Spes Patriae KI Om een eeuwige vrede ONGEVAL STADSNIEUWS, Twee vliegen in één klap ln het begin van deze week werd op 3ïet politiebureau aangifte gedaan van diefstal van twee rijwielen. Het is de Alkmaarse recherche gelukt om onder Uitgeest iemand aan te houden die een der gestolen fietsen bereed. De man werd aangehouden en de fiets in beslag genomen. Gisteren werd de andere dief aangehouden, een zwijntjesjager uit Maastricht, die zijn jachtterrein wel erg ver had gezocht. Collecte voor Zonnestraal Morgen wordt een collecte gehouden voor bet herstellingsoord „Zonnestraal". Op verschillende punten in de stad zal de arbeidersmuziekver. „Excelsior" ter opluistering van de collecte een concert geven. winkelruit gesneuveld. Gistermiddag om ongeveer één uur reed een, door een paard getrokken wa- g-sn van de z.g. Platte Stenenbrug af. op een winkelruit in van het pand Hekel- straat hoek Verdronkenoord. De grote étalageruit werd volkomen vernield. Enige kledingstukken die in de étalage lagen werden beschadigd. Daar het on geval aan een samenloop van omstan digheden is te wijten, zal de schade onderling worden geregeld. GESLAAGD. Vóór het in September te Utrecht ge houden examen „Vakbekwaamheid Ban ketbakker" slaagden onze stadgenoten de heren J. C. de Kuiter en P. Soecker. BESLUITEN GEMEENTEBESTUUR. Burgemeester en Wethouders van Alk maar hebben de volgende besluiten ge nomen: a. tot vaststelling van een Verordening ttrt wijziging van de verordening tot regeling van het gewoon, het voort- gèzet gewoon en het uitgebreid lager onderwijs; b. tot vaststelling van een besluit tot intrekking van de Verordening tot wijziging van de verordening tot vaststelling van het getal der gemeen telijke scholen, waarin geween, voort- gezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs wordt gegeven, welke beide besluiten o.m. verband houden met de opheffing van de gemeentelijke Opleidingsschool; c. lot vaststelling der gemeentebegro ting voor de dienst 1945; d- tot verkoop van twee percelen grond, groot resp 51 m2. en 10 m2. nabij de Houtweg alhier, voor de prijs van f 10 per m2. aan mevr. A. Joosten Bakker en aan mevrouw A. Oost woudWijde/ies, alhier. DRANKWET. i Ingekomen is een verzoek van den heer J. Obdam, alhier, om een verlof B yerlof voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop ln het perceel Mient nr. 31. BJnr.c-n twee weken na dagtekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwa ren teren het verleenen van dit verlof indienen. HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie, ter inzage gelegd een verzoek mei bijlagen van de N.V. Bergeroord te Bergen N.-H. om vergunning tot het oprichten van een J outbèwerkingswerkplaats, waarin zullen morden gebezigd 6 electromotoren resp. van 5, 5. 5, 2 en 1 pk voor het aandrijven Van diverse machines, in het perceel gelegen aan het Zeglis, kadastraal bekend Sectie F 3587 ged. Bezwaren tegen deze oprichting kun nen worden ingediend ten stadhuize, mondeling op Dinsdag 6 November a.s., -'oormiddags te elf uur en schriftelijk óór of op die tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelde ag kunnen de verzoeker en hij, die be varen heeft ingebracht op de secretarie •zer gemeente van de terzake ingeko- ;en stukken kennis nemen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna M. U., d. van r. c. Jonkers en E. M. Verberne. Ma- on 1., d. van M. Smit en C. J. Kersten. H» rt J. M., z. van A. Kloet en T. M rn <-'er Werf. Jacobus A. J., z. van N A. Greuter en J. M. C. Swart. an: o. d. van C. W. van der Sluijs en F ;?cr. Jacob, z. van J. Bobeldijk l;rou w d: Pieter Jongbloed en A Bellis. U.. na Tokarewa. Jacob Hop en -ii:c'mlr» Rootlïeb. Johannes van Eet don en Neelia Beekman. Anthonius J G Goi en Geertje Klement..Hen- dnkus A. J"ooijman en Maartje Stougje. Overleden: Johanna M. Fernée, r-ihuvd m l J. Blauw. 25 jaar. Fran- .srus X. Netten 22 jaar. Maria A. Nouwens. ";cd. van J. C. H. Schoof, 75 jaar cv.harina h. G. M Hilbrand 1 jaar. W 1'em Bos 57 jaar. Pietje van Megersen. wed. van D Volbeda. 88 jaar. Cerridina Lindeboom, geh. met H. Vis- schrr 02 jaar. Mietje Krep, wed. van B. N Admiraal, 72 jair'. ingezonden. Geachte redactie, In het hoofdartikel „Spes Patriae" in de Vrije Alkmaarder van 24 Oct., haalt u def woorden aan van een der spre kers bij de opening van de Volkshoge school in Bergen, dat het gebouw „veel te mooi" was om er N.S.B.-kinderen in te huisvesten. Het bestuur van deze Volkshogeschool stelt er prijs op te verklaren, dat deze spreker geheel bui ten het Volkshogeschoolwerk staat en voor zich zelf sprak. Om misverstand te voorkomen, delen wij daarom mede, dat de Volkshogeschool hiervoor geen ver antwoording op zich neemt. Hoogachtend, Namens het bestuur van „De Zandboeve". A. VISSER, voorzitter. KAASARKT. Op de kaasmarkt was hedenochtend geen aanvoer. Predikbeurten ZONDAG. 28®OCTOBER 1945. ALKMAAR. Ned. Herv. Gem., Grote Kerk, vm. 10 uur: Ds. Klein Wassipk; nm. 5 uur: afscheid Ds. Tuinstra. Kapel- kerk, vm. 10 uur: Ds. Goslinga. Rem. Kerk (Fnidsen 43) vm. 10.30 uur; Ds. Rap- pold. Doopsgez. Gem. vm. 10 uur Ds. A. J. v. d. Sluis van Veenwoucïe op beroep. Evang. Luth. Gem. (Oude gracht) v.m. 10.30 uur: Ds. J. C. Schröder van Amsterdam. Hersteld Apost. Gem. (Toussaintstraat) vm. 10 uur dienst. Gerei. Kerk, vm. 10 uur: Dr. A. D. R. Polman, nm. 5 uur: Ds. C. von Meijen- feldt. Vrijgem. Geref Kerk: Gebouw „Waakt en Bidt" vm. 10 uur en nm. 5 uur dienst. Ned. Chr. Gemeenschaps- bond (in Waakt en Bidt): Donderdagav.. 7.30 uur de heer Joh. van Oostveen: Het getal 6G6. BERGEN: Ned. Herv. Gem. 10 uur ds. van Griethuysen van Biussel. Geref. Kerk: 10 uur vm. 5 uur nm. Ds. A. H. v. Minnen. EGMONDEN, Geref. Kerk vm. 10 uur: Ds. C. von Meijenfeldt; nm. 4.30 uur: Ds. S. Idema. Oud-Kath. Kerk 8 en 10 uur: Hl. dienst, 3 uur nm. Vespers. HEERHUGOWAARD, Ned. Herv. Gem., 10 uur: Ds. de Mooy. - Geref. Kerk, 10 uur: Ds. W. C. Huismans H. Avondmaal, 3 uur: Ds. W. C. Huismans Nabetrach ting. Ned. Herv. Gem.: 31 Oct. (Her vormingsdag) 7.30 uur: Ds. de Mooij. HEILOO, Ned. Herv. Gem. geen opgave. Oud Kath. Kerk (Witte Kerkje) 3 uur nm. Hl. dienst. Geref. Kerk. 8.30 uur Ds. S. Idema; 4 uur Dr. A. D. R. Polman. KOEDIJK 10 u. Dr. Tuinstra. NIEUWE NIEDORP, Ned. Herv. Gem 2.30 uur Ds. Nell. OBDAM, Net?. Herv. Gem., vm. 10 uur Ds. v. d. Kreeke. URSEM 10 u. Ds. Boers. SINT PANCRAS, Geref. Kerk vm. 10 en nm. 3.30 uur: Ds. A. Verschoor. Vrije Geref. Gem. (Vijzellaan 220e) 7 uur: eigen voorganger. STOMPETOREN, Herv Evangelisatie: 10 uur vm. Evang. Jac. Dekker. WARMEN HUIZEN, Ned. Herv. Gem., nm. 2.30 uur: Ds. Roeders. Verschillende, taalgevoelige personen uitten hun afkeuring over een z.g. „tante Betje" in het hoofdartikel van J.l. Woens dag. Ook in dit geval was het echter het geniepige drukfoutenduiveltje, dat ons parten speelde. In de 5e alinea was n.1. een komma en de letter h weggevallen. De zin moest luiden: „Aan deze kinderen moet veel en liefdevolle zorg besteed worden, hen kan men niet aansprakelijk stellen voor wat de ouders misdeden." oude tuben met dop toch inleveren. Aangezien het als een nationale plicht beschouwd moet worden om thans zo weinig mogelijk materiaal verloren te laten gaan, wordt het van regeringswege wenselijk geacht nog geen in tuben verpakte artikelen door de winkelier af te doen leveren, zon der daarvoor inlevering van oude tu ben te verlangen. Derhalve zal in de vervolge weder bij aankoop van in tuben verpakte ar tikelen een oude tube met dop moeten wordïn ingeleverd. donloze maaltijden voo* bedrijven. Aan belanghebbenden, wordt ter ke; nis gebracht, dat nog steeds de mog lijkheid bestaat, dat industriële ond« nemingen, bedrijven -en overheid diensten warme maaltijden uit centra keukens betrekken ten behoeve hun personeel. De grootte der portie is unifon vastgesteld op 3/4 liter per persooi Aanvragen tot deelname aan deze bon loze bijvoeding dienen te word?n gel richt tot het Rijksbureau voor devoedl selvoorziening, afdeling MassavoedinJ Oostduinlaan 2, te *e-Gravenhage. Alles wat de •fr Ned- RooJe Kruis^f^ ontvangen en inzamelen Awordt GRATIS uitgereikt aan oorlogsgetroilenen toor de 1945 (28 Bonka jOQ t.i 107: 108: 109. 110. lil: 112: 113: 114: 115: 116, B o: B 02 B 0 a 0 B 0 Bon 200, 202: 203 204 205 Heiloo. Woensdagavond omstreeks 6.45 uur werd de heer J. v. Baar nabij zijn woning aan de Stationsweg door een 13-jarige wiel rijder aangereden, waarop het slachtoffer zodanig kwam te vallen, dal hij na naar een ziekenhuis te Alkmaar te zijn ver ve erd. na enige uren is overleden. De wielrijder reed zonder licht op het wandelpad. De politie heeft daarom de zaak in onderzoek. Het slachtoffer laat een vrouw en 4 kinderen na. Egmond aan Zee. BISSCHOPSWIJDING. In ons blad van Woensdag 24 October plaatsten wij onder bovengenoemd kopje een berichtje betrekking hebbende op de bisschopswijding van den oud-pastoor van Egmond, J. v. d. Oord, op 13 November in de Kahedrale Kerk te Haarlem. Om verwarring te voorkomen vermei den wij nog dal het hier om de Oud-, Katholieke Kerk gaat en niet om de Rooms-Katholieke. Heer-Hueowaard. DE heer saal neemt ontslag. De heer Saai, directeur van het Zang koor „Ons Genoegen" heeft als zodanig ontslag gevraagd. Dit ontslag vindt zijn reden in het feit, dat de heer Saai zich meer aan compositie werk wil wijden f Langedijk. NOORDERARRTBOND. 2.500 kg. uien ft—., 7.000 rode kool f«.— 7 000 kg. gele kool f 6.— en 8.000 kg. an dijvie f7.—. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. 8.000 kg. rode kool f6.—. 2.500 kg. gele kool f 6.—, 4.000 kg. groene kool f 8.—, 10.000 kg. witte kool f 4.—, 3.500 kg. uien ft.—, 400 kg. bieten f 4.8*—f 5.56 *5t st bloemkool 112.00—116.00 en 18.700 kg. an dijvie f7.—. II. „Wij, de volkeren der Verenigde Na ties, vastbesloten de volgende generaties te behoeden voor de gesel van de oor log, welke tweemaal in onze eeuw on noemelijk leed over de mensen heeft gebracht, en het vertrouwen te herstellen in de fundamentele rechten van den mens, in de gelijke rechten van man en vrouw en der grote en kleine mogendheden, en voorwaarden te scheppen onder welke het recht en de eerbied van de ver plichtingen, voortvloeiend uit verdragen en andere bronnen van internationaal recht kan worden behouden, en te bevorderen maatschappelijke voor uitgang en beter levenspeil in groter vrijheid, (enz. enz.) hebben besloten onze krachten gezamenlijk in te spannen om deze doelen te bereiken." Zo luidt, letterlijk vertaald, de sug gestieve aanhef van het Charter der Verenigde Naties, dat door 25 landen op 26 Juni van dit jaar te San Francisco ondertekend werd. En in deze zelfde nuchtere, eenvoudige taal zijn allerlei artikelen der 19 hoofdstukken gesteld. Eén van de meest belangrijke en op vallende besluiten is wel, de bevorde ring van maatschappelijke vooruitgang en verhoging van het levenspeil te be trachten; artikel 1 van het hoofdstuk ,.doel en beginselen" zegt hierover: (doel is) „internationale samenwerking te bereiken door de internationale pro blemen van economische, sociale, cul turele of humanitaire aard op te lossen en door de eerbied voor de menselijke rehten en de fundamentele vrijheden voor allen zonder onderscheid van ras, geslacht, taal of godsdienst te bevorde ren en aan te moedigen". De economische en sociale inter nationale problemen oplossenhet staat er zo simpel. En het is ongetwijfeld zo goed bedoeld. Maar wij, die thans staan in de schemering tussen oorlog en vrede, weten, dat dit de Achilleshiel is van de nieuwe Volkenbond, dat dit de geweldige taak is die volbracht moet worden voor en aleer er sprake kan zijn van de Eeuwige Vrede. Hoe staan wij er in dit opzicht voor, nu de woorden en plechtige beloften in daden omgezet moeten worden? De wereld is sceptisch gestemd over eigen kunnen.... is dit misschien de grootste vooruitgang in vergelijking met 1918, toen het „Nie wieder Krieg" in alle toonaarden gezongen, ons brein bener velde totdat we twintig jaar later met een schok uit de verdoving ontwaakten? Wij zijn ons bewust, dat het nog al tijd de tegenstrijdige economische be langen zijn, die de wereldpolitiek be heersen. Zij zijn het, die de kloof tussen Engeland en Amerika lieten zien, toen de rotssteen van de land-lease werd weggewenteld; zij zijn het die contro versen scheppen tussen „het Vaderland der arbeiders" en de socialistische La bourregering; zij zijn het, kortom, die wantrouwen en achterdocht zaaien en niet de strijdvraag, hoe de definitie van het woord „democratie" het best te stellen is, nóch de bezorgdheid omtrent het lot der „kleinen". De gevleugelde woorden van Roose- De organisatie der Verenigde Vol keren kwam, zoals wij onlangs in herinnering riepen, tot stand in de somberste tijden, die wij kenden. Hoe staat het er, nu de oorlog voorbij is, voor met de kansen op een Eeuwige Vrede? Waarvan hangen zij af? Is de tijd rijp om aan een veiligheidsorga nisatie te bouwen? Wat zal de prijs zijn van een falen? Een antwoord volgt het vraagteken blijft. velt, dat de vrede moeilijker te winnen zou zijn dan de oorlog, hebben geen ijdele klank. De man, die aan de nieuwe Volkerenorganisatie meer gaf dan de naam alleen, kende beter dan wie ook de lessen die in de vorige wereldoorlog het ongebreidelde kapitalisme aan de wereld gaf. De zestig dollarfamilies van de Verenigde Staten kenden toen noch vaderlandsliefde, noch „goodwill" jegens de vrede en de wereldwelvaart en er is immers geen enkele reden waar om dit nu veranderd zou zijn. Wat ter wereld mag dezen realistishen staats man er dan toe bewogen hebben, zijn uiterste en laatste krachten te geven aan de bouw van een vredesinstituul op zulke ondeugdelijke grondvesten? De stromingen die ons voorwaarts stuwen, zijn niet zonder meer in een fles met een étiketje op te vangen. Zoals vloed en eb de oceaan bedwingen, zo beheersen de machten van vooruit gang en regressie gelijktijdig het leven der volken. De vloed zal een ramp ver oorzaken, zodra zij te krachtig of de dam, die haar geweld moet keren, te zwak is. Niets mag verzuimd worden, om deze zeewering zo breed en sterk moge lijk te maken. Is dat niet excuus ge noeg voor het voortbouwen aan de dam, die de veiligheid der mensen moet waar borgen? Elke versterking van de vriendschap der volkeren is dringender nodig dan ooit. Want straks zal het ons duidelijk ziin, of de atomen hun schaduw of hun licht vooruitwierpen. Nu schijnt de wereld voor de beslissende keus te staan: algehele ondergang of Eeuwige Vrede. 7 A. H. H. Van der Lugt Melsert uitgesloten De ereraad voor het toneel heeft den heer Cor van der Lugt Melsert voor de duur van twee jaren ieder optreden in het openbaar verboden. Op 12 Febr. 1942 heeft de heer v. d. Lugt Melsert aan den heer Votite, burgemeester van Amsterdam, mededeling gedaan van het voornemen van vrijwel alle acteurs, om op 19 Febr. 1942. de dag na de uiterste termijn van aanmelding voor de kuituurkamer, hun beroep neer te leggen. Deze mededeling stond gelijl^ met een directe bericht aan de Duitse bezettingsautoriteiten. Het heeft de ereraad pijnlijk getrof fen, dat de heer van der LugtMelsert elk contact met zijn collega-directeuren en met zijn collega-artisten heeft ver broken en gemeden. De raad acht het feit bewezen, dat hij de geestelijke kwaliteiten heeft gemist en mist, on? als leider van een belangrijk stuk Ne derlands cultuurleven op te treden.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2