INDONESISCHE LEIDERS WILLEN NEDERLANDERS ONTMOETEN Assemburg voor de jeugd Naar coalitie in Frankrijk Jeugdherberg wordt cultuurcentrum Ley pleegt zelfmoord DRIE VERKIEZINGEN OP ÉÉN DAG IN '46 "0*1 *>i)3 e Mi kir Ic ?nen ichy pkee, tn n -nnii 'aartl nien betn loei nuaarder VRIJDAG 26 OCTOBER 1945. 3e Jaargang No. 55-374. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE» STICHTING. „DE VRIJE ALKMAARDER" TELEFOON 2274. ACHTERDAM 24 lucj n di 5 f. na* neiL odf bez< U Aan Tjarda ontslag verleend Zij beseffen dat Soekarno onaanvaardbaar is Als onmiddellijk resultaat van de enige dagen geleden tussen Soekarno «ia den politieken adviseur van het En gelse ministerie van buitenlandse zaken, Maberley Denning, gevoerde besprekin gen geeft een verklaring namens de Indonesische Regering" van ir. Soe karno uitdrukking aan de bereidheid van de Indonenische leiders om alle belang hebbenden te ontmoeten (to meet any party) om de toekomst van Indonesië te bespreken. peze beslissing betekent een aanzien lijke verandering in de houding der In donesische nationalisten ten aanzien van een bespreking met Nederlandse autori teiten, die zy tot dusverre hebben ge weigerd te ontmoeten, behalve onder auspiciën van geallieerde autoriteiten. Contact met Nederlanders in Singapore? De leden van Soekamo's werkcomité, gisteren te Batavia bijeen, beseffen, naar A.N.P.-Aneta meldt, dat bij de te hou den besprekingen, Soekarno zelf voor de Nederlanders onaanvaardbaar is, zo lang als het Nederlandse standpunt in aeze aan hen nog niet bekend is. Deze leden van het werkcomité stellen voor, dat niet alleen een conferentie van drie partijen met de Nederlanders en de Britten maar ook directe besprekingen roet de Nederlanders zouden moeten plaats vinden buiten Java. De keuze van de republikeinen schijnt Singapore te zijn. GEEN VERZET TEGEN LANDING TE SOERABAJA. Te Soerabaja zijn gisteren de eerste troepen zonder verzet aan land gezet. Er waren geen Nederlandse troepen bij. De bemanningen van de Thuncferbolt- vliegtuigen die de landingen vanuit de lucht beschermden, meldden dat er veel rood-witte vlaggen zichtbaar wa ren maar dat er geen tekenen van verzet waargenomen konden worden. Indonesiërs staken te New York. Ongeveer 120 Indonesische zeelieden verlieten gisteren hun zes schepen in de haven van New York omdat zij geloof den dat op deze schepen wapens en troepen voor het onderdrukken der Indo nesische onafhankelijkheidsbeweging ver voerd wercfen. Bij K.B. is gisteren aan jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer op zijn verzoek eervol ontslag verleend als G.-G. van Nederlands- Indië en zulks met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem onder weergaloos moeilijke om standigheden aan den lande bewezen. De Franse communistische party heeft gisteren besloten, dat zy „het plan heeft de volledige verantwoordeiykheid, ont staan door haar overwinning, voor de regeringsvorming te aanvaarden", en dat zy „het vaste plan heeft alles te doen om mede te werken aan de verwezen- ïyking van het programma van den Na- tionalen Verzetsraad'-. Politieke kringen te ParUs verklaren, dat deze beslissing de deur open laat voor een coalitieregering van communisten, socialisten en progressieve katholieken. NOBELPRIJS VOOR PENICILLIN. O Het Instituut Karolinska te Stockholm heef' de Nobelprijs voor medicijnen voor het ja^r 1945 gezamenlijk toegekend aan Sir Alexander Fleming van de Londense Universiteit en dr. Ernst Boris Chaim en Sir Howard Walter Florey, beiden van de Universiteit te Oxford, wegens het ont dekken van het penicillin en de gene zende werking hiervan bij besmettelijke ziekten. Het Koninlijk voorbeeld Met het oog op de zuinigheid, die be tracht moet worden ten aanzien van warmte en licht, heeft H.M. de Konin gin besloten gedurende de wintermaan den af te zien van ontvangsten, die het gebruik hiervan noodzakelijk zouden maken. De Koningin heeft haar omge ving verzocht evenzo te handelen. ZWARTE PIETEN SLAAGS MET POLITIE. Gisterenmiddag, omstreeks half drie, is in de 2de Laurierdwarsstraat bij het op treden van de politie tegen zwarthande laren, door omwonenden met stenen, eierkolen en aardappelen naar de politie gegooid. Daze was genoodzaakt van de vuurwapens gebruik te maken, hierbij is een 49-jarige man, wonende in Noord, door een schot in de rechter borst ge troffen. In ernstige toestand ia de man naar het Wiihelmina Gasthuis vervoerd. EEN WITBOEK OVER DE KONINKLIJKE BESLUITEN. De ministerraad heeft besloten, de toelichtingen op alle Koninklijke Be sluiten, welke onder verantwoordelijx- heid van dit kabinet verschenen zijn, als verzameling te bundelen en aan de Staten-Generaal aan te bieden. „Wij willen van dit oude, veertiende- ëeuwse kasteel een jeugdcentrum ma ken, waar ieder weekend jonge men sen elkaar kunnen ontmoeten, om te spreken over de problemen, die hen en de gehele wereld bezig houden. As- sumburg moet een permanent middel punt van jeugdcultuur worden, opdat b.v. jonge schilders, die door finan ciële en andere moeilijkheden nog niet konden exposeren, hun werk hier kun nen tentoonstellen", zo vertelde ons de heer A. Overzee, beheerder van As- sumburg, jeugdherbergvader en kunstschilder. Toen wij de oprijlaan van 't slot As- sumburg opliepen en het gevoel had den. met iedere schrede méér verwij derd te worden van een wereld, waar in 't woord „cultuur" zijn eigen waarde weer moet herwinnen en waar- Woensdag j.1. is de organisatie der in deugd en ridderlijkheid 3inds lang Verenigde Volken officieel haar bestaan opgeld meer doen beseften begonnen. Byrnes tekende toen het pro- oP&ea meer aoen, ueseiieu tocol van ontvangst der ratificaties van W|J» hier meer bewaard was gebLe- 29 landen. ven, dan de steen van een oud kasteel. Robert Ley, de voormalige leider van Hitler's „Arbeidsfront" heeft gisteravond te Neurenberg in zUu oei zelfmoord ge pleegd. Nader werd gemeld, dat een schild wacht de zelfmoord ontdekte. Op zyn ronde, welke drie minuten in beslag nam, keek hU in de cel en zag het lichaam van Ley, die zich door ophan ging van het leven had beroofd. Een Duitse arts, die de gevangenen v. rzorgt, paste geneesmiddelen en kunst matige ademhaling toe, doch zonder re sultaat. Dreigt hongerramp Duitsland De Britse minister-president Attleehee' gisteren een deputatie onder leiding vat: Sir Williain Beveridge onvangen, die ei op aandringt dat maatregelen genomen worden in verband met het dreigende gevaar van hongerdood en ziekte deze" winter, in het bijzonder in Duitsland Acliee gaf uitdrukking aan zijn medeleven doch vestigde er de aandacht op. dat in dit geval niets bereikt kon worden door een eenzijdige actie van de zijde der En gelse regering. vDe delegatie drong er onder meer op aan, dat de Engelse regering contact zou zoeken met de Franse. Nederlandse en Belgische regeringen om een ramp te Voorkomen. De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp, houdende regelen om trent de voorlopige Staten-Generaal anagenomen met 16 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de A.R. en de C.H., de heren Pollema, De Savornin Lohman en De Vos van Steenwyk. De Minister van Binnenlandse Zaken, dr. R. J. M. Beel, betoogde, dat een voorbereiding voor de verkiezingen direct na de bevryding uitgesloten was. De secretarieën hadden urgenter werk, in verband met het veroorzaakte oorlogsleed. Een ingrypende wijziging van de Kieswet is te verwachten Voorts wordt overwogen, de drie verkiezingen op één dag te doen plaats hebben, hetgeen een bespoediging geeft. Dezer dagen landde op Schiphol een der geweldige vliegende vestingen, welke destijds de luchtaanvallen op Japan uitvoerden. Dit was de tweede maal, dat een van deze luchtreuzen in Europa landde. Onder de vleugel staat een klein artille rie verkenningsvliegtuig, een z.g. Piper-Cup. Foto: ANEFOAX-E Een echte ouderwete bel. die men met alle kracht in beweging moest brengen, luidde ons een langvergeten wereld, binnen. Onze vriendelijke gastheer, die met zijn vrouw al sinds Juni bezig is, het slot op alle moglijk manieren tot een gezellig tehuis te maken, leidde ons door zalen en gangm, waar eens de middeleeuwsen bewoner Gerrit va» As sendelft met zijn edellieden had ver toefd. Van burcht tot jeugdherberg. 't Kasteel is gebouwd tussen 1351, toen If(et slot Oud-Haarlem, eens gele gen evfen achter Assumburg. verwoest werd en 1448. toen Gerrit van Assen delft het recht kreeg om ..delinquen ten in te sluiten en recht te spreken". Het slot vormde een onderdeel van de keten van forten, die in Kennemerlmd als barrière tegen de strijdlustige W* friezen, waren gebouwd. Op de binnenplaats bevinden zich de beroemde „drie boogjes", die vermoe delijk van pl.m. 1500 zijn. Op het ogenblik is Assumburg bezit van monumentenzorg, doch de N. J. H. C. heeft het slot in huur. De heer Overzee deelde ons mede, dat er al weer 102 bedden „sla3pklaar" zijn voor de meisjes: de jongens zullen nog in 't hooi moeten slanen op een zolder Werk van jonge schilders. Terwijl we zo door de zalen zwierven, merkten we overal schilderijen op, die - zo vertelde onze gastheer voorname lijk door enkele jonge artisten waren gemaakt. Een fraai stil'even onder de vele werken van den Zaankanter Ary Roos. viel op: de Heüoeër Jan van Er- kelens was o a. vertegenwoordigd met een prachtige potloodtekening. Een der de jonge schilder, van wien hier werk hing. was Harry Ducro. Van den be scheiden jeugdherbergvader. die één van de kleine za'en tot huiskamer heeft in gericht, merkten we o a. een aquarel in prachtig rood en geel op. Tot nu toe hebben circa 5000 mensen sinds 8 Juli 1945 hier overnacht en de heer Overzee verwacht, dat vóór 1946 7000 slapers geboekt zullen zijn. Dit weekend zal er een gecombineerde bij eenkomst zijn voor de Alkmaarse Jeugd raad en de Zaanse D.S.J.O. (Democrati sche Socialistische Jeugdorganisatie). Dat hier allerlei soorten jongeren bij een komen, bleek in het voor enige weken gehouden feest van de lit teraire jongrentijdschr'*»en ..Columbus'% ..Zaans Groen" en ..Parade de Profe ten". De weg terug Toen we van den heer en mevrouw Overzee afscheid hadden g?nomen en we de zware deur achter ons hoorden dichtvallen, waren we er van overtuigd, oat dit oude kasteel zeker het nuddol- punt zal Worden van de belangstel' ing van vele verenigingen en instellingen, die zich met de toekomst van de jeugd .^ezig houden.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1