Weer een verenigd Duitsland? DE EERSTE COMPETITIEDAG brengt weinig verrassingen Geen commentaar van Regering op bespreking Van Mook—Soekarno Overbevolking Oostenrijk in Succes voor de hoofdstedelijke clubs TSJ0ENKING DRAAIT BIJ Christiansen wordt uitgeleverd MAANDAG S NOVEMBER 1945. 3e Jaarsaas No. 63-382. kmaardeï DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. .DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 29 TELEFOON 2214. De regering heeft van den Luitenant-Gouverneur-Generaal Dr. van Mook de gevraagde inlichtingen ontvangen omtrent een bespreking met nationalis tische vertegenwoordigers, waarbij ook Ir. Soekarno aanwezig was. Het antwoord licht toe. onder welke omstandigheden en op welke motleven de Luitenant-Gouverneur-Generaal gemeend heeft tegen de aanwezigheid van So£karno bij deze oriënterende bespreking geen bezwaar te moeten maken. De regering acht het niet in 's lands belang in nadere beschouwingen hier omtrent te treden. In het afwijzend standpunt ten opzichte van overleg met Soekarno is ook bij den Lt.-Gnuverneur-Generaal geen wijziging gekomen. Ministers uit Engeland terug Gisteren zijn de Minister-President Prof. Ir. W. Schermerhorn en de Mi nister van Overzeese gebiedsdelen Prof. J. H. A. Logem&nn, die in Enge land besprekingen hebben gevoerd met Hare Majesteit de Koningin, met de duikbootjager „Queeo Wtlhelmina" te ruggekeerd. In afwachting. In regeringskringen wacht men op het ogenblik nadere inlichtingen uit Batavia af, wat betreft de recente ont wikkelingen. „Nederlanders hebben Nationalisten onderschat." De Londeuse krant „Observer" ver wacht zware en voortdurende gevechten op alle punten op Java, aangezien de Indonesische extremisten besloten hebben hun positie te versterken alvorens er een belangrijk aait tal Nederlandse troepen zal zyn gearriveerd. Soekarno heeft, volgeoa het Londense blad. zyn controle over de Indonesiërs volledig verloren. Do ontmoeting tussen Soekarno en dr. var Mook wordt ook door het Indonesi sche leger gedesavoueerd. De „Obcerver" laakt de houding der Ne derlandse regering, die voor de oorlog weigerde te geloven, dat de Indonesische Bewoging een ernstige omvang had. De verkiezingen op Java. De Republikeinse regering heeft giste ren verklaard, dat de verkiezingen van de leden der vertegenwoordigende colle ges in Januari 1946 gehouden zullen worden. Evacuatie uit Soerabaja. 2486 Vrouwen en 300 mannen zijn per schip van Soerbaja geëvacueerd. Ook hebben de geallieerden een groot aan tal krijgsgevangenen en 56 Menadenose vrouwen, die dreigbrieven hadden ont vangen. weggevoerd. De Oostenrijkse kanselier dr. Karl Renner, heeft de positie, waarin hij door de geallieerden is gebracht, be schreven als die van „een man in een roeiboot met vier olifanten als pas sagiers". Behalve de oorspronkelijke bevolking van zes millioen zielen verwijlen bin nen Oostenrijks grenzen thans 600.000 Sowjet-Russische militairen, 200.000 Amerikaanse. 100.000 Britse en 50.000 Franse. Dit betekent in totaal: één „be- zfettingssoldaat" op drie volwassen mannelijke Oostenrijkers. Bovendien is Oostenrijk gedwongen gastvrijheid te verlenen aan o.m. 300.000 Sudenten-Duitsers uit Tsjecho-Slowa- kije en nog ongeveer 11.000 Tito vijan dige Joegoslaven. In totaal vertoeven er op het ogenblik meer dan een half., millioen vluchtelingen „verplaat ste" personen. Arthur van Schendel terug De bekende Nederlandse schrijver Arthur van Schendel, die tijdens de oorJng in Italië vertoeft heeft, is een dezer aag-eri1 met zijn vrouw en dochter in ons la.id teruggekeerd. De reis van Sestrt Levante naar Neder land geschiedde geheel per auto en h'left zeven dagen geduurd. De gezondheidstoe stand van Van Schendel is uitstekend. Amerika, de Sowjet-Unie en Engeland zouden besloten hebben een Centraal Duits bestuur voor geheel Duits'and •n te richten, (zie pag 3). Door Generaal Majoor D. J. Mc. Muilen, commandant van de Canadese technische troepen in ons land, werd Je noocUpoorbrug bij Deventer geopend. De noodspoorbrug, gezien tussen de brokstukken van de vernielde brug door. Foto: Anefo/v. Haren Nomann-P. DE KONINGIN IN ENGELAND. Koningin Wllhelmina heeft Zaterdag te Londen een bezoek gebracht aan den ko ning van Griekenland en den koning van Joego-Siavië. Hoewel over het geheel genomen de uitslagen vrij normaal waren, vielen er j gisteren in# District I twee onverwachte resultaten te note ren. Want wie had gedacht, dat 't Gooi na vier bekernederlagen, het sterke Xerxes met .-en 53 nederlaag naar de Maasstad zou terugsturen? Overigens werd er in deze*afdeling lustig op los gescoord! De tweede verrassing kwam n.1. uit Dordrecht, waar het pittige Emma de oud-landskampioenen A.D.O. met 7—2 inmaakte De Dordtenaren bevestigden hiermede hun goede vorm van de be-1 kerwedstrijden. De drie overige resul taten waren conform de verwachtingen. Dat het Ajax ernst is ondervond Hermes-D.V.S., want de cijfers 6—2 zeggen genoeg. De Volewijckers wonnen eveneens, doch het pleit voor E.D.O., dat de neder laag (23zo klein mogelijk was. V.S.V.—R.F.C. ten slotte eindigde in een 13-overwinning voor de Rotter dammers, een resultaat, dat eveneens in de lijn der verwachting lag. De bei de Amsterdamse dubs behaalden dus de volle winst binnen doch in district II was dit niet het geval. D.W.S. moest n.1. op eigen terrein 'n puntje laten aan D.F.C. (3—3), maar Blauw-Wit deed wat van de Zebra's verwacht werd en kwam met een 3—1 overwinning op V.U.C. uit het Haagje terug, zodat de Amsterdamse clubs toch 7 van de 8 te behalen punten wistent te veroveren! Haarlem was niet zo gelukkig, w t .naast de nederlaag van E.D.O., moes ten de Haarlemse roodbroeken ook met lege handen huiswaarts keren; Sparta won op Spangen met 2—0. Feijenoord heeft grote plannen. In het grote Stadion moest Kraak 8 maal de bal uit het net halen, waartegenover de ^Stormvogels niet meer dan 3 doelpunten wisten te maken. De nieuwe eerste klassér Neptunes weerde zich niet onverdienstelijk, want om in Delft tegen D.H.C. (welke wed strijd oorspronkelijk in Rotterdam ge speeld zou wordeneen gelijk spel 2—2 te bevechten, is een prestatie, die een belofte- inhoudt voor de toekomst. De Delftenaren zijn op eigen veld immers altijd een lastige tegenstander geweest en vele clubs zullen dit zeker nog wel aan den lijve ondervinden. De tweede klasse A. Hier wist alleen O.S.V. het voordeel van eigen terrein uit te buiten, want de Grote Koogse verloor met 20. In de beide andere wedstrijden gingen de gasten met de voile winst naar huis. Het resultaat van Voiendam was ver rassend. De overwinning van de Vo- lendammers hadden wij reeds in onze voorbeschouiwng voorspeld, doch dat 't 40 zou worden is ons van W.F.C. toch wel tegengevallen. Z.F.C. deed goed werk door aan de Zuidelijke Wandel weg het sterke A.F.C. met 1—0 te ver slaan. daarmede de nederlaag van Z.V.V. van een week geleden wrekende. Wel een tegenvaller voor de rood- baadjes! En nu wachten wij maar weer op de volgende week. wanneer ook onze Alk- maarse clubs in actie komen. Alcmaria gaat dan op bezoek bij W..- Fri.sia,- terwijl de Boys thuis A.F.C. ontvangen. In 2B één verrassing, ni. de 71 nederlaag van R.C.H. in Den Haag tegen Quick. Een uitschieter van de Hagenaars, of zijn de Haantjes zó sterk? De derby TO.G.—Zeeburgial werd door eerstge noemde met 2—1 gewonnen, terwijl Watergraafsmeer in Leiden U.V.S. ver sloeg (24De Spartaan ondervond de kracht van H.B.C. (6—3dat, niet tegenstaande het verlies van Kick Smit, die nu weer voor Haarlem speelt, toch goed uit de hoek schijnt tewillen ko men. Veisen—De Kennemers eindigde 2—2. Het Noorden. In district V behaalde Heerenveen zijn tweede overwinning, thans in een thuiswedstrijd tegen Leeuwarden met 3—1. De club van Lenstrta is dus al weer op weg naar een prolongatie van het kampioenschap. Met de Groninger withemden is het maar slecht gesteld. Na vorige week De Minister van Voorlichting der Cen trale Chinese regering te Tsjoenking heeft bijzonderheden onthuld over voorstellen, die de regering heeft gedaan aon de com munisten, in de hoop een eind te makea aan de burgeroorlog. Deze punten zijn: L Stopzetting der troepenbewegingen aan beide zijden. t. Terugtrekking der communistische strijdkrachten 6 mijl van de aange vallen spoorlijnen. J. Overleg met de communisten alvorens troepen zich langs de spoorlijnen be wegen. Dit voorstel van de regering betekent, dat Tsjang Kai Sjek tegemoet komt aan de voorwaarden van de communisten. De belangrijkste concessie is de bereidheid van de regering om de communisten te raadplegen over de troepenbewegingen langs de spoorlijnen. Post voor het Indië-vliegtuig Ondanks het feit, dat het bericht over de bestemming van de post die met het vliegtuig, dat voor 'een proef vlucht op 7 November naar Indië vér- trekt, aan duidelijkheid niet te wensen overliet, blijkt uit de aangevoerde post, toch bij velen hieromtrent een misverstand te bestaan. De P. T. T. wijst er op dat niet-aan- g riekende brieven en briefkaarten, uit sluitend bestemd voor Indonesië kun nen worden vervoerd. Naar de „Volkskrant" meldt,-zal Christiansen, de voormalige Duitse militaire bevelhebber in Nederland, aan de Nederlandse autoriteiten wor den uitgeleverd, wegens zijn op treden tegen Putten. met 103 van G.V.A.V. verloren te hebben voor de beker, werd nu de com petitie slecht ingezet met een 40- nederlaag tegen Veendam. dat toch heus zo sterk niet is. De beide andere Groninger clubs deelden in de plaatse lijke ontmoeting de punten broederlijk (4—4terwijl Achilles geabonneerd schijnt te zijn op het gelijke spel l1, want nu werden deze cijfers behaald in de uitwedstrijd tegen H.S.C. Het ge promoveerde Frisia hield de eer van Je Friese hoofdstad hoog door het ster ke L.S.C. er met 21 onder te houden. District IV. In district IV hadden de nieuwelin gen nog niet veel in te brengen. Longa kraakte Baronie-D.N.L. met 60, terwijl B.V.V. korte 'metten maak te met Vlissingen (5—0). N.O.A.D. had meer moeite met R.B.C. en kon maar een benauwde 2—3-overwinning beha len. De enige nieuweling, die punten- winst boekte was R.K.T.V.V., en wel een gelijk spel (1—1tegen Helmond. De twee oudgedienden N.A.C. en Eind hoven eindigden zoals zij begonnef waren, een puntloos gelijk spel, hetgeen doet verwachten dat beide clubs wel weer in de hoogste regionen van de ranglijst zullen eindigen. Het nieuwe district. District VI gaf meer winst voor de „groentjes" te zien. Het Eindhovense Brabantia wist Juiana in Spekholzer- heide zowaar een puntje af te snoe pen (2—2terwijl Limburgia zelfs Maurits er met 1—0 onder wist te hou den. P.S.V.—Bleijerheide werd e"-* 5—2 overwinning voor de thuisclub, zo dat de Philipsmensen de eerste winst binnen hebben, waarbij het echter wel niet zal blijven. V.V.V. verloor thuis ook al en wel met 0—2 van Roermond. M.V.V. ten slotte zag haar reis naar de lichtstad beloond met een 8—2 over winning op de Spechten.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1