Advertentiën. BINNENLAND Redders deden hun plicht Tijdpuzzles Onze Jeugd Zijn karakter Haizena D u ryea Prof. Scholten neemt afscheid Zijn oordeel over de zuivering. Prof. Mr. P. Scholten, sedert 1907 hoog leraar aan de Amsterdamse Universiteit zal op 25 October a.s. zijn afscheids college geven. Prof. Scholte werd op 26 Augustus 1875 te Amsterdam geboren. Van de vele functies welke Prof. Scholten bekleedt noemen wij: Voorzitter van de Nationale Adviescommissie, Voorzitter van de Commissie van Advies bedoeld in het Zuiveringsbesluit 1945, Voorzitter van het Curatorium der Stichting „Kerk en We reld", enz. Gelukkig betekent dit afscheid niet, dat Prof. Scholten ook al deze functies zal neerleggen. In deze kwaliteiten hoopt hij ons volk nog te blijven dienen. Zuivering brengt geen splitsing teweeg. In een onderhoud met een redacteur van ANP-Aneta heeft de scheidende hoogleraar enige vragen beantwoord met betrekking tot het brede terrein, waar naar zijn belangstelling uitgaat. Z.i. zal men gaan breken met 't te dorre en te eenzijdig intellectueel gerichte ka rakter van het onderwijs en komen tot een sterker levend en onmiddellijk in het leven ingrijpend hoger en voorbereidend hoger onderwijs. Prof. Scholten verwacht ook, dat het gezuiverde onderwijs meer een open oog en oor zal hebben voor de vernieuwings gedachte. Prof. Scholten achtte de opvatting on juist dat de zuivering bezig is een grote splitsing in ons volk teweeg te brengen. Naar zijn mening wordt de breuk met zachtheid juist veel groter. De breuk moet geheeld worden, maar eerst moet zuivering plaats vinden en dit kan al leen goed geschieden, als het rechtsge voel bevredigd wordt. Slechts zU die boter op het hoofd hebben Men zou bij zeer velen, die slap ge weest zijn kunnen volstaan met de con statering van die slappe houding. Een opmerking van den directen chef of een berisping zou voldoende kunnen zijn. Maar bij de grote figuren zou zulk een houding het rechtsgevoel onbevredigd laten. Prof. Scholten maakte ten slotte nog de opmerking, dat hij niet gelooft, dat, in het algemeen gesproken, het een groot deel van ons volk is, dat klaagt over de zuivering door een klein deel. Het zijn juist de onmiddellijk bij de zuivering be trokkenen, degenen, die verkeerd hebben gedaan of slap zijn geweest, die klagen en telkens de suggestie trachten te wek ken, dat een groot deel van ons volk door de zuivering bedreigd wordt en dat ons volk daardoor steeds meer in tweeën gesplitst wordt. Vaak is het om gekeerd. Een stichting voor de landbouw In vergaderingen van de R.K.L.T.B* dezer dagen te Hoorn en Alkmaar ge houden, werd medegedeeld, dat samen met de Holl. Mij. van Landbouw en de Chr. Boeren en Tnindersbond tot stand gekomen is de Stichting voor den landbouw in Noord-Holland, ten einde de economische, sociale en tech nische belangen van land- en tuin bouw te behartigen. Van een volledige overeenstemming kan echter nog niet gesproken worden, daar een groot aantal van de tuinbou wers in Noord-Holland niet bij genoem de organisaties, die men standsorganisa ties noemt, zijn aangesloten. Deze tuin ders zijn wel lid van een veilingvereni ging, dus zou er alles aan gelegen zijn, dat ook deze organisaties in de stichting werden opgenomen. Er is echter een belangrijke groep tuinders, welke van mening is, dat in de veilingorganisaties de tuinbouwbelan- gen reeds ten volle worden behartigd. Eind September 1943 voltooide een Duitsch „Sprengkommando" de verwoesting van Nederlands eerste luchthaven, Schiphol. Thans wordt met man en macht aan den wederopbouw gewerkt. Hier stond voorheen de prachtige commandotoren, de trots van Schiphol. Dit noodgebouw is er voor in de plaats gekomen. Op de voorgrond een der startbanen in aanbouw. Foto Anefo/K.L.M.-P. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen zoon en broertje. JOHANNES MAARTEN. J. NIEBOOM W. J. NIEBOOM— v. d. LEEK. Heiloo, 16 Oct. 1945. Tijd. adres: Centr. Zieken huis Alkmaar. De traditie der Noord, en Zuidhol landse Reddingmaatschappij werd in de oorlogsjaren ongerept gehand haafd, zo vermeldt het jaarverslag van bovengenoemde maatschappij. Tussen Sept. 1940 en Mei 1945 wer den 860 schipbreukelingen van al lerlei nationaliteit gered, waardoor het totaal aantal geredden sedert de oprichting der N.Z.H.R.M. in 1824 op 6889 werd gebracht. Vooral 1944 was een druk jaar, waarin niet minder dan 189 mensen behouden aan de wal werden gebracht. De maatschappij doet een beroep op allen, haar financieel te steunen, teneinde de mannen van de red dingsboten, die hun leven wagen in de strijd om het behoud van men senlevens, zo goed mogelijk te ver zorgen. Besluit van het Medisch contact Gezien het ontstellend aantal ver zoeken, dat de laatste tijd de Neder landse artsen tot het afgeven van geneeskundige attesten wordt ge. daan, heeft het Medisch Contact be sloten, dat de artsen in den vervolge uitsluitend aanvragen voor de offi ciële distributiediensten zullen af geven. Het is de behandelende artsen niet meer geoorloofd om allerlei ver- klaringen over arbeidsgeschiktheid e.d. af te geven. Deze moeten lopen over de controlerende en vertrou wensartsen. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje LENA. K. RAAT. I. RAAT—MUYS. KLAAS. Noordbeemster, 15 Oct. '45. Middenweg 37. Zwarte lijst van Duitse schrijvers In de Britse zóne zullen in de Duit se openbare leerbibliotheken geen boeken meer te verkrijgen zijn van schrijvers, die bijzondere bescherming genoten van de nazi's. Op de zwarte lijst zullen vermoedelijk ook Spengler, schrijver van ,,Der Untergang des Abenslandes" en Von Klausewitz voorkomen. Oudkundige vondst te Jerusalem Het volledige wetenschappelijke on derzoek van een oudheidkundige vondst aan de weg JeruzalemBeth- lehem, waarbij opschriften zouden wij zen op een herkomst uit de tfjd van de kruisiging van Jezus, wordt thans voorbereid en zal binnenkort worden gepubliceerd door prof. Elazar Sukenik van de Hebreeuwse Universiteit. Het zou voorbarig zijn, om enig ver band te leggen tussen de graftombe en enige bekende gebeurtenis of persoon uit de Heiligë Schrift, voor dat het resultaat van het wetenschappelijk on derzoek is gepubliceerd. De naam „Je- sous-', die op een van de steenen van de verzamelplaats der beenderen gevon den werd, is de Griekse schrijfwijze voor de Joodse naam „Joshua". Het kruis, dat op elk der vier zijden werd aangetroffen heeft eenzelfde vorm PROTEST TEGEN PROCES-LA VAL. Een delegatie van de Parijse gemeente raad heeft gisteren aan den minister van justitie, Henri Teitgen, een resolutie van die raad overhandigd, welke tot uit drukking brengt, dat de leden door de betreurenswaardige houding van het hoge gerechtshof bij het proces-Laval zeer getroffen zijn. De resolutie zegt, dat deze houding de autoriteit der beslis singen van het gerechtshof aantast en dat het aanzien van Frankrijk er door geschaad werd. Met grote vreugde en dank baarheid geven wij U t# kennen dat onze geliefde Ouders en Grootouders CHR. v. d. MEE en A. V. d. MEE—KETTING op Dinsdag 6 November a.s. hun 50-jarig huwelijksfeest hopen te vieren. Op Dinsdag 6 Nov. 's mor gens 8.15 wordt in de St. Josephkej^ een H. Mis van dankbaarheid opgedragen. Receptie 6 Nov. van 35 uur ten huize van den heer B. Harms, Scharloo 3. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen, WIM, GRE en kinderen. AB, LEEN en kind. BEN, DORA en kind.. Alkmaar, 17 Oct. 1945. Karenhuis, Krelagestraat I Heden ontvingen wij de droeve tijding, dat op 4 Juni 1945 in een zie kenhuis te Bandoeng is overleden onze innig ge liefde Man en Vader, Zoon, Broeder, Zwager en Oom, de Heer CORNELIS KLOOSTERBOER Cz., ind. landb.k. ing. in de leeftijd van 48 jaar. Uit aller naam: N. F. KLOOSTERBOER- BRANDS. Bé, KEES en ANS. Alkmaar, 17 Oct. 1945. Straatweg A 75. „Engeland zet de klok terng"J Sinds 16 Sept. geldt officiéél ln ons land weer de midden-Europese winter-i tijd. Officiéél, want op het platteland handhaven velen nog de oude Amster damse tijd, zodat de pendules in de huiskamers der boeren 40 minuten ver schillen met de stationsklokken! De klokken van Berlijn, Greenwich en Amsterdam zijn echter gelijk. Op 18 Nov. a.s. wordt dit evenwel weer anders! Groot-Brittannië, België, Frankrijk, Denemarken en Noorwegen zetten de klok dan één uur terug. Reist U dus op 17 en 18 Nov. van Kopenhagen vla Uw neef, boer Klaas, bij Ursem en Uw tante in Amsterdam naar Brussel, let dan goed op de officiële tijd, want anders komt U te vroeg in A'dam en te laat in Brussel! En wat doet Nederland? Wat doet Nederland op 18 November? Wanneer wij Greenwich aannamen, zou dat betekenen, dat deze winter de duis ternis 20 minuten eerder zou intreden. De Regering altijd zorgzaam en zui nig heeft echter aan onze kolenpositie gedacht! Immers, wanneer 't 20 minuten eerder donker wordt, moet 't Mcht 20 minuten eerder aan en dat kost kolen! Wij houden dus deze winter de midden- Europese tijd. Laten we hopen, dat we ona in 1M6 de luxe kunnen permitteren de uniformiteit in West-Europa te vol tooien. Alsjeblieft, dat was een lastig geval voor kleine Klaasje. Dat was een moeilijk geval! Kleine Klaasje was een jongeheerttje van tussen de vijf en zes jaar oud- En hij was wat men wel eens noemt: bar wijs voor zijn jeugdige leeftijd. Als hij de kans kreeg, zat hij maar altijd in de boeken van zijn groteren broer te snuf felen: En dan kwam hij natuurlijk wel eens èndere woorden tegen dan de aap, de noot en de mies van de leesplank.. moeilijke woorden, die hij in de verste verte niet begreep! En wie moest den kleinen bolleboos dan tekst en uitleg geven? Wel, Moeder natuurlijk! Wie an ders? En die goeie Moeder deed altijd haar uiterste best. om den weetgierigen Klaas zo goed en zo duidelijk mogelijk in te lichten! Er ii weer fabrikaat hei oude vermaarde merk. «p U» Bm s»«r*l wkrfcbMr. Op een dag kwam Klaasje wéér eens bij Moeder. En hij vroeg: „Moeder, wat is nou eigenlijk je karakter?" Tja.... daar zat Moeder wel een beetje mee- Je karakter.... het was lang niet ge makkelijk, om den jeugdigen vraagal dat aan zijn verstand te brengen. Maar Moeder probeerde het toch. Ze deed haar uiterste best. Ze sloofde zich ge weldig uit. Ze praatte als Brugman! Ze had het over de waarheid spreken, over iemand helpen in de nood, over Klaas jes goede hartallemaal dingen, die oudere kinderen heel goed zouden be grijpen, maar die voor 't bolletje van Klaasje toch nog wel een ietsje te moeilijk waren, ook al scheen hij Moe ders bedoeling wel zo half en half te begrijpen! De volgende dag was Klaasje ge zellig aan het spelen met zijn buurjon gen. Ze hoepelden, ze speelden met de bal en op het laatst deden ze, wie 't hardst kon lopen. Hijgend kwam Klaasje de uitslag van de wedstrijd aan Moeder vertellen- „Moeder!" riep hij. „Ik heb het ge wonnen. hoor.... en gelopen, dat ik heb., gelopen., o! Zo hard., en m'n karakter, dat klopt er van! En krijg ik nou dadelijk een boterham, Moeder?" Klaasje begrijpt nog niet, waarom Moeder toen zo onbedaarlijk moest la- chenl Leonard Roggeveen. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wy on2e hartelijke dank voor de be toonde belangstelling bij het overlijden van onze lieve man en vader, de heer H. HENNINK. Uit aller naam, A. S. HENNINK— EGBERGEN De Berger Schoolver. vraagt voor zo spoedig mogelijk IEMAND VOOR TOEZICHT tijdens het overblijven van 122 uur Aanmeldingen bij Mej. G. J. SCHOLTEN. Vinkenlaan 2, Bergen N.-H. 2 vlotte meisjes, P.G^ zoeken KENNISMAKING met 2 dito heren, lft. 20-25 j. Brieven m. foto, op erewoord retour, pnder nr. D 578 bur. D.V.A. Geheimhouding ver zekerd. Waar niet vertegenwoordigd kunnen thans nog ACTIEVE AGENTEN geplaatst worden voor de ver koop van tuin-, bloem en landbouwzaden. Flinke bij verdienste. CENTRAAL ZAADBUREAU FA. A. VAN DER WAL, Hoogeveefl»

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 3