Wederopbouw in samenwerking met Indonesiërs'' Politieke onrust teistert Griekenland China weer oorlogstoneel Gerechtigheidseis Regering achter Van Mook DINSDAG NOVEMBER 1945. 3e Jaargang No. 64-385. lkmaartleï DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. .DE VRIJE ALKMAARDER,'' ACHTERDAM 21 TELEFOON 2274. VoorsteI van Dr. van Mook: Ronde Tafelconferentie zou spoedig bijeen worden geroepen De correspondent ^aa het Britse Labour-orgaan „Daily Herald" seinde hedenmorgen uit Batavia, dat de Nederlandse regering bij monde van Dr. van Mook aangaande Indonesië een officiële verklaring heeft afgelegd, waarin wordt gezegd, dat de regering aandringt op „wederopbouw in samenwerking Java en Sumatra onder garantie van behoud van het Indonesische zelfrespect". De verklaring bevat verder het voorstel tot het onmiddellijk houden van een Ronde-Tafelconferentie, ten einde gezamenlijk plannen te ontwerpen. Het onder wijs zal op een ruimere leest geschoeid worden, er zal een einde worden ge maakt aan het analphabatisme en de Indonesische taal wordt naast de Neder landse erkend. N1 Er komt een Indonesisch parlement op democratische basis met een meer- derhei i van Indonesiërs. Maar, zo gaat de verklaring voort, ondergeschikt aan de „algemene regering". Deze term „algemene regering" is woordelijk vertaald uit het uit Londen defontvangen telegram. De kwestie van het stemrecht moet nader in ogenschouw worden genomen. De verklaring spreekt zich uit voor wet, orde en eenheid. Times" levert scherpe critiek op onze 'regering „Of de Nederlandse regering wordt traag, 6f zij wenst het gehele Indonesi sche conflict met de wapenen te be slissen,'* schreef gisteren de speciale correspondent van de „Times" uit Ba tavia, in een commentaar op de ver klaring uit Den Haag, dat dr. v. Mook tegen Je wens en de instructies van de Nederlandse regering besprekingen met Soekarno heeft gevoerd. Deze verkïa- !ring, zo schrijft de correspondent, had de uitwerking van e?n bomontploffing in Batavia en zij wordt uitgelegd als »en dubbele desavouering: van Van Mook en van de meer liberale politiek, die hij vertegenwoordigt. De herhaalde •penbare terechtwijzigingen, die hij uit Jen Haag heeft gehad zouden een min der geduldig man al onmiddellijk heb ben doen aftreden. Zijn positie is bijna onmogelijk gemaakt. De meest welwillende uitlegging van| de veranderlijke regeringspolitiek is. dat zij niet aan de feiten beantwoordt. 2 Zoals de meeste Nederlandse residenten hier, leeft de regering nog steeds in 'n wereld van „als": als Britse troepen lg< eerder op Java gekomen waren; als de Britten krachtiger hadden opgetreden; als de Britten Soekarno hadden gear resteerd. Er is slechts één politiek, die zin heeft voor de Nederlanders en die het programma over të nemen, dat een groot aantal Britten, Amerikanen en Indonesiërs eerlijk en rechtvaardig touden achten." Schietpartij rond „Hotel des Indes". Volgens een officiële Britse verkla ring ia het op geheel Java rustig ge weest gedurende de afgelopen vieren twintig uur. hoewel nog steeds span ning heerst. Er zijti meer troepen geland in Soe- rabaja. De evacuatie van vrouwen en kinderen door de Rapwi wordt voort gezet. Piloten van verkenningsvlieg tuigen, die boven Java geopereerd heb ben, hebben gemeld, dat in tal van plaatsen volksbijeenkomsten plaats had den. Rond „Hotel des Indes" te Batavia zijn weer schietpartijen voorgekomen. Seaforth Highlanders, die wilden on- 'EEN-tZONNBCHijM. Geldig van Dinsdagavond to£ Woens dagavond: Rustig nevelig najaars weer derzoeken wie handgranaten hadden geworpen over de omheining van „Hotel des Indes", dat nu als een ver trekcentrum van geïnterneerde vrou wen is ingericht, werden beschoten door een wacht van Ambonnezen. Ook op een andere Britse afdeling werd ge vuurd, Britten stellen perscensuur ia. Het Britse legercommando heeft een strenge censuur ingesteld. Militaire persconferenties worden niet meer ge houden en de reporters moeten hun vragen schriftelijk indienen. Officieren mogen zonder een vergunning van Mountbatten geen interviews meer toe staan. Repatrieëring uit Indonesië Naar aanleiding van de van verschil lende zijden tot het Departement van Overzeese gebiedsdelen gerichte vragen omtrent mogelijke repatriëring van Nederlandse ex-krijgsgevangenen en ge- interneerden in Indonesië en elders in het Verre Oosten brengt genoemd de partement ter kennis van belangheb benden dat, in *t algemeen, in de eerste plaats naar Nederland zullen worden teruggezonden, zij die herstel van ge zondheid behoeven. In de maand November zullen de eerste transporten uit het Oosten ver trekken. Voorshands kan geen opgave worden verstrekt van de personen die naar Nederland zullen terugkeren. Georgalag. voorzitter van de Griek se socialistische partij. die giste ren als eerste der E»A.M.-af^vaardigden in Engeland is aangekomen, verklaarde, dat ongeveer 18.590 leden van de E.A.M. gevangen ztfn gezet en dat 200.000 leden hun toevlucht in de bergen moesten zoeken. „Griekenland wordt geterroriseerd door de fascistische koningsgezinde ben den. die gesteund worden door 't hui dig anti-democratisch régime. „De Griekse Quislings en collabora teurs worden in hun posities gehand haafd" aldus Georgalas, die voorts ver klaarde. dat een werkelijk democrati sche regering binnen 24 uur gevormd zou kunnen worden. De E.A.M. wil dan het offer brengen niet aan de regering deel te nemen, teneinde het houden van vrije verkiezingen te bevorderen. Uit Liverpool wordt gemeld, dat 70 Griekse zeelieden een sit-down staking zijn begonnen in het Griekse consulaat te Liverpool. Deze foto werd niet in Buchenwalde gemaakt, maar in een Japans interne ringskamp, waar honderden Nederlan ders drie jaar lang aan ziekte en ont bering waren blootgesteld. Foto: ANEFO-P. Communisten op tal van plaatsen in 't offensief Naar Reuter's speciale correspondent hedenmorgen uit Tsjoengking meldde, is China weer oorlogstoneel geworden. Vol gens gisteravond" CTóbr' nét öMcïSTé rege ringsbureau gepubliceerde berichten zijn duizenden communistische troepen een offensieve actie begonnen in Noord- Hoepeh. 15.000 communisten rukken in Zuidelijke richting op van Zuid-Honan en 5000 man. behorende tot drie regi menten, onder bevel van generaal Hsiao Keh hebben Zondagmiddag j.1. een aan val gedaan op het spoorwegstation van Kweisoei in de provincie Sjantung. An dere aanvallen, welke echter afgeslagen werden, hadden plaats in het Zuiden en Westen. Wel of geen Amerikaanse inmenging? De communistische troepen maken ge bruik van veldgeschut en machinegeweren bij hun offensief in het gebied van Soeijoean, waar de hoofdstad Kweihwa met omsingeling wordt bedreigd. Inmiddels wordt naar A.F.P. meldt, van Chinese communistische zijde de 'actie tegen wat genoemd wordt „de Ameri kaanse inmenging in Chinese binnenlandse aangelegenheden" voortgezet. Het plaatse lijke communistische blad in Tsjoengking heeft een uitvoerig artikel gepubliceerd, waarin Amerikaanse soldaten worden be schuldigd van samenwerking met troepen van de Centrale Chinese regering, met troepen van de vioegere verradersrege ring van Nanking en zelfs met de Japan ners. Het blad noemt de verklaring van generaal Wedemeyer, commandant van de Amerikaanse troepen in China, die te genspreekt dat de Amerikaanse soldaten tegen de Chinese communisten worden ge bruikt, „een grote leugen". De Amerikanen zouden aan de Kwo- ningtangtroepen om. wapens en trans portmiddelen verstrekken. Wat gebeurt er in Spanje? GUERILLA ZOU REEDS GAANDE ZIJN. Negentig procent van de Spaanse bevol king wenst een republiek: zelfs de mo narchistische leider Gil Robles geeft toe. dat de republikeinen minstens 70 pet. van het aantal stemmen zouden behalen bij een eerlijk gehouien volksstemming Franco heeft slechts steun van Spet van de bevolking en alleen door gebruik making van onderdrukkingsmethodes, is hij In staat zijn macht te handhaven.al dus een artikel in de Amerikaanse „New Republic" De schrijver van dat artikel wijst op de groei van de Guerillabeweging in Sparaje. Verschillende Guerilla-groepen opereren reeds binnen een afstand van 36 km. van Madrid. Vrij aanzienlijke groepen zijn in actie in het Cantabrische gebergte, in het gebied van Siërra Morena en in de pro vincie Cordoba Tussen 25 Augustus en 3 September j.1. heeft de politie van Franco, volgens den schrijver, ruim 1000 personen gearresteerd van wie 500 nabij Madrid, terwijl ruim 1000 politieke gevangenen per maand zou den worden doodgeschoten. Dezer dagen zal door middel vaa aan plakbiljetten de Nederlandse bevolking worden opgeroepen tot het doen vaa aangifte van liorlogsmisdrUven, tijdens de oorlog waar ook gepleegd, door andere dan Nederlanders of Neder landse onderdanen. Naar aanleiding van het bericht, dat de correspondent van de „Daily Herald" uit Batavia heeft geseind en waarin mel ding wordt gemaakt van de officiële verklaring, die de Nederlandse regering te Batavia zou hebben afgelegd, deelt de regeringsvoorlichtingsdienst te Den Kaag het volgende mede: De Nederlandse regering was van de inhoud van deze verklaring door den Luitenant-Gouverneur-Generaal afge legd op de hoogte en gaat er volledig mee accoord. Dr. Van Mook had vrijheid tot publicatie over te gaan op h?> door hem geschikt geachte ogenblik. Harer zijds zal de Nederlandse regering de tefcat echter thans nog wiet -geheel aan de openbaarheid prijsgeven, zolang niet vast staat, dat Batavia hiertoe officieel was overgegaan. Berichten daaromtrent worden ieder ogenblik verwacht. HERN1EUWE GEVECHTEN IN BATAVIA. De correspondent van het Labourblad „Daily Herald" seint uit Batavia, dat 't Britse hoofdkwartier de plannen hééft uitgewerkt voor een verdediging tegen een mogelijke Indonesische opstand. Gisternacht zijn bij de kazerne te Pê- todjo in Batavia, waar Nederlands- Indische troepen zijn gelegerd, gevech ten uitgebroken en tot acht uur in den mórgen werden schoten gewisseld tus sen Nederlandse en Soekarnoïstische troepen in geheel Batavia. Bij het vlieg veld Kemajoran, dat de R.A.F onlangs van de Nederlanders heeft overgenomen, waren de gevechten bijzonder hevig. Ook in Bantam bij Batavia vonden gevech ten plaats. In Soerabaia is alles rustig. Reuter meldde hedenmorgen, dat Christison zijn scherpe waarschuwing, dat alle moderne wapens tegen de ex tremisten zouden worden gebruikt, her haald heeft. NEDERLAND TRACHT LENING VAN 200 MILLIOEN IN DE V.S. TE VERKRIJGEN. NEW YORK. 8 Nov. (ANP-Aneta Men verneemt in financiële kringel dat op verzoek van de Nederlandse regering onderhandelingen gevoer worden voor de stichting van een over geheel Amerika verbreidt consortium, met het doel een niet-gegarandeerdr lening van 20Ï) millioen dollar te ver krijg a. De Chase National bank neemt het initiatief. Enkele banken hebben tot dusverre geweigerd deel te nemen. Volgens de bankkringen wenst do Nederlandse Regering de helft van het bedrag te gebruiken voor de vereffening van het crediet van 100 millioen, het vorig jaar gesloten. Zij wil weer aan spraak maken op het goud, dat momen teel bij de Federal Reserve Bank in New-York ligt als waarborg voor de het vorig jaar gesloten, lening.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1