Stadsnieuws Harry van Os voor de V.A. Anke Servaes en Rein ValkhoH „De Prominenten" v. Everybody De grote leugen Kege'concours in „De Unie" Hij komt weer terug! Onze Kneppelbrug Zij waren er gauw bij! SPORT Alkmaar—V.V.B. 0—3 De Spelen in 1948 in Londen In ons nummer van vandaag vindt U een kaart afgedrukt welke recht geeft op het kopen van kaarten voor onze culturele avonden. Deze kaarten (2 per abonné) kunt U vanaf morgen in onze winkel Langestraat, hoek Boterstraat, krijgen van 9—5 uur. De prijs der kaarten is f 0.60 (f 0.50 en bel.) Harry van Os treedt op Woensdag 14 Nov. om 8 uur in de aula van het Gym nasium en, bij voldoentïe belangstelling, ook op Donderdag 15 November. Literaire avond in Hotel „Ir«ne". Het schrijversechtpaar Anke Servaes en Rein Valkhof f heeft .het in de afge lopen jaren, door hun strikte afwijzen van de cultuurkamer, niet gemakkelijk gehad. Vijf jaren lang heeft men niets van hun gehoord, doch vergeten zijn zij niet. Dit bleek gisteravond in hotel „Irene", waar zij. onder auspiciën van het „Nieuw Noord-Hollandsch Dag blad", een voordrachtavond van eigen werk gaven. Een zeer aandachtig gehoor volgde de lotgevallen van de kinderen, die meest al de hoofdpersonen zijn in de schetsjes van Anke Servaes. Op verzoek bleef het applaus achter wege, maar desondanks kon men be merken dat in het bijzonder de schetsjes .„Frank", „Flipje" en „Marietje" in sloegen. Anke Servaes droeg er meer voor en zij zou de reeks nog hebben kunnen uitbreiden, maar deze drie spraken direct tot de toehoorders. Rein Valkhoff las enkele buitenge woon goede sonnetten voor. sommigen met een .staart" enkele regels, waar in de „pointe" van het vers ligt anderen zonder. Reeds het eerste vers pakte de aanwezigen: „Allerzielen 1945". een gedicht met uitstekend ge- gevonden tussenrijmen. „De Jagermees- ter", „Wij krijgen wijn", „Een hond", en „De radio roept af het is een kleine greep uit zijn werk, doch het bleek een goede greep te zijn. Na afloop brak het applaus los, waarmee beide kunstenaars getoond werd dat een dankbaar en aandachtig publiek hun voordracht had gevolgd. Mevrouw Servaes kreeg rozen, „als symbool van het pad waarover hun literaire weg in de toekomst moge gaan", aldus de heer P. J. Sigon re dacteur van het N.N.H. Dagblad, die de uitvoerenden dankte voor het gebodene. Op de gisteravond in het „Gulden Vlies" door Everybody georganiseerde 6oiree beluisterden wij het 12-mans- Dansorkest „De Prominenten" uit Zaan dam. dat hiermede haar debuut in Alk maar maakte. In aanmerking genomen, dat deze band louter uit amateurs bestaat kun nen wij constateren, dat het gebodene op goed peil stond. Koper en sax-team waren goed in gespeeld. tegen de kracht van acht bla zers bleek de rhythm-sectie. waar o.a. het gemis van een bas zich deed ge voelen, echter niet altijd geheel op gewassen. Als solisten traden op de oorgrond de vocaliste Tine Hoorn, de .rompettist-leader Han de Jong en de enor-saxophonist Piet Cluwen, wiens ;joede intonatie opviel. Zonder toegift kwamen de Prominen ten er niet af en gezien het enthou siasme van het publiek is het te ver vachten. dat we dit orkest nog vele malen in Alkmaar zullen terugzien. W. B. Donderdag 7 Nov. a.s. zal de heer Potjewijd, raar uil den Helder, voor de Alkmaarsé iugd sp eken over „De grote leugen O e. het naiionaal-socialisme). Dit zelfde onderwerp behandelde hij in den Helder voor de catselijke Jeugdfederatie. Er bes", nd daarvoor veel belangstelling on er wa*i een levendige nabespreking. De Alkmirse avond is door enkele jeugd organisaties belegd, t.w. de A.J.Cde N.T.B.. het Leger des Hells, de speciale lourdgroen N.P.F.. de V.C.J.B. en de V.C.J.G. f olaats van de A.I.K.J. zoals op de aano'akbiljetten vermeld staat). Tmrten zijn bij de secretariaten en aan e 7"al ('t Gulden Vlies, 7.30 uur) ver- -riiibaar. ROSE MARIE. Het Nederlands Operettegezel schap voerde gedurende twee avon den in „Het Gulden Vlies" de be kende operette „Rose Marie" op. De Nederlandse vertaling kon ons niet geheel bekoren. Over het alge meen was het spel goed. De hoofdrolvertolkster bleek over een aardig stemmetje te beschikken, wat niet van alle spelers gezegd kan worden. Het gezelschap mag even wel op een paar geslaagde avonden terugblikken. De zaal was beide ke ren geheel uitverkocht. Wanneer zullen we voor ons kwartje weer eens een behoorlijk programma krijgen? Dit stukje pa pier met een paar namen was de te hoge prijs zeer zeker niet waard. J. S. D. 40-jarig jubileum van kegelclub Z.E.K.Z.? Voor het ee.rst na de oorlog, heeft de Alkmaarsé Kegelbond weer een concours georganiseerd. Op Zondag 11 November, om 12 uur des middags, zullen de wedstrij den beginnen en op Zondag 18 Nov. om 2 uur des namiddags komen de laatste wedstrijden aan de beurt. Het concours is georganiseerd ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van de kegelclub Z.E.K.Z.? Deze vereniging zal op de eerste wedstrijddag van 24 uur 's middags receptie houden. Wij hebben in de laatste jaren geleerd, vele zaken als „militaire objecten" te beschouwen. Wanneer „het" maar groot was en breed, een bezetter zijn onwel gevallig oog er op liet vallen of een officier, die kenrielijk onder de invloed verkeerde, er zijn Germaanse voet aan stootte, was het een militair object, dat opgeruimd diende te worden daar de .krijgshandelingen" er door belemmerd werden. Waarom men echter het rustieke brug getje over de Singel in de volks mond „Kneppelbrug" genaamd als zo danig heeft beschouwd, is ons en vele stadgenoten waarschijnlijk, nog steeds een raadsel gebleven. In ieder geval, de brug is weg en het hout ten offer geval len aan de brandstoffennood. Waarop het staat en waarom het gaat. Nu zou dit nog zo erg niet zijn geweest als een onzer ingezetenen niet zo vrien delijk was geweest om de fundering, de palen waar de brug op staat, met de waterspiegel gelijk te maken. Deze van daal is gesnapt, maar daarmede waren de palen nog niet terug. Nu is het echter eindelijk zo ver, dat Gemeente-werken zeer binnenkort gaan beginnen de nieuwe fundering te slaan. Het hout voor de brug zelf is ook on derweg en de aannemer, die het werk ui gaat voeren, is reeds bekend. Er komt dus schot in en wij zullen weer spoedig de kortste weg van Choor-^ straat naar Nassaulaan kunnen nemen. Bovendien wordt de brug iets breder gemaakt, zodat de voetgangers een beetje meer ruimte krijgen. Uit een weide bij Barsingerhorn werd een schaap gestolen en ter plaatse ge slacht. Het vlees werd in een koffer ge stopt en de dieven een man en een vrouw stapten er mee op de trein naar Alkmaar. Dat dit niet verstandig was, bleek bij aankomst op het station alhier waar enige ijverige C.C.D.-amtenaren hun jachtterrein hadden gekozen en met hun scherpe speurneuzen precies de koffer met vlees uit de enorme hoeveelheid kof fers pikten. De beide vervoerders werden aangehouden en vielen al spoedig door de mand. Daar de beide C.C.D.-ers ook onbezol digd rijksveldwachter bleken te zijn, be gaven zij zich rechtsti-eeks met hun slachtoffers naar de „plaats van het mis drijf". Voordat de boer de diefstal had bemerkt, waren zij dan ook reeds ter plaatse. Het slot was, dat de koffer met vlees in beslag genomen werd ongeschikt vocy consumptie door onoordeelkundig slachten en tegen de dieven een, niet mals, proces-verbaal werd opgemaakt. VEREEN. VOOR GEZINSVERPLEGING. De Zusters verpleegden 1n de maand October 120 patiënten en legden 1047 be zoeken af waarvan: 294 betalende bezoe ken, 693 bezoeken voor 't AZA en 60 gra tis bezoeken. Er werd 15 maal de» laatste hulp verleend bij 't afleggen. De Wijkkraamverpleegster verpleegde 19 patiënten, legde 267 bezoeken af en heeft 6 x den dokter geassisteerd. Langedijk. 16500 kg rode kool f 6.50, 18000 kg gele kool f 6.50. 23000 kg groene kool f 7.50, 9200 kg witte kool f 4, 110 kg uien f 8.50, 1000 kg bieten f 3f 5.50. 23000 kg andijvie f 7, 850 stuks bloemkool f 8f 21.50. 280 kg to maten f 21, 400 kg Chjnese kool f 3. Bergen. Kerkconcert Nelly Schulze, sopraan en Klaas Bakker, orgel, gaven Zondagmiddag een concert in de Ruïne kerk. De belangstelling had heel wat groter kunnen zijn. Hadden de muziekliefhebbers zich laten afschrikken door het onverwarmde kerkgebouw of vreesden zij te veel van het goede te zul len krijgen (twee kerkconcerten in 14 dagen tijds)? Daar de volledige teksten van de liede ren niet in de programma's waren afge drukt gaf tfe heer Bakker een korte toe lichting bij de te zingen liederen. Het concert werd geopend met een mooie vertolking van Concerto D gr. t. van G. F. Handel. Het tweede nummer voor or gel "was Sonate VI van Mendelssohn— Bartholdy. Indrukwekkend klonk het „Va- ter Unser im Himmelreich". De Improvi satie over Nederlandse Volksliederen moest helaas vervallen. Door een manke ment aan het orgel was één klavier uitge schakeld en 8 van de 12 registers, zo dat 66 pet. buiten werking was. Wel een handicap voor de organist. De sopraanzangeres Nelly Schulze de buteerde in Bergen met een aria uit „Der Messias" van Handel en een lofzang van Mozart „Laudate Dominum". Prachtig zong deze jeugdige sopraanzangeres later het „Non Credo" van Widor en „La Pro cession" van C. Franck. Zij besloot met enige Hollandse liederen. Op het resterende derde deel van het orgel speelde Klaas Bakker ten slotte im provisaties. i Schoorl. DE SPAANSE VLIEG". De dilettantenclub „Ons Genoegen" gaf Zondagavond in De Rustende Jager een goed verzorgde opvoering van „De Spaan se Vlieg", een klucht in 3 bedrijven van Franz Arnold en Ernst Bach. Het talrijke publiek (ae zaal was tot de laatste plaats bezet) heeft hartelijk gela chen om de klucht, die bijzonder vlot gespeeld werd en betuigde met een hate lijk applaus zijn waardering voor het ge bodene. Oudorp. DE RAAD BIJEEN. Woensdag, 31 October J.I., is de tijdelijke Raad voor de eerste maal bijeen geweest, onder voorzitterschap van den wnd. bur gemeester den heer R. Schoenmaker. Na dat de raadsleden beëdigd waren werd overgegaan tot de benoeming van twee wethouders. Benoemd werden de heren G. J. T. Staa en Th. C. Uijttenbogaart. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. WONINGHUUR- EN VERHUUR. VERORDENING. Nu met ingang van 15 Nov. a.s. de .door het Militair Gezag vastgestelde Verorde ning, betreffende het huren en verhuren van woningen, wordt ingetrokken, treedt op die zelfde dag de door het gemeente bestuur vastgestelde verordening in wer king, welke hetzelfde doel beoogt als de verordening van het Militair Gezag. Het verhuren van woningen zonder toe stemming van het gemeentebestuur blijft derhalve strafbaar. TELEFOONVERKEER MET FRANKRIJK. De dir.-generaal^ van het Staatsbedrijf der P.T.T. maakt*^ bekend, dat het tele foonverkeer met Frankrijk op beperkte schaal is heropend. Uitsluitend gesprekken van regerings instanties en, voor zover het verkeer het toelaat, zakengesprekken van zeer spoed- eisenden aard zijn toegelaten. De telefoonkantoren verstrekken in lichtingen omtrent hel tarief. Voor het eerst na een driejarig ver blijf in de „Noord-Hollandse" kft'am de A.V.V, Alkmaar „Go Ahead" weer in de vierde klasse van de grote N.V.B. uit. De eerste tegenstander was het Beverwijker V.V.B., een ploeg, die be staat uit spelers, werkzaam bij het Hoogovenbedrijf. De wedstrijd was er een van matig gehalte en speciaal bij de thuisclub zal er nog heel wat moeten gebeuren voor het weer zover is, dat de indertijd ver loren gegane plaats in de derde klasse weer kan worden Ingenomen. Toch is Alkmaar een ploeg, waarbij de wil om tot betere resultaten te komen, aan wezig is. V.V.B. viel ons echter ook niet bepaald mede, vooral na de rust was het spel veel minder dan in de eerste helft, toen de Beverwijkers een 2—0 voorsprong konden nemen, welke voorsprong een kwartier voor het einde tot 30 werd vergroot. Wat Alkmaar echter probeerde om de eer te redden, dit gelukte niet, want de ex-internationaal en ex-V.S.V.-keeper Michel, liet zich niet verschalken. Vol gende keer beter, Alkmaarders! De Olympische Spelen. Uit Londen wordt bericht, dat t€f het einde van dit jaar zal kunnen den bekend gemaakt, waar de Olym sche Spelen in 1948 worden gehouden De uitslag van de schriftelijke ste ming onder de leden van het I.O.C, dan namelijk bekend zijn. In Europa zijn het Londen en L sanne, welke voor het organiseren t de Spelen in aanmerking komen, ten ook nog een aantal Amerikaanse den een aanvraag hebben ingediend Volgens een mededeling van Lo Aberdare, lid van het Britse Olymj sche Comité, is de mogelijkheid gro dat de Spelen «aan Londsn zullen den toegewezen. Uit de laatste berichten betreffei de stemming blijkt, dat Londen tot de meeste stemmen heeft, hierop vo Lausanne. WIELRENNEN. Frans Slaats in Nederland terug Na een verblijf van vijf en een k jaar in Zuid-Amerika, is de beke wielrenner en ex-werelduurrecordh der Frans Slaats in Waalwijk bij familie teruggekeerd. In het voorjaar van 1940 vertrok met v. d. Broek naar Argentinië v het rijden van enige zesdaagsen. Hij toen wel niet hebben vermoed, dat i reis zo lang zou duren. Ook in Zuid-Amerika werd het spo leven beïnvloed door de oorlog, zo Slaats een burgerwerkkring aanvaai de. Toch heeft hij nog aan vijf z daags^ir deelgenomen, waarvan hij één won, in drie de derde plaats bez te en eenmaal vierde werd. Zijn blijde thuiskomst in Waal* werd echter getemperd door het lies van vier broers, die allen in Di se concentratiekampen om het le zijn gekomen. Voor Slaats en voor familie is dit een zware slag, Slaats is er de man niet naar om de pakken neer te gaan zitten. Hoe hij nu 33 jaar oud is, dsnkt hij er t< niet aan om de racefiets op te berg zodat zijn come-back met belangstel]! kan worden tegemoet gezien. UITSLAGEN V.V.B. De uitslagen vah de WB-elftallen ren: Alkmaar I—VVB I 03, VVB 2—L sen 4 51, VVB 4Spaarndam 3 51. Ji Kinheim a—VVB a 013. Adspiranl Kennemers 6—VVB 06. Zondag 18 November, de dag wa op de Gouden Onafhankelijkheidsbe) in Rotterdam verspeeld wordt, staat competitie sti), met uitzondering i het Oosten, waar die dag juist een gin gemaakt wordt met de competiti Het Bondselftal, dat op die dag te het Rotterdamse elftal zal uitkomen als volgt samengesteld: Kraak (Stormvogels) doel; Wild (B.. Wit) en De Jong (A.D.O.) ach! v. d. Hoeven (DWS), De Wilde (Dl en Stijger (BI. Wit) midden; v*. d. gel (DHC), Stolk (Hermes), Len« (Heerenveen), Smit (Haarlem) en Ooms (DWV) voor. Smit is captain 1 de ploeg. De Russische kampioensclub J namo" uit Moskou is per vliegtuig Londen aangekomen. Het gezelscb dat uit 38 man bestaat, zal naar wc verwacht, een 2 3 weken in Engeli blijven voor het spelen van een aat wedstrijden tegen sterke Engelse cli In de laatste bestuursvergader van de K.N.V.B. is het internation voetbalprogramma voor dit seiz vastgesteld. Het internationale cont wordt hervat met een wedstrijd Luxemburg op 10 Maart 3946 Daa volgen de beide wedstrijden tegen Belgen en wel de uitwedstrijd op April* (vermoedelijk in Antwerpen) de thuiswedstrijd op 5 Mei (plaats J niet bekend). In Fefyuari a.s. zal worden beslist het verzoek van de Franse Voetbalt» om in het voorjaar in Parijs nog wedstrijd tegen Frankrijk te spelen

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2