STADSNIEUWS. ,i Voorzichtig met de Sten Een nieuw gezinsuitgaven onderzoek De Naamlozen van '42 Baldadigheid Tuindersbond in Alkmaar bijeen Cursus Romain Rolland Onze winkel Op veler verzoek i» flt V^A.-winkel In de Laagestraat met ingang van morgen ook tussen de middag open. V kant daar dan terecbl van 9I uur. Het spreekuur voor de Fondspatiënten Toen de Alkmaarse huisartsen mede deelden dat voor patiënten die lid zijn van ♦iet Algemeen Aidelings Ziekenfonds het «preekuur nog slechts op werkdagen van 8—P uur *s morgens gehouden zou worden, kwamen er onmiddellijk protesten los van de zijde van onze lezers. Wij hebben ons daarom tot één der Alkmaarse doktoren gewénd die ons het Volgende mededeelde: Tot nu toe was Alkmaar de enige plaats Sn Nederland waar de ziekenfondspatiën ten, zowel op het ochtend- als op het ■niddagspreekuur konden komen. i Uit is nu bij de uniforme regeling voor bet gehele land veranderd en vastgesteld op S uur s morgens. Hel gevolg hiervan Ie, dal de artsen, met hun toch al zo drukke practijk, een betere dagindeling hebben gekregen, waarbij aan de meer érnstige patiënten tijdens het huisbezoek middags meer aandacht kan worden be- èteed. Dit is dus een gunstiger regeling vóór de artsen en voor de patiënten. Ook voor de apotheken zal dit een rege- llhg ten goede blijken te zijn. Het ge beurt n.1. dikwijls dat men voor ieder wissewasje een recept haalt en naar de apotheek brengt. Wanneer men dan be merkt, dat de „ziekte" eigenlijk geen ziekte is, laat men de medicijnen rustig staan, zodat deze soms weken lang bij de apotheek blijven staan wachten op dege nen die ze besteld hebben. Schietpartij op het Scharloo (Zie ons nummer van Zaterdag JJ.J. Over de in twee opzichten gerucht makende" schietpartij op het Scharloo kunnen wij nog nader melden, dat de auto van het interneringskamp te Schoorl, die beschotenwerd, volgens de verklaringen van de schutters, als gestolen gesignaleerd was. Zij zagen hem voorbijrijden, hadden geen tijd meer om lot stoppen te sommeren, en schoten jdaarom meteen raak. Een kogel drong door de kap en ging rakelings langs bet hoofd van den chauffeur. Een tweede kogel trof doel ïn de reserveband en drong door de fiutc heen in een naaimachine, die ach terin was geplaatst. Gelukkig wist de chauffeur ogen blikkelijk te stoppen, zodat vérder schieten werd voorkomen, en daarmede Waarschijnlijk ernstige ongelukken. De schutters, die op 't trottoir ston den, hielden er n.1. weinig rekening mede, dat er juist een groep reizigers van e?n trein uit Amsterdam op het 6charloo kwamen aanlopen. De kogels floten de mensen om de oren. Een beetje meer voorzichtigheid van de zijde der autodievenvangers war© voortaan Wel gewenst! De burgemeester brengt op verzoek van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek te 's-Gravenhage ter kennis van belanghebbenden, dat door dit bureau binnenkort een nieuw gezinsuitgaven- onderzoek zal worden ingesteld. Gezinshoofden, die wonen in de ge meente Alkmaar en bereid zijn aan bo vengenoemd onderzoek mede te werken, worden uitgenodigd hun naam en vol ledig adres spoedig op te geven aan het Centraal Bureau voor de Statistiek te •s-Gravenhage. Aan het onderzoek kunnen slechts medewerken gezinnen met vaste in komsten van 25.tot 55.per week of ƒ108.tot ƒ238.per maand. De medewerkende gezinnen, die de door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek beschikbaar te stellen huishou- boekjes elke week nauwkeurig invullen, zullen voor hun moeite een tegemoet koming van 25.per jaar ontvangen. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN „WEST". De Burgemeester van Alkmaar brengt ter openbare kennis dat Burgemeester en "Wethouders, waarnemende de taak van de Gemeenteraad, bij hun besluit van 24 October j.1. bepaald hebben, dat een her Ziening wordt voorbereid van het uitbrel dingsplan-in-onderdelen „West", vastge steld bij Raadsbesluit van 15 September 1932 nr 34, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Noord-Holland bi) hun besluit van 20 December 1932, nr. 142. zo als dit. uitbreidingsplan sedert dien ie ge- Vrij zJgd. if" Abonnementstoneel „t Gulden Vlies". Defresne's stuk „De Naamlozen van 1942" is volgens den schrjyver bedoeld om de nagedachtenis te eren van het legioen der naamlozen, de illegale werkers der bezettings tijd. Wü geloven, dat de auteur hoe goed zijn bedoeling ook geweest moge zijn hierin niet ten volle geslaagd is, hü is niet boven de op gave uitgekomen, die hij zich zelf gesteld heeft. Het is tendens geble ven en geen Kunst, met een K ge worden. Hier en daar is het stuk zelfs erg slap de lengte zal hier waarschijnlijk niet vreemd aan zijn en wij zouden het daarom zuiver als een uitbeelding van het familie leven in de bezettingstijd, doch niet als een geslaagde proeve van toneelschrijfkunst willen zien. Dat de leden van de Toneelgroep 5 Mei 1945 van deze tragi-comelie gemaakt heb ben wat er van te maken viel, is zeker. Jo Sternheim, in zijn stille taak als vader, had een dankbaar en goed gespeelde rol. De moeder, vertolkt door Mien KerckhovenKling, werd door deze voortreffelijke actrice tot een figuur, die het gehele spel leid de en beheerste. De zeer moeilijke rol van Pietje, de zoon, werd goed, hoewel af en toe iets te geforceeTd, door den jongen acteur R. de Vries gespeeld. De enigszins egoïstische maar in zijn hart goedige Oom Al- fred de quasi-artist werd door Anton Burgdorffer op meesterlijke wijze tot leven gebracht. Nell Knoop als Annie, de werkster, leverde goed en vlot spel, terwijl Adrienne Cani- vez als Truus, het ondergedoken „nichtje", ook een der besten was. Een stampvolle zaal beloonde gis teravond na afloop de uitvoerenden met een langdurig applaus. Op veelvuldig verzoek zal op 6 No vember een herhaling van de voorstel ling plaats vinden. TH. A. J. K. Vur-IN-TWINTIMAKIS JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer J. Schouten de dag waarop hij vóór 25 jaar als win kelchef in betrekking trad bij de Fa. Vroom en Dreesmann te Alkmaar. Duizenden cliënten der firma, zowel in Alkmaar, als in de wijde omgeving zijn in de loop der Jaren door dezen sympa thieken chef te woord gestaan. Het jubileum werd door de directie, collega's én het gehele personeel te baat genomen om de jubilaris eens flink in de bloemetjes te zetten, zowel woordelijk als figuurlijk. Wij vermelden nog, dat de heer Schou ten de zesde jubilaris was, die dit jaar een 25-jarig dienstverband bij de fima Vroom en Dreesmann herdacht. Gistermorgen werden twee jongens van 12 en 13 jaar door de politie aan gehouden en naar het bureau gebracht. De knapen hielden zich, op de Kenne- merstraatweg, ter hoogte van de Regu lierslaan, onledig met het verwijderen van milten uit leegstaande woningen. Zij deden dit door middel van straat klinkers, die voor dit doel uitstekend geschikt bleken te zijn. De politie ging met dit jeugdvermaak niet accoord en heeft de bengels ernstig onderhouden. Des middags zijn zij door de ouders afgehaald. Spreken van Radio Oranje naar Alkmaar De lezers van de illegale Vrije Alkmaarder zullen zich zeker de buitenlandse weekoverzich ten herinneren van drs. L de Jong, die door hem iedere Vrij dagavond om 8.15 uur voor Radio Oranje uitgesproken werden en welke door ons blad werden verspreid. Het zal daarom ongetwijfeld vele Alkmaarders een genoegen doen, dat „Loe", zoals drs. de Jong ook wel voor R.O. werd genoemd, in Alk maar zal komen spreken. Onder auspiciën van Vrij Neder land houdt drs. de Jong op Dinsdag 6 November as. in het Wapen van Heemskerk, des avonds om 8 uur, een lezing in de serie: „Het venster open op de Vrije Wereld". De lezing is getiteld „Nederland temidden De heer Ir. Vet, secretaris van de „Stichting Landbouw'' te Den Haag, hield gisteren in de algemene verga dering van de Nederlandse tuinders- bond. district Noord-Holland, in het paviljoen „Kinheim" te Alkmaar, een rede over het doel dezer nieuwe or ganisatie. Spreker zeide, dat de land- en tuin bouworganisaties vóór deze oorlog niet in staat waren leidinggevend op te tre den, b.v. om kostprijsberekeningen te maken en regelingen voor het bedrijf tot stand te brengen. Deze tijd brengt ons tot een geleide economie. Het oude principe gaat niet meer op. De economie heeft bindende bpalingen van node. Maar het is van belang, wie deze bepalingen vastlegt. Deze regelingen moeten in belang rijke mate komen van de land- en tuin bouworganisaties zélf, aldus spr., zodat de leden invloed krijgen op de gang van zaken. Noodzakelijk is, dat er 'n organisatie As. Vrijdag zal Dr. R. Wiarda voor de Volksuniversiteit zijn cursus begin nen over Romain Rolland. Het doel van deze leergang is om de toehoorders nader te brengen tot het leven en het werk van één der meest bewonderde en belangrijke figuren uit de Europese culturele geschiedenis der laatste vijftig jaar. Behandeld zullen c.m. worden zijn jeugd- en jongelingsjaren, zijn verblijf te Rome, zijn leraarschap aan de Ecole Normale Supérieure te Parijs en zijn strijd in de Affaire Dreyfus. Verder zul len o.m, besproken worden zijn biogra- grafieën van Beethoven. Michel Angelo, Tolstoi e.a., terwijl een cursusavond hoofdzakelijk zal worden besteed aan zijn grote roman Jean Christophe. DE VEEMARKT. De aanvoer bedroeg Maandbgr 1«7 koeien. 18 graskalveren, 14 nuchtere kalveren, 93 schapen. Op de taxatie- markt werden 213 stuks aangevoerd, waarvan er 33 voor Gelderland over genomen werden. De prijzen varieerden van 80—ƒ500. BEK EN DMA KING. VERBLIJFSVERGUNNINGEN. De wnd. Commissaris van Politie te Alkmaar maakt, in verband met de on langs in de pers verschenen publicatie be treffende vergunningen tot tijdelijk voort gezet verblijf in Nederland, bekend, dat zy, die op 4 Mei 1945 a. de Duitse en/of de Oostenrijkse natio naliteit bezaten: b. zonder nationaliteit waren, doch te voren de Duitse of Oostenrijkse natio naliteit bezeten hebben en de uit hen geboren nakomelingen, die de Neder landse nationaliteit niet bezitten. zich voor het verkrijgen van een derge lijke vergunning in een met redenen om kleed verzoekschrift tot hem dienen te wenden. Heiloo. JUBILEUM BIJ DE POSTERIJEN. November a.s. zal de heer M. v. d. Steeg, ambtenaar bij het postagentschap alhier: het feit herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst irad bij de post. Het zal dezen rustigen, altijd hulpvaardigen ambtenaar op die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. R.K. BLINDENBOND. Ten bate van bovengenoemde bond voerde de toneelgroep, onder leiding van den heer Van Zeist Vrijdag en Zaterdag „Marjatta" op. De medespelenden zet ten hun beste beentje voor en zo zijn deze avonden, zowel voor de blinden als voor de toneelgroep een succes geworden. Bergen. NED. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag heeft in de Rulnekerk om 7 uur een bijzondere dienst met koor zang plaats, ter herdenking van de kerkhervorming. Voorganger is ds. Bier man. Langedijk. NOORDERMARKTBOND. 13.000 kg. uien f 8.—, 2.500 kg. bleten fS.OO—f5.50, 25.000 kg. witte kool f4.—. 0.000 kg. gele kool f6.—1.500 kg. groene kool f 6.en 20.000 kg. andijvie f 7.—. LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE 10.600 kg, rode kool 18.—, 14.500 kg. gele kool f 0.—, 9.400 kg, groene kool f 6.—, 17.000 kg. witte kool f4.—, 9.500 kg. bie ten f 4.00—f 5.50 8.500 kg. Uien f8 00 28.000 kg. andijvie f7.000, 500 st. bloemkool f7.00—f 16.00 300 kg waspeen f 11.00 en 240 kg. druiven f 80.00. komt, die zich beter en krachtiger vooral financieel kan bewegen. Zo zeide ir. Vet. Onde scheidingslijnen moetti doorbroken. Spreker laakte de oude indeling vaa vóór de oorlog in christelijk, katho- liek en z.g. neutraal, waardoor ieder voor zich financieel onmachtig was e$ waardoor 40 pet. der boeren wel pro. fiteerden. doch zich niet bij een dezer organisaties aansloten. Naar bedrijfsorganisatie. Daarom moeten we nu krijgen een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waarbij iedereen, die een bepaald be- drijf of beroep uitoefent, automatisch lid wordt. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid om zich financieel krachtiger te maken. Dit is een organisatie eigenlijk niet van mensen, maar van bedrijven. Ir. Vet besprak de commissie Wolter- som en wees op het geraffineerde ka rakter hiervan. Ondanks alle bezwaren zijn door deze commissie onze industrie en handel tot vorming van publiekrechtelijke orga nisatie gekomen. Die kant moet het ook op mei de land- en tuinbouw. Spr. ontzenuwde de bezwaren die men tegen tle pu bliekrechtelijke organisatie bad: ab verplicht-lid-zijn en de gemakkelijk overgang tot overheidsinstelling. De heer Vet besprak verder de fout, die wij t.a.v. de crisis-organisatie heb ben gemaakt: wij hebben niet gezien dat de tijd, waarin wij leven, dwong tot an dere economische maatregelen. Inrichting van de bedrijfs organisatie. Hoe is zo'n bedrijfsorganisatie nu in-« gericht? Men heeft gemeend de land bouw en de bosbouw het best in één organisatie samen te kunnen brengen, zoals men ook voor de industrie slechts één bedrijfsorganisatie heeft. De inde ling is al» volgt: één overkoepelende hoofdgroep. 3 bedrijfsgroepen (bos-> land-, tuinbouw) en dan de diverse af delingen. In Januari *47 organisatie gereed? De „Stichting voor de Landbouw" beeft slechts één doel: de voorbereiding van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. In Januari 1947 hoopt men naar spreker mededeelde deze orga nisatie opgebouwd te hebben. De bedrijfsorganisatie heeft slechts te zorgen voor het economische én techitische in het bedrijfsleven; het cul turele. algemeen vormende, zal de zorg blijven van de standorganisaties: zoals het onderwijs, de aandacht die de jeugd vraagt. Het volkshogeschoolwerk zal meer en meer de aandacht gaan trek ken. Denemarken is in dit opzicht ons reeds lang voorbijgestreefd. Wanneer wij niet harder werken nog aan de vor ming van onze boeren en tuinders, zal eer. achterstand zich voelbaar maken. Vele vragen door de aanwezigen ge steld werden door ir. Vet na beëindi ging van zijn rede beantwoord. Voorstellen van de afdelingen. 's Middags werden de diverse voor stellen der afdelingen besproken, waar bij o.a. het voorstel van de afd. Boven- karspel om te komen tot een herbe noeming van de kostprijzen voor tuin bouwproducten werd aangenomen. Bij het voorstel van dezelfde afde ling om te trachten méér paarden te krijgen, bleek dat binnenkort de ver koop van paarden misschien vrij zou komen. De grossier een obstakel. In de uitgebreide discussie, die ont stond n. a. v. een voorstel van de afd. Beemster om voor verschillende pro ducten (snij- en sperciebonen e.d.) op prijsverhoging aan te dringen, bleek dat verschillende sprekers groot be zwaar hadden tegen inschakeling van grossiers. De verkoop der producten loopt dan over teveel schijven, met het gevolg, dat de consumenten esn te hog prijs moeten betalen en de ^inst van den tuinder te laag wordt gehou den. Nadat nog enige voorstellen, met be^ trekking tot contributieverhoging, sa menvloeiing van de standsorganisaties etc., in beginsel door de vergadering werden aanvaard, sloot de voorzitter, de heer A. Schermer, deze belangrijke bijeenkomst, waarvoor van de zijde der tuinders grote belangstelling be- i stond.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2