STADSNIEUWS v ,lndonesië in de branding" Neemt hiervan goed nota Vergadering V.V.V. Pro Vincent van Gogh Een Openbaring Drs. v. Rossera geeft een exposé. Voor een niet groot, maar aandachtig gehoor behandelde de heer drs. C. van Rossem gisteravond in „De Harmonie-* verschillende problemen met betrekking tot, Indonesië. De heer Van Rossem zeide in deze bijeenkomst, die belegd was door „Tot Nut van 't Algemeen", nadrukkelijk, uit te gaan van het standpunt van het puur Nederlands eigenbelang. Spr. schetste allereerst de rol die Japan in 't Verre Oosten speelde, daarbij tot de gevolgtrekking komende, dat dit land met zijn veroveringspolitiek niet Neder- lands-lndië, maar Australië tot uitein delijk doel had. De Japanner kan in het tropische klimaat niet werken, behalve misschien op Java, dat dichtbevolkt is; Australië echter is een reservoir, dat het bevolkingssurplus van Japan zou kunnen absorberen en evenals Japan zelf, een sub-tropisch klimaat heeft. Dat Japan om tot zijn uiteindelijk doel te geraken het nodig had Ned.Indië te veroveren, spreekt vanzelf. Terwijl men in Nederland over het verse kadetje redetwistte, infiltreerde Japan onze be zittingen met spionnen. „Wij waren daar ginds", aldus spr., „in die dagen eigen lijk allemaal NSB-ers, maar dan in de goede zin van het woord, n.1. dat wij ons ergerden over de suffe slaperigheid van het moederland dat kalm toezag hoe het net om Indië werd gespannen." Spr. schetste in dit verband de politiek van de Sovjet-Unie. Het Oosters Insti tuut van Moskou heeft, volgens spr., de nationalistische leiders grootgebracht. De radicale stemming van die jeugdige In donesiërs die hier te lande gestudeerd hebben, schreef spr. toe aan het gebrek aan geld dat zij vaak hadden en de andere hinderpalen die hen een gelijke omgang met de Nederlanders in de weg stonden. Zo zijn er opstandige figuren geko men als Soekarno en Hatta, die door de Nederlandse regering voor hun propa ganda te zacht aangepakt zijn met slechts een paar jaar gevangenisstraf, aldus spr. De Japanner heeft tijdens zijn over heersing alles in het werk gesteld om ons het aangezicht te doen verliezen. Hij heeft den blanke en vooral ook de vrou wen mishandeld en vernederd en voor de ogen van den Javaan als inheemsen laten werken. Men moet de psyche van den Javaan kennen om te weten wat dit betekent. Wat nodig is, dat is ons pres tige te herstellen. Spr. gelooft niet, dat dit bloed zal vergen. Sprekende over de „aarzelend© hou ding" van Engeland, zeide de heer Van Rossum. dat deze politiek wel niet van eigenbelang ontbloot zou zijn. Wat de „vrijheidslievende" politiek van Amerika t.o.v. de Philippijnen b.v. aan gaat; zeid© spr., dat het voor Washington toch niet van belang ontbloot kan zijn, wanneer de Philippijnen, als onafhanke lijke staat door andere grote mogendhe den erkend, bij een event. oorlog op Allen een beroep tot bijstand kan laten gelden. Met deze voorbeelden trachtte spr. dui delijk te maken hoe de internationale politiek op de realiteit van machtsver houdingen berust. Dit moet ook ons standpunt zijn t.a.v. Ned.-Indië, aldus spr., die zeide, zich volkomen achter den afgetreden G.G. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer te scharen. Na de pauze behandelde de heer van Rossem de vragen die door verschillende aanwezigen werden gesteld. Met een welgemeend applaus werd spr. voor zijn betoog beloond. (De heer van Rossem heeft in deze bij eenkomst zijn verwondering uitgesproken over de houding van „De Vrije Alkmaar- der". Op het artikel van Do. 4 Oct. „Pra ten met Soekarno of niet?" heeft de heer v. Rossem ons een ingezonden stuk doen toekomen, dat, na?r wij direct reeds aan den schrijver mededeelden, te lang was om in zijn geheel te worden opge nomen. De heer v. Rossem meende er zich nu over te moeten beklagen, dat wij van zijn brief „slechts een regel of twaalf hadden geplaatst", terwijl het antwoord dat volgde, een hele kolom be sloeg en achtte deze handelwijze vreemd „voor een zich noemende „vrije en de mocratische pers". Wij maken er den heer v. Rossem op attent, dat hij, in dien hij de moeite wil nemen de regels nog eens goed na te tellen, tot de ontdek king zal komen dat wij in 29 regels den schrijver van het ingezonden stuk aan het woord lieten deze bevatten het ter zake dienende gedeelte van de brief en hem in 30 regels van repliek dienden. Een heel klein beetje egoïstisch mis schien om 2 regels meer te nemen, maar ondemocratisch dat is zo'n groot woord. Aanwinst voor de Brandweer De Alkmaarse vrijwillige brandweer ral binnenkort uitgebreid worden met een motorspuitwagen met een capaciteit van 2500 liter. In de wagen wordt boven dien een tank ingebouwd voor 400 liter water, zodat onder alle omstandigheden onmiddellijk geblust kan worden, b.v. autobranden en kleine binnenbrandjes op plaatsen waar geen water te krij gen is. Ons bureau is thans gevestigd Lan- gestraat, hoek Boterstraat. Alleen daar worden thans advertenties, abonnementen, adreswijzigingen, event. klachten over bestelling enz. aangenomen. Ook moeten op dit adres brieven en advertenties worden gebracht en afgehaald. De lijsten van Nederlandse krijgs gevangenen in Japanse kampen, lig gen eveneens in onze winkel ter in zage. Voor aangelegenheden van redac tionele aard wende men zich uitslui tend tot de redactie, Achterdam 20. Spiritisme en Mediumschap Voor de Spiritistenloge „Harmonia" hield Woensdagavond in het A.B.B.-ge- bouw te Alkmafr, de heer J. P. Smits uit Haarlem een lezing over spiritisme en mediumschap. Spreker begon zijn voordracht met te zeggen dat het hier geen geloof betreft, maar de wetenschap dat er bovennatuur lijke verschijnselen zijn. De feiten zijn wetenschappelijk aanvaard, alleen is er nog een strijd gaande over de vraag welke verklaringen hieraan gegeven moeten worden. Aan de hand van zijn 30-jarige per soonlijke ervaring haalde spreker vele voorbeelden aan uit séances, welke kun nen bewijzen dat zich inderdaad ver schijnselen van bovennatuurlijke aard voordoen. Een aantal vormen van con- tactmogelijkheden werd door den heer Smits op aardige wijze besproken en met voorbeelden belicht. In zijn slotwoord trachtte spreker aan te tonen, hoeveel verlichting het de mensheid zou kunnen brengen, wanneer zij contact konden krijgen met gestorven verwanten. De lezing werd door een groot aantal belangstellenden met aandacht gevolgd. JUBILEUM BIJ DE AMBACHTSSCHOOL. Woensdag j.1. herdacht de heer J. Wiegers, leraar in het smeden aan de ambachtsschool alhier, het feit dat hij 25 jaar aan deze school verbonden is. De strijd om de grondstoffen Dinsdag 23 October begint voor de Volksuniversiteit een zeer interessante cursus. De heer J. Brummelkamp, leraar aan het Barleus Gymnasium te Amsterdam, zal in een cursus van vier avonden over de strijd om de grondstoffen vertellen. Op de eerste avond behandelt de spre ker de petroleum. Zowel de boring en verwerking, de hegemonie van de V. S. en de Standard Oil, als de uitvinding van motoren en de wedloop naar olieterrei nen, en het vraagstuk van de syntheti sche olie, zullen uitvoerig worden be licht. De drie volgende avonden worden de rubber, de katoen en de ertsen op de zelfde wijze behandeld. PIANO-AVOND KLAAS BAKKER. Klaas Bakker, die voor de oorlog voornamelijk optrad als organist, met zelfstandige orgelbespelingen en concerten in samenwerking met vooraanstaande solisten, doch die zich in de oorlogsjaren in hoofdzaak be perkte tot huisconcerten en lezingen over muziek, is thans, in zijn hoeda nigheid als pianist, bezig met een kleine tournee van piano-avonden. Hiervoor werd een programma sa mengesteld van een serie prachtige en veel geliefde meesterwerken uit de klavier-litteratuur, een program ma, waarop wij, na Bach, Beethoven en Debussy, voor na de pauze uit sluitend werken van Chopin aange kondigd zien, waarbij nis slotnum mer bijvoorbeeld de brillante en grootse As-dur-Polonaise. AANRIJDING Hedenmorgen omtreeks kwart voor tien had op de Kanaalkade een aanrij ding plaats tussen een vrachtauto en een wielrijdster, waarbij de laalste zodanig 'gewond werd, dat zij naar het zieken huis vervoerd moest worden. De vracht auto is zonder stoppen doorgereden. De wnd. commissaris van politie te Alkmaar verzoekt eventuele getuigen van dit ongeval zich ten spoedigste te wil len melden bij het politiebureau afd. verkeer. GRANAATHULZEN VOOR BLOEMVAZEN. Hedenmorgen is in Alkmaar een grote zending granaathulzen aangekomen, af komstig uit Brabant. Deze hulzen zullen verwerkt worden tot bloemvazen. DROGISTERIJEN DINSDAGMIDDAG GESLOTEN. Onder goedkeuring van den Minister van Handel en Nijverheid hebben Bur gemeester en Wethouders van Alkmaar de aan de drogisten verleende be voegdheid om hun winkels des Dins- 'dags na 13 uur gesloten te hebben voor onbepaalden tijd verlengd. Burgerlijke Stand Geboren: Dick, z. van D. Schoone- wil en B. Jonker. Maria M., d. van K. Ursem en A. C. Gorter. Catharina M., d. van C. Tesselaar en G. Zonneveld. Wilhelmina, d. v. J. Blom en M. Horst man. Getrouwd: Petrus A. Veldman en Petronella W. A. Pels. Adrianus Roe- coert en Catharina G. Nuij. Petrus S. Verberne en Rosalia G. Dekker. Jo- hannes J. W. Dehé en Guurtje Schoon hoven. Overleden: Hendricus Hennlnk, gehuwd met A. S. Egbergen, 53 jaar. Nicolaas J. van Tol 13 Jaar. Helena van Diepen, gehuwd met J. Wokke, 68 Jaar. Cornelia Verver, gesch. v. P. H. Smiers, 58 jaar. BESLUITEN GEMEENTEBESTUUR. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar hebben benoemd tot Regent van het Centraal Ziekenhuis den heer H. van der Bogaerde, alhier, en op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. Schekkerman, als on derwijzer aan de school voor voortge zet lager onderwijs alhier. Burgemeester en Wethouders hebben voorts de volgende besluiten genomen: a. tot vaststelling van esn. verorde ning tot wijziging der algemeene loonverordening voor de werklie den met betrekking tot de functie van machinist bij do lichtbedrijven; b. tot vaststelling van de bedragen, die over 1944 werkelijk zijn uitge geven voor de kosten, bedoeld in artikel 55 bis der Lager onderwijs wet 1920, t.w. voor het openbaar gewoon lager onderwijs 14009.08, voor het openbaar voortgezet ge woon lager onderwijs 1084.14 en voor het openbaar uitgebreid lager onderwijs 2741.91. DRANKWET. Ingekomen is een verzoek van den heer J. Veeninga, alhier, om een verlof B. verlof voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het per ceel Doelenstraat nr. 32. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwa ren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Bergen. De ]eugd musiceert Voor het door de accordeonvereni ging „Crescendo" uit Alkmaar in De Rustende Jager gegeven concert was veel belangstelling. Het was een lust te luisteren naar dit clubje jongelui, dat onder leiding van den heer A. van de Wolf met volle overgave musi ceerde. Het publiek genoot zichtbaar en over laadde de jongelui met bijvalsbetui gingen. Van plankenkoorts viel bij de jeug dige executantjes niets te bespeuren. Met een geanimeerd bal werd de al- lszifis geslaagde avond besloten. Druk. Dagblad voor Nrd.-Holland N.V. Mr. J. in 't Veld spreek Mr. J. in 't Veld, burgemeester Zaandam, gaf voor de afd. Bergop Schoor! van de S. D. A. P. een ui$ zetting" van enkele grote problep die dringend om een oplossing vra| Spr. betoogde, dat de economij ontwrichting van vóór de oorlog gevolg was van het feit, dat de ko kracht geen gelijke tred hield met jaarlijks toenemende arbeidsproduct! teit. Om herhaling te voorkomen, dii de regering controle te oefenen, op< er evenwicht komt tussen winst, pi zen en lonen. Ook dient er te komen gebondenhf op economisch terrein, evenwel behoud van de geestelijke vrijheid. Men volge hierbij een eigen koe waarbij een synthese tot stand bracht moet worden tussen stoffelij gebondenheid en geestelijke vrijhei Om eventuële oppositie van de zij van het bedrijfsleven te kunnen bp ken, achtte spr. socialisatie van grol bedrijven noodzakelijk. Heiloc Maandagavond vergaderde de V.V, onder voorzitterschap van d< heer van Gemeren. De vergaderii was goed bezocht. Onder de aanwi zigen merkten wij ook op den wn burgemeester. Het 37e jaarverslag was in minei het ledenaantal liep terug van 21 tot 181. Toegezegde subsidies zij nog niet ontvangen. Het bestuur trad in zijn geheel al doch stelde zich herkiesbaar. To voorzitter werd gekozen de heer J van Gemeren. Herkozen werden P Avis en B. B. van Tricht. In de oiljt stane vacature zowel de voorzit ter als de vice-voorzitter hebben op verzoek moeten bedanken wer den gekozen de heren A. H. Schrale en B. Eekhof. Langedijk. NOOBDERMARKTBOND. 20000 kg aardappelen f 5.50—f 5.75; 7501 kg uien f 9; 2600 kg bieten f 3.75; 400 kg rode kool f 6; 10000 kg witte kool i 4 6500 kg gel kool f 6; 12000 kg andijvie f 7; 1000 kg bospeen f 11. LANGEDIJKER GROENTE CENTRALE. 35000 kg aardappelen f 5.25—f 5.75; 350t kg rode kool f 6; 23000 kg gele kool f 6: 4200 kg groene kool f 6; 37500 kg witte kool f 4; 30000 kg bieten f 3f 5; 7000 kg uien f 12000 kg andijvie f 71 930 kg sla- bonen f 24.50; 250 kg ramenas f 4; 2000 kg knolselderie f 8.50—f 11.50; bloemkoo f 11.50—f 18.50; bospeen f 11; 250 kg drui ven f 80. Pï lera zal coll Pi te fun noe Ad> Cor Zui Cui rel< G dat zal hij li vai ho< bet ral eet le\ ho ge Merkwaardige noodlanding Dezer dagen landde op het vliegveld Eelde een vliegtuig van een bijzonder type met als inzittende een Duits officier, in keurig uniform. De man werd voorlopig in arrest gesteld, doch bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de machine, een Arado 234, een pro- pellerloze nieuwe Duitse machine was, di© voor experimentele doeleinden met vlieger en al, aan de R.A.F. was overge dragen. De piloot, opgestegen in Stavan- ger, was in de mist zijn escorte kwijl geworden en had boven Apeldoorn mo- torpech gekregen. Hij zette koers naar Eelde, waar hij de machine behouden op de grond wist te zetten. 17.000 Londense havenarbeiders beslo ten de staking voort te zetten, ondanks het feit dat onderhandelingen tussen de vakverenigingen en de werkgevers reeds begonnen zijn. Het Stedelijk Museum te Amsterdam viert zijn vijftigjarig bestaan op grootse wijze. De Vincent van Gogh-tentoon- stelling waar een geweldige belang stelling voor bestaat is een unicum, een werkelijk grote gebeurtenis. Het is een expositie waar de de bezoe ker op zijn gemak gesteld wordt. Een catalogus —op Baedeker na de vervelend ste gids die er bestaat is niet uit gegeven. De interessante documentatie die men in elke afdeling vindt brieven van Vincent aan zijn broer Theo en bij zonderheden over zijn leven zeggen den bezoeker wat hij bij het werk weten moet. Vincent's werk spreekt hier zelf in een weelde van kleuren, doorwTerkte schilderijen en tekeningen, op een wijze die de hevigheid van zijn scheppings drang aan den beschouwer openbaart. Bij het binnenkomen in de tentoon- stelligsrulmte vallen enkele, minder be kende zelfportretten direct op. Evenals zijn schilderijen van Brabantse boeren de Aardappeleter» en boeren woningen, zijn zij realistisch en hierdoor stug en donker bruin en groen over heerst, in alle schakeringen van zijn palet uit die tijd. De tekeningen, vooral van de. zijn grond bewerkende boer, zijn prachtig. De boer zit in de grond vastgeworteld, is een kluit brokkige aarde. Vincent beeldt dit in zijn krabbels want vele teekeningen zijn niet meer dan dat met enkele lijnen treffend uit. In Parijs gekomen wordt zijn palet da delijk lichter, uitgelaten. De zon, de nieuwe vrienden Gauguin, Toulouse Lautrec, later Cézanne en de vrolijke omgeving maken zijn tekeningen luch tig zijn schilderijen licht en vrolijk, in krachtige streken van het penseel uit gedrukt. Dan komt Arles, met de schone vèr- gezichten van het Zuid-Franse land schap. Een weelde van kleuren openbaart zich hier op een wijze, die ge zelf moet zien. Geen reproductie ter wereld kan dit, ook niet bij benadering, uitdrukken. Na die tijd Vincent komt in een inrichting voor geesteszieken— wordt zijn palet iets minder uitgelaten, donkerder. De tragiek van het eenzame leven van den schilder is hier op zijn hoogtepunt, het werk wordt wild, weerspannig en geladen. Th. A. J. K.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2