Brits brigade-generaal door Indonesiërs vermoord Overeenkomst werd aangegaan met I. G. Farben Wij moeten onze plaats in het luchtvaartverkeer veroveren HET HANDVEST GOEDGEKEURD Annexatie met of zonder Duitsers WOENSDAG 31 OCTOBER 1945. Ze Jaargang No. 59-378. Ikmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE: STICHTING. .DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM U TELEFOON ÏÏ74. Uit het geallieerde hoofdkwartier te Batavia werd heden morgen geme'd, dat brigade generaal A. W. Mallaby, bevel hebber van de 49e Indische brigade te Soerabajais vermoord Soekarno wordt door Onze Kegering betuigt deelneming Het A.N.P. meldt De Nederlandse regering neemt met groot leedwezen kennis van .de moord op .den brigade-generaal A. W. Mallaby, tijdens een bespreking met nationalisten in Soerabaja. Zij heeft haar deelneming aan de nagelaten betrekkingen en aan de regering van het Verenigd Konink rijk betuigd. Zij spreekt haar afschuw uit over deze laaghartige daad tegenover een man, die streefde naar herstel van rust en orde in het belang van allen. Zij is overtuigd, dat de Indone sische bevolking in overgrote meer derheid naast haar staat in haar afkeuring over het gebruik van zul ke middelen. Christison verantwoordelijk gesteld Het nieuws werd medegedeeld door twee geallieerde officieren, die in ge selschap van Mallaby waren, doch kon den ontsnappen. Generaal Christison, die de mededeling deed, zeide, dat hij aan den Indonesi sche» leider dr. Soekarno bevel had ge geven by hem te komen. Op een vraag, of hy Soekarno verant woordelijk zou stellen voor den moord op brigade-generaal Mallaby, antwoord de generaal Christison: „Wis en zeker". Dr. Soekarno heeft bevel gekregen om half elf Bataviase tyd op generaal Christisons hoofdkwartier te verschij nen. VERMOORD TIJDENS CONFERENTIE. Generaal Christison zei in zijn ver klaring, dat brigadegeneraal Mallaby op een smerige manier vermoord was. Hij werd vermoord, terwijl hij in con ferentie was met extremistische Indo nesische leiders. In de late namiddag was hij weggereden om hen te ontmoe ten, teneinde den gang van z^ken te bespreken en de volledige uitvoering van de bevelen om het vuren te staken te verzekeren. Dr. Soekarno en generaal Hawthorne de geallieërde bevelhebber op Java. vertrokken gistermiddag uit Soerabaja, nadat de overeenkomst over het sta ken van het vuren met de plaatselijke Indonesische leiders, was bereikt. Deze wapenstilstand scheen enig effect ge sorteerd te hebben en officieël vv^fd de toestand gisteravond rustig genoemd In enige delen van de stad waren nog enkele scherpschutters aan het werk. Generaal Christison heeft nieuwe be velen in verband met de situatie in Soerabaja uitgevaardigd. LAATSTE NIEUWS OP PAG. 2. Eenstemmigheid in de kamer De Tweede Kamer heeft gisteren het Handvest der Verenigde Volke ren goedgekeurd zonder stemming De heer Zandt (St. Geref.) wenste aantekening van het feit, dat hij tegen het betreffende wetsontwerp was. Alle sprekers waren het er over eens, dat, ondanks vele bezwaren, het Handvest een stap vooruit is, vergeleken met de Volkenbond Door niemand werd een terugkeer tot onze vroegere z plfstandigheids politiek verlangd. In zijn slotbeschouwing wees min van Kleffens er op, dat de kleine landen te San Francisco weinig heb ben bereikt, maar dat zij dat wei nige verkozen hebben boven niets Wat deze nieuwe organisatie kan betekenen, zal de toekomst leren. Een gematigd optimisme is geoor loofd. Nederland zal alles in het werk stellen om de organisatie te doen slagen. Tsjang en de communisten Het heeft er, na het sluiten van het Sovjet-Russisch vredesverdrag met China, naar uitgezien, dat een bevre digende oplossing gevonden zou wor den in de contraverse tussen Tsjoen- kmg en de Chinese communistische re gering van Yenan. Zelfs werd een overeenkomst gesloten waarvan de bepalingen in de practijk de inwilli ging van de voornaamste eisen der communisten betekenden. Wat willen eigenlijk de Chinese com munisten en hoe staat Tsjang Kai Sjek tegenover hen? Van ouds verwijten zij elkander, dat zij de principes van Soen Yat Sen, den stichter van de Chinese republiek, ontrouw zijn. Tsjang Kai Sjek wrijft het den communisten aan, dat zij „een staat in de staat" wil len vormen; de communisten beschul digen de Kwomintang ervan, dat zij geen ernst maakt met de sociale her vormingen. j Van de 450 millioen inwoners van China, zo vertelt ons de bekende Ame rikaanse correspondent van de „Satur- day Évening Post', Edgar Snow, heeft slechts een minderheid van twee mil lioen Kwomingtan-leden een stem in het kapittel die er toe strekken kan deze partij aan de macht of den gene-^ ralissimus aan het btewind te houden Onder deze omstandigheden konden de communisten noch enige andere poli tieke fractie ooit een legaalbestaan voeren. Onthullingen over atoombom in Brits Lagerhuis Een tegen Sovjet-Unie gerichte omsingelinës-po'itiek Het Labourlid Blackburn heeft gisteren in het Engelse Lagerhuis onthuld, dat de firma Dupont, die relaties heeft o.m. met de Duitse I. G. Farben-industrie, in de Verenigde Staten de leiding heeft van de fabricage van de atoomenergie en dat 90*/» van de Amerikaanse onderzoekingen er op gericht waren grotere bom men te vervaardigen. De met de I. G. Farben en de Britse Imperial Chemical Industries gesloten overeenkomsten werden door de Sovjet-Unie beschouwd als een tegen haar ge richte omsingelingspolitiek. Blackburn drong aan op bekendmaking van de geheime overeenkomst over de atoombom, welke tussen Roosevelt en Churihill in 1943 gesloten is. Namens de Britse regering antwoordde Morrison, dat de aspecten van de atoombom „de rege ring zware hoofdpijn" geven. Britse pers ontevreden De Britse pers was gisteren al slecht te spreken over Trumans mededeling, dat het geheim van de atoombom niet zal worden prijsgegeven. Zowel de conservatieve als de voor uitstrevende bladen waren het er over een, dat, zoals de liberale „Manches ter Guardian" het uitdrukte,men de atoombom „niet buiten de wet kon stellen door er boven op te gaan zit ten". Vervolg op pag. 2, kolom 3. In het A. N. P.-verslag van de door minister Schermerhorn te Groningen gehouden persconferentie, is een on juistheid gelopen. Er is daarom verzocht het publiek mee te delen, dat de min.-president n ie t gezegd heeft, dat hij annexatie zonder Duitsers practisch uitgesloten achtte. DE INGELEVERDE HONDERDJES. Het Ministerie van Financiën deelt mede. dat een regeling in voorbereiding is, om van de geblokkeerde tegoeden uit hoofde van de inlevering van f 100-biljetten, een bepaald deel voor giraal verkeer vrij te geveri. Marinus geknipt Het hoofd van de P. O. D. te Am sterdam maakt bekend, dat Hendrik Joseph Johan Marinus, wiens opspo ring was verzocht, door de Amster damse P. O. D te Den Haag is gear resteerd en naar Amsterdam overge bracht. H(j zit thans in het gebouw Hirsch in bewaring. De Kwomintang heeft zelfs nooit haar anti-communistische wetten inge trokken. In feite staat de doodstraf op het lidmaatschap van de -communis tische partij! De invloed van de communisten is in de oorlog tegen Japan zéér sterk toegenomen. Zij beten de spits af In de strijd en, wat misschien van nog groter betekenis was, zij wisten zéér bevredi gende toestanden te scheppen in de Noordelijke provincies, die zij beheersen. Zij hebben industrieën gevestigd, een rechtvaardig belastingstelsel ingevoerd, het onderwijs op veel hoger plan ge bracht, de knevelarij afgeschaft en ten bate van het volk agrarische hervor mingen ingevoerd door de grote land eigenaren te dwingen zich tevreden te stellen met een redelijke huur van hun pachters. Door deze noodzakelijke maat regelen te nemen wisten zij zich de steun van 60 millioen mensen te ver zekeren. Geen wonder, dat hun politiek er op gebaseerd was, zich door de eisen van de vrije partijvorming en vrijheid voor hun pers o.a., een overeenkomstige po sitie te verschaffen in het door de Kwo mintang gecontroleerde gebied, waar dan, naar politieke waarnemers ver wachten,' op de duur zeker het leider schap aan Tsjang Kai Sjek ontworsteld zcu worden. Dit vooruitzicht moet den gene- ralisimus welhaast even onaangenaam zijn als een burgeroorlog waarin zijn kansen voorlopig misschien \tfat min der zwak staan. Waarom er, juist nu een accoord be reikt was ten gunste, niet alleen van de communisten, maar ook vaïï do democratische stromingen in de Volks raad (die zelfs de dominerende Kwo mintang niet geheel kon onderdruk ken), weer een kink in de kabel geko- m«*r'is. wordt van deze gezichtshoek uit wat minder onverklaarbaar. Ondertussen raakt deze strijd niet alleen China. Niet minder dan voor heen zijn de groten dezer aarde geïn teresseerd bij de ontwikke'ingen in het uitgestrekte Rijk doch onder deze in teressen heeft zich een belangrijke ver schuiving voorgedaan, die wij. binnen kort zullen belichten. A. H. H. TROEPENCONCENTRATIES OM LANDINGEN TEGEN TE GAAN. De Chinese communisten hebben troepen samengetrokken rondom de drie voornaamste havens van Zuide lijk Mandsjoerije om de landing van troepen der Centrale Chinese regering van Amerikaanse schepen af te beletten. Eén der communistische leiders heeft verklaard, dat de houding der Verenigde Staten, die zich z.i. in China's binnenlandse politiek men gen, van groot belang zal zijn bij de vraag of een burgeroorlog vermeden <an worden. Wij moeten onze burgerluchtvaart snel uitbreiden, desnoods met gehuurde machines en buitenlandse bemanningen, anders zien wij later onze plaatsen doer anderen ingenomen, aldus de heer Plesman, directeur van de K.L.M. op een pers conferentie. Plannen. Van de plannen der K.L.M. noemen wy: de uitbreiding van het personeel tot 4500 man in 1948, het instellen van een dage-ykse dienst op Indië met ingang van 1 Jan. 1948, het terugbrengen van de vliegtyd AmsterdamBatavia tot 2 dagen, het openen van een vliegdienst op New-York in Mei 1946. het bereiken van een omzet van 100 millioen gulden in 1948, terwyl de heer Plcsnian meende, dat over 20 jaar Nederland 200.000^0t voor de verbetering van luchthavens zal moeten uittrekken. iurrv**^/ï «rrjd/ U/ftttfvijü»

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1