarno werd getolereerd. Ons wettig gezag gelooft in zgn recht en zijn plicht en het zon die laatste ern stig verzuimen, indien het zich niet van de middelen voorzag tot vestiging van orde en veiligheid. Later heeft de voortgezette agitatie ook in het gebied buiten Batavia een toestand van terreur en onveiligheid ge schapen. Van de aanvang af is deze delicate situatie niet behandeld zoals wij het zouden hebben gewenst. Er ls In berust, dat het Soekarno-bewind bleef voort bestaan. Regering bezorgd over Engelse traagheid De ineenstorting van de Japanse dis cipline, en hun gezag heeft op tamelijk grote schaal wapens en zwaar oorlogs tuig (pantserwagens, tanks en vlieg tuigen) in handen der nationalisten doen komen. Op het gehele eiland buiten Batavia zijn de Japanners practisch uit het bestuur en het beheer der verkeers middelen gedrongen. Onze regering heeft de Engelse re gering herhaalde malen op de verant woordelijkheid gewezen, welke zij zich op hare schouders laadt. Ik mag niet zeggen, aldus de minister, dat de En gelse regering ongevoelig is gebleven voor onze vertogen, maar met bezorgd heid volgen wij niettemin de zeer lang zame voortgang van zaken. Regering wenst contact, maar niet met Soekarno. Van Engelse zijde is er van de aan vang af op aangedrongen, dat wij con tact zouden zoeken met de Indone sische leiders. Wij hebben naar zulke contacten van het allereerste begin af ook uitgezien. Maar praten met Soe karno is even onwaardig als onvrucht baar. Onwaardig, omdat Soekarno zich geïdentificeerd heeft met het Ja panse regime en onvruchtbaar, omdat hij niets .minder eist dan volledige on afhankelijkheid. De Nederlandse re gering heeft dan ook tegen de op onzen vertegenwoordiger uitgeoefende aandrang duidelijk haar veto doen klinken. De regering begeert oprecht gewapen de botsingen te voorkomen. Doch het Soekarno-bewind heeft zich letterlijk met geweld tegen vrije samensprekin- gen gekeerd, hoewel de lt. G.-G. Dr. van Mook, die sinds 4 Oct. te Batavia ver toeft, gemachtigd is met de éne genoem de restrictie naaf samensprekingen te streven en bij die samensprekingen enige concrete punten van hervorming, die rechtstreeks voortvloeien uit de geest van de radiorede van Dec. '42, te ontwikkelen. Hierna kwam de minister over het Verschil van inzicht met den Gouver neur-Generaal te spreken en de rede nen, die dezen er toe bewogen ontslag ean te vragen. Grondslag voor samenwerking In gevaar. De toestand is hoogst ernstig en het beklemmende is, dat hij elk ogenblik door excessen zo zeer verergerd kan worden, dat de grondslag voor ver draagzaamheid en samenwerking tussen Indië's bevolkingsgroepen voor afzien bare tijd kan worden verstoord, gelijk hij thans reeds aanzienlijk is geschokt. Toch gelooft de regering, dat de grond- Blagen voor Indië's verdere maatschap pelijke en staatkundige ontplooiing dieper liggen dan de laag, die thans door een volstrekt kunstmatige over prikkeling der sentimenten beroerd wordt. Zij laat zich daarom, gelijk de minister-president elders reeds tot uit drukking bracht, niet uit haar koers slaan. Bjj de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het Handvest der verenigde naties, ondertekend te San Francisco op 26 Juni 1945. De toelichting gaat allereerst uitvoerig in op de wordingsgeschiedenis van de organisatie en op de uiterlijke vorm van het Handvest om vervolgens een en ander mede te delen over het rechtskarakter van de nieuwe organisatie der statenmaatschappij, welke de naam heeft gekregen van de „Verenigde Naties". Soeharno wil geen oorlog Volgens radio B&ndoeng heeft de regering-Soekarno geen debet aan de oorlogsverklaring van de „Mar- kas Barisan Raat". Geruchten wil len, dat Soekarno ls ondergedoken of „gekidnapped". Vele Indonesische vlaggen souden halfstok hangen. Wijzigingen die verbeteringen zijn. In een slotbeschouwing zegt de rege ring, dat het Handvest van de Verenigde Naties beschouwd kan worden als een herziening en aanvulling van het Volken bondsverdrag, waarbij men zich de er varingen van de meer dan 20 Jaar, gedu rende welke de Volkenbond is werkzaam geweest, heeft ten nutte gemaakt. In het algemeen is het systeem van het Volkenbondsverdrag behouden gebleven. Dit kan met een zekere voldoening wor den geconstateerd door hen die, als de Nederlandse regering, het pact tegen de in de loop der jaren uitgeoefende cri- tiek steeds in bescherming hebben geno men en erop hebben gewezen, dat het te kort schieten van den Volkenbond meer te wijten was aan onvoldoende geneigd heid der staten. Van de middelen, die het Volkenbondsverdrag bood, ook inderdaad gebruik te maken, dan aan gebreken, die aan het systeem zelf kleefden. De wijzigingen, die thans zijn aange bracht, zijn voor een groot deel als ver beteringen te beschouwen. Machtsuitbrei ding van het orgaan, met de rechtshand having belast, kan, in beginsel, ook daar toe worden gerekend. Ook regeringscritiek. Evenwel kunnen tegen de wijze, waarop dan deze gedachte uitvoering is gegeven, gegronde bedenkingen worden ingebracht. De ongelijke behandeling van grote en kleinere mogendheden, welke reeds de samenstelling van de Volkenbondsraad kenmerkte, is, ingevolge de regeling van het stemrecht in de Veiligheidsraad, ver scherpt. Op zich zelf zijn, voor een over heersende positie van de grote mogend heden in het orgaan, dat de sancties zal hebben toe te passen, ongetwijfeld deug delijke argumenten aan te voeren. Het is niet onbillijk, dat aan de staten, die de verantwoordelijkheid voor de handhaving van vrede en veiligheid in de eerste plaats hebben te dragen, en op wier schouders, in geval van gewapende con flicten, de lasten der militaire sancties voor een zeer belangrijk deel zullen ko men te rusten, bij de beslissingen ter zake ook een overwegende invloed wordt toe gekend. Het systeem schiet bovendien onmiddel lijk tekort, zodra een der grote mogend heden de agressor zou zijn, of zelfs, wan neer een der grote mogendheden de kleine staat, van wie de aanval uitgaat, in bescherming neemt. In zodanige geval len zal de gemeenschappelijke actie ach terwege blijven. Intussen moge men in dit verband zich rekenschap ervan geven, dat voor de be oordeling van deze gehele materie althans één factor is aan te wijzen, die het Hand vest der Verenigde Naties, naar het zich Iaat aanzien, op het Volkenbondverdrag zal voor hebben: de universaliteit der organisatie. Het ontbreken daarvan is een der voornaamste oorzaken geweest van het falen van den Volkenbond. Daarom geldt het thans om. zonder zich aan overdreven illusies over'te geven, maar ook zonder scepticisme, de schouders onder de nieu we organisatie te zetten, en te trachten, het zijne bij te dragen om de nieuwe statenbond tot ontwikkeling te brengen. De atoombom en de nieuwe organisatie. De regering is van oordeel, aldus de toelichting, dat het gebruik van een wa pen als de atoombom de onderlinge machtsverhoudingen slechts ten dele en altijd alleen voor een korte periode van verrassing, beheerst. Doch wel aldus de regering, moet het mensdom zich bij de verschijning van een oorlogsmiddel van zo ongekend vernie tigende werking als de atoombom, zich zeer ernstig afvragen, of nu niet het ogenblik gekomen ls, dat het voor het alternatief wordt gesteld, samen te wer ken of ten onder te gaan. De Nederlandse regering, de tradities voortzettende, die steeds het Nederlandse volk hebben ge kenmerkt. heeft haar keuze gedaan. Zij Is overtuigd, dat die van het Nederlandse volk geen andere zal zijn. Indien U nog nieuw geld moet halen. De termijn van 8 t/m 13 October, waarin gelegenheid bestond bij de inrichtingen der posterijen nieuw geld op de geldkaart af te halen, werd, zoals bekend, met een week verlengd. De Directeur-Generaal der P.T.T. ves tigt er thans de aandacht op, dat het niet in de bedoeling ligt, de u tbetalingster- mijn voor de postinrichtingen nogmaals te verlengen. Belanghebbenden wordt dan ook aangeraden de geldkaart uiterlijk in de loop van deze week voor opneming van de eerste f 100 In nieuw geld aan te bieden, aangezien na Zaterdag 20 Oct. a.s. de uitbetaling hiervan tot nader be richt wordt gestaakt. Vorstelijke toezegging aan Stichting 1 MO—1945. H.M. de Koningin heeft een deel van het paleis het Loo ter beschikking ge steld van de Stichting 1940—1945, met de bedoeling oorlogsslachtoffers, ex-illegale werkers en ex-politieke gevangenen, die enige tijd rust nodig hebben, in de ge legenheid te stellen, volkomen te gene zen. Er komen 100,000 rijwielen uit Engeland De Britse rijwielindustrie zal IV» mll- lloen rijwielen gaan fabriceren, waarvan a/3 voor uitvoer bestemd ls. De Neder landse regering heeft 100.000 fietsen be steld. Eenzelfde aantal ral aan Denemar ken en Noorwegen worden geleverd. De aflevering van deze fietsen door de Engelse fabrieken geschiedt echter ln een zeer traag tempo. Er zijn nog slechts enkele duizenden fietsen in ons land ge arriveerd. SCHOENREPARATIE BLIJFT OP DE BON. In verband met een gerucht als zouden schoenreparaties spoedig bonvrij kunnen geschieden, in verband met zoolleder- lmport uit Z.-Amerlka, deelt men mede, dat deze berichten volkomen uit de lucht gegrepen zijn. De - lederpositie ls nog steeds uiterst precair. ROTTERDAM HERSTELT ZICH. Rotterdam ls met nieuwe kracht begon nen aan de wederopbouw. Vooral de ha ven wordt flink onderhanden genomen. De herstelwerkzaamheden aan de ver woeste kademuren. (Foto: Anefo-Hof-P.) HET BRUIDSPAAR. Dezer dagen is te 's-Gravenland het hu welijk voltrokken tussen J. Chr. Bllhr- mann. Adjudant van H.M. de Koningin, en Mej. L. C. Vermey, waarbij Z. Exc. de Minister van Oorlog, J. Mijnen, als ge tuige lungeerde. (Foto: Thuring-P.) De Heer en Mevrouw TARDIN CHABOT— VAN REENEN geven met grote blijdschap kennis van de geboorte van hun dochter AUGUSTE MADELEINE. Eindhoven, 13 Oct. 1945. Kievitlaan 8. KLAAS VALK en NEL VAN TI EL hebben het genoegen U ken nis te geven van hun voorge nomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op Donderdag 25 Oct. a.s„ des morgens 11.30 uur te Alk maar. Alkmaar, 11 Oct. 1945. Gashouderstraat 21. Nieuwesloot 37. Gelegenheid tot feliciteren op Zondag 21 Oct. van 3—5 uur, Nieuwesloot 37. Toekomstig adres: Gashouderstraat 21, Alkmaar. De 21ste Oct. a.s. hopen onze geliefde Ouders, J. H. MEULENBELT en A. C. MEULENBELT—BETZ, hun 25-jarige echtver. te her denken. Hun dankbare kinderen, HENK. - GERY. DICK J. C. v. d. SCHILDEN— MEULENBELT. H. v. d. SCHILDEN. Alkmaar, Leliestraat 4. De 27e October 1945 hopen onze geliefde Ouders. K. S. KNIJPSTR/ en G. KNIJPSTRA— ANKEMA, hun 25-jarige echtvereniging te herdenken. Hun dankbare kinderen, behuwd- en kleinkind en verloofden. Heerhugowaard, Zuid H 72 A. Hiermede betuig ik, ook na mens mijn vrouw, mijn harte lijke dank voor de vele blij. ken van belangstelling, on dervonden bij mijn terugkeer uit het buitenland, in het bij zonder de buurtbewoners van de Corfstraat D. A. VAN WEELDEREN. Corfstraat 25 DANKBETU1GNG. Voor de overgrote belang stelling. ter gelegenheid van mijn 25-jarig ambtsjubileum bij de P. T. T. dank ik allen, mede namens mijn vrouw en kinderen, recht hartelijk. In het bijzonder den heer J. Kay, voor zijn bijstand gedurende vele jaren, de be woners van mijn bestelling voor hun prachtige geschen ken. aangeboden bij monde van mejuffr. zuster Tiem- stra als wel het muziekkorps „Christiaan de Wet", voor de serenade. D. PASCHA. Grootschermer, Oct. 1945. VERLOREN: een donkerblauwe regenjas en regenhoed Zondagmiddag 4half 6 van een bagagedra ger, rijdende per fiets van Oude Niedorp over Heer Hugot^aard, Oudorp, Munni- kenweg naar Spoorstraat 21, Alkmaar. VERLOREN: Portemonnaie met inhoud, kenmerk ritssluiting. Reizen de van Alkmaar via Heiloo, Limmen naar Egmond-Bin- nen, Egmond aan Zee, Eg- mond a. d. Hoef en terug naar Alkmaar. Tegen beloning te rug te bezorgen of bericht zenden aan BOSMA, Wester- weg 71, Alkmaar.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 3