INFORMELE BESPREKINGEN MET SOEKARNO Regering desavoueert Van Mook Rumoer op vergadering van de Perhim poenan PRINS EN PRINSES NAAR LONDEN De Generale Synode achter de Nationale Omroep Ir. Vos als goede Si. Nicolaas ïsjoenking erkent Amerikaanse steun \H1TLER DOOD" VRIJDAG 2 NOVEMBER 1945. 3e Jaargang Na. 61-380. lkmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. .DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM TELEFOON 1174. Naar Reuter uit Batavia meldde, hebben gisteren inderdaad ten huize van Christison besprekingen plaats gehad tussen dr. Van Mook en Soekarno, De regeringsvoorlichtingsdienst deelde uit Den Haag mede: Indien moet worden aangenomen, dat dr. H. J. van Mook met Soekarno een bespreking zou hebben gehad, kan slechts worden verklaard, dat zulks zou zjjn geschied tegen de uitdrukkelijke wil der regering en haar instructies. Richt snoer voor de regeling blijft, dat tussen haar en Soekarno geen gemeenschappe lijke grondslag voor bespreking bestaat en dat een bespreking dus onjuist ware. Ztf handelt dienovereenkomstig. De weg geët.enJ voor indirecte samenwerking? Reuter meldde, dat de besprekingen twee en een half uur duurden en dat zij de vorm hadden van een vrije en informele uitwisseling van gedachten tussen dr. Van Mook en ir. Soekarno. Men is te Batavia van menirig, dat de besprekingen de weg zouden kunnen effenen voor een indirecte samenwer king met bemiddeling van het gealli eerde militaire gezag. De heer Van der Plas vergezelde dr. Van Mook. Mohammed Hatta en drie andere Indonesische leiders waren eveneens aanwezig. Generaal Christi- son en Maberly Denning woonden het onderhoud niet bij. Naar vernomen wordt hebben de ïn-j!ieien onder luid „schande'-geroep, de donesische leiders pogingen aangewend om bij de Nederlanders het geloof te spoedden. De gehele Britse pers eiste strenge en spoedige maatregelen om de wetteloosheid op Java te onderdrukken en de moordenaars van Mallaby te straffen. In een openbare vergadering van de ,.Perk:npoenan Indonesia" te Utrecht spraken o.m. de secretaris van de ver eniging, T. M. Haliloedin, A. J. Koeje- nians en mr. G. J. van Heuven Goed hart. Aan het einde avn de rede van den heer Daiiloedin ontstond een heftig tu mult, toen deze zijn sympathie met de stakers in Australië uitsprak. Velen ver- ontzenuwen, dat de „republikeinse re gering" door de Japanners geïnspireerd is. terwijl de Nederlandse vertegen woordigers de voordelen en de nood zakelijkheid voor Indonesië en Neder land naar voren heben gebracht om ten wederzijdse nutte samen te werken. R.A.F.-vliegtuigen vallen extremisten aan Volgens een bericht van heden heb ben R.A.F. Thunderboltvliegtuigen In donesische extremisten te Magelang aangevallen, die sinds twee dagen in gevecht waren met Gurkha-troepen. De operaties worden beschreven als „succesvol" en naar verklaard wordt, is tengevolge van deze aanval het groot ste deel der stad weer inge&liëerde han den. Toestand in Soerabaja nog critisch. Een Britse zegsman deelde betref fende Soerabaja mede, dat. hoewel er niet meer gevochten werd. de toestand nog steeds gespannen is. De Indonesische leiders namen bij besprekingen met den Britsen comman dant Pugh een ..grimmige houding" aan. Er worden nog vijf Engelse officieren vermist. De Br.-Indische troepen die de Nederlanders en Indo-Europeanen in de gevangenkampen bewaakten, vochten tot hun munitie óp was. Daar na gaven zij zich over. Wat er met de Nederlanders gebeurd is. is nog onbe kend. Brilfle versterkingen onderweg. Een bericht van gisteren uit Batavia meldde, dat Britse versterkingen, waar onder oorlogsschepen en vliegtuigen, zich naar de centra van onrust op Java H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard worden binnen enkele dagen te Londen verwacht. H.M. de Koningin, Prinses Juliana en Pnns Bernhard zijn door het Engelse Koningspaar uitgenodigd om op 6 Nov. het noenmaal in Buckmgliam Palace te gebruiken. Mr. G. J. van Hëüven Goedhart laakte in zijn rede het optreden van de jon gelui, die de zaal hadden verlaten. Een groot deel van hen studeerden nog voor een functie in Indonesië. „Atoombom mag geen oorlogswapen zijn" EERST DAN KAN HET GEHEIM WORDEN PRIJSGEGEVEN. Als voorwaarde voor het be kendmaken door de Ver. Staten van de geheimen van de atoom bom, heeft de president van de Amerikaanse senaat, Kenneth McKeller, voorgesteld om de bom als oorlogsmiddel voor alle volken der wereld buiten de wet te stel len. Men hecht aan dit voorstel van McKeilar, die bekend staat als woordvoerder der hoogste regerings kringen, belang in verband met de a s. ontmoeting van Atlee en Tra- man De kerk en de structuur van het RUk. In de morgenzitting van de Generale Synode van gisteren werd op verzoek van minister Logemaan een commissie inge steld om advies te geveu over de struc tuur van het Koninkrijk. Besloten werd om aan de, uit de Synode aangevulde, commissies voor Kerk en Overheid, advies te vragen over het toe passen van de doodstraf Er werden predikanten in algemene dienst benoemd ter geestelijke verzor ging van de repatriërenden uit Indië, en van repatriërende, <n werkkampen op te te nemen, jongeren. In Hilversum wordt een bijzondere pre dikantsplaats gesticht voor de zending onder Israël. Kerk en radio. In de middagzitting werd na enig debat met algemene slemmen de voigende mo- tta aangenomen: De Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk. in vergadering bijeen, op 1 November 1945. spreekt zich uit voor d? totstandkoming van een nationale om roep, omdat het belang van het volk zowel als dat van de kerk daarmee het meest gediend is. en gaat er daarbij van uit, dat de kerken onder eigen verant woordelijkheid aan de nationale omroep hebben mee te werken. ZU is van oordeel, dat in de overgangs tijd niet alleen de kerkdienstuitzendingen. maar alle uitzendingen die de verhou ding van kerk en wereld raken, niet door particuliere omroepverenigingen, maar door organen der Kerken zelf behoren verzorgd te worden. Gemeente-opbouw. Prof. Kraemer deed verslag van het werk van gemeente-opbouw. Dit werk is nog niet klaar. v»:e kerker aden en gemeenten hebben het nieuwe besef nog niet. Toch zullen in de volgende ver gadering voorstellen komen, om het werk van gemeente-opbouw door de Generale Synode zelf te doen overnemen. Geleerden waarschuwen De vereniging van wetenschappe lijke werkers zal in 1946 te Londen een wereldconferentie bijeenroepen om „de maatschappelijke verant woordelijkheid van den geleerde, die nu ze zeer is toegenomen door de ontwikkeling der atoomkracht, on der het oog te zien". In een manifest verklaart de ver eniging, dat een nationale exploita tie van de atoom-energie de wereld naar een weergaloze catastrophe zal leiden. Afweerwapen uitgevonden? Volgens Radio Parijs heeft de Sov jet-Russische professor Kapitska een afweerwapen tegen de atoombom uitgevonden. Door middel van stra len zal de bom op 50-120 K M. af stond tot explosie worden gebracht Aan de vooravond van de samenkomst der Generale Synode werd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een bidstond gehouden. Foto: UNTVOTOP. Ir. Vos, de minister van handel en nijverheid, hield gisteravond in Haarlem een rede, waarin hij o.ra. meedeelde dat er met St. Nicolaas dank zij de aankopen van de vorige re gering marsepein en suiker beschikbaar zal zijn (voor de kwaliteit stond hij niet in); dat voor deze winter de levering van 7 hl. brandstof gegarandeerd kan worden; dat eind 1946 iedere Nederlander een paar schoenen zal kunnen hebben ontvangen; dat de bewoners der noodgebieden van dekens zullen kunnen wor den voorzien dat er binnenkort voldoende baby- goed zal zijn; verder deeide de minister mede: dat de inlevering der honderdgulden- biljetten de regering 500 mil- lioen en de intrekking van het overige papiergeld nog eens 300 millioen winst heeft gebracht; dat er ter sanering van de staats financiën een vermogensheffing ineens zal komen en dat de regering voor de zwarthan delaren en voor hen, die aan deze oorlog hebben verdiend, nog ver schillende verrassingen in petto heeft. Uit de maatregelen, welke door de Centrale Chinese regering worden genomen, blijkt, dat wordt overge gaan tot een omvangrijke militaire operatie, welke de definitieve liqui datie van het communistische regime beoogt. Generaal Jen Sji Sjan verklaarde te Tsjoengking, dat de Centrale Regering de voordelen ondervindt van een machtiger steun, dan tijdens de Spaanse burgeroorlog door be paalde mogendheden aan de bewe ging van Franco werd verleend. zegt Inteliigence Service Maar de Russen twijfelen nog. Volgens rapport van de Britse ge heime dienst heeft Hitier zichzelf op 30 April 1945 om 2 uur n.m., in de Berlijnse Rijkskanselarij doodgeschoten, terwijl Eva Braun. met wie Hitier op 29 April in een schuilkelder was ge trouwd. zichzelf zou hebben vergiftigd. De Engelse majoor, die het onderzoek heeft geleid, verklaarde, dat de Russen nog steeds aan de dood van den Nazi leider twijfelen. LABOUR OVERWINT OPNIEUW. Uit geheel Engeland kwamen van nacht berichten over overweldigende Labour-successen bij de Britse gemeen teraadsverkiezingen. Om drie uur hedennacht waren de uitslagen van 71 der 130 grootste .Boroughs" binnen. De winsten van Labour waren toen 43# zetels tegen een verlies van 14. De con servatieven verloren 220. de Onafhan- kelijken 140 en de Liberalen 73 zetels. De leider van de gematigd linkse partij der Nationale Unie in Jroekenland, Canellopoelos, heeft een nieuw kabinet gevormd. De voormalige Deense eerste- ninister heeft verklaard, dat de socialisten geen zitting zullen nemen in het nieuwe kabinet.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1