Amerika wenst overleg met ,Rep. Indonesia" Geen gewelddadige onderdrukking Rijksdienst voor electriciteits vo orziening LINKS WINT IN FRANKRIJK - DE GAULLE GESTEUND Venuzuela democratisch Revolutie is geslaagd :end| iinj olli. aaa HAANDAG 22 OCTOBER 1945. 9a Jurtrn No. 51-270. lkmaai'der JDAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. .DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 2* TELEFOON 2274. V. ;r ,WÜ hopen erastif, dat er spoedig een pereenkomst ul kannen worden gcslo- ta tussen vertegenwoordigers van de beirokken regeringen en de Annamie- len (de opstandelingen in Fr. Indo- Gbina Red.) en de Indonesiërs", heeft John Carter Vincent, directeur van het Bureau voor het Verre Oosten van het Amerikaanse „State Department" in een le New-York gehouden persconferentie verklaard. „Wij zijn niet van plan hulp te ver lenen of deel te nemen aan krachtdadi ge maatregelen, die worden genomen om het gezag van territoriale mogend heden te vestigen. Maar wij zijn bereid om onze bijstand te verlenen als die gevraagd wordt bij een poging om op vreedzame wijze tot overeenstemming te komen in deze onrustige streken". Legervoorraden der V.S. aangekocht. „De bewoners van Nederlands-Indië zul len 70.000 ton goederen ontvangen om in de allereerste behoefte aan kleding en medicamenten te voorzien. Deze goede ren zijn gekocht van het Amerikaanse leger in Zuid-Oost-Azië-*, aldus ver klaarde, te Batavia, dr. J. E. van Hoog straten, directeur van het Bureau voor Economische Zaken in Nederlands-Indië. Van Hoogstraten zei voorts, dat de Ne derlanders aan het onderhandelen zijn om de Amerikaanse marine-basis te Hol land ia over te nemen, met al zijn voor raden aan levensmiddelen, kleding en waardevolle uitrustingstukken. Naar zijn schatting zijn 4 millioen In donesiërs onder de Japanse bezetting aan de hongerdood gestorven en is de aan wezige rijstvoorraa<i slechts voldoende to, half December. In Australië worden nog steeds 14 sche pen met de noodzakelijke levensmidde len door de staking vastgehouden. Meer dan 30.000 ton aan goederen staan daar voor verscheping gereed. „Geen heilige oorlog" zegt Hatta De „Merdeka" bevate Vrjjdag een verklaring van Hatta, die zegt, dat de republiek het niet eens is met de uit barstingen van woede zoals de bevol king nu te zien geeft. Hatta zegt, dat zowel de uitdrukking als de daad van „oorlogsverklaring" en „heilige oorlog" verboden is. Brits-Indisch congres waar schuwt Labour. Het Brits-Indisch Congres heeft nog maals ernstig geprotesteerd tegen het gebruik van Br.-Indische troepen om de opstandige beweging op Java te on derdrukken. Bij monde van Azad heeft het Congres de Labourregering ge waarschuwd. dat zij door steun „aan de Nederlandse imperialisten" alle good will zou doen verdwijnen, die zij in Brits-Indië nog heeft. Zonder de Naxi'e gaai het niet In Denemarken nemen zg deel aan de verkiezingen! De Deense Nazi-partijen mogen deel nemen aan de verkiezingen, die op 30 October zullen worden gehouden. Dit wordt medegedeeld in een offi ciële verklaring van het Deense ministerie van Binnenlandse Zaken. Weliswaar heeft de partij nog geen candidaten gesteld, maar aldus de verklaring het is grondwettelijk onmogelijk een partij uit te sluiten, die bij de vorige verkiezingen ver tegenwoordiging kreeg in het parle ment. den Petitionnement aan minister-president. Zaterdag heeft een delegatie, bestaande uit vijftig vooraanstaande Nederlanders en vijftig vooraanstaande Indonesiërs den minister-president een petitionnement overhandigd. Het initiatief tot de aanbieding van dit petitionnement is genomen door de heren H. M. van Randwijk, hoofdredacteur van Vrij Nederland; mr. dr. G. J. van Heu- ven Goedhart, hoofdredacteur van Het Parool; mr. G. H. Slotemaker de Bruine, lid van het hoofdbestuur van de SDAP; dr. J. A. Verdoorn, zendingsarts; R. M. Setyadjit Soegondo, Hd van de GAC; R. M. Soenito, lid van de NAC; drs. M. M. Daroesman, voorzitter van de Perhim- poenan Indonesië; en dr. Om Eng Die. De inhoud van het petitionnement luidt als volgt: Aan Zijne Excellentie den voorzitter van de Raad van Ministers, verzoeken de ondergetekenden met de meeste aandrang het daarheen te wil len leiden, dat tussen de Nederlandse instanties en de Indonesische Nationale Beweging, welke thans ook in haar de mocratische sectoren gerepresenteerd blijkt te zijn in het bewind-Soekarno, een zodanig overleg wordt gepleegd, dat de huidige moeilijkheden op wreed- zame wijze worden opgelost, dat alles in het werk wordt gesteld om een sfeer van wederzijds begrip te scheppen, waardoor wordt voorkomen, dat Nederlands en Indonesisch bloed gaat vloeien in de strijd van volk tegen volk, die door vele Indonesiërs gezien zal worden als een strijd voor vrijheid en recht, en te willen overwegen, dat een poli tiek van gewelddadige onderdrukking der Indonesische Nationale Beweging tot 'in verre toekomst onvermijdelijk het vrijwillig samengaan, waarvan H.M. de Koningin op 6 December 1942 ge sproken heeft, onmogelijk zal maken. Staatsblad F. 209 meldt een besluit van 1 October 1945 tot tijdelijke in stelling van een Rijksdienst voor de electriciteitsvoorziening. Het is de bedoeling, dat deze dienst de controle op zich zal nmen over de meest rationele opwekking en verde ling der stroomvoorziening voor het gehele land. Russische manoeuvres aan Bulgaars-Turkse grens Voor de derde maal in één jaar worden aan de Bulgaars—Turkse grens manoeu vres gehouden van Russische troepen. Slechts een gedeelte van deze troepen zouden zich als bezettingstroepen in Bul garije hebben bevonden. Het Bulgaarse leger zelf is van Russische Instructeurs voorzien. In Sofia beschouwt men het op treden der Russische legers als een troef in het kaartspel om Zd..O.-Europa. Protest tegen Sovjet-Russisch- Hongaars verdrag Uit Boedapest wordt gemeld, dat giste ren de Ver. Staten en Engeland bij de Sovjet-Unie hebben geprotesteerd tegen het voorgestelde vijfjarige verdrag tussen de Sovjet-Unie en Hongarije, waarbij de eerste practisch bij de helft van de Hon gaarse economie belang zou krijgen. EEN TIENTJE VAN MIN. v. KOLFSCHOTEN In zijn radiopraatje „Op de brug" begon de minister van Justitie, mr. Kolfschoten, Vrijdagavond met de opmerking, dat velen hem reeds de vraag hadden gesteld, waarom de minister van Justitie ook niet eens over de tyrug kwam. Nee Excellentie, zoiets verwachten wij alleen maar van minister Lief- tinck. Ceebee. De tentoonstelling „Weerzien der Meesters" zal definitief sluiten op 20 October. Wel zal vanaf Woensdag 24 October een expositie van de beste der uit Duitsland teruggekeerde schilderijen voor het publiek toegankelijk zijn. Hedenmorgen werd het eindresultaat van de Franse verkiezingen bekend. Zij houden een enorme verschuiving naar links en tegelijkertijd een versteviging van De Gaulle's regime in. De grote partijen bezetten 434 van de 522 zetels. De (nog officieuze) uitslag is: Communisten: (Mouvement Republicain Popu laire van Bidault) 140; S.F.I.O. (socialisten) 133; U.R.D. (Union Républicaine Dé- mocratique) 26; Radicaal-Socialisten 19; Entente Républicaine 12; Union Démo- cratique Socialiste de Résistance 10; AUiance Démocratique 10; Mouvement Uni- fié de Renaissance Frangaise 6; Onafhankelijke republikeinen 24. De Gaulle, die rekenen kon op de steun van de socialisten onder Blum, van de M. R. P. en de democratische alliantie van Flandin, ziet zijn regime be vestigd, doordat met meerderheid van stemmen (9.387.943 tegen 4.695.151) op de 2e vraag van het referendum met „ja" geantwoord is. De vraag was: moeten de volmachten van de constituante worden J>eperkt totdat de nieuwe grondwet is vastgesteld? en kwam er dus op neer. of De Gaulle wel of niet uitgebreide vol machten zouden worden verleend. In Parijs hebben de communisten een grote overwinning behaald. Dit waren de eerste Franse verkiezingen, waaraan de vrouwen deelnamen. Radio-Vaticaan heeft tot de katholieke vrouwen een oproep gericht, waarin haar wordt voorgehouden, dat „de weg naar de stembus een weg des vredes" moet worden. Walen vóór aansluiting bij Frankrijk Bij de stemming over de toekomst van Wallonië op het Waals Congres dit weekend te Luik bijeen. spraken zeven tien Walen zich uit voor een zelfstan dig Wallonië in een federaal stelsel, 154 voor de volledige onafhankelijkheid van Wallonië en 486 voor aansluiting bij Frankrijk. Het bestuur over geheel Venezuela is, naar gisteren uit Caracas werd gemeld, practisch in handen der revolutionnairen. Radiouitzendingen berichten reeds, dat de weerstand tegen de revolutionnaire beweging in iedere staat heeft opgehouden. De nieuwe president is Betancourt, econoom en leider der socialisten. De voorlopige Junta bestaat uit twee officieren en vgf burgers. Het doel der revolutionnairen is het vernie tigen van de corruptie en 't bevor deren van eerlijkheid b(j het beheer der openbare middelen. Alle personen, verdacht van ver duistering van staatsgelden, zullen gerechtelijk vervolgd worden, onder wie ex-president Medina en som mige van zijn ministers. Zo spoedig mogelijk zal het volk van Venezuela b.jj vrije en algemene verkiezingen een nieuwen president bunnen kiezen. De buitenlandse politiek van de thans regerende Junta zal bestaan in het ver sterken van de vriendschap met de Ver enigde Staten en met de overige demo cratische volken, waarbij voornamelijk wordt gedacht aan Engeland en de Sov jet-Unie. Buitenlandse belangen in Venezuela zullen worden beschermd. De revolutie heeft driehonderd mensen het leven gekost; duizend personen werden ge wond. Dat er hevig gestreden is. blijkt uit de berichten, die Zaterdagavond de wereld in werden gezonden. Strijdkrachten der rebellen deden Zaterdagmiddag aan vallen op alle punten die in bezit waren van de aan president Medina trouw ge bleven troepen. De luchtmacht bombar deerde de hoofdstad Caracas, 's avonds werden in de straten felle gevechten ge leverd. De revolutionnaire Junta maak te gebruik van tanks en artillerie. KORTE BERICHTEN. De voorlopige Oostenrijkse regering van dr. Renner is door de vier mogendhe den in de geall. raad voor Oostenrijk er kend. De bevelvoerende generaal van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Eu ropa, luit.-gen. John. K. Carmon, heeft aan Z.K.H. Prins Bernhard de onder scheiding ..Senior Officer's Wings'- uit gereikt. Dit is de eerste maal dat deze onderscheiding is toegekend aan een vlieger, die niet in Amerika Is opgeleid. „Klessebes" gepakt Leden van het Zondagmiddag cabaret in arrest. Door de P. O. D. te Laren (N.-H.) is in samenwerking met de P. O. D. te Amsterdam gearresteerd de beruchte leider van het Zondagmiddagcabaret Paulus de Ruyter (Jacques van Tol). Hi.' is naar het kamp te Weesp over gebracht. Voorts is dezer dagen ge arresteerd Ceesje Rienks-Speenhoff, bekend als „juffrouw Klessebes". Piet Rienks. bekend als „keuvel", die des tijds verdacht werd van de moord op A. M. de Jong is nog niet gegrepen. Monetaire onderhandelingen Het Ministerie van financiën deelt mede, dat onderhandelingen worden gevoerd over monetaire overeenkom sten met Zweden, Noorwegen, De nemarken en Zwitserland. Deze on derhandelingen lijn reeds vrij ver gevorderd en hebben geleid tot het opstellen van concept-verdragen, welke op het ogenblik worden be studeerd. De opzet van de geprojecteerde ver dragen is dezelfde, als die van de ovrer.nkomsten welke reeds m"t België en England werden gesloten. Zo wordt onder andere een bepaalde koers tus sen de nationale valuta's vastgelegd ea wederzijds een crediet geopend, teneinde tijdelijke onevenwichtigheden in de be talingsbalansen te kunnen opvangen. Daarnaast worden in Zwitserland en Zweden nog onderhandelingen gevoerd over handelscredieten, die los staan van de monetaire overeenkomsten. H.M. torpedobootjager „Piet Hein" vertrekt hedenmiddag uit Amsterdam naar Indië.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1