El Geen compromis mogelijk, zegt Hatta Drie ministers aan het woord Min. Meynen voor het N.J.V. Vraaggesprek met minister Drees Het geschil over Teschen Ikmaardei .DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING ZATERDAG 20 OCTOBER 1945. 3e Jaargan g No. 50-369. UITGAVE» STICHTING. „DE ACHTERDAM 20 VRIJE ALKMAARDER" TELEFOON 2274. Gisteren voerden resp. voor de radio. In het Concertgebouw te Ams. dam en in een vraaggesprek de ministers Van Kolfschoten, Meunen en Dreee het woord. Uit hetgeen z(| mededeelden laten w|) hierna het belangrijkste volgen. Minister v. Kolfschoten over berechting en vrijlating Het gaat nog niet goed. Het gaat in ons lieve land nog niet goed met de justitie. Wie zou dat meer en beter welen dan hij, die dagel^ks on dervindt, hoezeer ons rechtsleven ont wricht is. Het rechtsleven en de rechtsinstellin gen van ons volk, dat vijf jaren ïang heeft geleden en gezucht onder rechts krenking en rechtsverkrachting, her stelt men niet tn een paar maanden. Werkelijkheidszin moet zich hier ver zoenen met buitengewone en abnor male overgangsverhoudingen. De berechting van landverraders. Alle tribunalen met een voorlopig vol doend aantal kamers zijn thans ingesteld, met uitzondering van die in de Arrondis sementen Alkmaar, Haarlem en Utrecht. Mij is gebleken, dat er onder het pu bliek ergernis is ontstaan over het feit, dat er in de processen tegen zware land verraders advocaten zijn opgetreden, die de verdediging dezer verachte lieden op zich namen. Deze ergernis moet dan berusten op de opvatting, dat deze zware landverraders geen enkel recht meer toekomt.. Waarom berecht men ze dan? Deze opvatting is echter de Neder landse rechten onwaardig, zelfs ten opzichte van deze lieden moet recht geschieden. Dat advocaten daartoe steun verlenen, ls hun waarlijk niet aantrekke lijke beroepsp licht. Vrylating van gevangenen. Bij de invrijheidstelling van politieke verdachten gaat het om een, In rechts beginselen geworteld stelsel van beoorde ling van gevallen, wier langere vasthou ding in afwachting van een tijdrovende procedure niet nodig, niet verantwoord en onrechtvaardig is. Naar mag worden verwacht, zal zeer binnenkort in het Staatsblad worden afgekondigd het Be sluit Politieke Delinquenten 1945. Dit be sluit beoogt tweeërlei: le. het scheppen van waarborgen tegen ongemotiveerde arrestaties: 2e.- het geven van een complex van rege len betreffende de in vrijheidstelling na versnelde beoordeling van politieke ver dachten. Men moet vooral niet denken, dat zij, dia voorwaardelijk buiten vervolging zul len worden gesteld, een gemakkelijk le ventje kunnen gaan lijden en zich in hun handen mogen wrijven, dat zij er zo ge makkelijk afkomen. De minister gaf In dit verband een op somming van vrijheidsbeperkende maat regelen voor deze categorie. Een particulier initiatief. Dank zij particulier Initiatief ls in het leven geroepen de Stichting „Toezicht Politieke Delinquenten-'. De regering juicht dit Initiatief toe, omdat aldus de mogelijkheid is geschapen, dat <fe in vrij heid komende politieke verdachten wor den opgevangen en langzamerhand wor den teruggeschakeld ln de maatschappij die terugschakeling zou voor de lichte gevallen op den duur toch niet achter wege kunnen blijven op een wijze, die voor de omgeving en de burgerij zo min mogelijk hinderlijk is. Ons nieuwe leger. In een Vrijdagavond in de grote zaal van het Concertgebouw voor het Nat. Jongeren Verbond gehouden rede heeft 2 Exc. mr. J. Meynen, minister van Oorlog, gesproken over de opbouw van ons nieuwe leger. De gevechtswaarde van den soldaat wordt niet alleen be paald door zijn schutterskwaliteiten en velddiensttechniek, maar allereerst aan zijn initiatief, leiderscapaciteit en saam horigheidsgevoel. Aan de ontwikkeling van deze eigenschappen moet allereerst indacht geschonken worden. Wat de historie der laatste vijf jaren betreft, is liet even verkeerd te zeggen, dat alleen „de illegaliteit" zich goed ge dragen heeft en de rest van het volk niet, als om te zeggen dat alleen de N. S. B.'ers zich misdragen hebben en de rest van het volk de juiste houding heeft aangenomen. Meer saamhorigheidsgevoel, maar Er was in die jaren meer saamhorig heidsgevoel dan vóór 1940, maar er was toch ook veel opportunisme en schipper- politiek, velen hielden alleen maar re- Kening met zich zelf. Dit is nog zo. Hoevelen zijn er niet die b.v. een auto hebben toegewezen gekregen en er niet aan denken, dat benzine een kostbaar bezit is, waarvan iedere nutteloos ge bruikte liter betekent: minder machines en minder grondstoffen, daar alles in dure ponden en dollars betaald moet worden. Er moet gevoel voor verhoudingen komen. De jeugdorganisaties hebben in dit opzicht een grote taak, zij kunnen een basis scheppen voor een wijziging ten goede. De nieuwe militaire oplei dingsmethoden zullen niet dadelijk be langrijke resultaten kunnen afwerpen. Toekomstige officieren en onder officieren zullen op andere wijze ge selecteerd worden. Schoolopleiding zal niet meer de doorslag geven. Het instructiebataljon en de hoofdcursus zullen worden hersteld. W(j zijn een arm land. De minister van Soc. Zaken, tfe heer Drees, heeft een vraaggesprek toegestcan aan persvertegenwoordigers uit Gelderland en Overijssel, ter gelegenheid van de ope ning van het bureau der afd. ,,Oog en Oor" van de R.V.D. in deze provincie. Gevraagd naar den stand van zaken met betrekking tot de schadevergoeding aan Donderdagmiddag heeft H.M. de Ko ningin het Corps Diplomatique officieel I ten Paleize Noordeinde ontvangen. De Russiscne ambassadeur, de heer Valkov verlaat na zijn eerste officiële bezoek aan H.M. de Koningin, het Paleis. Foto: Thuting-P. getroffenen, deelde de minister mede, dat de Schadeloosstelling in hoofdzaak de zelf. de 1» als die. welke in begin 1940 vast- gestefd is na cfe bombardementen van Rot- terdafn, enz., althans wat de schade aan onroerend goed betreft. De regering houdt zich vast aan die oude regeling, al moet zij erkennen dat die aanvechtbaar is. Wat de schadevergoeding voor roerend goed be treft, zal een vast bedrag bepaald wor den. dat verband houdt met de huurwaar de van de woning. Het is achteraf niet meer mogelijk om overal te bepalen, wat deze of gene getroffene heeft gehad aan meubilair. In antwoord op een vrsag antwoordde min. Drees, dat er op het ogenblik bij de regering geen plannen bestaan om een verplichte arbeidsdienst in te voeren. De regering vindt het beter, dat zij de jon- gemensen in hun gewone leven laat om er een vak te leren. ,,Wij moeten begrijpen dat wij een arm land zijn en dat wij door arbeid uit de moeilijkheden moeten ko men." Geen knieval voor een vreemde koirngin Naar nader gemeld wordt, heeft Hatta op de persconferentie te Buitenzorg (Soekarno was niet aanwezig) ver klaard, dat de „Republiek Indonesia" een der United Nations wilde worden, maar dat zij tot nu toe geen verbinding met deze had gehad. Op een dood punt. Principieel zijn wij niet tegen het voe ren van besprekingen, maar wij weten dat er geen mogelijkheid is voor een overeenkomst op gemeenschappelijke basis. Wij waren op een dood punt en moe ten nu andere methoden vinden. Als er Nederlandse soldaten komen, zal het volk reageren. Onze politiemacht is nog niet gereed om op te treden. „Van Mook moet begrijpen, dat de autonomie die Nederland nu aanbiedt, voor niemand acceptabel is. Waarom zouden wij onze knie moeten buigen voor een vreemde koningin? Wij wen sen niet in een positie te komen, waar in de Nederlandse koningin boven ons gesteld is". Ironische woorden. Met ironie merkte Hatta op. dat Van Mook's verklaring voor hem aanleiding tot voldoening was. U moet hier nu niet dadelijk de conclusie uit trekken, dat ik het met hem eens ben. Maar het is goed om te zien hoe een geleerde doctor zich aan de harde werkelijkheid van het leven snijdt, zo zeide Hatta. Hatta beschuldigde de Nica ervan dat zij Rapwi had gebruikt om wapenen aan te voeren. Hij zei echter nog meer dan Van Mook te betreuren, dat er pamfletten waren verschenen die tot 't doden van Nederlanders aanspoorden 7000 man Nederlandse troepen van Manilla naar Java. Volgens een correspondent van het New-Yorks blad „PM" bevinden zich te Manilla 7.000 goedgevoede en geheel herstelde Nederlands-Indische soldaten, die ernaar verlangen naar Java te ver trekken. Dit zijn allen bevrijde krijgs gevangenen. Uit Britse bron wordt ver nomen. dat een aantal schepen te Manil la is aangekomen voor het transport naar Java. United Press voegt hier nog aan toe, dat de mannen zich tot president Tru- man hebben gewend om transportmid delen te verkrijgen. De Nederlandse commandant, kapitein W. School, ont kent echter iets af te weten van een verplaatsing der afdeling. Wachten moeilijkheden bij bezetting van Soerabaja? Alle Japanners verlaten Batavia en gaan naar Bandoeng waar hun hoofd kwartier nu is gevestigd. Men bericht uit Bandoeng, dat alles daar rustig is. Men verwacht ernstige moeilijkheden als de gealliëerden in het begin der volgende week Soerabaja zul len bezetten. Engeland zal geen Griekse staatsgreep dulden De ondersecretaris voor Buitenlandse Zaken, Macneill, heeft gisteren in het Engelse Lagerhuis verklaard, dat Enge land te kennen heeft gegeven, dat het aan iedere poging om in Griekenland met geweld naar de macht te grijpen weerstand zal bieden. „Die waarschu wing ia zowel voor links als voor rechts bedoeld". Macneill zeide verder nog. dat er stappen gedaan waren bij den regent, aartsbisschop Damaskinos, om amnes tie te verkrijgen voor politieke ge vangenen, behalve voor collaborateurs. De Griekse openbare mening verzet zich tegsn vrijlating van personen, die verantwoordelijk zijn voor het ver moorden van gijzelaars: tot 6 Septem ber zijn alleen al in Athene en de Pel lopponesus 3.752 vermoorde gijzelaars gevonden. Wenen voor de afgrond De voedselvoorziening in Weenen dreigt zo catastrophaal te worden, dat de Kom- mandatura de mogelijkheid bestudeer^ van een gedeeltelijke evacuatie der bevolking gedurende de aanstaande wintermaanden. Men heeft de Inwoners aangeraden zo mogelijk op eigen gelegenheid een goed heenkomen op 't land te zoeken. Uit Praag wordt gemeld, dat de Poolse autoriteiten blijkbaar trachten de aanvoer van ijzererts van de Sovjet-Unie naar Tsjecho-Slowafclje te verhinderen. H-erdoor wordt de zware industrie van de stad Teschen. de twistappel tussen Polen en Tsjecho-Slowakjje. zeer belemmerd. Het tjat bij Veere d'cht Walcheren toch nog vóór de winter droog? Naar de sectie openbare werken van het M. G. mededeelt, ls het gat in de dijk bU Veere Donderdagavond geheel gesloten. Toen de werkzaamheden aanvingen was de gaping in de dijk ongeveer 500 meter. Uiteraard is de thans verkregen af sluiting nog niet waterdicht. Door aanvulling met zand en klei moet zij voltooid worden. Nu de grote polder ten W. van het Walcherense kanaal weer omdijkt is. kan men terstond aan vangen met het aftappen van het zich daarin bevindende water. Men verwacht, dat tegen 1 December a.s. deze polder ter grootte van circn 15.000 ha nagenoeg droog zal komen. Thans blijft op geheel Walcheren nog slechts het gat in de dijk bij Forfc Rammekens te dichten. Hiermede hoopt men in de loop van de maand November gejreed te komen. Dan kan begonnen wordsn ook de laatste pol# der, groot ca. 2000 ha. droog te leggen* LAATSTE BERICHTEN. OVERWINNING VAN VENE- ZUELAANSE REVOLUTIONAIREN? WASHINGTON. 19 Oct. (Reuter). Volgens een radiogram, afkomstig van het radio-tation in het paleis van de i president te Miraflores. is de revoluti beëindigd. Een Junta van zeven man is gevormd. Deze zal het volk regeren, tot dat een opvolger van president Medina gekozen is. OOK REBELLIE IN ARGENTINlë. BUENOS AIRES. 20 Oct. (Reuter). Hedennacht werd uit vrij betrouwbare bron medegedeeld, dat troepen in het Argentijnse militaire centrum Campo de Mayo in opstand kwamen. Jonge officie ren weigerden zich te laten ontwapenen. De regering had reeds bij wijze van voorzorgsmaatregel op verschillende strategische punten troepen geconcen treerd.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1