ti i di eni ten Staatsnoodrecht moest uitkomst bieden Informeel overleg met Indonesische Leiders bij April '46 nog geen verkiezingen Wachtgeldregelingen 2300 mill. pond tekort Stap voorwaarts op weg der verzoening" CHRISTISON LUNCHT MET SOEBARDJO WOENSDAG 24 OCTOBER 1945. 3e Jaargang No. 53-373. Ikmaaïde DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 2t TELEFOON 2274. SPES PATRIAE Spes patriae, de hoop des vaderlands! Dat is de jeugd, zij vormt de toekomst van het land en een volk dat leeft, ïórgt voor zijn toekomst, „De eeuw van jiet kind". Wie zal het nog lichtvaardig ■éggen, ziende onze slecht geklede ar beidersjeugd, wetende de ellende, die de jeugd deze oorlogsjaren heeft moeten mee beleven en begrijpende de gevolgen, die ze daarvan naar lichaam en ziel tot bet einde hunner dagen zal hebben te dragen? Er is echter een categorie die onze bijzondere aandacht vraagt. Dit zijn de oorlogspleegkinderen, Onder deze groep vallen verschillende „soorten" kinderen. Er zijn de jongens en meisjes die hun ouders verloren door bombardementen en oorlogshande lingen in Nederland. Deze groep zal d'kwijls de minste zorgen baren, daar van hen meestal wel familie aanwezig ral zijn, die zich het lot dezer kinderen aantrekt. Er zijn echter twee andere groepen, waarbij de verdere opvoeding grote problemen meebrengt. Dat zijn de kinderen van ouders, die geïnterneerd zijn en dat zijn zij, die nog in andere gezinen konden worden ondergebracht, toen hun ouders, omdat zij Joodse Ne derlanders waren, werden gedeporteerd en die vrijwel zeker niet terug zullen keren. De meningen over de behandeling van deze beide groepen lopen nogal uiteen. Onlangs, bij de opening van een prachtig De regering antwoordt de 2e Kamer gebouw, dat bestemd was voor Volks-v '"raai langer In functie to doen blijven dan i1 j jstrikt noodzakelijk Ir. hogeschool, werd door één der sprekrs medegedeeld, dat men ook verzocht had, dit gebouw te mogen gebruiken voor de huisvesting van „n.sJ)."-kinderen, maar „daarvoor was het veel te mooi". Een dergelijke houding is o. 1. onjuist. Zeker hoeven de kinderen van ouders, die zich tegen de belangen van ons volk hebben misdragen, niet béter behandeld te worden dan vele anderen, maar o.i. ook niet minder goed. Aan deze kinderen moet veel en liefdevolle zorg besteed woTden en kan men niet aansprakelijk stellen voor wat de ouders misdeden. Deze kinderen mogen zich niet blijvend tegenover in plaats van temidden van ons volk geplaatst voelen door de behandeling die zij thans ondervinden. Er zal de grootste zorg aan moeten worden besteed, dat in de hui zen en kampen, waar zij thans moeten worden verzorgd èn her-opgevoed, een sfeer van vertrouwen heerst, willen wij niet mede-schuldig zijn aan de kanker van een ontwortelde en verbitterde na oorlogse generatie. De zorg voor de Joodse pleegkinderen in het bijzonder die van religieuze aard. Er is een opinie, die deze kinderen wil brengen in een Joods-orthodoxe sfeer, anderen zijn van mening, dat men hen moet laten daar, waar zij zich in deze jaren thuis zijn gaan voelen. Dé eerste groep doet een beroep op de wil der ouders, de anderen zeggen, laat deze kinderen dikwijls thans nog onbewust van de tragedie van hun bestaan (velen dezer kinderen waren baby's toen zij in heiligheid werden gebracht) in de gezinnen waar zij thans zijn. De strijd, die om deze kinderen gaande is, is een wel heel treurige. De enige oplossing in dit conflict is o.i., dat er een voogdij commissie wordt ir. gesteld, waarin voor twee-derden orthodoxe en niet-orthodoxe Joden zit ting zullen nemen en voor één derde diverse andere groepen uit ons volk. Deze commissie zal hebben op te roe- Pen en te horen familieleden en vrienden van de ouders, die niet terugkeerden en deze zullen hebben in te lichten en te adviseren, hoe h.i. de wil der niet meer aanwezige ouders was met betrekking tot de rich- Aan de gisteren uitgekomen nota n.a.v. het Eindverslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet houdende regelen omtrent de vip. Sta ten-Generaal, is het volgende ontleend. De regering betreurt het, dat ook na de wijziging van 13 Oct. j.l. bezwaar werd gemaakt tegen het besluit tijdelijke Staten-Generaal. Dat het principieel on juist is, de bevoegdheden van de Volks vertegenwoordiging bij K. B. te be moeien, Is, in abstracto bezien, moeilijk voor tegenspraak vatbaar. Een onvoorziene situatie. De regering stond te dezen echter voor een situatie als in de Grondwet niet voorzien; een volksvertegenwoordiging berustend op een P jaar geleden uitge sproken volkswil en welker samenstel ling door het uitvallen van verschillende leden zelfs niet meer een evenredige vertegenwoordiging van de toenmalige stromingen bood en de Onmogelijkheid terstond verkiezingen te houden. Dus moest het Staatsnoodrecht uit komst bieden. De verkiezingen. Hoewel de regering alles in het werk stelt om zo mogelijk uiterlijk 30 April 1946 verkiezingen uit te schrijven en zich vleit met de hoop, dat de technische moeilijkheden dan zullen zjo overwon nen, maken de buitengewone omstan digheden het haar echter onmogelijk, zich aan deze datum te binden. Vertrouwd mag echter worden, dat het niet nodig zal zijn de Nood-Staten-Gene- Een enquête betreffende het te Londen gevoerde beleid? Aangezien de mogelijkheid tot het hou den ener enquête niet uitgesloten Is, naar. het te Londen door de regeringen gevoerde beleid, meent het kabinet zich te moeten onthouden van het uitspreken van een oordeel op hetgeen te dezen in het eindverslag naar voren wordt ge bracht. De vraag of de illegaliteit een beslis sende invloed op de redactie van het wetsontwerp heeft gehad, moet ontken nend worden beantwoord. De minister van Sociale Zaken heeft bepaald, dat met ingang van 1 November 1945 elke onderneming, die een Wacht geldregeling heeft, naast de Arbeidslijst elke week een staat moet ophangen, waar op zijn vermeld de namen van de arbei ders, die in die week voor wachtgeld uitkering in aanmerking komen, en het aantal uren, dat door hen zal worden gewerkt. Als er in een week geen wacht gelders zijn, moet zulks ook op de staat worden vermeld. Ondernemingen, die niet verplicht zijn een Arbeidslijst aan de houden, moeten 1 J/niettemln een dergelijke staat ophangen werpt heel andere problemen op en wel fop een plaats, die vrij toegankelijk is voor alle arbeiders en op zodanige wijze, dat daarvan gemakkelijk kan worden ken nis genomen. ting der opvoeding. Velen van hen toch namen geen deel meer aan het Joods- religieuze leven en zouden een opvoeding van hun kinderen in die richting ook zeker niet wensen. Aan de hand van dit advies zal dan beslist moeten wor den, of de kinderen in de gezinnen kun nen blijven, waarin ze thans opgenomen zijn of dat dit volgens de wil der ouders niet verantwoord is. Is er niemand meer die van advies kan dienen en wordt na onderzoek de huidige zorg voor het kind in orde bevonden, dan zouden wij met klem willen betogen: ontwortel deze kinderen dan niet nogmaals, maar laat ze met rust. De hoop des vaderlands is thans voor de gehele jeugd een zorg des vaderlands geworden. Pas als wij ons ernstig op de jeugdproblemen bezinnen en alles ten koste willen leggen aan hun lichamelijk en geestelijk herstel, pas dan is het waar, dat wij bouwen aan onze toekomst. E. T.C. Wij winnen weer land Goede berichten van Walcheren en de Wieringermeer De Rijks-Waterstaatdienst „Droogmaking Walcheren" deelt mede, dat ook het gat in de waterkering bij Veeere thans is af gesloten. Zoals men weet is men er op 13 October in geslaagd het gat te blok keren met behulp van 2 betonnen sche pen, waardoor de stroming in het gat in hoge mate werd gebreideld. Het opvullen van de overblijvende openingen met behulp van steen en klei is thans gereed gekomen, zodat nu het deel van Walcheren bewesten het Kanaal Vlissingen—Veere, dat ongeveer 13.500 ha. ondergelopen grond omvat, door een, zij het plaatselijk nog zwakke, waterkering wordt omringd. Wanneer alles volgens het opgezette plan verloopt, zal dit gedeelte binnen vijf weken nagenoeg geheel droog vallen. Met alle krachten wordt thans gestreefd naar een spoedige dichting van de nog openliggende dijkbreuk bij Rammekens. Daarmede zouden ook de overblijvende 2000 ha. ondergelopen land in den Z -O. hoek van Walcheren kunnen worden gered. Ook uit de Wieringermeer gunstige berichten. Ook uit de Wieringermeer komen gun stige berichten. Het water is daar nu 2 m. gezakt, waardoor lozing in het water schap De vier Noorder koggen niet meer mogelijk is, omdat het peil van de Wie ringermeer tot op dat van bedoeld wa terschap is gedaald. Ogenschijnlijk zou deze laatste omstan digheid oorzaak kunnen zijn. dat de droogmaking nu minder snel ln haar werk zal gaan. doch Inmiddels zijn enige noodpompen Ingeschakeld, welke helpen het water nog in hetzelfde tempo te doen dalen. In het N.-W. van den polder en aan de rand zijn nu honderden ha. droog gevallen, waarop ongeveer 60 boerderijen staan. De schade, welke de boerderijen hebben opgelopen is natuurlijk aanzien lijk, maar valt, daar zij in een min of Britse begroting ingediend Dalton, de Britse minister van Finan ciën heeft gisteren bij het indienen van de eerste na-oorlogse begroting verklaard, dat het deficit voor 1945*46 vrijwel over een zal komen met de raming van zijn voorganger, n.l. op een bedrag van 2300 millioen pond. Op grond van de erva* ringen na de vorige oorlog verwachtte de minister geen begrotingsvoorsctiot voor 1949 of 1950. Over de Brits-Amerikaanse besprekin gen, welke voortvloeiden uit de opheffing van de leen- en pachtwet, zeide Dalton, dat, wat ook het resultaat van deze on derhandelingen moge zijn, Engeland al zijn krachten moet inspannen zijn buiten landse handel zo snel mogelijk weer op te bouwen. Eerst dan zal Engeland op financieel gebied meester zijn van het eigen lot. Nieuwe Venez. Junta respecteert olieverdragen Radio Caracas heeft medegedeeld, dat de president van de nieuwe Venezulaan- se Junta, Romulo Betancourt. aan de vertegenwoordigers van 52 handelmaat schappijen in Caracas verklaard heeft, dat de Junta in verbinding is getreden met vertegenwoordigers der buitenlandse petroleummaatschappijen. Alle contrac ten, welke de regering-Medina heeft af gesloten, zullen gerespecteerd worden. Wel is het de bedoeling van de „Ac- cion Democratica". het land meer pro fijt te laten trekken van de exploitatie door buitenlandse maatschappijen. Naar voorts uit Caracas gemeld wordt, zijn de Nederlandse belangen bij de nieuwe regering eveneens veilig. meer luwen hoek waren gelegen, toch nog mee. Ook de toestand van het wegen net valt bU nader inzien mee. Als zeker mag evenwel worden aan genomen, dat de woningen in het Zuide lijke gedeelte, waar de boerderijen die per onder water hebben gestaan en zij bovendien de vernielende kracht van wind en water hebben te verduren ge had. er niet zo goed zullen zijn afge komen. ffv Een correspondent van de „Daily Tele- graph" meldt, dat op Java informele besprekingen zijn gehouden tussen leden van de Indonesische „regering" en een gezelschap, juist uit Nederland aangeko men, advocateu. De besprekingen zouden nog geen resultaten hebben opgeleverd, doch in ieder geval hebben bijgedragen tot verbetering van de algemene situa tie. Het blad schrijft, dat het verdwij nen van Soekarno zeer zeker kan wor den beschouwd als een stap voorwaarts op de weg naar verzoening, daar Soe karno een type is. waarmee naar rede lijkerwijs kan worden aangenomen, de Nederlanders niet zullen onderhandelen. Soekarno „beteugelde extremis me". Reuter meldt inmiddels echter, dat Soekarno te Batavia is teruggekeerd na tien dagen van het toneel verdwenen te zijn geweest. Naar zijn minister van Buitenlandse Zaken. Soebardjo, Maan dag op een persconferentie heeft ver klaard. zou Soekarno met vacantie zijn geweest. Soekarno zelf heeft thans ech ter medegedeeld: „Ik ben er gedurende mijn tocht door West-Java in geslaagd het extremisme te beteugelen." Vertegenwoordigers van de Rapwi, die uit Semarang zijn teruggekeerd, vertel den. dat zij daar besprekingen hadden gevoerd met Indonesische leiders. Toen de vergadering formeel gearrangeerd was. kwamen niet minder dan 50 perso nen opdagen, die verklaarden, dat zij alte leiders v/aren en het meest betrok ken bij de republiek. De situatie te Che- ribon is slecht, terwlil het in Bandoeng en Semarang rustig is. Nederlandse troepen op Borneo. Van officiële züde wordt in Meibourne Gistermiddag heeft Soebardjo, mi nister van Buitenlandse Zaken in Soekarno's kabinet, de lunch ge bruikt met Christison, opperbevel hebber van de geallieerde strijd krachten in Ned.-Indië. Vermoedelijk aldus A. P., heeft Soebardjo gelegen heid gehad tijdens de lunch het re publikeinse standpunt aan generaal Christison en aan den adviseur van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken, Denning, uiteen te zetten. De Engelsen wezen er voorzich- heidshaive op, dat de invitatie voor de lunch geenszins een erkenning van de regering van Soekarno in hield; zulks uit vrees, de Nederlan ders voor het hoofd te stoten. Niette min waren politieke waarnemers het er over eens, dat deze bijeenkomst „een stap in de goede richting was". bekend gemaakt, dat een Australische strijdmacht onder luit.-kolonel T. W. R. Cotton op 16 Öctober West-Borneo heeft bezet en daar in een dagorder de Ned.- Indische wetgeving weer heeft inge voerd. Een contingent gekleurde Neder landse troepen onder Nederlandse offi cieren. was hierbij aanwezig. De bevolking toonde haar symphatie door erebogen aan te brengt

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1